E.A. Poe: Podivný experiment

E.A.Poe: Archa bláznov

Stonehearst Asylum

Thriller

USA, 2014, 112 min

Takže tu máme tradičně výborného Kingsleyho (Cainea oproti tomu skoro nevidíme), slušně udělané prostředí a sem tam atmosféru. Přitom tvůrci až příliš střídají polohy mezi thrillerem, moralizováním a romantikou a zároveň chtějí diváka překvapovat novými zvraty a ne moc dobře to funguje. Ten závěrečný sice trochu vysvětlí, proč je hrdina ze začátku takový trouba, na druhou stranu se nehodí ke zbytku. Především toho film moc nenabídne v pohroužení se do lidské mysli, do schopnosti rozpoznat realitu a co ji člověku bere, jako je to v takovém Shutter Island a i dokonce v melodramatické Čisté duši. Nakonec jsem dospěl k názoru, že by se mi víc líbilo, kdyby se autoři vykašlali na zvraty, na thrillerovou stránku i na romantiku a postavili to čistě na dramatu pacient-doktor, realita a blud. Ale šlo to. Update: Jenom poznámka k tomu, co tu vidím v komentářích. Lidi, s Poem to nemá společného prakticky nic. Snad už jste trochu poučení diváci, abyste věděli, že známé jméno je v Hollywoodských adaptacích obvykle jen značka. Poeova povídka Metoda doktora Téra a profesora Péra má asi deset stran a je to mnohem víc komediální/satirický příběh než co jiného.(23.1.2015)

Nacházíme se na sklonku 19. století. Příběh snímku je velice poutavý a lehce předvídatelný. Edward je čerstvě vystudovaný lékař s veškerou naivitou a entuziasmem mládí. Navštíví odlehlý ústav pro choromyslné v horách, který se později zdá být jako jedna velká hra s bizardním prostředím. Všudypřítomná mlha, lezavý chlad, podivinský personal, málomluvní pacienti....prostě idyla jako na vánoční pohlednici. Postupem času však Edward brzy začíná objevovat znepokojivá tajemství zdejšího ústavu a zjišt'uje, že vše není , tak jak se na první pohled může zdát. Blázni jsme tak trochu všichni, jen si to ne všichni uvědomujeme. Pokud jste fanoušci thrillerů a máte rádi filmy z prostředí ústavů pro duševně choré, jistě nebudete zklamáni.(2.8.2016)

Mám tyhle typy filmů hrozně rád. Sice jsem si celou dobu přišel jak u Prokletého ostrova, ale popravdě mi to vůbec nevadilo. Takových filmů se totiž za rok zase moc nenatočí. E.A. Poe: Podivný experiment má výbornou atmosféru, skvělé herce (hlavně Ben Kingsley a Michael Caine) a dvě vcelku slušné příběhové odpalovačky, které nenechají spát a příjemně do kompletní skládačky zapadnou. Co víc si můžu pro takový film přát.(6.2.2015)

• tron

Absurdný producent (Mel Gibson), obskúrny kasting (Beckinsale! Kingsley! Caine! Gleeson! Thewlis! Flemyng!), nie úplne márna výprava, ale strašne blbý a nešťavnatý scenár. Ten síce každých pár minút prichádza s nečakaným twistom, ale z biedy ho to nevytrhne. Za istých okolností to mohlo fungovať, ale dané okolnosti sa príliš nedostavili resp. zostali v polke cesty.(9.1.2017)

Parádní budování atmosféry, sympatický hlavní hrdina, spousta nedůvěry, velká láska, nebezpeční blázni a silný sociální podtón. Film mě moc bavil, i když ke konci (asi od drhnoucího souboje ve sklepě) mu začala docházet šťáva. A ten závěr… „Odpusťte mi, ale to nedává žádný smysl, doktore,“ pravila sestra a já jí musel dát za pravdu. Zbytečný a zpětně hodně nedůvěryhodný twist, který jen odpovídá mým dosavadním zkušenostem s Andersonem, a to, že mu konce dělají problémy. Ale i přes tuto kaňku to vidím ještě na slabší 4*.(14.12.2014)

• - Ako predloha snímke poslúžila krátka, čiernym humorom nasiaknutá poviedka E.A. Poea, „The System of Doctor Tarr and Professor Fether“, ktorú v roku 1845 zverejnil týždenník Graham's Magazine. Zverejneniu poviedky predchádzalo niekoľkomesačné zdržanie editormi týždenníka, pretože neprikrášleným spôsobom odrážala neľudskú situáciu v ústavoch a azylových domoch. (Rorschach_SK)

• - Jedná sa o americký film, v ktorom nehrá ani jeden rodený Američan. Väčšina hercov má britský alebo írsky pôvod. Jediný, kto reprezentuje USA, je režisér Brad Anderson. (ywo666)

• - Povídka Edgara Allana Poea "The System of Doctor Tarr and Professor Fether" posloužila jako jeden z námětů i českému režisérovi Janu Švankmajerovi k filmu Šílení (2005). Oba filmy tak mají v základě podobný příběh. (mcleod)