BoJack Horseman

• USA BoJack Horseman
USA, (2014–2020), 33 h 27 min (Minutáž: 25–27 min)

Hudba:

Jesse Novak

Série(6) / Epizody(77)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (45)

BoJack Horseman (2014)

Seriál BoJack Horseman svojimi krutými pravdami nemilosrdne zabíja akúkoľvek možnú citlivú moralitu. V piatich hlavných postavách môžeme nájsť také vlastnosti, ako egoizmus, pesimizmus, neschopnosť ísť do hĺbky, a životný elán nachádzajú v dosahovaní povrchnej slávy alebo postupom po kariérnom rebríčku, aj keď niekedy cítia potrebu dostať niečo fakt hodnotné mimo ich zabehnutej rutiny a komfortnej zóny a keďže na to nie sú pripravené, končí sa to zväčša veľkými ranami na ich najzraniteľnejších miestach, čo tvorcovia predložia obecenstvu veľmi pôsobivo. Jeho sila tkvie aj v najlepšom použití Chekhov s gun, čo som doposiaľ videl, tvorcovia si pritom výrazne pomohli samotným seriálovým formátom a tak všetko, čo sa stane, má svoje dôsledky a neporušuje žiadne predchádzajúce pravidlá predom daného sveta. Napr. ak sa postavy pohádali a do konca epizódy sa nezmierili, ostávajú pohádané aj v nasledujúcej epizóde. Schopnosť podať tieto kruté životné pravdy, na ktorých sklamaní sa môže vidieť každý z nás na pozadí scenáristickej geniálnosti z neho robí jeden z najlepších seriálov, aké som videl. Nevýhodou je, že dej tlačí postavy práve do uvedomenia si určitých nemilosrdných skutočností na konci epizódy a divák tak nemá pocit, žeby sa postavy k tomu sami dopracovali. Škoda len, že séria veľké zdrvujúco odzbrojujúce momenty v malom množstve, tie ďalšie totiž môžu pripomínať niečo, čo už ste videli. Recenzia Refresheru si síce pomáha hláškami tohto vynikajúceho seriálu, ale je zatiaľ najlepšia, čo som k nemu videl a rozhodne nabudí na jeho sledovanie. Za najslabší článok pätice hlalvných postáv považujem Todda, nie je totiž na žiadnu z ostatných postáv užšie napojený a preto sa veľmi nevyužíva v interakciách s nimi. Aj jeho osobné drámy nemajú až takú silu, ako má zvyšná štvorica. Použitie tejto postavy spočiatku mohol byť marketingový ťah na fanúšikov Two and Half Men, avšak s veľmi odlišným vývojom. ()

Zoë a Zelda (2014) (S01E04)

Netradičné poučenie o priateľstve s rafinovanou dýkou priamo do chrbta, zvanou sebectvo. Epizóda, ktorá rezonuje viac svojou tragikou ako komikou. ()

Řekni něco (2014) (S01E07)

Prvýkrát hrala Princess Carolyn prvé husle, a fungovalo to, príťažlivá depresia bola ako vždy dodržaná. Ktovie, čo by na Tarantulina povedal samotný Quentin. ()

Teleskop (2014) (S01E08)

Dozvedáme sa o podstatnej časti BoJackovho života, ktorá ho značne poznačila. Minimum vtipu dáva vyniknúť doteraz najtragickejšej časti seriálu. ()

Série 2 (2015) (S02)

Zakomponovanie depresívnych prvkov a povestných faciek od života do tejto série mi pripadalo v menšej miere ako v tej predošlej, zato som sa však dočkal najsilnejšieho momentu celých dvoch sérií plného hanby, sebakritiky a nenávisti, ktorý v postavách zanechal otvorenú ranu (Escape from L.A.). Postavy sa rozvíjali, niektoré sa pohli, pre iné, ako to už často býva, bolo ich konanie len slepou uličkou, no každý niečo dosiahol, či už po kariérnej alebo emočnej stránke. Prekvapilo ma však komponovanie epizód z veľkej časti ako komédie, nie ako sebadeštruktívne drámy, ktoré vtipy používajú len ako cynické podčiarknutie situácie a tak zľahčovanie predošlého deja a pomyselný, malý odklon od originality seriálu. ()

Úplně nová sedačka (2015) (S02E01)

Prvýkrát pozitívne motivovaný BoJack. No niektoré rany sa nikdy nezacelia a každý si ich musí niesť sám, či už ich vníma alebo predstiera, že v ňom nie sú. Vývoj postáv by bol fajn, no tu poteší len uvedomenie si stále iných faktov, ktoré ich vracajú do depresie bez ohľadu na to, ako a v čom sa im darí. Keby to bolo inak, seriál by stratil svoje pochmúrne čaro. ()

Útěk z Los Angeles (2015) (S02E11)

Gýč, sloboda, a možno najsilnejší moment opovrhnutia sebou samým celého seriálu. ()

Série 3 (2016) (S03)

Séria ponúkla samozrejme ďalšie rozvíjanie postáv, určitý ich posun, drámu aj vtipné momenty. Tieto atribúty sú najviac zužitkované v epizódach odklonených od tradičného konceptu rozvíjania všetkých dejových liniek postáv a robia sériu výnimočnou. Fish Out of Water ako nemá, krásna groteska, Best Thing That Ever Happened ako dialógová prestrelka medzi dvoma hlavnými postavami, a That's Too Much, Man! ako akčná opilecká jazda sa asi najviac zapíšu do pamäte. Záverečný hangover je najlepšie zvládnutý koniec série doposiaľ. Prajem príjemné sledovanie. ()

Show BoJacka Horsemana (2016) (S03E02)

Príjemná nostalgia nepoznaných dielov mozaiky životov hlavných hrdinov, no mohlo to byť aj lepšie. Najviac baví Bojackov a Carolynin part, zoznámenie Diane s Mr. Peanutbutterom je zaujímavé, no slabšie a Toddov príbeh nakoniec vyšumí dostratena. ()

Ryba na suchu (2016) (S03E04)

Nemé filmy majú svoje čaro. Dokážu totiž vyjadriť mnoho emócií bez slov, často zbytočných. Podarilo sa to aj touto epizódou (aj keď úplne nemá nie je). Epizóda, čo pridala BoJackovmu charakteru na kráse. ()

Pif paf (2016) (S03E06)

O potrate tak, ako by ste to od tohto seriálu nečakali. Téma postavy nerozdeľuje, nedochádza k veľkým morálnym konfliktom a nezvratným rozkolom, funguje to len na mediálnej báze. So všetkými postavami je nakladané jemne. ()

Jsi to ty (2016) (S03E10)

Aj komédia, aj depresia. Nominácie na Oscara boli neskutočná zábava, epizóda fungovala takisto aj v dramatickej oblasti, kde BoJack, Diane a Todd prišli k ďalšiemu poznaniu seba samých. ()

To už je moc, chlape! (2016) (S03E11)

Divoká jazda až na pokraj zúfalstva a späť, plná vtipných aj tragických momentov s krásne smutným záverom. Čo sa seriálu týka, asi jeho najväčší úlet prekypujúcimi kultovými scénami. ()

To šlo dobře (2016) (S03E12)

Kruté vytriezvenie po predošlej epizóde, ktoré sumarizuje posuny postáv so záverom oslobodzujúcim myseľ. Záverečná epizóda uliata na mieru. ()

Série 4 (2017) (S04)

V prvej polovici série tvorcovia nechávajú postavy vydýchnuť a neponúkajú ich vyhrotenými situáciami, v ktorých by zlyhali a mali zo seba mizerný pocit. Už im len máličko komplikujú život v snahe rozvíjať ich, no to kvôli ich predošlým vypätým situáciám touto odľahčenou formou nejde. Aspoň skalný fanúšik pozná rozdiel, Tentokrát postavy toľko netrpia (v záverečnej tretine sa zo však zmení, ale to najhoršie už asi máme za sebou), divák však trochu áno. ()

Pán Peanutbutter kandiduje (2017) (S04E01)

Žeby ďalšia seriálová reakcia na davové šialenstvo a Trumpa? Epizóda sa snaží byť väčšinou času komediálna (až na Dianine hovory) a grotesknými dobrodružstvami sa neodlišuje od Simpsonovcov alebo Futuramy, dramatická začína byť až v závere, kde sa konečne niečo dôležité a vážne deje. Žiadnu tragiku až na dreň postáv nečakajte, ide skôr len o oddychovku bez väčšieho emocionálneho dopadu. ()

Starý dům pana Sugarmana (2017) (S04E02)

Epizóda je kompaktnejšia ako predošlá, pozornosť si berie najmä obrazové prelínanie minulosti a prítomnosti, pričom z časového hľadiska sú dejové linky oddelené. Epizóda, kde sa postavy musia naučiť vyrovnať sa samy so sebou, preto je núdza o dramatické momenty režúce až pod kožu, ktorými seriál dokáže oplývať. ()

Hurá! Epizoda o Toddovi! (2017) (S04E03)

Toddovo vyťaženie snáď nikdy nekončiacich zamotaných príhod má svoj prológ aj epilóg, baví komediálnymi výstupmi, čo to len ide, no aj tu chýbali tie viac dramatické, ktoré by tomu dodali tú pravú príchuť seriálu BoJack Horseman. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019