BoJack Horseman (TV seriál)

Animovaný / Komedie

USA, 2014 - 2017, 21 h 13 min (Minutáž: 37x25 min)

Jesse Novak

Will Arnett, Alison Brie, Amy Sedaris, Paul F. Tompkins, Aaron Paul, Minae Noji, Aisha Tyler, Olivia Wilde, Patton Oswalt, J.K. Simmons, Kristen Schaal, Margo Martindale, Ken Jeong, Anjelica Huston, Stanley Tucci, Naomi Watts, Wallace Shawn, Kristin Chenoweth, Judy Greer, Stephen Colbert, John Krasinski, Jon Daly, Adam Conover, Maria Bamford, Kevin Bigley, Rachel Bloom, Philip Baker Hall, June Diane Raphael, Greg Kinnear, Ali Wong, Jermaine Fowler, James Adomian, Chris Cox, Larry Clarke, Raphael Bob-Waksberg, Nicholas Gonzalez, Fred Tatasciore, Heléne Yorke, Wendie Malick, Diedrich Bader, Lake Bell, Andre Braugher, David Chase, Kelen Coleman, Vincent D'Onofrio, Raúl Esparza, Abbi Jacobson, Phil LaMarr, Matthew Broderick, Colman Domingo, Paul Giamatti, Jane Krakowski, Lin-Manuel Miranda, Gabourey Sidibe, Keith David, Kimiko Glenn, Tim Gunn, Sharon Horgan, Marc Jacobs, Harvey Fierstein, Kathy Najimy, Archie Panjabi, Cedric Yarbrough, Felicity Huffman, Ben Schwartz, Jessica Biel, Zach Braff, Ginger Gonzaga, RuPaul, Hannibal Buress, Jake Johnson, Patti LuPone, Martin Short, Kristen Bell, Sasheer Zamata, Rami Malek, Natalie Morales, Jay Pharoah, Majandra Delfino, David Walton, Rob Morrow, Fred Savage, Nicole Sullivan, Jason Beghe, Kevin Bigley (a.z.), Brandon T. Jackson, Keegan-Michael Key, John Krasinski (a.z.), George Takei, Lena Hall, Aja Naomi King, Lisa Kudrow, Joel McHale, Henry Winkler, Paul McCartney, Sheila Vand, Khandi Alexander, Ron Funches, Amy Schumer, Alan Arkin, Mircea Monroe, Christine Baranski, Chris Diamantopoulos, Rachael Harris, Scott Wolf, Tatiana Maslany, Daniel Radcliffe, Brian Huskey, John Cho, Rian Johnson, Garry Marshall, Ilana Glazer, Ed Helms, Adam Pally, Lance Bass, Angela Bassett, Ricky Gervais, Liev Schreiber, Natasha Leggero, Elvis Mitchell, Mara Wilson, Wyatt Cenac, Jorge Garcia, Melissa Leo, Russell Peters, Jeffrey Wright, Constance Zimmer, Lorraine Bracco, Emily Deschanel, Dave Franco, Tessa Thompson, Patrick J. Carney, Jay Mohr, Candice Bergen, Anna Deavere Smith, Weird Al Yankovic, Jamie Clayton, Baron Vaughn, Wiz Khalifa, Neil deGrasse Tyson, Rufus Wainwright, Chris Parnell, Jesse Novak, Kulap Vilaysack, Nicole Byer

Není to vyloženě špatné, ale při vší té energii vynaložené na to, aby to bylo strašně bizarní a inteligentní, je to na mě až moc fádní. Je hezký, že jsou tam zvířata, ale pořád ten seriál jen prezentuje """""problémy""""" (těch uvozovek nemůže být víc) bohatých bílých lidí, kteří si z nudy vymýšlení vlastní semletost, i když jediný jejich problém je jen, že jsou to sobecký hajzlové - což sami vědí, tak to svádějí na dětská traumata a nedostatek lásky v životě. Rozjezd je fajn co do humoru, ale velmi brzo vše zajede do sitcomové roviny, kdy jsou všichni tlačeni k návratům ke statusu quo a na postavy přestávají dopadat jejich činy, vše je šílenější a odvázanější, ale nakonec se vše vrací do výchozího bodu. Třetí řada už je vyloženě nudná. Ale jako zkrácení čekání na novou řadu Ricka a Mortyho ok. 3 a 1/2 Čtvrtá řada mě opět nebavila. Na rozdíl od Ricka a Mortyho, který ukročili k ještě větší mnohoznačnosti a komplexnosti, je BoJack ve svém in your face existencionalismu mnohem povrchnější, doslovnější a jednoznačnější. Je to vlastně obdoba voyeurského fetiše při sledování postav na dně, aniž by z toho něco vyplývalo. Je to jen povrchní manifestace, která už se zcela vyčerpala, ale pořád explicitně vykřikuje cosi o své chytrosti a pořád jí to někdo věří.(29.9.2016)

1. série: Začalo to nevinnou variací na vyhořelou star z devadesátek, gradovalo v šíleném bad tripu po alternativních realitách a končilo potlačenou slzou a husinou na zádech. Potřebuju si vpálit další série. "Mám dobré i zlé zprávy. Ta zlá zpráva je, že nemám žádné dobré zprávy, a ta druhá zlá zpráva je, že BoJack zmizel."(23.1.2017)

Pokud jste ještě neměli tu čest, můžete si o BoJackovi udělat představu jako kříženci nihilističtějšího Californication se strukturou a animací Ugly Americans, to vše řízlé trochou Louiho. Na papíře to nezní vůbec špatně, osobně mám ale problém s tím, že to vše už chutná dosti recyklovaně a hlavně se to se mnou většinou míjí na poli humoru, což je u animované řachandy to nejpodstatnější. Vynikající Will Arnett (legendární Gob Bluth) se sice pro dabing nihilistického koně narodil, na to, aby utáhl celý seriál za zbytek mátožných postav to ale úplně nestačí. Kolem a kolem, decentní zábava, která mohla být revoluční před deseti lety - dnes zaostává o nejednu koňskou délku nejenom za svým vynikajícím současníkem, Rickem and Mortym, o klasikách typu South Park či Simpsonovi ani nemluvě. 60%(31.7.2015)

Takto by dopadl ve svých padesáti Hank Moody z Californication, kdyby se nikdy nedokázal zamilovat. Jako padlá depkující bývalá Hollywoodská hvězda, která srší sarkasmy, ošuká a vychlastá všechno co může, a zoufale se snaží přes mraky špatných životních rozhodnutí najít aspoň ždibec štěstí. Plus, říznuté koňskou dávkou pošahaností ala Rick&Morty, ovšem jen tou měrou, aby seriál zůstával psychologicky smutně trefnou existenciální sondou do života stárnoucího chlapa, a zvířecí zpodobnění zůstaávalo v prvé řadě metaforou osobností všech postav. Místy neuvěřitelně vtipná zábava, která pravidelně svou depresivností kope diváka do koulí - spolu se South Parkem je tak BoJack Horseman tím nejlepším animovaným seriálem pro dospělé ever. 9/10(21.4.2018)

Chápu, že většina (včetně mě) si od tohoto koňáka podle anotací slibují humor aka Family Guy nebo Morty and Rick. I když se občas objeví, tak zjišťujeme, že to není tento typ seriálu, ale ani žádného podobného. Ze začátku jsou nám informace nejasné a v seriálu se ztrácíme. Postupem času však zjistíme jakou bohatou komplexnost nám nabízí. Ne nadarmo má první série na Metacritic hodnocení 59 a druhá 90. A na tomto portálu si i zaslouženě získal sedmou příčku za nejlepší seriál za rok 2015.(28.2.2016)