BoJack Horseman (TV seriál)

Animovaný / Komedie

USA, 2014 - 2017, 21 h 13 min (Minutáž: 37x25 min)

Will Arnett, Alison Brie, Amy Sedaris, Paul F. Tompkins, Aaron Paul, Minae Noji, Aisha Tyler, Olivia Wilde, Patton Oswalt, J.K. Simmons, Kristen Schaal, Margo Martindale, Ken Jeong, Anjelica Huston, Stanley Tucci, Naomi Watts, Wallace Shawn, Kristin Chenoweth, Judy Greer, Stephen Colbert, John Krasinski, Jon Daly, Adam Conover, Maria Bamford, Kevin Bigley, Rachel Bloom, Philip Baker Hall, June Diane Raphael, Greg Kinnear, Ali Wong, Jermaine Fowler, James Adomian, Chris Cox, Larry Clarke, Raphael Bob-Waksberg, Nicholas Gonzalez, Fred Tatasciore, Heléne Yorke, Wendie Malick, Diedrich Bader, Lake Bell, Andre Braugher, David Chase, Kelen Coleman, Vincent D'Onofrio, Raúl Esparza, Abbi Jacobson, Phil LaMarr, Matthew Broderick, Colman Domingo, Paul Giamatti, Jane Krakowski, Lin-Manuel Miranda, Gabourey Sidibe, Keith David, Kimiko Glenn, Tim Gunn, Sharon Horgan, Marc Jacobs, Harvey Fierstein, Kathy Najimy, Archie Panjabi, Cedric Yarbrough, Felicity Huffman, Ben Schwartz, Jessica Biel, Zach Braff, Ginger Gonzaga, RuPaul, Hannibal Buress, Jake Johnson, Patti LuPone, Martin Short, Kristen Bell, Sasheer Zamata, Rami Malek, Natalie Morales, Jay Pharoah, Majandra Delfino, David Walton, Rob Morrow, Fred Savage, Nicole Sullivan, Jason Beghe, Kevin Bigley (a.z.), Brandon T. Jackson, Keegan-Michael Key, John Krasinski (a.z.), George Takei, Lena Hall, Aja Naomi King, Lisa Kudrow, Joel McHale, Henry Winkler, Paul McCartney, Sheila Vand, Khandi Alexander, Ron Funches, Amy Schumer, Alan Arkin, Mircea Monroe, Christine Baranski, Chris Diamantopoulos, Rachael Harris, Scott Wolf, Tatiana Maslany, Daniel Radcliffe, Brian Huskey, John Cho, Rian Johnson, Garry Marshall, Ilana Glazer, Ed Helms, Adam Pally, Lance Bass, Angela Bassett, Ricky Gervais, Liev Schreiber, Natasha Leggero, Elvis Mitchell, Mara Wilson, Wyatt Cenac, Jorge Garcia, Melissa Leo, Russell Peters, Jeffrey Wright, Constance Zimmer, Lorraine Bracco, Emily Deschanel, Dave Franco, Tessa Thompson, Patrick J. Carney, Jay Mohr, Candice Bergen, Anna Deavere Smith, Weird Al Yankovic, Jamie Clayton, Baron Vaughn, Wiz Khalifa, Neil deGrasse Tyson, Rufus Wainwright

In this terrifying world, all we have are the connections that we make. I navzdory notně rozpačitému rozjezdu, kdy si to hledá ksicht a humor se často láme přes koleno, se z toho postupně vyklube (od šestého dílu první série jde kvalita nahoru, ale onen kultovní/kvalitativní status „must see“ si to vysloužilo až od jejího závěru dále), černý kůň (ha ha ha) mezi animovanými seriály určenými výhradně pro dospělého neupjatého diváka, který neočekává, že mu tvůrci budou servírovat to samé v bleděmodrém epizodu za epizodou, sérií za sérií. Humor tu sice je (značně specifický, stavícím na hláškách, necpaný do popředí a díky absurdnosti toho všeho rozhodně ne pro každého) v množství větším než velkém, ale první housle hraje dramatická linie, která nebere ohledy na nikoho; tedy ani na postavy a rozhodně ne na diváka. Má to souvislý děj a plně to stojí na vývoji všech charakterů. Nastavují se satirická společenská zrcadla a celé je to spojeno každodenním přežíváním vyhořelého kdysi slavného narcistického koně (I´m not always the best at being not terrible.) s nepěknou krizí středního věku, který pro cynickou hlášku nikdy nejde daleko, je tak trochu nihilista se sklony k depresi, úzkostem a alkoholismu, sebezničující náturou a neutuchající zoufalou niterní touhou po uznání/přijetí. A to tak dobře (a mnohem lépe než třeba takové Californication/Koalafirnication či Mad Meni, ke kterým to má nejen hlavní postavou zdaleka nejblíže), že je třeba bez jakékoli nadsázky mluvit o regulérní (a především zdařilé) quality TV spíše než o komediálně-satiristické skopičině (což nemyslím jako urážku, naopak) typu Ricka a Mortyho. Nic jiného v historii televize nespojuje tak umně absurdní (meta)humor s brutální nepěknou upřímností o vztazích nás všech. Navíc jde (i díky kongeniálnímu dabingu) o vůbec nejemotivnější seriál současnosti (konkurovat můžou snad jedině Leftovers); ano, jsou to emoce veskrze posmutnělé, plné nepříjemných pravd co nikdo nechce slyšet, nenaplněných snů, nikdy nevyřčených vět, depresivní, alkoholem opojené, ovšem vždy a v každém momentě do morku kostí reálné a ze života. Ano, i toho vašeho. A čert vem že jsou to emoce zprostředkované skrze animovanou antropomorfní zvěř. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 5/5 | (26.7.2016)

V devadesátkách býval hvězdou populárního sitcomu, teď je z něj vyhořelá, sebenenávistná troska, která se ve snaze vyplnit díru v duši utápí v chlastu a skáče z jedné postele do druhé. Jo, a navíc je to kůň. Na aminovanou komedii s mluvícími zvířaty je to záležitost překvapivě vážná, ona dramatická linka nicméně funguje nečekaně výborně. Ta podobnost s Californication či Mad Meny je nepřehlédnutelná, rozdíl je ovšem v tom, že BoJack je mi asi tak milionkrát sympatičtější než Hank Moody a Don Draper dohromady. Všechny hlavní postavy jsou potom, když ne vyloženě narušené, pořád aspoň životné, s vlastní uvěřitelnou krizí a skutečným vývojem (Princess Carolyn FTW), což je víc, než se dá říct o většině animáků, a do jisté míry v podstatě i hraných seriálů. Vynikající dabing musí potěšit každého seriálového fandu (neb "regulaři" promlouvají hlasy Goba z Arrestedu, Annie z Community či Jesseho Pinkmana z Breaking Bad, o hostovačkách typu Lisy Kudrow nemluvě!), a ač linky ústřední pětky brnkají spíš na vážnější struny, barvitá sorta vedlejšáků se pravidelně stará o dostatečnou dávku humoru (tady zase vede Vincent Adultman + všechny ty zvířecí joky). Dolů mi BoJacka táhne v podstatě jenom příležitostný sitcomový střih (prostřihy s vtipy ve stylu řekněme Family Guye, nějak mi to sem zkrátka nepasuje) a pár slabších chvilek, jinak jsou to po třech sériích slušné 4 hvězdy. P.S. Skvělá otvíračka, nejenom co se hudebního podkresu týče, ale i obměny "obrazů."(28.8.2017)

Tento seriál som si obľúbil hneď po prvom dieli. Zapol som ho len tak náhodou ale odvtedy už som sa nevedel zastaviť. BoJack je proste ako komediálny seriál tak aj seriózne zobrazenie depresívneho koňa ktorý si po role v sitcome nedokáže nájsť nejaký iný job a tak hlavne pije a droguje. Má vážne dosť veľa zábavných momentov ale pri niektorých vážne zaskočí vážnosťou. Každý kto začína seriál pozerať by sa mal dostať až za šiesty diel, keďže tých šesť vážne nebolo nič extra, no siedmym sa to už pekne rozbehlo. "Nothing on the outside, nothing on the inside."(14.2.2017)

• zdepapepa

Taková cartoonová verze ovesné kaše. Zasytí, ale to je asi tak vše. Koukat se na ni nedá. Vyšší smysl se v ní hledat nedá. Ale zasytí. Vzhledově v tom vidím jakéhosi pokračovatele Ugly Americans s různými lidskými vlastnostmi. Typický produkt kalifornských scénáristů aneb "piš co znáš". Oni znají Hollywoo(d), herce, vily, večírky, agenty. Tak tu máme X-tou variaci na problémy na západním pobřeží Ameriky. Když k tomu navíc připočteme, že ústředním hrdinou je bohatý sukničkář natáčející nejvytouženější roli svého života, stíhá u toho sabotovat plnění snů svých přátel a rozvracet manželství a stará přátelství a i tak je nešťastný a mně ho má být líto? Těžko. Napsal bych víc, ale to mě vrací k první myšlence tohoto odstavce - je to tak plytké a bez chuti, že se k tomu moc jiného napsat nedá.(10.9.2017)

Fajnový seriál, který s oblibou sleduji. Možná je trošku zarážející, že mě víc bere ta dramatická linka než mnohé kvalitou rozkolísané vtípky. BoJack je totiž tak krásně sebedestruktivní, věčně chlastající hovado, že si ho nejde nezamilovat. Sledovat, jak se žene z jednoho průseru do dalšího, mě ani po druhé sérii bavit zdaleka nepřestalo. 3,8* ___________p.p.č.: Mám hodně rád Willa Arnetta, Alison Brie a Aarona Paula...(15.9.2015)