BoJack Horseman (TV seriál)

Animovaný / Komedie

USA, 2014 - 2018, 26 h 27 min (Minutáž: 25–27 min)

Jesse Novak

Will Arnett, Alison Brie, Amy Sedaris, Paul F. Tompkins, Aaron Paul, Minae Noji, Aisha Tyler, Olivia Wilde, Patton Oswalt, J.K. Simmons, Kristen Schaal, Margo Martindale, Ken Jeong, Anjelica Huston, Stanley Tucci, Naomi Watts, Wallace Shawn, Kristin Chenoweth, Judy Greer, Stephen Colbert, John Krasinski, Jon Daly, Adam Conover, Maria Bamford, Kevin Bigley, Rachel Bloom, Philip Baker Hall, June Diane Raphael, Greg Kinnear, Ali Wong, Jermaine Fowler, James Adomian, Chris Cox, Larry Clarke, Raphael Bob-Waksberg, Nicholas Gonzalez, Fred Tatasciore, Heléne Yorke, Wendie Malick, Diedrich Bader, Lake Bell, Andre Braugher, David Chase, Kelen Coleman, Vincent D'Onofrio, Raúl Esparza, Abbi Jacobson, Phil LaMarr, Matthew Broderick, Colman Domingo, Paul Giamatti, Jane Krakowski, Lin-Manuel Miranda, Gabourey Sidibe, Keith David, Kimiko Glenn, Tim Gunn, Sharon Horgan, Marc Jacobs, Harvey Fierstein, Kathy Najimy, Archie Panjabi, Cedric Yarbrough, Felicity Huffman, Ben Schwartz, Jessica Biel, Zach Braff, Ginger Gonzaga, RuPaul, Hannibal Buress, Jake Johnson, Patti LuPone, Martin Short, Kristen Bell, Sasheer Zamata, Rami Malek, Natalie Morales, Jay Pharoah, Majandra Delfino, David Walton, Rob Morrow, Fred Savage, Nicole Sullivan, Jason Beghe, Kevin Bigley (a.z.), Brandon T. Jackson, Keegan-Michael Key, John Krasinski (a.z.), George Takei, Lena Hall, Aja Naomi King, Lisa Kudrow, Joel McHale, Henry Winkler, Paul McCartney, Sheila Vand, Khandi Alexander, Ron Funches, Amy Schumer, Alan Arkin, Mircea Monroe, Christine Baranski, Chris Diamantopoulos, Rachael Harris, Scott Wolf, Tatiana Maslany, Daniel Radcliffe, Brian Huskey, John Cho, Rian Johnson, Garry Marshall, Ilana Glazer, Ed Helms, Adam Pally, Lance Bass, Angela Bassett, Ricky Gervais, Liev Schreiber, Natasha Leggero, Elvis Mitchell, Mara Wilson, Wyatt Cenac, Jorge Garcia, Melissa Leo, Russell Peters, Jeffrey Wright, Constance Zimmer, Lorraine Bracco, Emily Deschanel, Dave Franco, Tessa Thompson, Patrick J. Carney, Jay Mohr, Candice Bergen, Anna Deavere Smith, Weird Al Yankovic, Jamie Clayton, Baron Vaughn, Wiz Khalifa, Neil deGrasse Tyson, Rufus Wainwright, Chris Parnell, Jesse Novak, Kulap Vilaysack, Nicole Byer, Aparna Nancherla, Kate Berlant
  • xxmartinxx

Horší a prázdnější díl od dílu. Pátá řada je ve svojí zoufalé snaze vyprodukovat desítky minut animace bez jakéhokoliv smyslu, vývoje, náznaku změny statutu quo už vyloženě politování hodná. Holt je problém, když seriál nemá nic krom gimmicku "depresivní vnitřní zvířata" a nemůže se v něm nic stát, protože jakmile by se něco stalo (a postavy by přestaly být pasivní, problémy prvního světa nasáklé karikatury), ten gimmick by se rozpadl. Jako film by to šlo, jako jedna sezóna by to taky šlo, ale tvůrci to chtějí dojit do nekonečna a nejpozději tak během druhé řady se prostě nevyhnutelně ukázalo, jak moc prázdné to musí být, aby to mohlo dál existovat. Chápu, že to brnká na správné struny a řeší to právě ty problémy, které chce každý módní člověk mít a hodně o nich mluvit, ale já se jenom nudím. Zvlášť když vysvětlením doslova každého problému je bolestně doslovný flashback osvětlující nějaké dětské trauma - přičemž se ale v těch flashbacích z nějakého důvodu pracuje s mindsetem padesátých let, čili absolutně nijak nevysvětlují současnost a stav aktuální generace, která s nukleární rodinou nikdy ve styku nebyla. Jde jen o hledání nejbanálnějších a nejlépe znějících zdůvodnění problémů, které se v důsledku jen zveličují a legitimizují, aby se každý chcípák mohl cítit jako oběť něčeho, co je mimo jeho kontrolu. Že si to tvůrci uvědomují a nechají postavy dokola opakovat, že tohle není cíl, fakt není chytré - je to jen ukázka bezradnosti tohohle seriálu, který má právě ty konotace, jaké mít nechce, ale místo aby s tím nějak koncepčně pracoval na úrovni upřímné sebereflexe, jen neustále vysvětluje, že takto to být chápáno nemá, Seriál navíc hodně záhy skočil přes žraloka a pro pointu vtipu může kdokoliv kdykoliv rozbít jakoukoliv kontinuitu.(29.9.2016)

Najväčší čurák-umelec od čias Charlieho Harpera a Hanka Moodyho. BoJack je vyhoretý samolúbi parchant, ktorý mal v 90-tych rokoch priemerný rodinný sitcom a odvtedy z toho ako-tak prežíva. Bojí sa záväzkov, nemá štipku zodpovednosti a sarkazmom si kompenzuje traumy z detstva. Jo... a je to kôň. Animovaný. Seriál je tvrdá satira, nebojí sa vážnych tém a obaluje to do čierneho humoru. Celý tento projekt Netflixu je brutálne pošahaný hlavne skrz antropomorfné zvieratá, vďaka ktorým vznikajú nevídané situácie.(30.9.2018)

Po první sérii zvedám na plný počet. Objektivně se jedná sice na čtyři, nicméně při tomhle obsazení, naprosto parádní word play a celkově takového sympaticky podivného a vyšinutého vibe jaký mělo například i Ugly Americans, tady prostě nejde jinak. BoJack Horseman je pro mě solidním překvapením, které se rázem katapultovalo mezi oblíbené seriály a jsem zvědavý, s čím se tvůrci vytáhnou v druhé sérii.(12.9.2014)

Chápu, že většina (včetně mě) si od tohoto koňáka podle anotací slibují humor aka Family Guy nebo Morty and Rick. I když se občas objeví, tak zjišťujeme, že to není tento typ seriálu, ale ani žádného podobného. Ze začátku jsou nám informace nejasné a v seriálu se ztrácíme. Postupem času však zjistíme jakou bohatou komplexnost nám nabízí. Ne nadarmo má první série na Metacritic hodnocení 59 a druhá 90. A na tomto portálu si i zaslouženě získal sedmou příčku za nejlepší seriál za rok 2015.(28.2.2016)

Taková cartoonová verze ovesné kaše. Zasytí, ale to je asi tak vše. Koukat se na ni nedá. Vyšší smysl se v ní hledat nedá. Ale zasytí. Vzhledově v tom vidím jakéhosi pokračovatele Ugly Americans s různými lidskými vlastnostmi. Typický produkt kalifornských scénáristů aneb "piš co znáš". Oni znají Hollywoo(d), herce, vily, večírky, agenty. Tak tu máme X-tou variaci na problémy na západním pobřeží Ameriky. Když k tomu navíc připočteme, že ústředním hrdinou je bohatý sukničkář natáčející nejvytouženější roli svého života, stíhá u toho sabotovat plnění snů svých přátel a rozvracet manželství a stará přátelství a i tak je nešťastný a mně ho má být líto? Těžko. Napsal bych víc, ale to mě vrací k první myšlence tohoto odstavce - je to tak plytké a bez chuti, že se k tomu moc jiného napsat nedá. Naštěstí od 3. a zejména od 4. série pro mě nastal zlom, kvalita se zvedla, místo typicky cartoonových taškařic se řeší skutečné, lidské, často typy problémů, které se ostatní seriály bojí jen zmínit (hezký kontrast s pastelovými barvami), a celkově mi přijde, že se seriál konečně "našel". Bez diskuse mám nejradši příběhové linie Todda a Princess Carolyn.(10.9.2017)