Ben Hur

Ben Hur

• Austrálie

• Nový Zéland

Historický / Dobrodružný / Akční / Drama

USA, 2016, 123 min (Alternativní: 114 min)

Předloha:

Lew Wallace (kniha)

Oliver Wood

Sean Daniel

Scénografie:

Naomi Shohan

Kostýmy:

Varvara Avdyushko

----- "Jsou to Římané ! Za správnou cenu tě nechají udělat cokoli." ----- Snímek se snaží uchopit prastarý příběh spíše ze střízlivého pohledu ateisty ... což se mu dosti překotně a jaksi nepatřičně vymkne z rukou až v cukrkandlovém závěru, který absolutně nekoresponduje s tím, co už bylo odvyprávěno - a poztrácenou hloubku zpátky do hry stejně nevrátí. Přitom se zápletka až do té doby vyvíjí vcelku uspokojivě - a viditelně si užívá drobné odchylky od předlohy, které ji dílem inovují a dílem zjednodušují ... a proti kterým nic zásadního nenamítám, i když na druhou stranu nejsou nikterak přínosné. Cestou milá zápletka jen tak mimochodem a jakoby nechtěně za sebou trousí neměnné pravdy, kterým na aktuálnosti neubralo ani naše hektické, prý pokrokové jedenadvacáté století. O to překvapivější je její kajícný a poněkud nešťastně uchopený návrat k původnímu vyznění příběhu, které mě nikdy přehnaně neuspokojovalo, neboť pokorným přijímáním osudu a bezpodmínečnou láskou ke všem bližním bez rozdílu zpravidla sobě ani nikomu jinému nepomůžete a cynický a bezohledný svět nezměníte, jen se mu zbytečně a kontraproduktivně vydáte napospas ... Umírněné 3* ... P.S.: 1) Vřele doporučuju stejnojmenné výpravné velkofilmy staršího data, a to z roků 1925 a 1959; 2) Finální závody v aréně jsou vyobrazeny s neskrývanou brutalitou. Nicméně na rozdíl od prapůvodní verze z roku 1925 tentokrát reální koníčci snad nedoznali úhony ... alespoň v to pevně věřím, neboť přístup filmařů k hercům a herečkám z říše zvířat od té doby přece jenom zaznamenal viditelný pokrok. Na druhou stranu ve vyprávění trochu postrádám hlubší vztah šejka Ilderima (a svým způsobem i Ben Hura) právě ke koním.(19.12.2018)

Původního Ben-Hura neznám, do nové verze jsem šel ale každopádně jako do velkolepého, výpravného, efektního blockbusteru, což byl ovšem pořádný omyl, neboť do této mé představy nemohla mít tato podívaná snad ani dál. Nový Ben-Hur totiž místo pořádné akční nálože a dynamické jízdy nabízí spíše rodinné drama se silným náboženským podtextem, takže nálož také, ale trochu v jiném slova smyslu. Hodně se tu tedy diskutuje, polemizuje, přemýšlí a filozofuje, aby na konci všichni došli usmíření a zjistili, že rodina je základ státu, a láska k bližnímu překoná i lepru :-/. Abych ale nepřeháněl, ono to není zas až tak děsivý, jak to zní, celé je to zpracované poměrně svižným tempem, vizuálně je to též únosné a tvůrcům se docela podařila navodit i působivá atmosféra. A vyzdvihnout musím i casting zajímavých tváří, ve kterém pro mě osobně jasně zvítězil velmi výrazný Toby Kebbell. Na druhou stranu nejhorší na Ben-Hurovi samozřejmě je, že po efektní a akční stránce je to pořádný průser, za celé dvě hodiny tu jsou takové vlastně jen dva úseky, lodní „asi bitva“ a v úplném závěru očekávané závody v čtyřspřeží, oboje ale dopadly jako jeden obrovský, nepřehledný bordel, což vážně nedokážu skousnout. Nějaké velkolepé výpravnosti se tu pak divák také nedočká, a to vše mě udivuje o to víc, že režisérem filmu je Timur Bekmambetov, zrovna od které bych tak přitaženou úzdu ale vážně nečekal. Mě zkrátka Ben-Hur sice bavil, ale v tom, co od něj nejspíš všichni, včetně mě, očekávali, tak v tom propadl na plné čáře.(4.2.2017)

• Frajer42

Téměř rok odpočíval tento snímek na disku a nikdo si jej nevšímal. Opravdu dlouho jsem čekal, až budu mít na tento film alespoň minimální chuť. Čekal jsem o několik úrovní větší utrpení. S výsledkem snažení tvůrců jsem tedy poměrně spokojen. Největším lákadlem snímku je bezesporu Morgan Freeman ozdobený dredy, který se z divných důvodů obléká stále do bílého a dokonce vlastní a pár bílých koní. Zřejmě se tvůrci snažili divákům kompenzovat nedostatek světlých momentů oblékáním negrů do bílého. Překážel mi příval neposlouchatelných keců. Potěšila mě účast Pilou Asbæka, na kterého v posledních dnech narážím stále. Naopak mi byl krajně nesympatický hlavní hrdina, a dokonce i jeho nevlastní bráška Akční scénky působily hrozně lacině. Celé to žalostně postrádalo punc epičnosti. Závěr se odehrál hrozně rychle a byl maximálně trapný.(26.7.2017)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $26,410,477Tržby Celosvetovo $94,061,311Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ mdlé, bez náboja, zlé obsadenie ale i zlá réžia, chabé triky, proste prúšvih roka 2016, a asi jedna z najväčších zbytočností čo bola kedy natočená o remaku nehovoriac /25%/(12.12.2016)

Původní film jsem neviděl, takže nemohu srovnávat. Hned úvodní scéna mě zaujala, jak tam střihali zatáčky na těch koních, jako bych sledoval závod Formule 1. Celkově se mi příběh líbil, zaujal mě, ale bylo tam podle mě až moc střihů. Sledujeme nějaký děj a pak najednou střih a jsme o 3 roky dále. Tam zase chvíli sledujeme děj a střih a jsme o 5 let dále. Ale chápu, že tvůrci se chtěli vejít do 2 hodin. Podle mě však film mohl být daleko delší. Ty 2 hodiny uběhly hrozně rychle, klidně bych tu stopáž prodloužil na 3 hodiny. Jinak nepochopil jsem tu píseň při závěrečných titulcích, to koho napadlo dát takovouhle moderní píseň do historického filmu? Abych se vyjádřil ještě k příběhu, tak mě překvapilo, jak Messala odsoudil celou svou rodinu, že se jim ani nesnažil nějak pomoci. Jasně, Juda udělal chybu, ale tak každý děláme chyby. V konečném důsledky byl Juda moudřejší. Nejlepší postavou však byla Ester v podání Nazanin Boniadi, ta byla luxusní! Chytrá a krásná zároveň.(4.2.2018)