Místo zločinu Plzeň

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Scénář:

Martin Bezouška

Kamera:

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová (více)

Epizody(6)

Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Divákům se představí plukovník Karel Drtina (Lukáš Vaculík), šéf plzeňské kriminálky, strohý profesionál, který nemá osobní vztahy s vyšetřovateli v oblibě, a kapitán Tomáš Karas (Jan Zadražil), racionální pedant, jehož jedinou slabostí je tolerance ke kolegovi Viktoru Knappovi (Martin Stránský), který i přesto, že se rád napije, má v týmu respekt. Nejstarším členem kriminalistického oddělení je major Vladimír Šimek (Vladimír Kratina), ženský element zastupuje kapitánka Mirka Ondrová (Berenika Kohoutová), svéhlavá, ale velmi pracovitá vyšetřovatelka. Nejmladším členem týmu, hledajícím každou příležitost k tomu, aby se prosadil, je zakomplexovaný kapitán Jakub Lepší (Vladimír Polívka). Kromě nich se v seriálu objeví také Bára Kodetová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Andrea Verešová či Zuzana Vejvodová. Tým kriminalistů bude v seriálu řešit vraždu významného plzeňského podnikatele, pátrat po nezvěstných pracovnících bio farmy, hledat manželku šéfa plzeňské opery, odhalovat psychopata, který zřejmě stojí za vraždou mladé ženy, i pátrat po tom, kdo řídil náklaďák, který srazil místní učitelku. (Česká televize)

Marthos odpad!

Absolutní propadák, kde se nepodařilo vůbec nic. Stupidní scénář, prapodivné dialogy a policejní tým, který nemá čím zaujmout. A Plzeň se ztratila kdesi na rozcestí. Asi byla příliš daleko. ()

Slarque

Místo zločinu Plzeň – čtyři ze šesti zločinů se odehrají někde na vesnici. Takže jasný vzkaz, že jakmile filmaři vyrazí mimo Prahu, je všechno venkov. Šest zapomenutelných kriminálek se znuděnými policajty, prapodivným střihem a mizivým napětím. Celkový dojem doplňují WTF scény jako s opilou matkou Martina Stránského. Po třech dílech už jsem skoro čekal, jak to tvůrci dál použijí, ale chyba lávky, v dalších už se nevyskytuje. A nejhorší na tom je, že nejde o dílo nějakého snaživého začátečníka, ale zkušeného filmaře. V nejlepších chvílích byl seriál aspoň průměrný. (Do hodnocení není započítána příšerná znělka, které jsem měl plné zuby už při druhém dílu.) ()

Crocuta

Zúčastněné herce i herečky mám vesměs rád, Berenika byla v prvním díle tuze roztomilá a sexy a zločin zase patřičně krvavý, takže očividné vady zatím přehlížím a očekávám věci příští. Plzeň je můj druhý domov, tudíž kdyby pro nic jiného, kvůli tomu seriál určitě shlédnu celý - a ohodnotím až po 6. díle. Tak abych to shrnul: scénář má evidentně spousty slabin, tu a tam působí průběh vyšetřování, motivy ba i ztvárnění zločinů poněkud naivně, do očí bije překombinovanost některých dílů (Opožděná vražda) a na arogantní Zadražilův čumák s výrazem permanentní ublížené nasranosti se také nekoukalo právě nejlépe. Ale suma sumárum to zase zdaleka nebyla taková tragédie, aby se tento veskrze průměrný, ale docela slušně atmosférický seriál z mě důvěrně známého prostředí (a tím nenarážím na věhlasný podnik Pamela, jehož exteriér si zahrál v předposlední části :-) ) musel pohybovat v černé barvě. Pro mne je to za slušné 3. ()

triatlet

Klišoidní scénář (honička pachatele po střechách vystřižená jako z Fantomase). Hra na akci je nepřesvědčivá. Celkově nuda, ale Mišík s Gellnerem, to je luxusní zážitek! ()

honajz

První díl byl strašný, opravdu. Modré filtry už mi lezou krkem, a natáčet napětí pět minut, když víme, že tam vrahoun je a zaútočí, to je ubohé a nenapínavé. Ano, viděli jsem pár ženských zadků, prima, ale jinak zdlouhavou nudu. Sice jsem Strachův Labyrint moc nevychválil, ale oproti tomuhle je to profesionální a napínavá kvalita. Herci hrají jako z donucení, uvěřitelní jsou jako bytná na kolejích, šumlují, přehrávají. Režisér se nemůže rozhodnout, jestli točí temnou krimi, nebo černou komedii s pár hláškami, z nichž mnohé jsou trapné jako při studentském mejdanu. Omílání stejných záběrů, reklama na sponzory včetně toho rumového, a nelogičnosti až na půdu. Třeba v pražském Braníku je několik veksláckých vil, a každá má minimálně sedm kamer - tady pan podnikatel (kterého si zahrál sám pan scenárista - a pak vyčítejte Strachovi cameo v Laybrintu) má luxusní vilu, ale na kamery se nikoho nenapadne zeptat. A nakonec se vlastně ani pořádně nedozvíme, proč ty věci vrah dělal, navíc je porušeno pravidlo pátera Knoxe. Policajti se jen unaveně tváří nebo opíjejí - jen jedno z mnoha a mnoha klišé prvního dílu, ale že by něco pořádně vyšetřovali, to ne. A co mankote měla znamenat při závěrečné honičce ta ženská s čoklem nad chlapem v pitevně? Nějaký sofistikovaný hřebejkovský humor? A jít do práce v lodičkách a sukni? Navíc když pro tlustou prdel neumím běhat? Jo, a je to kriminálka Plzeň - tak proč se celé finále odehrává v pražské Thomayerce?! ----- EDIT PO 2. DÍLU: Snaha o filozoficko-existenciální atmosféru severských detektivek z toho čouhá jak snaha studenta FAMU natočit Psycho. Depresivní hudba, modré filtry, rozjímavé pohledy, trochu jak z Akt X, než se někdo pohne nebo něco řekne, trvá to skoro minutu, do toho hraje tajuplná hudba, a nakonec řekne něco ve stylu, kde je tady záchod či odvezeme vás na kriminálku. Co je ale nejhorší - Hřebejk nedokáže zrežírovat a Bezouška napsat skutečnou detektivku. Prohřešují se všem pravidlům, otázka, jestli vědomě, či nevědomky, ale tipoval bych při tom amatérském provedení, že vůbec netuší, co lidem servírují. V detektivce musíte vraha představit někde na začátku a jeho činy posléze vysvětlit, což chybí u prvního dílu, nebo nesmíte ukazovat prstem na tu jedinou možnou osobu, která to pak nakonec je, protože se divák celou hodinu pronudí, než to těm tupým policajtům taky dojde a než ti navštíví konečné trolejbusů, bary a vyslechnou pár zbytečných lidí. ()

Kimon

Po shlédnutí !! CELÉHO !! prvního epizodního dílu (měl by být coby zaváděcí ten nejlepší, vzhledem k tomu, že nejde o na sebe navazující děj klasického seriálu) naprostý souhlas s Radek99. Hřebík byl s konečnou platností zatlučen. Navíc dodám, že zde už nešlo z kteréhokoliv hlediska (scénář, režie, herecké výkony, ...) více zkazit. A televizi ČT vzkazuji, "nevyhazujte koncesionářské poplatky !! " za podobné produkce. ()

snaked

Znělka otřesná. První díl příšerný, dál už je to jen lepší, naštěstí. Kvalita pozvolna stoupá. Kdyby si MČP drželo kvalitu posledního dílu, tak to jde. Ale je to spíš o hláškujících cajtech než o nějaké hloubce. // 2-3 // Jsem z Plzně, takže dávám 3. ()

Tommassi3

Hřebejk dokázal ještě nedávno nemyslitelné, potvrdil, že jeho poslední krimitrapas s exorcistou nebyl výjimečným kiksem, ale pouze důkazem, že tento žánr naprosto neovládá, když navíc tohle špatně obsazené plzeňské místo činu platí za vlastně dokonale řemeslně nezvládnutý projekt.. Když jsem nedávno zprvu spílal nezkušenému Hudskému za jeho poněkud křečovitý scénář k výbornému Strachovu Labyrintu, o jehož gradaci a napětí si může nechat tahle (hře)bejkovina jen zdát, ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, s jakou upocenou prasárnou se vytasí Martin Bezouška, ačkoliv zde nefunguje takřka nic, tu nablblou úvodní titulkovou znělku nevyjímaje.. Prozatím opravdu příšerné zklamání, které jednoho přímo odrazuje vůbec dalšího sledování.. Tak to vypadá, když si (hrdina mainstreamu) autor bez sebereflexe myslí, že televizní tvorba je cosi méněcenného, čemu stačí jízda bez zaujetí na půl plynu.. ()

GeusX

První díl začínal vcelku dobře, jako solidní kriminálka. Relativně brzo to však začalo uvadat. A finálová scéna? Co to bylo za neuvěřitelný amatérismus? Jak neohrabané získání seznamu dárců krve, následná akce a celé to ještě děsně zfilmováno. A hudební doprovod mi k tomu také moc nesedí. Ohodnotím po dalších dílech, ale jestli ten úvodní díl měl nalákat, tak je to slabota. Za ten zmaštěný závěr prvního dílu, zmaštěnější než jeden z vyšetřovatelů, bych nad dvě hvězdy nedal... ()

Gwaihir

Čím to je, to úplně nevím, ale tvorba Jana Hřebejka mě bohužel většinou obloukem míjí a nejinak je tomu také v tomto případě, který se s kvalitou ostatních kriminálních seriálů z dílny veřejnoprávní televize posledních let nemůže měřit ani zdaleka. Je to totiž takové bez chuti a bez zápachu, ani ne tak vinou jednotlivých případů, jako spíš jejich zpracování. 30 % ()

elizabeth_ba

Místo zločinu: česká televize. Aspoň zatím. Dle prvního dílu to má úroveň cca Okouzlení V. (A to ještě pominu klišé typu, že deviant ujíždějící na krvi pracuje na transfúzce...) Ono nějak nestačí, že na Zadražila se dá koukat. Jiné pozitivum opravdu nedokážu najít. ()

UncleG odpad!

Milý Jirko Strachu, vím, že jsem Tě často kritizoval za seriálovou produkci. Často jsem Ti vyčítal lacinou televizní béčkovost, nereálné vzahy mezi postavami, dialogy beze smyslu, točení podle debilních scénářů... ba i ten nedostek napětí někdy přišel na přetřas. Věř mi, že jsem to nepsal s nenávistí v srdci, ale proto, že Tě mám vlastně rád a stále věřím v Tvoje režisérské schopnosti. Milý Jirko (a teď se dostáváme k věci), dovol mi, abych se Ti z hloubi duše omluvil. Hřebejkův seriál o kriminálce z Plzně - toť festival nefunkčnosti, bídy a naprosté tvůřčí impotence. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže natočit akci, aby vypadala akčně. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže vést herce k lepším než podprůměrným výkonům. S překvapením zjišťuji, že se tu nikdo ani nesnaží o náznak napětí. Je to seriál tak neskutečně lajdácký, mdlý a "nijaký", až jsem překvapen, jak moc mě to vlastně překvapilo. Být to Hřebejkova prvotina, pak by nejspíš záhy skončil režírováním silvestrovských estrád s dechovkou. Scéna s injekcí ve výtahu a následná "honička po střechách" z prvního dílu by se měla promítat na filmařských školách jako odstrašující příklad! ()

Marci

hodnocení po 1. dílu: a to jako je myšlené vážně? V názvu filmu místo činu Plzeń, ale nemocnice je pražská Thomayerka - takže reálie absolutně mimo, mladá policajtka neohroženě v minisukni a botách na klínku honí vraha, kdyby to nebylo tak k pláči, tak jako fraška fakt dobrý. Takže Hřebejk a tvůrci jako chtěli udělat blbce z kriminalistů nebo to má být parodie nebo co? Fakt věřím, že to takhle debilně v reálu nefunguje. Škoda koncesionářských poplatků! ()

slunicko2

Příjemný rozjímavý seriál, 1)  kde zamyšlený monolog střídá jiný zamyšlený monolog._____ 2) Nikdo tu neřve, ba ani nezvyšuje hlas, nikdo nikam neběhá._____ 3) Příjemný dojem podtrhují hezké, byť nepříliš vynalézavé, záběry na Plzeň._____ 4) Stále pěkný už 40letý Jan Zadražil i rovněž pěkný 26letý Vladimír Polívka to pak jistí._____ 5)  27.5.2023 - opakované zhlédnutí potvrdilo můj předchozí dojem. ()

rt12

Po příšerné jedničce (nedokoukala), jsem dala na zdejší hodnocení a podívala se na dva ,,nejlepší" ze seriálu. Vezmu to zkrátka scénář 0, režie 0 , akce na úrovni leklé ryby. Chudáci herci byli donuceni vystupovat v postavách, které podstoupili lobotomii mozku. U Červené Karkulky jsem se klepala strachy víc a hlavně dávala smysl. Nemám ráda odpady tak dám 1 hvězdu z útrpnosti. ()

Rosalinda

20:42 - první díl premiéry seriálu a je tu už dvanáct hodnocení v podobě hvězdiček... Třikrát pět, čtyřikrát tři, čtyřikrát dvě a jednou jedna (60%). To je fascinující, jak rychle si člověk udělá hodnocení něčeho, co má šest dílů... Objektivita nadevše! - Tak po skončení prvního dílu hodnocení velice kleslo. - Já za sebe musím říct, že jsem se těšila hodně moc a zatím tedy přišlo spíše velké zklamání. Možná to bylo tím očekáváním, ale spíš bych řekla, že mě to zatím tedy opravdu moc nebere. Důkazem mi budiž i to, že jsem se v průběhu stihla kouknout sem, což by se mi při velkém (alespoň větším) zájmu a alespoň malém okouzlení prostě nestalo. A když už mi posledních asi deset minut nepřišlo tak tragických, tak přišly titulky a tak příšerná hudba k tomu, že mi zase spadly krovky. Plzeň taky zatím dostává pořádně na frak. Snad bude líp, uvidíme, ale pochybuji. Nicméně opět potvrzení toho, že velká očekávání, přináší velká zklamání. Neslané, nemastné, nezajímavé až nudné a nečekaně slabé. ()

kajas

Po výborném "Labyrintu" šokující kvalitativní sešup. Případy záhadně vyřešené v posledních minutách, motivace pachatelů veškeré žádné, kromě Zadražila naprosto tragické herecké výkony (Kohoutová doslova na pěst)... jako rodačka z Plzně zavírám při hodnocení obě oči. ()