Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min (Alternativní: 137 min)

Od Indiana Jonese nejlepší dobrodružná podíváná, jakou jsem měl možnost vidět. A samozřejmě pirátská klasika. Dobrý příběh, neustálý nadhled, krásná Keira, skvělá akce, temné prokletí, úžasný záporák a Jack Sparrow. Další díly už ani jednou nedosáhli v kvalitě tak vysoko, jako tahle dynamická, zábavná, trikově úžásná a téměř bezchybná dobrodružná jízda. Černá perla rozhodně nejlepší lod, jaká kdy existovala. Verbinski spolu s Bruckheimerem rozjeli sérii, která je dnes už legendární a stvořili snad ještě známější postavu.(9.2.2011)

Bez Deppa by byl film takřka beznadějný, ale Johnnyho Jack Sparrow je jedna z nejlepších komických figur, které jsem ve velkofilmu spatřil. Při pohledu na Orlando Blůmu se do mé mysli vkrádá otázka, zda je jeho výkon typu "já jsem Legolas, ale oblečený jako bukanýr, nepleťte to, milé děti" míněn vážně, nebo zda se jedná o úmyslné nadsazení figurky nepolepšitelného klaďase Willa Turnera... Děj prostinký, triky pěkné, humor výborný; prostě zábavný film jak má být!(27.1.2004)

Tento bruckheimerovský šperk je dokonalou ukážkou perfektne zvládnutého blockbusteru, ktorý nepostráda vynikajúcu remeselnú stránku ani uspokojivý scenár, čo je v rámci dnešných odfláknutých ,,letných" filmov doslova privilégium. Milujem hviezdnu trojku na čele s najvtipnejšou kreatúrou posledného desaťročia, Jackom Sparrowom, dynamicko-melodickú hudbu podľa Zimmerových tónov a všetky tie pirátske dobrodružstvá a Sparrowove výroky som si maximálne užívala. Jeden z najlepších filmov Johnnyho Deppa a skvelá filmová zábava, ktorá má šarm a dôvtip.(18.7.2011)

"Dnešek si zapamatujete jako den, kdy jste málem chytili... kapitána Jacka Sparrowa!" Jsem moc rád, že jsem překonal vlastní předsudky (Pcha! Bezduchý popcorn Jerryho Bruckheimera) a podíval jsem se. Někdy loni touto dobou jsem si z lenosti nechal narůst bradku a knír, načež mi dva lidé nezávisle na sobě řekli, že vypadám jako Jack Sparrow (ačkoli jsem blond a dredy, korálky či jiné legrace nenosím). A protože zrovna v tom týdnu ši Piráti z Karibiku v televizi, mé ješitné já se chtělo přesvědčit, zda je to přirovnání důvodem k hrdosti nebo k žalobě pro urážku na cti. :o) Na telecího Orlanda a Keiru jsem nebyl zvědavý, čekal jsem jen na Johnnyho Deppa - a dočkal jsem se entré, které mě přibilo ke křeslu. Za znění senzační hudby, která mohla být patetickým hrdinským motivem stejně jako jeho laškovnou parodií, se zjevil stoický pirát, vplouvající do přístavu na potápějící se lodi. Klidným krokem člověka, jemuž se podobné lapálie dějí třikrát týdně, vykročil z plachtoví na molo a rutinovaným způsobem setřásl výběrčího mýta, v němž jsem poznal poručíka Grubera z Haló, haló!... Mám velmi rád Johnnyho Deppa, ale postavám, které hraje, většinou až postupně přicházím na chuť. Kapitána Jacka Sparrowa jsem si zamiloval od tohoto prvního momentu. Akce se pak rozjela, než bys řekl johoho, a po definitivním potvrzení, že je to KOMEDIE (to jsem do té doby vůbec nevěděl), jsem se rád dodíval do konce. Poprvé, ale zdaleka ne naposled. Dodnes jsem Prokletí černé perly viděl asi desetkrát a poznal, že opakování je matkou obliby. Po druhém vidění si mě získal i záporný kapitán Barbossa, po dalším věrný Gibbs (vycházíme-li z Deppova názoru, že piráti byli něco jako rockové hvězdy své doby, pak je pan Gibbs Jackův manažer a promotér - historka s želvami je ohromné PR), nakonec i ta dvě telata atd. Následující pokračování dokonce zatmelila mezery v logice a zpětně dodala ději prvního filmu možnost vícečetných interpretací, takže věřte nebo ne - Dnešek si zapamatujete jako den, kdy milovník antikvárních konverzaček dal akčnímu spektáklu 100%(10.9.2007)

Gore Verbinski i u tohoto snímku dokazuje, že dokáže "uchopit" a dobře zpracovat ledasjaký filmový žánr - od rodinné komedie HON NA MYŠ až po mysteriózní thriller s hororovými prvky KRUH. V případě snímku PIRÁTI Z KARIBIKU jde "více-méně" opět o snímek pro celou rodinu. Snímek by asi nemusel dělat "dobrotu" u nejmenších dětí, ale zároveň si dokáži představit šťastného 10-letého synka, který je hrdý a pyšný na svého tátu, který ho + zbytek rodiny vzal na tento dobrodružný, napínavý a současně humorný film. Shrnuto a podtrženo: Kvalitně zpracovaná "pohádka pro mírně odrostelejší a dospělé". Dobrý děj + príma vtípky + výborné herecké výkony + zajímavé efekty = příjemně strávených 133 minut.(9.11.2003)

• - Jméno jedné z hlavních postav Williama Turnera (Orlando Bloom) odkazuje na světoznámého malíře Josepha Mallorda Williama Turnera. Ten se proslavil obrazy plachetnic na rozbouřeném moři. (ondey)

• - 800 tisíc dolarů stál náhrdelník, který měla při londýnské premiéře filmu na krku Keira Knightley. (Reiniš)

• - Pre postavu Ragettiho (Mackenzie Crook) boli vytvorené dve verzie falošných drevených oči, mäkká a tvrdá. (Greenpeacak)