Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min

"Piráti z Karibiku"= nečekaně úspěšný útok na peněženky diváků, aneb moderní pohádka o tom, jak skvostný make-up Johnnyho a tmavé oči fešáka Orlanda vytřískali Disneyům veliký prachy. Opravdu nepamatuju, kdy naposledy jsem s opravdovým potěšením sledoval všelijak se pitvořícího a trhle působícího herce se zábavnou vizáží rastamanské "smažky" , jako se mi to stalo zde s Deppem. A Orlando? Někdo mu měl vysvětlit, že elfové v Karibiku nežijou. Opět stejně prkennej, ale díky svému romantickému zjevu přitáhl spoustu fanynek do kin (viz. citát "I almost drowned in his beautiful dark eyes...") a těm je totálně putna, jestli umí, či neumí hrát. Umí rozhodně Geoffrey Rush, jeho smrdutého korzára bylo radost sledovat. Ale největší hvězdou filmu je pro mně Jerry Bruckheimer. Velkolepá výprava a tučný rozpočet, zkrátka to, na co jsme u jeho filmů zvyklí. Pod jeho ochrannými křídly musí být radost natáčet.(9.10.2003)

Verbinskemu sa podarilo natočiť impozantné dielo,ktoré nemohlo byť lepšie obsadené ako je a herecká genialita Johnnyho Deppa je nenahraditeľná. Fakticky film tak dobrodružný a komický ako málo ktorý iný.................Soundtrack Klaus Badelt: 1. Fog Bound [2:16] ,2. The Medallion Calls [1:52] ,3. The Black Pearl [2:16] ,4. Will and Elizabeth [2:08] ,5. Swords Crossed [3:15] ,6. Walk the Plank [1:58] ,7. Barbosa is Hungry [4:06] ,8. Blood Ritual [3:32] ,9. Moonlight Serenade [2:08] ,10. To the Pirates' Cave! [3:30] ,11. Skull and Crossbones [3:24] ,12. Bootstraps' Bootstraps [2:38] ,13. Underwater March [4:12] ,14. One Last Shot [4:46] ,15. He's a Pirate [1:32],(1.1.2011)

Nebýt famózního Johnny Deppa a o nic horšího Geoffrey Rushe, byl by to jen další film na jedno použití. Po prvý je to totiž super jízda, podruhý (o rok později) už jsem se i nudil a potřetí se na to podívám až zas za hodně dlouho. Ne že by to nebylo zábavný, ale spoustykrát je to dovedený k absurditě (různé ty přiblblé souboje), hláškami se nešetří, ale většinou to je humor jen opravdu na první poslech nebo čistě pro efekt, a pak taky je to chvílema dost zdlouhavý. Největším zklamáním je pro mě Jonathan Pryce, kterej sice nedostal moc prostoru, ale co dostal, to prasil a jeho konečnej náhlej přerod v dobrodinného hodného místodržícího je neuvěřitelnej. No a hlavní milostná trojka (respektive dvojka, protože třetí byl mimo vždycky) mě přiváděla k vzteku. Ti byli nejspíš původně plánovaní jako hlavní postavy, ale Johnny je zastínil opravdu dokonale. Ti dva, a nebudu zastírat, že proti Bloomovi i Knightleyové jsem nejspíš zaujatej, mě dokážou zkazit cokoliv, kde se objeví. Možná tou svou nevýrazností nebo že jejich "hraní" předstírají pouze mistři střihači, a nebo jen faktem, že mi jejich postavy jsou málokdy sympatický třeba jen jako obyčejní lidi. Jakoby jim nedokázali dodat trošku lidskosti a ukazují jen tu dvojrozměrnost jejich charakterů. A nebo je prostě jen nemusím od pohledu. Ale zbytek se dal a když člověk nepřemýšlí moc do hloubky nad divnýma věcma (například dodnes nechápu, proč potřebovali zrovna Turnerovu krev), tak ani nemá pocit nedokonalosti.(11.9.2006)

Zajímavosti: Ostrov Isla de Muerta je španělsky "ostrov mrtvého". tortuga je také španělsky a znamená "želva". *** Lebka se skříženými hnáty byla na vlajce "Calico" Jacka Rackhama, kapitána lodi Revenge a dlouholetého milence známé ženské pirátky Anne Bonny. *** Scéna, kdy Jack Sparrow se drží stožáru své potápějící se lodi je pocta Busteru Keatonovi, který to také ukázal ve filmu The Navigator (1924). *** Keira Knightly měla na sobě černé kontaktní čočky stejně jako Johnny Depp v poslední scéně filmu. Po skončení filmu je zahodila. *** Když Will vstává po omráčení, dívá se do přístavu a divák může spatřit u vchodu tu samou dívku, která hrála mladou Elisabeth (Lucinda Dryzek). *** Loď, která se ve filmu jmenuje "Interceptor" je skutečná loď "Lady Washington" a je oficiální lodí velvyslance státu Washington. Ve filmu jste ji mohli zahlédnout již dříve: Star Trek: Generations (1994) a Treasure Planet (2002). *** Při návratu z nočního natáčení na Karibských ostrovech se loďka, ve které byla Keira Knightley, její matka a plavčík, rozbila o útesy, avšak nikomu se nic nestalo. Scéna se pak raději dokončila ve filmovém studiu než na place. *** Film se původně jmenoval jen Piráti z Karibiku, ale vidina dalšího pokračování přiměla producenty k podtitulu. *** Postava kapitána Jacka má v ústech zlat mezi zuby. To zalto je skutečné, zasadil ho tam zubař Johnnyho Deppa. Producentu se však zdálo, že je ho tam moc a tak bylo zčásti odstraněno. *** Chození pod vodou pod člunem je režisérova pocta filmu The Crimson Pirate (1952). *** Mnoho posádky lodi během filmování trpělo záhadnou mořskou nemocí. Keira Knightley si proti té nemoci vzala pilulku ... a usnula :-) *** Ted Elliott a Terry Rossio film připravovali již v 90. let, ale tehdy byl odmítnut. *** Jména všech tří hlavních postav jsou spojena s ptáky. *** Po mečovém souboji mezi Jackem a Willem je na Willově obličeji prášková čokoláda. *** Východoindická obchodní společnost skutečně dělala pirátům značku ve tvaru P, ale na čelo místo na ruce, jak je ve filmu. *** Slovo "pirát" a "pirátství" se ve filmu objeví 56krát. *** Opice "Jack" je hrána dvěma různými kapucínskými opicemi. První hrála desetiletá opice Tara, druhou osmiletý opičák Levi. *** Vlasy Keiry Knightley byly prodlouženy, protože v předchozím filmu je měla krátké. *** Roli Jacka Sparrowa mohli hrát také Michael Keaton, Jim Carrey a Christopher Walken. *** Willa mohli hrát Jude Law, Ewan McGregor, Tobey Maguire, Christopher Masterson či Christian Bale. *** Opičák Jack se směje když mu Barbossa děkuje za vrácení zlaté mince. Opičák to však dělal sám od sebe, aniž by to po něm někdo ze štábu chtěl.(8.5.2009)

"Si najhorší pirát, o akom som kedy počul." - "Ale počul si." Vďaka parádnou hudbou obohateným PIRÁTOM KARIBIKU si vždy spomeniem, že Hollywood je tu hlavne preto, aby nás bavil. Soľou a rumom nasiaknutá plavba, plná skvelých prírodných scenérií, inteligentne vybraných a zručne nakombinovaných hercov, divokej akcie a skvostného humoru, plného historiek z osemnástej ruky ("...a potom zo mňa urobili náčelníka." alebo "To preto,lebo si nebol v Singapure."). Snímka občas stagnuje (no jo no, 143 minút je 143 minút) a Keira Knightley s Orlandom Bloomom nedostali zaujímavé postavy resp. sa naplno rozbehli až v dvojke a trojke. Ale kto by stíhal držať krok so všetkými masťami mazaným kapitánom Čiernej perly Barbossom v pôvabnom podaní oscarového Austrálčana Geoffreyho Rusha! Lepší je už len Johnny Depp, za svoj sfetovaný bisexuálny výkon nominovaný na Oscara. Jou-ho-ho, pirátsky život, ten je môj.(1.11.2004)

• - Jack Sparrow (Johnny Depp) používa vo filme skutočnú pištoľ, ktorá bola vyrobená v roku 1760 v Londýne a tvorcovia filmu ju odkúpili od dílera v Connecticute. (Greenpeacak)

• - Filmový štáb natáčal na otvorenom mori len šesť dní. (Greenpeacak)

• - Když počkáte na konec titulků, uvidíte malou opičku, jak z pokladu vezme zlatou minci. (StevenW.)