Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min

Dobře, začněme od negativ: Scénář děravý jak řešeto, akční kamera, která mi vůbec nesedla, prapodivný střih, herecké výkony lavírující mezi přehráváním a náhodným kolemjdoucím... Dobře, začněme pozitivy: A komu to sakra v tomhle žánru vadí? Po čtveřici zdegenerovaných pokračování je těžké si představit, jak obrovskou loterií a osvěžující žánrovou variací tenhle projekt v době vzniku byl.(28.9.2005)

Nejsilnější dojem - hodně výrazé a barevné. Nicméně to k pirátství a ke Karibiku obzvlášť, rozhodně patří. Hudba taky zapadá... Celý příběh však nemá nic moc společného s klasickými pirátskými filmy starých dobrých časů. Vlastní záplětka s prokletím Černé perly a mrtvou posádkou příšer ho odsouvá kamsi mezi fantasy snímky. I při největším pochopení, že dnešní diváci chtějí ohromující triky, jsem trochu zklamána. Pro ty z nás, kteří neprožívají styl "Pán prstenů" pak není na výběr. Tyhle fantastické prvky (jistě, právě ty bezpečně zaručující vysokou návštěvnost z řad teenagerů) jsou prostě všude - a podle mě - "lehce" narušují pirátský film! Totéž se dá říct o závěru. Samozřejmě, že k takovýmto snímkům happy endy patří, ale pokud možno "reálnější", tj. ve stylu "odpluli a byli šťastní až do smrti", ale co to udělali s filmem, v němž tradiční společnost přijme vztah dcery guvernéra a jakéhosi mečíře? Pirátské pohádky přece mají, alespoň podáním obrazu životních podmínek trochu vycházet z historie, uvědomme si, že kapitán Morgan se skutečně stal guvernérem Jamajky atd... vždyť jaký obraz historie pak malý divák dostane? Na jednu stranu jsou tu piráti celou dobu pronásledováni, popravováni a pak to takhle skončit? Zkrátka konec má být kýčový, ale "reálnější". Co se týká Orlanda Blooma, není co říct, ten nevýrazný člověk mohl být nahrazen úplně kýmkoli. Ale pokud jde Johnnyho Deppa, tak jsem nadmíru překvapena jeho hereckým vývojem, jenž ve své roli předvádí. Zdá se, že díky svému francouzskému pobytu se naprosto oddělil od hollywoodského stylu. Je pravděpodobné, že kdyby tuhle roli kdysi dostal Jean-Paul Belmondo zahrál by ji stejným způsobem! Díky jeho roli má film jakýsi netradiční, komický a pohodový nádech, je to parodie. Zní to divně, ale tenhle Američan filmu dodává spásný francouzský šarm.(23.1.2004)

Pro mě vcelku rozporuplná záležitost. Na jedné straně jsem se opravdu výtečně bavil a ani mě nenapadlo pomyslet na to, aby film již skončil. Hlavním opěrným bodem je Johny Depp. A ačkoliv ho jinak nemám moc rád, tady byl skutečně rozkošný. Na straně druhé je tu Orlando Bloom, který mě ve svém názoru na své neumětelství a nechutenství rozhodně neobměkčil. Záporem pro mě byla rovněž hudba. Za prvé je to Zimmer dvě. Za druhé se snaží až neuvěřitelně protivně zalíbit a za 3., je to neskutečné klišé. Často jsem myslel na to, jak by se mi ulevilo, kdybych mohl skladatelovi trochu proplesknout. Celkově jsem se ve snímku dočkal několika vtipných scén, několika pasáží, kde se mi tajil dech, pár nádherných přírodních obrazů (například scény v oceánu s rybičkami, super) a také mnoha momentů, kdy mi bylo vysloveně trapně (většinou byl na scéně Legolas). Konec, ačkoliv v tomto typu filmu ani jiný být nemohl, mi pak také ke konečnému výsledku příliš nepomohl. Jak již řekl Amarcord...Zábava to je, ale také to už nechci nikdy vidět :-)(10.9.2006)

Když už popkornová zábava tak takováhle. Skvělá, svižná, nenudící se skvělým obsazením hudbou režií a vším co k tomu patří. Viděno asi šestkrát a furt mě to baví. Geoffrey Rush by byl za takovýhle výkon v každém jiném filmu glorifikován, měl bohužel tu smůlu, že natrefil na Deppa v životní komediální formě.(26.3.2006)

Určitě nejkomplexnější, logicky nejsamostatnější a s odstupem i jasně nejlepší díl ze série. Verbinskimu tehdy pod Bruckheimerovým dohledem vyšlo snad všechno, co mohlo, hlavně co se herců týče. Bloomovi stačí dělat ze sebe nevinného kováře, Keira je tradičně k sežrání, Rush jaksepatří slizký a výkon Johnnyho Deppa se stačil už po několika týdnech stát kultovním. Dokonalý příklad zábavného dobrodružného filmu, na který se dá dívat pořád dokola.(30.5.2007)

• - Väčšina hercov vo filme nosí zubné protézy. (Greenpeacak)

• - Město Port Royal opravdu existovalo, a to na Jamajce. V roce 1692 ho však zaplavilo moře. (Terez_Vv)

• - Zbraň s jedním nábojem, jejímž vlastníkem je Kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp), se jmenuje English Flintlock Pistol 50 caliber. (Rodimus)