Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min

"Piráti z Karibiku"= nečekaně úspěšný útok na peněženky diváků, aneb moderní pohádka o tom, jak skvostný make-up Johnnyho a tmavé oči fešáka Orlanda vytřískali Disneyům veliký prachy. Opravdu nepamatuju, kdy naposledy jsem s opravdovým potěšením sledoval všelijak se pitvořícího a trhle působícího herce se zábavnou vizáží rastamanské "smažky" , jako se mi to stalo zde s Deppem. A Orlando? Někdo mu měl vysvětlit, že elfové v Karibiku nežijou. Opět stejně prkennej, ale díky svému romantickému zjevu přitáhl spoustu fanynek do kin (viz. citát "I almost drowned in his beautiful dark eyes...") a těm je totálně putna, jestli umí, či neumí hrát. Umí rozhodně Geoffrey Rush, jeho smrdutého korzára bylo radost sledovat. Ale největší hvězdou filmu je pro mně Jerry Bruckheimer. Velkolepá výprava a tučný rozpočet, zkrátka to, na co jsme u jeho filmů zvyklí. Pod jeho ochrannými křídly musí být radost natáčet.(9.10.2003)

Určitě nejkomplexnější, logicky nejsamostatnější a s odstupem i jasně nejlepší díl ze série. Verbinskimu tehdy pod Bruckheimerovým dohledem vyšlo snad všechno, co mohlo, hlavně co se herců týče. Bloomovi stačí dělat ze sebe nevinného kováře, Keira je tradičně k sežrání, Rush jaksepatří slizký a výkon Johnnyho Deppa se stačil už po několika týdnech stát kultovním. Dokonalý příklad zábavného dobrodružného filmu, na který se dá dívat pořád dokola.(30.5.2007)

Neznám snad žádný jiný film, který by u mě prošel tak razantními změnami vnímání. Ohodnotil jsem jej vším krom obou krajních hodnot, abych nakonec skončil na drobném nadprůměru, neboť tenhle film si ho opravdu zaslouží. Krom prvních pár minut, které, pochopitelně, slouží pouze k seznámení s hlavními hrdiny, jsem se totiž čertovsky bavil. Klasicky bruckheimerovská akce zabalená v historickém hávu mě chytla a až do samotného konce nepustila. Máme tu snad všechno co taková úspěšný snímek mám mít, vyjmenovávat nebudu, každý jistě ví. Je třeba podotknout, že na snímek podobného ražení disponují Piráti z Karibiku i velmi kvalitním dějem, který se nezvrhává v předsmrtelou křeč a zároveň dokáže krom pobavení i překvapit vcelku slušnou stavbou - čímž mám na mysli třeba konečné rozuzlení, které nejspíš nebude z nejoriginálnějších, ale nám běžným divákům jistě bohatě postačí. Navíc je to skvěle natočené, čímž mám na mysli vizuální stránku, která není přetláskaná, ale na druhou stranu jí ani nic nechybí. Johnny Depp hraje skvěle, ale patřím do menšiny, která z něj nebyla na větvy... 70% [TOP 19/17 68%](25.10.2006)

Dobře, začněme od negativ: Scénář děravý jak řešeto, akční kamera, která mi vůbec nesedla, prapodivný střih, herecké výkony lavírující mezi přehráváním a náhodným kolemjdoucím... Dobře, začněme pozitivy: A komu to sakra v tomhle žánru vadí? Po čtveřici zdegenerovaných pokračování je těžké si představit, jak obrovskou loterií a osvěžující žánrovou variací tenhle projekt v době vzniku byl.(28.9.2005)

Rozpočet $140miliónovTržby USA $305,413,918Tržby Celosvetovo $654,264,015Tržby za predaj DVD v USA $235,300,000║ Jack Sparrow v podaní Johnny Deepa zachraňuje prevažne nechutne plytký dej, z minimom skutočne zábavných scén, trikovo a hudobne na slušnej úrovni. /videl v kine: 70%/(7.6.2005)