Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

shedlo

Srovnání seriálu Dark se Stranger things je opravdu zavádějící a nefér vůči Dark. ST mají mnohem přímočařejší příběh se zcela jiným tématem, shoda je opravdu je v osmdesátkové lince příběhu (Dark jich ale má víc než jen tuto) a v hudební inspiraci. Hudba v Dark je hodně dobrá, ale ve ST byla ještě lepší. Tam srovnání končí. Dark má jedinečnou atmosféru, zvláště v prvních epizodách dost smutnou. Dark má skvělý, komplikovaný scénář, který ač čerpá z klasického tématu cestování v čase (not again!), má spoustu originálních nápadů a vyžaduje opravdové soustředění, aby se divák orientoval ve všech postavách (zvláště pak v jejich různě starých variantách). Naštěstí seriál kvůli tématu cestování v čase netrpí velkými lapsy, jako jiná díla na tomto tématu postavená. Postava ďábla, který způsobuje na zemi chaos tím, že naruší boží dílo a umožní lidem cestovat v čase, mne nadchla (jestli jsem to pochopila správně). Doufala jsem, že se příběh uzavře v první sérii, má být druhá, tak uvidíme... Napínavé do poslední minuty! ()

Luckyboy

Zmatená kopie Stranger Things v německém maloměstě, kde prší víc, jak ve Skotsku, a všichni mají potřebu řešit dramatické věci na/v hustém dešti. Tohle quality TV není ani náhodou. To, že z něčeho udělám něco zmateného, postupně přidávám do děje postavy a odhaluji souvislost mezi třemi dějovými linkami jenom tak, aby to nebylo všechno jasné po prvních 2 dílech, už dneska fungovat nebude. Možná před pěti lety by na to leckterý divák skočil, ale pokud máte nakoukáno, je to tak akorát dobré k zaplácnutí odpočinkového času na gauči, ale nezvedne vás to z něj. ()

Aywes

Ani skvělé audio nedokáže vyplnit ten otřepaný příběh a nudné postavy. Cením si Evropské atmosféry, ale to je na seriál fakt málo. Za mě ne. ()

CrazymanM

Všechno super,seriál mě nadchnul,atmosféra vynikající,opravdu jsem byl velmi spokojen,jen to rozuzlení,jak jsem se obával že bude stát za prd,tak se taky stalo!Ale uvidíme,jak to bude pokračovat dál?!? ()

shaacul

Nejlepší seriál o něčem co se vůbec nestalo.....................................................................................................................Není to jednoduché, není to oddechovka a asi Dark nebude bavit každého. Nejde o seriál, který zapnete po náročném dni na odreagování, Dark je temný, složitý a postupuje pomalu, aby když to nečekáte udeřil. Prostě to není žádná lehká operetka, ale težký Wágner. 1. Sezóna - v traileru to vypadalo jako mysteriózní krimy, taky to tak začalo, ale brzy se Dark překlopil do sci-fi. Trochu náročnější na zorientování, ale na konci to docela dobře zapadne. 2. Sezóna - líbila se mě mnohem víc. Divák už tuší co se mu dostane, ale je pořád extrémně těžké uhodnout další děj. Přibudou další postavy a protagonisté se ukazují z jiného úhlu, až se v podstatě stanou antagonisty. A konec k času přidá i dimenze, takže je na co se těšit dál. 3. Sezóna - Poslední sezóna toho musela stihnout hodně, a tak překvapení, které se v prvních dvou sezónách budovali několik dílů, padají ve třetí sezoně 2-3 za epizodu. Trochu to emočně otupí a nepůsobí už to tolik silně. Všechno ale nakonec neuvěřitelně zapadne a konec udělá krok stranou od cestování časem k teorii relativity a kvantové fyzice. ()

Radyss

Dalo by se říci, že tenhle seriál představuje všechno, co mě na kinematografii zajímá. První filmy, které jsem viděl a fascinovaly mě, byly mysteriózní mindfucky, které nedávaly z větší části smysl. Je to už měsíc co jsem dokoukal druhou řadu Dark a není den, kdy bych si na něj nevzpomněl. Tvůrci zasadili tak silný střep do mého mozku, že už ho nejspíš nikdy nevytáhnu. Je tu spoustu seriálů, které mám rád, sem tam si na ně vzpomenu viz. Perníkový táta nebo Ztraceni, ale Dark vybočuje tak extrémním způsobem, který se nedá popsat v tak krátkém komentáři. ()

Insomniac

Na prvý pohľad to vyzerá skvele. Milujem takéto seriály, no musím si niekoho obľúbiť, niekoho znenávidieť, niekomu držať palce, tešiť sa na pokračovanie, rozumieť tomu aspoň z väčšej časti (to by niekedy ani nemuselo byť, ale...)... Tu sa to nedeje. Seriál je bez ducha a to nemôžem odpustiť. Plus zmes X postáv, ktoré mám v prdeli. Mohlo to byť naozaj SKVELÉ, takto len priemer a druhú sériu aj ďalšie asi vynechám. Hodnotenie zatiaľ po 7 častiach, možno po zhliadnutí záveru ešte upravím :) Drbe mi z toho, končím. ()

STORM70

..... Hedvika v té době právě rodila tvé dítě.... Myslel jsem že je to Adolfovo dítě.... Adolf Hedviku vůbec neznal.... Ale jestli Hedvika porodila mé dítě pak ty Karlo jsi má sestra... To není možné..... Máš pravdu Tomáši.... Však tys mě švagře říkal.... Já nejsem tvůj švagr... Já vůbec nepatřím do rodiny, jsem cizí člověk... Pak jsem tě obelhal tatínku... Nedělej si výčitky milý synu, nejsem totiž tvůj otec jsem tvůj syn tatínku... A maminka?.... Je tvá babička..... Jsem tedy úplný sirotek .... Ale to není tak důležité, důležité je, že jsem konečně poznal pravdu.... takže tak nějak po Cimrmanovsku, ale jinak velmi slušný seriál. A jak jsem měl celé tři série hlavu v pejru a nedovolil si dát pomalu ani skleničku vína abych se neztratil, tak závěr byl tak krásně jednoduchý a srozumitelný, že jsem u něho dal sedmičku jen to hvízdlo. 8/10 ()

husak_k

Tento seriál má vynikající hlavní děj a na cizojazyčný netflixovský seriál i vynikající zpracování. Tady ale plusy končí, protože jakmile je hlavní dějová linka pravidelně překrývaná vedlejšími příběhy nezajímavých postav, stává se z dobrého seriálu pouhá telenovela. Druhá série je mnohem lepší a dává do popředí hlavní zamotaný děj mnohem více, ale hlavní postava Jonase mě pořád irituje. 70% ()

Stauff

Tak jsem dokoukal třetí řadu a musím říct, že dialog z Cimrmanů (...Nedělej si výčitky milý synu. Nejsem totiž tvůj otec. Jsem tvůj syn. Tatínku. - A maminka? - Je tvá babička.) dostává úplně nový rozměr... ()

Marcas

Dark je seriálová bomba posledních 4 let. Vůbec se nebojím napsat, že je to nejlepší seriál, který jsem za poslední léta viděl a možná vůbec nejlepší, který jsem vůbec kdy viděl. Naprosto fantasticky vyšponovaný, promyšlený a zrealizovaný projekt, u kterého jsem opravdu velmi smutný, že už je konec. Způsob, jakým Dark ztvárňuje cestování časem, je originální a napsaný tak, že sebemenší detail zapadá jako puzzle do skládačky příběhu, který vyvrcholí nečekaným a emočně vypjatým závěrem. O takovém ukončení se může mnoha seriálům pouze zdát, každopádně německými tvůrci bych se rozhodně nechal inspirovat. Důrazně doporučuji sledovat každou scénu pečlivě a pozorně, jelikož sebemenší detail, který se propásne, může znamenat nepochopení děje a tím pádem neužití si naplno tohoto bombastického seriálového masterpiecu. Tleskám ve stoje s otevřenou pusou, díky!!! ()

Kennedy_R

Brilantně zpracované cestování v čase s těžko uchopitelným dějem, kde je vše možné. Opakující se zápletky s nemožnosti změnit dané schéma, čas i osud a snahou hlavních protagonistů o nápravu nemožného. Těžko hledat podobný znepokojující seriál. Tento je doveden do dokonalosti. Nic pro zájemce klidných oddechovek a komediálních výplachů. Zde se musí od začátku pečlivě sledovat a naplno přemýšlet. Jinak se divák ztratí stejně jako hrdinové v časových smyčkách. P.S. móda v osmdesátých byla opravdu strašná. ()

Dejf4

Audiovizuální orgasmus, který sice v první sérii přinese výborné a osudové hrátky s časem, ale pomalu ztrácí celý seriál půdu pod nohama a hraje jen na efekt. 6/10▐ Více u jednotlivých sériích...▐ ()

krumlajs

Za mě by tomu slušela víc minisérie o 10 dílech než 3 serie. Ze začátku to vypadá na opravdu promyšlenej příběh, ale postupem času je to strašnej mišmaš. Hlavních postav je asi 30 (krát 3) a já se v tom fakt ztrácel a poslední serii už jsem fakt trpěl, protože už všechno zplívalo a já nevěděl kdo je tenhle a odkud je a proč dělá to a to. Tvůrci si vzali moc velký sousto a podle mě to v poslední serii neustáli. Někdy míň znamená víc. ()

OrtonJaime

Naprosto dokonalý. Scénář, postavy, soundtrack, zvraty, atmosféra. I to pomalé tempo do toho prostě sedí a kdo vydrží, bude odměněn. ()

Parabot

Dark je ambiciózní Německý, potažmo Evropský seriál se twinpeaksovskou atmosférou skvělým nástupem a... pozvolným ale přímočarým propadem až rozpadem. Z první série jsem byl nadšený. Při druhé si říkal, "mno, to cimrmanovské: Synu, nejsem tvůj otec, jsem tvá dcera si mohli odpustit. Nebo alespoň trochu omezit. Je zde přetwistováno" No a třetí řada byla sympatická snad jen tím, že se tvůrci snažili udržet v první sérii proklamovanou triplicitní podstatu všeho. Jinak to na mě působilo asi jak každodenní příliv katastrof a zla valící se ze sociálních sítí. Čistá únava a apatie, kdy už jsem opravdu neměl náladu rozklíčovávat vztahy a kontext. Exponenciální vývoj na třetí je prostě ošidný koncept. Co si udrželo stabilní kvalitu napříč prostorem, časem a sériemi byla jednak kamera, tak především hudba. Novozélandsko islandský mistr harmonického hluku Ben Frost předvádí svůj klasický sebevědomý diktát a selekce neautorské hudby je výborná, přesně taková, jaká mě chybí u amerických quality TV seriálů. Ať už se jedná o úvodní supervál Od Apparata a Soap&Skin přes Fever Ray po Agnes Obel. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě