poster

2001: Vesmírná odysea

 • Velká Británie

  2001: A Space Odyssey

 • USA

  2001: A Space Odyssey

 • USA

  How the Solar System Was Won

  (pracovní název)
 • USA

  Journey Beyond the Stars

  (pracovní název)
 • Slovensko

  2001: Vesmírna odysea

 • Nový Zéland

  2001: A Space Odyssey

Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1968, 149 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • troufalka
  *****

  K některým filmům musí člověk dozrát. Byť nejsem milovníkem sci-fi, něco málo knih jsem přečetla a nějaké filmy už jsem viděla. S odstupem času musím docenit velikou filmařinu Stanleyho Kubricka. Výhrady, které jsem ke snímku měla nějak vyšuměli a já se mohla jen kochat. Trochu nečitelný je pro mě závěr filmu, ale co ce týče mizanscény, nemám co bych vytknula. Scénografie dokonalá, kostýmy perfektní, jednotlivé detaily propracované. Kubrick byl nejen šafista a stratég, ale jako fotograf měl vytříbené oko a smysl pro kompozici. Design je nadčasový, v některých momentech se trefil přesně (vybavení kosmické lodi s obrazovkami nápadně připomíná busy StudentAgency ... :o)) Vize, která se postupem času pomalu naplňuje. Je to překvapující, jak rozdílně může film působit. Před pár lety jsem Odyseu skoro přetrpěla, dnes (5.8.2018) jsem žasla a kochala se. Je to asi jako u koncertu vážné hudby - pro někoho požitek, jiný u něj usne nebo se kouká na hodinky, když už to skončí ... Vážnou hudbu zmiňuji schválně, poprvé mi připadala jaksi nevhodná, říkala jsem si, že by se tam víc hodila vlastní filmová hudba. Dnes bych si ji bez Strassova valčíku nedokázala představit. Souhlasím s názorem, že v Odyssei Kubrick předběhl svou dobu.(20.8.2014)

 • Radek99
  *****

  Výjimečně odosobněný vizuální zážitek. Vesmír a lidé. Obrazová esej na téma nadčasovosti... PS: Počítač, který převzal vládu nad lodí, se jmenoval HAL. Zkuste si posunout ta písmena o jedno dál v abecedě...a dostanete zkratku IBM...i když to Kubrick osobně popírá a přičítá to shodě okolností, je to náhoda více než prognosticky varující...(18.11.2006)

 • Fr

  Na Claviu se dějí zvláštní věci..... Pokud budeme poctiví, přiznáme, že nelze do konce vysvětlit a pochopit množství metafor, podobenství a souvislostí, které ve filmu jsou...... První tóny a první obrázky nenechají ani mě na pochybách, že tento film je skvostem světové kinematografie. Zároveň však nejsem přesvědčen, jestli mě to bude bavit. Výsledek je tak napůl. Většinou to, čemu nerozumíme velebíme nebo zatracujeme. To platí i o filmech a o 2001 obzvlášť. A tak místo oslavných ód nebo nenávistných slov nepokrytě přiznávám, že to je DALŠÍ Z FILMŮ, KTERÉ NEDOKÁŽU OCENIT. Ani pochopit. Každopádně bych tenhle film doporučil všem! Je to jako se ženskýma (ženský prominou): kdo neměl zrzku, není chlap! A obdiv si S.Kubrick zaslouží, protože vytvořil něco, nad čím zůstává i po 40ti letech rozum stát! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Celý život tvrdím, že vážná hudba byla komponována kvůli sci-fi. 2.) Často přemýšlím, jestli spím či hibernuji. 3.) Nevím, jaké je to mít ve filmu přestávku. 4.) Největší frajer mezi počítači je pro mě CML. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * P.S: Troufám si tvrdit, že kdo četl, bude asi tak 100x moudřejší...(29.4.2010)

 • Marigold
  *****

  Neobyčejný vesmírný balet, smíšený s psychedelickým tripem kamsi na hranice galaxie. Proč je Kubrickova Vesmírná odysea velkým filmem? Protože odolala vábení předlohy a namísto papouškování Clarkova textu se stala jakousi bizarní vizuální esejí na téma budoucnost, vesmír a lidé. O genialitě Kubricka svědčí i to, že dnes, kdy se film vydává cestou "dokonalé nápodoby", neztrácí jeho strhující hra tvarů, barev a zvuků nic ze své znepokojivosti, sugestivity. Podle mého proto Vesmírná odyssea nestárne, protože není opisem sci-fi předlohy, ale svrchovaným uměleckým dílem, které přesahuje hranice žánru sci-fi. Dnešnímu divákovi se může jevit líná, poklidná, antidramatická, ale její skutečné kouzlo dříme pod povrchem děje. Bravo, tohle dílo kráčí ve šlépějích nejlepší tradice umělecké fantastiky...(30.3.2004)

 • Rex Mundi
  **

  2* za niektoré zaujímavejšie časti a čiastočné pochopenie vďaka počutiu asi jednej tretiny audioknihy (po filme ani nemám chuť ju dopočúvať). Inak je to len pompézna, kubrickovsko-kakofonicky-chorálová, príšerná nuda! Väčšinu filmu som vypozerala pri zrýchlenom posuve - ako tu niekto spomínal, s LSD by to mohol byť úžasný zážitok, ale... ja holt drogy neberiem.(16.5.2008)

 • - Číslovka 2001 v názvu filmu byla vybrána proto, že jde zároveň o první rok začínajícího století i tisíciletí. (HellFire)

 • - Arthur C. Clarke jednou řekl: "Pokud chápete 2001, selhali jsme. Chtěli jsme položit více otázek než odpovědí." (Vrata88)

 • - Pro film byl vyroben i samostatný model planety Jupiter. Model kosmické lodi pro vnější záběry byl dlouhý 18 metrů. (GilEstel)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace