Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

• Česko Hvězdné války: Epizoda II - Klony útočí (více)

Galaktická republika prochází těžkou krizí. Několik tisíc soustav se chce od Republiky odtrhnout. Vzbouřenci jsou vedeni schopným hrabětem Dookuem. Stav hrozí vypuknutím války a rytíři Jedi nejsou schopni v Republice zajistit bezpečí a řád. Amidala už není královnou a svou planetu v republikovém senátu hájí jen z pozice senátorky. Přesto je to ona, na koho kdosi spáchá atentát, při němž zahyne její dvojnice. Amidala je přesvědčená, že útok zorganizoval hrabě Dooku. Senát se snaží zajistit Amidalinu bezpečnost, a tak jsou do služby povoláni dva rytíři Jedi, Obi-wan a jeho učedník Anakin. Jejich úkolem je senátorku chránit. Pro Amidalu i pro rytíře se jedná o šťastné shledání po letech. Hlavně Anakin, který je do Amidaly stále zamilován, setkání prožívá velmi intenzivně. Hned první noc musejí rytíři zasáhnout, najatá vražedkyně se pokusí Amidalu zabít pomocí jedovatých červů. Jediové vraždě zabrání a vražedkyni pronásledují. Když se jim podaří vražedkyni chytit, přiletí odkudsi střela, která ženu zabije. Obi-Wan ukáže vražednou šipku svému známému a od něj se dozví, že se jedná o šipku, kterou vyrábějí klonovači na planetě Kamino. Obi-Wan na Kamino odletí, aby zde ke svému úžasu zjistil, že dávný představený klanu rytířů Jedi, Sifo-Dyas, u klonovačů objednal tajnou armádu klonů, jejichž předlohou byl hrabětem Dookuem dosazený nájemný lovec a vrah Jango Fett. Obi-Wan chce Jango Fetta, který před ním chce i se svým synem utéci, chytit. Obi-Wan pronásleduje Jango Fetta až na planetu Geonosis, kde vyslechne rozhovor hraběte Dookua se vzbouřenci. Obi-Wan o jejich plánech informuje Jedie, je však Dookuovými lidmi zajat. Mezitím Anakin, který měl za úkol hlídat Padmé Amidalu, ze svých snů pochopil, že s jeho matkou Shmí je zle. Proto odletí s Padmé na rodnou Tatooine, kde zjistí, že Shmí byla zajata Písečnými lidmi. Anakin sice matku vypátrá, Shmí mu ale zemře v náručí, což rozpoutá jeho hněv, který nedokáže ovládnout, a celý klan Písečných lidí včetně dětí vybije. Hrabě Dooku se mezitím snaží přesvědčit Obi-Wana, že Republika už není tím, co bývala... (TV Prima)

DocBrown

Po zklamání z jedničky mé očekávání kleslo na minimum a to se naplnilo. Jediný klad oproti jedničce, že tu infantilnost a přítomnost Jar-Jara byla omezena na minimum. Na druhou stranu je nahrazena neskutečně zdlouhavou love-story Anakina, z kterého tvůrci v zájmu budoucího zběhnutí udělali zcela nesympatického fracka, pravý opak chladného Dart Vadera. Jediné co tu dějově drží film je cesta Obi Wana do výrobny klonů. Až závěrečná bitva vytahuje film z nudy a tím nemyslím spíše úsměvné odrážení pomalé palby robotů světelnými meči Jediů, ale přílet armády klonů. ()

Balu...

Yoda a Jar Jar Binks vévodí celému dílu a ve chvílích, kdy sou jen v rohu záběru na sebe strhávají veškerou pozornost =) ()

dopita

Za všech šesti dílů, je tenhle jednoznačně nejhorší. První hodina filmu je směšná. Sbližování Anakina s Padmé je jak z nejhorší telenovely a vyznívá trapně. Dívat se na to nedá, aspoň že John Williams pro to jejich sbližování napsal parádní hudební motiv, takže se to aspoň dá poslouchat. Ale jinak s tímhle Lucas setsakramentsky narazil. Druhá polovina je víceméně OK. Na řadu konečně nastupuje akce, je jí hodně a vypadá dobře. S obsazením Haydena Christensena do role Anakina mám trochu problém – neumí hrát. Pouze když ho ovládne zlost a vztek, tak je věrohodnej. Když říká Padmé „Jsou jako zvířata a já je jako zvířata pobil, ne jen dospělý, ale i ženy a děti“ tak sem neměl problém mu to věřit. Jinak je ale prachbídnej. Celkově Epizoda II končí i přes dílčí úspěch a vyhranou bitvu temně a ponuře, což je dobře. Zvlášť osvěžující je to v porovnání s první polovinou. A jedna věc mě udělala radost, a sice Yoda a jeho ohánění se se světelným mečem. To se mě na ksichtě vytvořil přiblblej úsměv, to se mi fakt líbilo. ()

pedro33

dobry start pre zaverecne dejstvo, McGregor je skvely, vyborne triky, skoda tych dialogov..to je vlastne slabsia stranka vsetkych dielov. John Williams ako vzdy na jednicku... ()

B4TM4N

Epizoda II funguje skvěle jako nástupce E1: Mladý, citově zranitelný Anakin dospívá v muže a podvědomě stále více tíhne ke své krásné dětské zachránkyni - Padmé. Stejně jako nebezpečně bouřlivý cit se mu do hlavy vkrádají Temné síly spojené s obavami o vlastní matku. A Sithský lord roztahuje svou kápi nad celou republikou...E2: Klony útočí jsou mezičlánkem mezi pohádkovou idylou předchozího dílu a zároveň v druhé polovině notně přitlačí na pilu a přenesou se takřka až na vlnu epizody třetí. Úvodní rozdělení na dvě zcela kontrastní zápletky - Obi-Wanovo pátrání po atentátnících na královnu Amidalu a na druhou stranu její místy až nevkusně kýčovité laškování se svou sexualitou zmítaným padawanem - umožní filmu udržet slušné tempo po dobu vyprávění této zdlouhavější (a otravnější) linie, která je však pro další vývoj děje naprosto klíčová. Efekty jsou o generaci dál než v prvním díle, což je nejlépe vidět na (opět) závěrečné monstrózní bitvě armád klonů a droidů. Ta je tak trochu z hlediska předchozího směřování snímku samoúčelná, nicméně velmi zábavně podaná, včetně až minimalistické závěrečné potyčky s hrabětem Dooku (který je na věk svého představitele cekem hbitý :) ). Jinak jasným leaderem se stává McGregorův Obi-Wan, který se svou rolí od minulého dílu znatelně dozrál. ()

Lewisek

Tak toto má oproti předchozí epizodě 1 více romance, akce a zábavy, ale chyběli mi ty dojemné momenty z jedničky a Hayden Christensen se mi tu ani trochu nelíbil, nemůžu si pomoct. Mistr Yoda je výbornej, Natalie ještě lepší než ve zmíněné jedničce. Nicméně se podle mě pan Lucas trochu přilepšil. ()

Fary

Misty jsem si myslel, ze je to romanticky film a musel jsem se ujistovat, ze tam mam opravdu pusteny spravny video. I tak je to ale celkem fajn podivana. ()

Paity

Jednoduše, Star Wars: Epizoda II - Klony útočí je skvělý film, ale na staré série to prostě nemá a nikdy mít nebude. Ať už budou triky sebelepší, je to totiž v příběhu. ()

RichardLev

Ke dvojce mám podobné výhrady jak k jedničce - jde především o vizuál a akci, všechno ostatní (postavy, příběh, atmosféra) kvůli tomu ustupují do pozadí. Vypadá to jako kreslený film, nebo počítačová hra. Proč tam proboha jsou vůbec živí herci, mohli to už rovnou celé udělat na počítači. Malé plus je, že už to nepůsobí tak dětinsky. Bohužel jsem se bavil o něco méně než u jedničky, hlavně mě tady štvalo několik věcí. Přehled těch, které mi vadili nejvíce: * Kvůli pronásledování létátka vyskočí Obi-Wan bez rozmyslu z okna několik stovek metrů nad zemí. Ale když Jango Fett zabije asasinku (proč proboha najímal asasinku a nezabil Padmé sám??) a dá se na útěk, tak ho jediové nepronásledují, jen tupě koukají. A to předtím byli ochotní skákat a pád z ohromných výšek. Jsou to ale supermani, takže jim takové pády a skoky nijak neublíží. * Obi-Wan projeví obavu, že Anakyn ještě není připravený na samostatné úkoly, že má strach o jeho trénink a tak podobně. Rada jediů, která v Epizodě I byla proti Anakynovu tréninku tím není vůbec znepokojená a Obi-Wanovy obavy ignorují. Neměli by naopak Anakyna daleko více sledovat a dávat si na něj pozor a ne dávat mu volnost, kterou nakonec zneužívá a dělá si co chce? * Jar Jar jako politik v senátu? Není divu, že se někteří členové odpojují od Republiku. Koho byste raději následovali - ušišlaného Jar Jara, nebo charismatického jedie Dooku (Christophera Lee)? Já jsem teda pro separatisty. * Anakynův herec je mi nesympatický. Jeho postava je arogantní, drzá, ufňukaná. Copak ho Obi-Wan ničemu za těch 10 let nenaučil? Jako učitel nejspíš selhal, když se Anakyn chová jako tvrdohlavý puberťák a ne jako trénovaný jedi. Jeho balení Padmé je vskutku zábavné. "Nemám rád písek. Je moc hrubý. Ne jako tady. Tady je všechno hladké. Jako tvá pokožka." * Obi-Wan nepůsobí jako moudrý učitel nebo mistr, spíš mi přijde sám ještě jako žák. Zneužívá své síly a zasahuje bezdůvodně do života lidí. Nějaký mladík mu v baru nabídne drogu a on na něj použije sílu a řekne mu, aby šel domů a rozmyslel si svůj život. Wtf? Jediové jen tak mávnutím ruky mění životy obyčejných lidí? To snad ne. * A vadí mi ještě x dalších věcí, které raději ani nezmíním. Mé hodnocení je někde mezi dvěma a třema hvězdičkama, ale spíš se kloním k té horší variantě - Anakyn mě štve, při sledování jsem se moc nebavil. ()

papushka

Původní trilogii dvojka nesahá zdaleka ani po kotníky, ale i tak si myslím, že je o skok lepší než jednotka. Palec hore za umlčení Jar Jara, za akčního Yodu a Saurona, vousáče Ewana a vizuální efekty, mínus za neskutečně otravného představitele Anakina, kterého bych za to monotónní hraní, z něhož mě až bolí oči a uši, vzala nejradši světelným mečem po jeho fešné kebuli. ()

SpaceOdyseus

V pripade Attack of the Clones jsem strasne rozpolceny. Na jedne strane tu mame strasne nudne a nezazivne podany vztah mezi Padme a Anakinem ale na druhe strane, kdyz konecne zacnou klonove valky, kazdy geek musi mit oci na vrch hlavy (jen se Lucas porad nenaucil souboje na mece). Chvilema mi bylo i lito Ewana McGregora mluviciho k zelene stene, ale to se v ramci zanru da odpustit. Kdyz se ale strihne z kompletne cgi sceny na opravdovou existujici lokaci, je to markantni zmena v obraze a kvalite sceny a tato nekonzistence trosku zamrzi. Trosku zamrzi i Lucasovo opisovani. Mesto na Coruscantu pri honicce je jak kdyby zabloudili do Blade Runnera a tovarna na droidy jak z Abe's Odyssee. Jako dalsi stripek do skladanky sveta Star Wars ale jde o cene a zabavne dilo, ktere ale mohlo byt mnohem lepsi, kdyby se k nemu pristupovalo vic s citem. ()

tom.nosek

Tento díl je pro mě velice sporný. Dialogy a herecký nevýkon Haydena Christensena jsou naprosto tragické, ovšem obsahově je Anakinova proměna nesmírně důležitá. Opět je možné film rozdělit na několik částí a opět to vychází na čtyři: 1. Jak se zamilovat do svého stalkera, romantická komedie o vztahu Anakina a Padmé. 2*. 2. Kdo se snaží zabít Padmé? Krimi drama o Obi-wanově vyšetřování. 3*. 3. Anger management, Anakinova agresivnější a násilnější předloha pro stejnojmenný snímek z roku 2003. 3*. 4. Jak začaly "Hvězdné války", akční nářez s velkou Jediskou bitkou a především bitkou s mistrem Yodou. 4-5*. Celkovým dojmem na mě dvojka působí roztahaně, roztříštěně a neuceleně a tedy hůře než jednička. Nebýt Yody, budou tu tři hvězdy. ()

Janega

Tak toto bola fakt nuda. Predigitalizované až to bolí, nič tam nepôsobilo reálne. Romanca Anakina s Padmé jak z Twilightu. Samé kecy a kecy a záverečná bitka absolútne neprehľadná. A z Anakinovej odťatej ruky nevytečie ani kvapka krvi. ()

Hanys_

Prozatím asi nejlepší díl. Dost temné, zároveň tady nejsou moc vidět rušivé elementy v podobě trapných vedlejších postav (jar jar a spol) a hlavně celkem funguje i ta romantická linka. Takhle nějak to ale mělo vypadat od začátku. ()

bloodline

Nevyhnutný medziplyn, ktorý popri bombastickej produkcii vŕta v psychike postáv viac ako štátnicová skúška z trepanácie. Lenže práve tento, tak nesmierne dôležitý artefakt odhaľuje v celej nahote Lucasovu výraznú režisérsku indispozíciu, čo radí Star Wars viac-menej iba k demonštrácii najnovších výstrelkov kinematografickej vedy a techniky (v dobovom časopriestore) ako k serióznej revalvácii balzamu na sci-fi dušu. V Attack of the Clones klame telom početnými dejovými zvratmi či úhybnými hereckými manévrami, ale práve tie mali nasadiť korunu príbehovej krásy. Namiesto toho poslúžili hviezdnej evolúcii iba suchopárnou povinnosťou bez scenáristickej dômyselnosti. Vďaka tomu vnímam trilógiu I, II a III, v širšom kontexte, iba ako graficky vydarený datadisk so zvučnejšími menami, vopred odsúdený na komerčné terno. 3 a 1/2* ()

F.W.Colqhoun

Temná strana Hollywoodu. Star Wars Reloaded. Impérium zvrací. Povážlivě vydařený pokus o likvidaci nesestřelitelné klasiky prostřednictvím prequelu. Je toho hodně a čím víc se v lejně hrabeš, tím víc smrdí. Proto jen to klíčové. Na vrcholu hromady špatností vzpupně ční jeden z nejnepochopitelnějších miscastů v dějinách kinematografie, srovnatelný snad jen s Lazenbyho bondovským angažmá (a i tam byl možná kamenem úrazu věk - ale nemá cenu se k tomu vracet). Tam, kde se špatnou filmařinou protřelí McGregor, Jackson či Lee úspěšně zápolí hereckým nasazením, Hayden Christensen coby Anakin Skywalker aplikuje bezduchost, mělkost, nanicovaté puberťáctví a krystalickou absenci osobního kouzla a mystiky. Škareděním, vztekáním, jímž nejspíš zamýšlel za režisérské bezmoci Lucase, zavaleného postprodukcí, signalizovat nezvládnutý nárůst vůle k moci, evokuje bohužel sedmiletého fracka, který dostal nabacáno za exces v samoobsluze. Důvod k divácké reakci zavdává jen párkrát, naneštěstí v podobě škodolibého smíchu, jako když se jeho nanicovatá ramínka prohýbají pod vahou kufrů, s nimiž jako nejposlednější bellboy ve vesmíru pomáhá do schodů Padmé. Christensenův Anakin je galaktický Simple Jack. ()

Sancty

éDvojka pokračuje v trende jej predchodkyne. Aspoň čo sa týka sterilného CGI, ktoré je snáď ešte hnusnejšie. To spojenie živého pred zeleným plátnom tak strašne bije do očí. Chýba viac reálneho a keď sa konečne niečo také objaví - lúka na Naboo, púšť na Tatooine - tak to Lucas zasa zmrví. Napríklad romantickou limonádou Padmé s Anakinom, jazdiacom na prerastených voškách. WTF? Aspoňže sa tieto scény prelínajú s Obi-Wanovým pátraním po atentátnikovi. V týchto momentoch ma dej viac-menej zaujal, v podstate pre mňa konečne začal film. Všetko predchádzajúce stačilo načrtnúť v prológu a čas sa mohol venovať viac Anakinovmu prerodu, pretože "tomu zlomu" sa dá ťažko uveriť. ()

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

19.05.2020

Pár dní nazpátek jsme psali o tom, že si legendárního námezdního lovce Boba Fetta v druhé řadě seriálu The Mandalorian zahraje herec Temuera Morrison, jenž ztvárnil Jango Fetta ve filmu Klony útočí.… (více)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

07.11.2014

Nová naděje, Impérium vrací úder, Návrat Jediho, Skrytá hrozba, Klony útočí, Pomsta Sithů. Podtituly šesti epizod Star Wars dost možná znáte nazpaměť, a teď k nim konečně přibyl i sedmý. Lucasfilm… (více)

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

25.08.2013

Posledním dílem ságy, která byla natočena na klasický 35 mm film, byla Skrytá hrozba. V Klony útočí a Pomstě Sithů už Lucas experimentoval s digitálními kamerami. Tvůrci Epizody VII (a dalších) však… (více)