Mělčiny

• USA The Shallows (více)

Visáč

Škoda toho prepáleného digitálneho finále, kde sa vražedný apetít a vynaliezavosť žraloka smelo vyrovná psychopatom zo slasherov. Hodnotil by som lepšie. Pretože zhruba tak nejak som si predstavoval ideálny star-vehicle pre Blake Lively po tom, ako predviedla svoju verziu "plážovej holky" v Savages. ()

Lenny.M

Tohle byla vyloženě povedená popcornovka, kdy nebýt toho úsměvného konce, tak řeknu že dotažená k dokonalosti. Navíc velice vizuálně přitažlivá, a tím nemyslím Blake :)) ()

SeBig

Necítil jsem ztoho tak nějak nic.. žádné vžíváníčko nebylo a v tom případě můžu vyloučit i napětí.. asi jsem fandil spíš žralokovi holt no.. to se stává. Jak dopadl ten pták jsem si vlastně ani nevšiml. ()

korbitch22

Sexy McGyver vs. velkej bílej McGyver = slušná popcornová zábava.Letos vyšly hned dva dobré žraločí survivaly, pár týdnů před The Shallows ještě docela povedené In the Deep.Mělčiny slaví výraznější úspěch a to hlavně díky mohutné reklamě a samozřejmě díky Blake Lively.Tuhle neskutečně nádhernou kočku sem zaregistroval až v loni u Age of Adalane (perfektní film) a co si budem povídat...neustále omývaná mořskou vodou, opálená a ve spomalených záběrech drží prvních 30 minut Mělčiny nad vodou, protože žraloka je zase stejně jako v In the Deep zbytečně málo.Serra hodně ukazuje krásy přírody, sexy křivky Blake ale napětí se mu docela dlouho vyhýbá.Naštestí sem typickej chlap, takže sem první půl hodinu přežil s erekcí a po rozjezdu s občasnou zástavou srdce.Chování žraloka je sice totální sci-fi a hlavní hrdinka by neměla s tak poraněnou nohou nejmenší šanci, ale Serra nám předchozí pomalejší tempo vynahradí dost dobrým soubojem a CGi ujede to extrému naštěstí jen párkrát.Bavilo mě to hodně, víc než In the Deep, ale oba filmy zůstali trochu za svým potenciálem.Pořád je to ale v záplavách žraloků co polykají letadla, mosty, plavou v písku a v ledu zatraceně povedená dvojka žraločích thrillerů z níž výtězně vyplouvají Shallows.Jak moc velkou zásluhu na tom mají kozičky hlavní hrdinky...nechám na ostatních.75%. ()

rollman1

Čelisti jsou zpět, jen jsou mnohem víc sexy. Jo, tohle já můžu. Napínavý kousek o surfařce, která se postaví Face-to Face žraločákovi, který je jak chytrý, tak nebezpečný si mě získal od samého začátku. Proč? Každý správný chlap už asi tuší. Ano, hlavní hrdinka je neskutečná pipina a fandíme jí až do zavěrečného zůčtování s Faunou. Taky je to strašnej napínák a u sledování jen těžko uslyšíte Váš dech. Sharkie je velice hezky podán a nevypadá jako Plyšák od Matela, ba naopak jde z něj respekt a strach zároveň. V neposlední řade chválím kameru, která zachycuje každičký detail. Jo, tohle se povedlo a příjemně překvapilo. ()

heyda

Jaume umí točit, to už dokázal mnohokrát. Kamera, zvuky, výběr herců, masky, všechno na nejvyšší úrovni. Bohužel s těmi scénáristy to má jak na houpačce, jednou se trefí do černého a teď se bohužel netrefil. Tenhle film bohužel doplácí na to, že tam žádná postava (ani hlavní) není přiblížená divákovi a tak se díváme na marné snažení Blake Lively, ale nemá to ten efekt a je to navíc fakt hloupý. Rozpůlený mexikánec??? Žralok co rozkouše ocelovou konstrukci??? Žralok, co se rád nechá požahat medůzama??? Závěr??? Nedělejme zas z komára velblouda. Žraloci jsou normální mírumilovný sic masožravý zvířátka, ale nejsou to žádní vycvičení zabijáci. Je to tak na 2 hvězdy a to ještě s přispěním toho racka, tomu jsem fandil. Jinak zklamání a to tyhle filmy miluju :((( ()

Yardak

Jednoduchý thriller, který stojí především na výborné kameře a krásce Blake Lively. Jaume Collet-Serra netočí žádné složité snímky, ale vždy jeho filmy mají spád a atmosféru a zde to znovu potvrdil. Asi mám pro tohohle řežiséra slabost, poněvadž mu skoro vždy dávám 4 hvězdy. Mělčiny jsou v rámci žánru mezi 3-4 hvězdami, ale za racka Stevena Seagala lehce přihodím!:)) ()

lillien

Blondýna se zmrzačeným ptákem (tak tohle zní fakt divně) bojuje na šutru s následky vlastní blbosti. Ještě víc prostoru než žralok dostávají její kozy, což je osvědčený recept jak vylepšit jinak podprůměrný film napříč všemi žánry. V závěru to vypadalo, že se tvůrci trochu probrali a aby to nepůsobilo, že natočili jen reklamu na plavky, nechali blbku trochu pošťouchat parybu na bójce, přičemž se už už schylovalo k tomu, že čtyřmetrového žraloka ukope tou rozžvejknutou gangrenozní nohou. No co už, alespoň vím, že surfaře vždycky něco sežere a nemusí mi být líto, že jsem na podobné píčoviny ve vodě levá. ()

Stanislaus

Mělčiny jsou kvalitativně srovnatelné s Útokem z hlubin a Útesem smrti, byť je každý z filmů trošku jiný, nicméně všechny spojuje jedno - boj na život a na smrt tváří tvář krvelačnému žralokovi. Zatímco v obou výše zmíněných jde o partu více lidí, tak v Mělčinách je to v podstatě "one-women-show" (+ jeden věrný kámoš racek), takže se má divák čas soustředit pouze na Blake Lively, která je mi nadmíru sympatická, a proto jsem jí opravdu moc fandil. Filmu rozhodně svědčí kratší stopáž, a jelikož je v něm napětí rozprostřeno tak akorát, tak nemá šanci začít nudit. Vzhled žraloka byl vcelku dobře udělaný, stejně tak i mrtvé velryby, jejíž zakomponování do děje bylo nápadité. Zkrátka slušně natočený survival, který je na konci trošku víc divoký, co se průběhu děje týká, ale to vem čert - tak či onak jde o příjemně napínavých osmdesát minut. ()

Oktavianus

Jednoduché komorní drama pro jednu herečku, jednoho digitálního žraloka a jednoho racka. Dobře napsaný souboj vůlí, souboj inteligence a pudů. Až mě překvapilo, jak racionálně se Nancy chovala; podobně vysokou inteligenci může vykázat žralok. Nejsem ani zdaleka odborníkem na paryby, a tak netuším, nakolik bylo jeho chování realistické, nebo ne (včetně toho, zda těmto strunatcům jsou nepříjemné žahavé medúzy, či nejsou), ale v každém případě to film udělalo lepším. Žádné hysterické záchvaty, žádné nelogické chování, kde bych si říkal: "To nedělej, to je snad jasný, jak to můžeš udělat...!" Žralok navíc vypadá docela hrozivě. O to víc kontrastuje s Blake Lively, které to v plavkách kromobyčejně sluší, což režisér ví, divákovi na ni dopřeje nejeden pohled, který se o ni o to víc obává. Jasně, hluchý místa se najdou: třeba naprosto zbytečně naznačený vztah Nancy k rodině a k mrtvé matce. Ve filmu je proto, aby postava dostala nějaký rozměr, ale není nijak funkční a působí násilně. A také samotný konec - režisérovi a scenáristovi trochu ujela ruka a výsledek je nepříjemně přepísknutý. To je však jen chabá slabina jinak dobrého celku. PS: teď už je pozdě, jistě, ale tohle je přesně ten typ filmu, který je nutné vidět na velkým plátně. Což ostatně platí skoro o každým filmu. ()

BMW12

Olalá, tohle je dramatický thriller jak má být! Skvělá Blake Lively v roli surfařky, která uvízne na moři a musí se ubránit obrovskému žralokovi. Film mě tak zaujal, že jsem byl myslí přímo na té skalce s Nancy. A při každém objevení či kroužení žraloka jsem měl fakt strach. Takže opravdu hodně povedený film, diváka to úplně vtáhne do děje. ()

Jinny

Hezká blondýnka versus agresivní žralok... mno, naštěstí je ta blondýnka taky chytrá a schopná, takže palec nahoru. Nejedná se o originální nápad, ale film přesně ví, čím chce být, a nesnáží se zbytečně psychologizovat, kde to není nutné, nebo natahovat stopáž. Film, který je asi nejlepší servírovat ve skupině a s brambůrky a pivem. P.S. Určitě si zamilujete racka, kterého si Nancy napůl ochočí a kterého jsem si pokřtila na Wilsona. ()

SOLOM.

Většinou nechávám „novinky“ pěkně uležet a nevěnuji jim zvýšenou pozornost, ale na tento film jsem se docela těšil a nehodlal si jej nechat utéct (když už jsem měl na dovolené příležitost, na to vyrazit do kina). Filmy se žraločí tématikou mám rád, ale na prstech jedné ruky bych spočítal ty opravdu vydařené. Nepřekonatelné Čelisti však pořád vévodí mému žebříčku a ani tento film je nepřekonal. To však nic nemění na tom, že to byla solidní podívaná. Dá se zde sice narazit na několik rušivých prvků, ale jinak si divák poměrně krátkou stopáž filmu jistě užije. Scénář filmu je poměrně jednoduchý, dokonce bych ho zařadil i do kategorie těch uvěřitelných (tedy až samotný závěr byl trošku přitažený za vlasy). Především bych však chtěl, pochválit režiséra, kameramana a představitelku hlavní hrdinky Blake Lively a toho racka. Zpočátku jsem si doslova připadal jako v ráji. Nádherné prostředí pláže mě doslova uchvátilo. Bez toho dárečku v moři bych si dokázal představit, že bych tady strávil pár dní surfováním. Kameraman se doslova vyřádil a podvodní záběry byli jedním slovem úžasné. Tvůrci si však pro nás připravili i několik vychytávek, které jistě ocení především návštěvníci kina (v ČR již brzy). Po vizuální stránce nemám téměř žádné výhrady. To slovíčko (téměř) je totiž hodně důležité. Žralok jako takový je v některých scénách opravdu povedený, ovšem ke konci filmu se nechali tvůrci dost unést, povolili uzdu své fantasii a trošku si pokazili reputaci (jinými slovy se to dá označit za digitální úlet). Od chvíle kdy Nancy vpluje mezi medúzy už to zas až tak uvěřitelné nebylo. Oproti tomu zdechlina Keporkaka byla luxusní.Mohl z to být ještě mnohem lepší požitek. 65%. ()

hansel97

Celou dobu na mě film strašně dobře působil, ale jakmile se Nancy dostala na bójku, začalo to být strašně překombinované a neuvěřitelné a trochu si to u mě tu reputaci zkazilo. ()

eraserhead666

Základní otázka? Proč ještě točit další filmy o lidožravých žralocích? Proč? Vždyť základní premisa, zápletka a průběh je pořád stejné. Vlastně i hlavní padouch. Jasně, proč točit filmy o vrazích, jenže vrazi můžou být různí, může jimi být kdokoliv. Žraloci jsou prostě žraloci. Vypadají pořád stejně, dělají pořád to samé. Jde tedy jen o prostředí, obsazení, napětí, nápaditost a míru ukázané brutality. Prostředí v Mělčinách je fajn, ale celovečerák to jednoduše neutáhne. Blake Lively hraje v míře scénáře a možností dobře, ale taky to není nic moc extra. To, že se tam svlékne do bikin prostě nestačí (na mě je moc hubená). Napětí tu vlastně není. Nejvíce jsem se bál o toho racka, zda ho nakonec hlavní hrdinka sežere nebo obětuje. Atmosféra žádná. Gore nic moc. Ulítlé vyvrcholení a zbytečně dojemný závěr raději pominu. Suma sumárum, vcelku nuda. ()

claudel

Nemám rád filmy s jedním hercem, resp. téměř celou stopáž s jedním hercem. V tomto případě jsem se ale vůbec nenudil. Přiznávám, že je poměrně jednoduché sledovat Blake Lively v plavkách a neoprenu, i když má jednu nohu stiženu gangrénou, nicméně sám jsem překvapen, že se mi Mělčiny docela dost líbily. Vizuálně působivě, přiměřeně napínavé a s nízkou dávkou nereálnosti. Věřím, že v kině to mohl být ještě silnější zážitek. ()

veru_needy

Když jsem film poprvé viděla, nezaujal mě tak jako samotný trailer. Byla jsem rozhodnuta filmu udělit 60% s tím, že se mi opravdu líbilo provedení a prostředí ve kterém byl film natáčený (opravdu nádherná podívaná). Jenže pak jsem film viděla podruhé a nevím proč, ale začala jsem přehodnocovat své rozhodnutí filmu udělit tak málo. Napodruhé se mi film zdál o hodně lepší a "promakanější". Nehledně na to že Blake Lively mě opět nezklamala, na to nesmím zapomenout - plus, není moc hereček, které by mi jen na pohled přišly tak sympatické. Takže nakonec bych filmu udělila 85% s tím, že je asi opravdu lepší si nějaký ten film pustit dvakrát. Jen doporučuji. ()

Necrotongue

Film to byl bezesporu zajímavý a nabídl ode všeho něco. Záběry nádherné přírody se střídaly se záběry na křivky Blake Lively, pak přišlo na řadu sportovní okénko se surfaři a napětí vnesl do děje digitální žralok, kterého bych okamžitě nominoval na cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Předvedl totiž věci nebývalé: půlil alkoholiky, plival surfy neobvykle vysoko, trhal řetězy, žvýkal železné konstrukce a za zlatý hřeb jeho vystoupení považuji žonglování s mrtvým kytovcem. Jen to potápění mohl více vypilovat, ale díky tomu jsem si zase vzpomněl na jinou animovanou postavu, kterou jsem vždycky měl a pořád mám rád: Willieho E. Coyota. Takže to shrnu, bylo předem jasné, jak to asi dopadne, čímž se pro mě vytratilo napětí, ale zato jsem se docela dobře pobavil a zasmál, zklamal nesmyslně nastavovaný konec. ()

ARI50

Vznikl hrozně jednoduchý příběh nádherné slečny který se doprdele zvrtl a stal se z něho šílený dramatický nervama vypjatý film já se bavil nezkutečně moc, žralok je mrcha v podáni ďábla a tak jsem fakt jen koukal. Ptáček trochu chce pomoc ale samotná hrdinka je dost silný člověk aby se s tím vypořádala a konec šílená pecka, ano byla až moc chytrá ale ten nápad se mi sakramentsky líbí největší třešnička v podání žraloka ženy a vody a tak i jednoduchost nečekaně ovládla mojí místnost. ()

luka4615

Jediné atributy, kterými se snímek The Shallows může chlubit, jsou přenádherné reálie azurového moře a přilehlé pláže, které jsou obohaceny o neskonalé půvaby Blake Lively. Nic víc, nic míň. ()