Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Jinny

Kluci a holky ze "Světlušky" jsou správná parta, která drží při sobě, i když to občas skřípe. Kapitán Mal miluje sexuální společnici Inaru, ale vzhledem k jejímu povolání si drží odstup, bojovnice Zoe se vdala za pilota Washe, přičemž se věčně špičkují, kdo je v tomhle vztahu větší chlap, a zemitá technička Kaylee se zakoukala do uhlazeného doktora Simona. K nim se přidali pastor Book s tajemnou minulostí, prodejný drsňák Jayne a mladičká pomatená River. Zkrátka materiál na hodně dlouho. Seriál nikdy nedostal možnost všechny nitky, které se jich týkají, rozmotat. Přesto posílám téhle sympatické vesmírné kovbojce polibek do seriálového nebe. ()

rikitiki

Jak se asi cítili Jižani po občanské válce? Prohráli, jejich svět definitivně skončil rozbitý na kusy, všechno, v co věřili, přestalo platit, jejich kamarádi padli zbytečně. Vítězové se na ně dívali jako na zrádce nebo přinejlepším jako na hlupáky. Nikde pro ně nebylo místo. Tak tohle všechno tam je, akorát přenesené do vesmíru . Kovbojové s lasery, šlapky v raketách, desperáti ve skafandrech. ___ Kapitán Mal je nádherně tragická postava. Muž, který se zoufale tváří cynicky, ale v nitru ho stále drásají ideály, které už pro nikoho jiného než pro něj neplatí. Chlapík, který se vždycky rozhodne špatně. Velitel posádky, která by jednoznačně vyhrála hlasování o Tým zlých snů. Hrdina, který se zvedne jen proto, aby zase dostal další ránu. ___ Tomuhle seriálu jsem musela dát šanci a první dva díly mě moc nepřesvědčily, ale s těmi dalšími už jsem se chytla a fandila tomu zoufalci i jeho lidem. A vlastně jsem ráda, že to Whedon nedostal šanci dokončit (skoro). Vzhledem k tomu, jak špatně obvykle Whedonovi hrdinové dopadají, tak otevřený konec aspoň dává mizivou naději. ()

jonyyy

Ach ty housle! Strašně milé a sympatické postavy. Společnost, kde nejvyšší postavení má prostitutka:D Parádní seriál. 90% ()

Deschain

Vždy keď si pustím Firefly tému od Edmonsona, veľmi ľutujem, že tento výborný seriál má len tak málo dielov...neviem či sa mi vôbec niekedy počas sledovania seriálov stalo, že som fandila všetkým postavám a naozaj ma zaujímal ich príbeh...a takého kapitána ako je Mal by som brala hneď:) Firefly má v mojom srdci aj v obľúbených seriáloch svoje výsadné postavenie:) ()

Ilicka

Crossing-over westernu a sci-fi. Zatím to vypadá jakž takž zajímavě. S konečným hodnocením počkám po zhlédnutí všech dílů. ()

Ištván87

Podle mě vůbec nejlepší sci-fi seriál s úžasnými herci, skvěle zamotaným a přitom perfektně čitelným dějem, suprkalifragilistiexpialidózním humorem a nádhernou Summer Glau v době, kdy ještě byla dětinsky roztomilá... Nathan Fillion na hrad!!! "Půjdete do velice speciálního druhu pekla. Pro pedofily a ty co mluví v kině..." Kvalita tohoto seriálu se pozná z toho, jak rychle byl stažen z vysílání... Jen doufám, že tohle není konec a že se ještě dočkáme nějakého pokračování. Já chci pokračování, slyšíš, BOŽE???!!!!!!!!!! ()

JASON_X

Zprvu jsem se na jakýsi hybrid westernu a sci-fi tvářil dost nedůvěřivě, ale kdysi před lety v mém seriálovém období jsem ho zkusil, no a postupně mi jeho postavy přirostly k srdci, oblíbil jsem si jeho svéráznou atmosféru a styl a na konci série jsem už trpce litoval, že nemá pokračování. Ale tak to bývá skoro s každým seriálem, vždyť to je přece cíl každého seriálu - vzbudit v divákovi závislost. S odstupem času a objektivně už tuhle šablonovitou televizní zábavu nijak přitažlivou neshledávám a stačila mi proklikat abych věděl, že podruhé si jí už nepustím. Ale rád bych ještě někdy znovu mrknul na následný celovečerák Serenity. ()

prome

Napred jsem videl film serenity, a po nem jsem si rekl ze tohle musim videt. A udelal jsem dobre. Vyborny serial ktery vynika svym vtipem, prostredim, atmosferou....atd.Ale bacha rychla navykovost zarucena !!! nastesti ale i velka skoda ze tech dilu je tak malo. ()

Sawy

"Take my love,take my land,take me where I cannot stand,I don't care,I'm still free,you can't take the sky from me! Take me out,to the black,tell them I ain't coming back.Burn the land and boil the sea,you can't take the sky from me.There's no place I can be,since I found Serenity.But you can't take the sky frm me..." Když jsem psal u seriálu Castle,že chci být jako Castle,spletl jsem se.Teď už vím,že chci být jako Malcolm Reynolds.Nebo alespoň člen té úžasné posádky,která na Serenity žije svůj pašerácký život.Čert vem malý počet dílů,Firefly je jedním z nejlepších seriálů všech dob! ()

Katullka

Opravdu je se na co koukat. Western a sci-fi je naprosto ohromná kombinace, však naprosto to pokulhává ve spádu v ději. Všechno je tak neuvěřitelně usoplené a dlouhé. Často jsem nadšením usnula u každého dílu. Což je vážně mínus. Plus jsou ale herci, spíše herečky. Ale, že by to byl můj nejoblíbenější seriál. To říci nemůžu....Jen je škoda, že to má jen jednu sérii. Znám mnoho lidí, co to doslova žerou..:) ()

ScarPoul

Firefly pre mňa predstavuje tú najkomplexnejšiu knihu aká kedy bola napísaná. Obširnejšia než samotná biblia. Každá postava má v príbehu nezastupiteľné miesto a vďaka týmto postavám sa pomaličky prepracovávame stránku, po stránke k samotnému vyzneniu seriálu. Lenže práve vtedy keď sa začnú odkrývať tajomstvá, ktoré túžite poznať a v tom momente ako si myslíte, že už ste nadosah seriálu, tak presne v tom momente vám niekto tú knihu, jedinú kópiu, ktorá existuje, zoberie a pred vašimy očami ju roztrhá a vy sa už nikdy nedozviete ako to s týmito postavamy bolo a bude. Firefly, pre mňa predstavuje vrchol televíznej prosukcie a jej tvorcovi Josshovi Whedonovi ďakujem za nespočetne veľa okamihov, pri ktorých som nasával atmosféru plnými dúškami a stal som sa na ňom závislí. Spojenie westernu, sci-fi a čínského jazyka, pre mňa predstavuje ideálnu kombináciu dokonalosti a kupodivu aj keď to znie hlúpo a neuveriteľne, dá sa na to pozerať viacej ako na súčasné hlúpe seriály. Firefly má dušu. Každá postava je skvelo napísana a každú postavu jednoducho zbožňujete a každú scénu si doslova vychutnávate. A aj keď je v niektorých prípadoch seriál predvídateľný, a vy určite odhalíte súvislosti skôr ako sa stanu, neuberá to seriálu na atmosfére alebo zaujímavosti. Dokonca sa u vás prejaví šťastie, pretože máte pocit, že seriálu jednoducho rozumiete. Seriál, ktorý ostatné hravo strčí do vrecka a seriál, ktorý je pre mňa dokonalý. A aj keď som prišiel o knihu, som rád, že tá kapitola, ktorá mi zostala, mi bude rezonovať v hlave ešte veľmi dlhý čas. ďakujem Joss Whedon. ()

Jansen

Jen málokdy se vidí seriál s nepochybně velkými ambicemi a přitom v tak komorním provedení. Hybným motorem Firefly (jak vesmírné lodi, tak seriálu) jsou její postavy. Vše zde stojí na hlavních postavách a děj slouží pouze k odhalování jejich motivací, postojů a zájmů, nikoli však k jejich vývoji. Jedna z nejzajímavějších věcí právě je, že postavy neprochází žádným vývojem. Jako hotové osobnosti jenom tu a tam poodkryjí něco ze svého nitra nebo minulosti, ale v podstatě zůstávají neměnné. Zároveň si drží svá tajemství, která kdykoli můžou zamíchat s dějem, což vytváří neustálý pocit napětí. Kombinace sci-fi a westernu, kdy jsou postavy stylizovány do „vesmírných kovbojů“, skvělá hudba na pozadí ve vesmíru plující lodí Serenity, záhadné charaktery jednotlivých postav, to vše vytváří jedinečný a neopakovatelný naturel seriálu, který je více lyrický než epický. ()

Luboshmir

Snad nejpohodovější seriál se skvělou hudbou a kapitánem Reynoldsem :) // ještě tak 3 série by se vešly bez úpadku kvality jsem přesvědčen :) ()

maseer2

westernová a místy velmi vtipná sci-fi se skvělými charismatickými hlavními postavami (v čele s kapitánem Reynoldsem), jejíž jedinou pihou na kráse je to, že byla předčasně ukončena, a tudíž má pouhých 15 dílů :( já chci ještě!!! ()

Tommassi3

Další Whedonův majstrštyk a tak trochu prokletý projekt, z něhož se však postupem času, který nejlépe potvrdí skutečnou kvalitu, stala legenda, a to zejména dík nenažranosti Foxů.. ()

GeusX

Směs westernu v rádoby sci-fi kabátku u nějž je z efektů vidět dost omezený televizní rozpočet. Úvodní díl mne překvapivě dost nudil. Přesto (nebo právě proto?!) jsem si okamžitě pustil další díly, ve kterých to začalo být o stupínek zajímavější i zábavnější. K srdci mi to však stejně nepřirostlo, po osmi dílech se sledováním končím. ()

Lacike

Síce sa to odohráva v budúcnosti a sledujeme príbehy vesmírnej posádky, ale s typickými seriálovými space operami to nemá prakticky nič spoločné. Asi preto to sedí ľudom, ktorým seriály so slovom Star v názve nevoňajú. Mňa to nenadchlo pred rokmi a teraz pri kompletnom repete celého seriálu ma to bavilo ešte menej. Nejakej hlavnej línii sa venujú minimálne. No a epizódne zápletky tiež nič zaujímavé neponúkajú. Žiadne filozofické alebo morálne dilemy sa neriešia. Postavy len tak blbnú jak na divokom západe a väčšinou to je nuda. Vizuálne to už dnes tiež príliš nenadchne. Vesmírne CGI scény sú už zastaralé a tie interiérové dvakrát cool nepôsobia. Asi cielene ale vyzerá to tam všetko hnusne. Ani z akčných scén tu nie je nič pamätné. Z posádky si ma najviac získal doktor a starý reverend. Celkom vtipný bol miestami namachrovaný Jayne Cobb. Ženské postavy ma bavili len vďaka tomu, že sa na ne dobre pozeralo. Alana Tudyka mám rád, ale jeho postava bola nevýrazná a Nathan Fillion ako kapitán je pre mňa taký neutrálny. Nikdy som tú jeho adoráciu nepochopil, ale ani mi nevadil. Takže celkovo je to pre mňa v každom ohľade priemerný seriál, ktorého neúspech mňa vôbec neprekvapil. No a tých pár línií, ktoré trochu nakúsli, dokončili vo filme, ktorý nejakým zázrakom vznikol po rokoch. 5/10. ()

bouncer

Musím uznat, že Firefly je zajímavý úkaz mezi seriály. Zpočátku jsem k němu přistupoval s určitou skepsí a hodně mi vadil hlavní hrdina, který mi byl (a stále trochu je) nesympatický - ať už jako herec či postava v seriálu. Druhý problém byl v prvcích westernu. Tenhle žánr mi není moc blízký a do sci-fi z budoucnosti s loděmi ve vesmíru se mi vůbec nehodil... ale už od druhého nebo třetího dílu jsem tomu přicházel na chuť a zamiloval jsem si všechny ostatní postavy, obdivuji příběhovou propracovanost a nakonec i ten space-western není tak špatný nápad. Ač to není komediální seriál, tak obsahuje docela dost bezchybných hlášek, které vás zaručeně rozesmějí. Autoři skvěle využili volnosti plynoucí z děje v budoucnosti a cestování vesmírem. Postavy mají svojí historii i tajemství a díly k sobě pasují i když jsou hodně rozmanité. Několik dílů je prakticky dokanalých, jindy se šláplo šláplo trochu vedle, ale i tak se jedná o velmi dobrý seriál a je jen škoda, že skončil tak brzy. ()

BigDeal

Ja si na rozdiel od väčšiny nemyslím, že najväčšou chybou seriálu je jeho predčasné ukončenie. Dokonca si myslím, že len vďaka tomu si našiel toľko fanúšikov. Ak by totiž bežal ďalej, zistili by, že tu niečo nie je v poriadku. U mňa sa pri sledovaní pocity neustále menili. Najskôr som bol mierne šoknutý a znechutený, keď som pozeral pilot, no postupne ma táto prvotná nechuť (spôsobená lacnými trikmi a divným prostredím) opúšťala a na konci tohoto úvodného dielu som bol nadšený- výborný humor, štýlové (už nie divné) prostredie, perfektná atmosféra a geniálne spojenie dvoch úplne odlišných žánrov (western, sci-fi). Postavy som si takisto obľúbil (hlavne Jayna a kapitána, neznášal som "spoločnicu", ktorá bola o čosi menej zvodná ako stĺp na elektrické vedenie) a tak som si prvé časti vychutnával. Lenže po pár dieloch mi prišlo, že okrem toho geniálneho obalu sú takmer všetky epizódy úplne prázdne, plné klišé, predvídateľné, scenáristicky hlúpe a často aj nudné. Takto potom kvalitou vyhrávali epizódy založené na charakteroch postáv a humore (ako Jayne´s town). Ale ako oddychovka to funguje, len by som pri tom už ďalšie série nezostal. 70% ()

MoiJe

Až ma to mrzí, ale kúzlo tohto kulťáku na mňa absolútne nepôsobilo. Jediný seriál, pri ktorom som si po úvodných epizodách pozrela až finálnu, lebo sa mi do tých pár medzi nimi absolútne nechcelo. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)