Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

misterz

Už kultový seriál, ktorý ma ale nadchol trochu menej ako som čakal. Prvé diely, týkajúce sa predovšetkým zoznamovania s postavami a niečo málo histórie okolo nich, ma zaujali najmenej. Ale ako sa dejová linka rozbehla, začalo ma to baviť čím ďalej tým viac, a vôbec najlepšie časti boli tie posledné. Treba si len na tie postavičky zvyknúť. Len škoda, že to skončilo práve v tom najzaujímavejšom, mohol byť z toho výborný niekoľko sériový scifi seriál. To by však autori po čase museli odbúrať ten sterotyp, ktorý by určite neskôr divákom začal vadiť: problém (zákazka) - jednoduché rozuzlenie - vyvrcholenie dielu. I tak to však vidím na nadpriemer, hlavne vďaka výrazným postavám a jasne nadstaveným charakterom, ktoré v jednotlivých udalostiach a krízových situáciách krásne fungovali a dokázali držať moju pozornosť. 75/100 ()

liskam

JÁ CHCI OPRAVDU MNOHEM VÍC, NEŽ JEN 14. DÍLŮ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Parádní "lidská" scifárna která okouzlí každého. za mě 97% ()

k212

Je to hračka, které se nemůžu nabažit a těším se z ní znovu a opět. Je to taky návrat do mých před(a)pubertálních let, kdy jsem po hrstech hltala kovbojky a scífka při "večerech pod lampičkou". Geniální spojení těchto dvou fenoménů do 14-ti dílného kultovního seriálu - a díky za to, stačí mi to. Je to samozřejmě Malem a jeho grupou ostrejch týpků a vyvrhelů, country soudtrackem, čínskými hláškami a špinavými vyprávěnkami o zlodějíčcích, uchylácích, šlapkách, o čestných či nečestných soubojích, zlodějinách... Wild west hadr, akorát na vesmírné lodi, na cestách od planety k planetě. Jo, Firefly miluju, a je to čistě subjektivní záležitost. 100% ()

DJ Obelix

Takovou dobu mi trvalo, než jsem se k Firefly konečně dostal a teď bych si za to nejraději naplácal. Jestli bych měl vybrat jediný seriál, u kterého je zrušení po první sezoně nejbolestnější, je to právě Firefly. Jak tohle mohli sakra odpískat? Vždyť to byl revoluční počin s úžasným castem i příběhem. No co už, těch 14 dílů (a film) už nám nikdo nevezme... ()

MaedhRos

V poslední době jediný SF seriál, o kterém se domnívám, že je skoro tak dobrý a skoro tak originální jako Lexx...;-) Pořád je to trochu moc audience-friendly (ať už jde o výtvarnou stránku, morální principy či situace) na to, aby Firefly trumfla moji osobní jedničku a ty věci, které se mi na Firefly líbí nejvíc, už znám odjinud... Ale i tak je Firefly naprosto výborná záležitost. ()

Webb

Po několika dílech [14/14] se mi odkryl průměrný, lacině vypadajicí seriál s vnitřním nábojem, který pomalu začíná rozžhavovat plášť. Příjemná hudba, dialogy postav jsou vkusně napsány a občas i vybroušené, vtipné momenty s chytrým humorem správně načasovány. Účast postavy "společnice" kterou hraje Morena Baccarin je přesně vykopnutý míč do brankové sítě přes polovinu hřiště, a Nathan Fillion je ten nejsprávnější kapitán lodi za posledních pár let. P.S. Chtělo by to další díly. Šestý, osmý, desátý, třináctý a čtrnáctý díl mi zatím přišli nejsympatičtější. Těšim se na záplatu s názvem Serenity. Celkový dojem 60% Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, You can't take the sky from me, Take me out to the black, Tell them I ain't coming back, Burn the land and boil the sea, You can't take the sky from me, There's no place I can be, Since I've found Serenity, But you can't take the sky from me. ()

IQ Tiqe

Seriál jsem zkouknul až rok po jeho odvysílání. Popravdě, není nijak extra výjimečný, ale také mu nemám co vytknout; snad jen chybějící cíl a westernovou hudbu. Prostředím připomíná trochu BSG se zábavnými prvky. Pustil jsem si ho kvůli vysokému hodnocení a hercům (Castle, Casey z Chucka a sjetej chlápek z Death at a Funeral), k tomu přidám jednu mladou sympaťačku, moc pěkné "prostitutku" a vyšinutou sestru, plus trocha humoru a je na co koukat. Je to nadprůměr, který po 1. dílu dokoukáte, ale mezi nejlepší seriály bych ho nezařadil. 70% ()

HoneyBunny

S Firefly prožijete krátký intenzivní románek, který skončil moc brzy, ale zanechá dlouhodobý dojem. Popravdě, první díly jsou veskrze průměrné, ale od šestého dílu (Our Mrs. Reynolds - jeden z mých nejoblíbějších) si vás kapitán Reynolds a jeho posádka zahákují tak, že u dílu čtrnáctého smutně odpočítáváte minuty, které ještě strávíte na palubě Serenity. Síla Firefly je v kvalitních dialozích, kde těžko narazíte na hloupé nebo "vatové" věty, silné chemii mezi postavami a zábavnosti, tenhle seriál pobaví nejen vtipy, ale celým nadneseným pojetím. A co je jedinečné, to je používání zápletek, které znáte (hlavně) z westernů - prostitutka s dobrý srdcem, krvežízniví "indiáni", prohnaná femme fatale atd. - a to všechno bez toho, aby vám to přišlo otravné, naopak, v prostředí sci-fi je to osvěžující. Navíc postavy nejednají podle známých klišé, v určitých situacích udělají přesně to, co si přejete! Ale dost chválení, Firefly je nepochybně kvalitní dílko, ale jeho kultovní status tkví hlavně v jeho exkluzivitě. Kdo ví, jak by seriál vypadal v takové třetí sérii? Podívejme se například na How I met your mother... Ale já osobně bych to ráda riskla. ()

Kothy

Úžasná úvodní znělka! Skvělý sci-fi western. Spousta fanoušků zazlívá Foxu, že to zrušili už po 1. sérii. Škoda no. Bylo to hodně našlapané a mělo to v sobě určité kouzlo. Celá posádka je velmi sympatická. Akorát škoda, že neměli moc peněz na triky. Film, který to zakončuje, už není tak dobrý. Jinak už je to dnes celkem kultovka. Nejlepší je díl s Jaynem a Bahňákama. " K čemu jste si objednali mrtvýho chlápka?" :D ()

swamp

Nemám rád westerny a sci-fi taky nijak zvlášť neholduju.. přesto jsem byl přemluven k zhlédnutí prvního dvojdílu. Toto rozhodnutí bych nazval seriálovou trefou, prožil jsem totiž parádní týden s posádkou Serenity.. sarkastický dobrák kapitán Mal, jeho parťačka z války Zoë, vtipný pilot Wash (manžel Zoë), 'společnice' Inara (kterou by Mal jistě nazval děvkou:), mírně lehkomyslný Jayne, který svou ne zrovna chytrost dokonale vyvažuje zbraněmi a svaly, od oleje umazaná sexy Kaylee (nejde se do ní nezamilovat;), nevyzpytatelná River, její bratr Simon a v neposlední řadě pastor Book - to jsou ti, kteří mě naprosto uchvátili. Ale v čem je seriál tak dobrý? Svět samotný totiž působí nadevše realisticky, právě skloubení divokého západu a vesmíru (ve kterém neexistují emzáci) funguje perfektně. Tvůrce Joss Whedon překonal svou vlastní tvorbu o několik tříd. Myšlenka, že vládnoucími zeměmi se stanou USA a Čína, je dokonale promítnuta do seriálu tím, že postavy občas prohodí větu v čínštině, a ačkoliv jí nerozumíte, snadno si význam odvodíte..zvláště pak, když postavy v čínštině klejí. :D Ale stěžejní na každém seriálu je scénář. Tady se jedná o tajemný masterpiece, kterému by určitě slušelo více dílů než 14. Ano, to je to číslo, na kterém se zastavil a byla prolita nejedna divákova slza. Fox se totiž rozhodl, že seriál není to pravé ořechové a jednoduše ho zrušil. Možná právě lidi z Foxu zapříčinili to, že se stal Firefly kultem, možná by se těšil stejné oblíbenosti, i kdyby pokračoval. To už se nikdy nedozvíme.. Je ovšem jisté, že kolem tohoto velkodíla se utvořila velká fan skupina, která neustále Fox bombardovala pohledy, nechávala otiskovat reklamy v novinách a provozovali mnoho dalších aktivit..nakonec si alespoň vydupala film, který měl být záplatou na tu velkou bolístku, kterou Fox způsobil. Dost bylo keců, shrnuto - podtrženo, na posádku Serenity, jejich příběhy a vzájemné, neskutečně vtipné popichování se budu rád dívat znova a znova.. dokud nepřijde Aliance a nevypne mi to. :) ~ take my love, take my land ~ take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ you can't take the sky from me ~ take me out to the black ~ tell 'em I ain't coming back ~ burn the land and boil the sea ~ you can't take the sky from me ~ there's no place I can be ~ since I've found Serenity ~ but you can't take the sky from me ~ ()

Geralt z Rivie

K seriálu jsem se dostal opačnou cestou, první jsem viděl film Serenity a až dlouho potom Firefly. Ačkoliv je film daleko drsnější a surovější, tak i přesto je Firerly o něco lepší a kvalitnější počin. Škoda, že jsme se dočkali pouze 14 dílů. ()

Zodd

Vykrádačka Cowboy Bebop? Byl Joss Whedon fanouškem? Já to zas tak neřeším, hlavně že jde o sci-fi seriál, u kterého se dá odpoutat od reality a se sympatickými herci. Vedle námětu se to může zdát jen splácanec různých žánrů, peavděpodobně pokud sci-fi nemáte rádi, ale nechybí napětí a skvěle napsaná premisa. Aspoň do té doby, než mu vzali půdu pod nohama. Čeho se báli? ()

klerik

Kultovka, ktora je kultová právom. Netradičný sci-fi western, ktorý namiesto nablýskaných a veľkolepých vesmírnych súbojov ponúka množstvo drobných zázrakov, vďaka ktorým sa do postáv zamilujete a chcete vedieť, ako to s nimi dopadne. Za zmienku samozrejme stojí aj fakt, že vo Firefly je vesmír bez zvukových efektov výstrelov či motorov lodí. Malý zázrak na poli sci-fi seriálov... ()

Chrustyn

Filmová Serenity mě bavila, přestože jsem svého času (a neviděl jsem právě Firefly) nepobral úplně vše. Bohužel seriál, přestože dokáže zaujmout na první dobrou (sci-fi a western je poutavá kombinace) nedokáže bavit celých 14 dílů. Docela mě zamrzelo, že nespadám do té party nadšených diváků, protože jsem věřil, že tohle bude přesně pro mě. ()

Scalpelexis

Můj vnitřní seriálový skeptik byl opět přemožen a přes mnoha doporučení podpořené velmi nadprůměrným hodnocením jsem Firefly zkoukl. V 95% převládalo nadšení , které může být dokumentováno chutí, se kterou jsem si pouštěl další a další díly. Neobvyklý mix westernu a sci-fi funguje skvěle a dává Firefly takovou tu nekonvenčnost a možnost vymýšlet neobvyklé situace. Posádce v čele s "han-solovským" kapitánem nejde nefandit, postavy jsou poměrně dobře vykreslené a téměř u každé z nich se děj vrací i do minulosti, aby byly lépe posány. Seriál se ale překvapivě nezaměřuje na vypracování okolního světa; evidentně autoři nechtěli vytvářet žádnou ságu: exteriéry slouží jako rozbuška s tím, že to nejdpostatnější se děje na palubě Serenity. Příběh plyne velmi konstantní rychlostí, nespěchá, ale před unuděním udžuje skvělou atmosféru a napětí díky nevyzpytatelnosti postav kapitána Reynoldse a tajemné River. Musím zmínit výborné herecké výkony celé posádky, bez níž by toto nebylo možné. Fillion jako Reynolds si postavu sám vytvořil, moc se mi líbí Jewel Staite jako mechanička Kaylee a Summer Glau. Co nejde přehlídnout je typická westernovská hudba, která pro mnohé může být otravná, ale podle mě dopomáha k bezstarstnosti, uklidnění a podtrhnutí děje. Celkově je Firefly skvělý počin a až na pár hluchých výpadků, jako například předposlední epizoda a dle mého osobního názoru i zbytečnost postavy kněze, se náramně povedl. O to větší škoda, že seriál byl poměrně drsně utnut, protože potenciál pro víc dílů tam byl. "[Jayne, shocked to the verge of tears]: You guys had a riot? On account o' me? My very own riot?" ()

Jirka_Šč

Opening. Velmi zvláštní, velmi variabilní a velmi dobré. Má to odlišnost, má to vtip, má to zajímavé charaktery, má to myšlenku. Škoda, že těch epizod není víc! ()

BMW12

Takovéto sci-fi seriály mám rád. Jak už zde bylo mnohými uživateli řečeny, Firefly kombinuje žánr sci-fi s prvky westernu. Tento nápad z hlavy Josse Whedona se povedl. Celá posádka lodi Serenity mi sedla, myslím, že i herci byli správně vybráni do konkrétních rolí. Pro mě to byl i takový odpočinkový seriál, při kterém jsem „vypnul“, oprostil se od starostí běžného života a jenom si užíval příběh posádky kapitána Malcolma Reynoldse. Je velká škoda, že seriál byl hned po 1. sérii zrušen, nechápu toto rozhodnutí. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)