Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

Nonna

Hrabě Monte Christo je především výborná kniha a pouštět se do natáčení tohoto tolikrát zpodobeného příběhu může znamenat obrovský úspěch, stejně jako selhání. Seriál Hrabě Monte Christo je, podle mého názoru, tak někde uprostřed. Úplně hloupé to není, ale veledílo také ne. Kostýmy a výprava jsou bohaté, herecké obsazení pestré, spletitý příběh pomsty je dobře rozpracován. Avšak jsou dvě věci, přes které se nejde přenést. Asi ze všeho nejvíc mi vadí titulní role v podání Gérarda Depardieua - ač mám tohoto herce velmi ráda, takhle si zkrátka člověka, který asketicky prožil kolik let o chlebu a vodě ve vězení, nepředstavuju. A může hrát sebelíp. Působí to nereálně a prostě si ho s tou jeho Obeliksovskou postavou nedokážu představit, jak leze úzkou dírou vyhrabanou ve zdi do sousední cely a jak si jeho obézní tělo spletou s vyschlou mrtvolou starce. Druhá věc - závěr celého seriálu a Monte Christův happy end s Mercedes. Veškerou pointu celého příběhu to staví na úroveň romantického škváru s dobrým koncem za každou cenu. Skoro autory podezírám z podlézání modernímu divákovi, nebo spíš divačcce, která něco podobného na závěr "pohádky" vyžaduje. První tři díly mě bavily, ale jak se to blížilo ke šťastnému konci, nebylo to k vydržení. ()

emma007

Keďže kniha bola výborná, myslela som si, že tento seriál sa jej aspoň priblíži. Nestalo sa. Monte Christo skrátka nie je rola pre Depardieua. Celkovo mi ako herec nesedí do historických seriálov a filmov. Najväčšou prednosťou seriálu je Ornella Muti - a spolu s výrazným Bertucciom je to asi všetko. Nechápem načo pridávali do deja postavu, ktorá sa vôbec v knihe nevyskytovala (tá blondína, ktorá spala s Monte Christom, meno som si nezapamätala) a prečo seriál zabili takým trápnym happyendom. Prečo raz niekto nespracuje Monte Christa verne predlohe, keď už nato má takmer 392 minút? Predsa je to jedna z najkrajších knižných predlôh, aké možno mať... Spolu s pánom Alexandrom Dumasom mi nezostáva nič iné, len čakať a dúfať... ()

mecano odpad!

Kolik to tady vidim? 83%???? To vazne??? Tenhle vyblitek s Ornellou a tlustoprdem? S vymysly, ktere v knize nikdy nebyly? S tim Hollywoodskym happyendem? Neuveritelne... Jestli chcete videt, jak se toci roman, zkuste stejnojmenny serial z r. 1977, ktery bezel v r. 1985 v CST, s Jacquesem Weberem v hlavni roli. Takhle vypada Edmond Dantes! Tohle je saskarna, odpad. ()

dully

Jedna hvězdička ne za zpracování tématu, ale za obsazení slizkého tlustého alkoholika Gérarda Depadieu do role několika lety hladem a bídou zmítaného Edmonda Dantese. Snesu jakoukoliv filmovou perverznost, ale tohle opravdu ne! ()

Domas88

Hrabě Monte Cristo je vdečné dílo Dumase :) Ale věřím, že se opět někdo najde, kdo do dokaže pokazit.. Haloo USA kde jste :D ()

swinevenca

Ta dlouhá stopáž je ku prospěchu, když se s ní naloží k detailnímu plánu pomsty, možná se z ní ale mohlo trochu ubrat a přidat víc vězení. Až na pár komických nedostatků u některých dialogů nebo to, že rejdař Morello z Marseille tráví celej film v Paříži, jde o výborný zpracování. Z pomsty je nejlepší ta na Mondega, Danglaarova zápletka s neomezeným úvěrem je taková nijaká a na Villeforta už bohužel nedošlo, protože hrabě vyměknul. Čímž tempo posledního dílu znaně utrpělo. Paradoxně mám největší problém s Depardieuem. Ne že by mně vadilo jeho hraní, ale 20 let žaláře se mu při 120-tikilový postavě dost těžko věří. Už proto si tvůrci moli odpustit závěrečnej happy end. ()

Gig

Byl by to jeden z nejlepších hrabat Monte Christo.... kdyby nebylo toho konce! To si opravdu mohli tvůrci odpustit. A stačilo tak málo, kdyby Mercedes odplula za svým synem do Afriky. Trošku mi taky vadil Edmond, coby blonďák. Jinak pomsta, kterou naplánoval, byla výborně zrežírovaná. Taky hodně postav se tam mihlo z románu nesmrtelného Alexandra Dumase. Sice s některými si tvůrci pěkně zahráli šachy oproti předloze, ale to až tak nebolí. Apropos nedávno jsem koukl na seriál z roku 1980, taky francouzský a od teď je pro mně oním nejlepším seriálovým hrabětem ten a to pro svou kompletnost. ()

martins

Další zpracování slavného románu, opět jiný pohled a tuším trošku více erotiky, ale slabší verze oproti roku 1954 a 1975. ()

madam.art

V televizi dávají sérii s Depardiem každou chvíli. A já se snažím vidět pokaždé aspoň jeden díl. Atmosféra skvělá, stejně jako kostýmy, prostředí a k tomu výborní herci a vynikající český dabing. Sice zjednodušené a křiklavě vítězné, ale stejně nemůžu odtrhnout oči. ()

carl.oesch

Kdykoliv kouknu na tuhle verzi, líbí se mi vizuelně, většina herců sedí, ale dva mi zásadně vadí - Depardieu a Rochefort. Tihle herci jsou prostě zařazeni jinak. Depardieu působí směšně jako abbe Busoni a naprosto trapně jako námořník Dantes i tajemný hrabě a Rochefort nemá an kousek onoho hajzlovského a předstíraného hrdinství v kombinaci s arogancí. Bohužel, některé (a to docela klíčové scény) jsou odfláklé - pevnost If a třeba i závěr - potrestání Danglarse....ale zase na druhou stranu oceňuji, že na konci se v duchu romantiky přece jenom překrásná Ornella Mutti s Edmondem dají dohromady. Bohužel, myslím, že tohle je největší literární dílo Alexanra Dumase a jeho podstata o tom, že pomsta nakonec nikdy nenapraví křivdu, ale taky dost poznamená poškozeného, aniž ho uspokojí, si zaslouží lepší vyjádření. Hrabě Monte Christo je literární typ a la Robinson Crusoe nebo třeba Othello či story Romea a Julie,ale většichni se zatím soustředili na story a ne na její podstatu. Místo různých inovací ve stylu Hollyoodu b si to zasloužilo více psychologie. Tady ta rozmáchlost poněkud v kombinaci s nevhodnými herci onu hloubku předlohy zcela překrývá. Je to z různých důvodů k půlce, ale spíš lehce pod ní, natři to u mně nevypadá. ()

Jeptun

Tak nevím čím chudáka Gérarda krmili, ale když po dlouhých 14 let v pevnosti If vyběhne na pláž a má pouhých 105 kg je to rozený Edmond. Ale, čert to vem. Dalo se to i s Ornellou. ()

Mínós

Neuvěřitelně odfláklej začátek. Neuvěřitelně tvárnej Depardieu. Neuvěřitelně (i po těch letech) krásná Ornella. Neuvěřitelně promakaná pomsta. Neuvěřitelně zkurvenej závěr. 6/10 ()

schwejk

Sorry, ale geniální předloha se setkala s VELMI volným a nikterak nápaditým vyprávěním - není to špatné, ale ten konec je na přes hubu... ()

TheBrain

nieco v zmysle: bla bla bla milujem, nenavidim bla bla bla....čiže mnoho rečí a málo skutkov. Obelix ako monte podľa mna sadol... a seríal je celkom pozeratelný no druhý raz už nie ()

jessic

Jedna z nejotřesnějších adaptací. tlustý Depardieu v roli mstitele Edmonda Dantese je směšný, zásahy do scénáře - linie s milenkou, nechutný konec - velmi nepodařené. Ačkoliv i verze s JM není nejpovedejnější, zatím bohužel zůstává nejlepší ()