The Wire - Špína Baltimoru - Série 5 (série)

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2008, 10 h 16 min (Minutáž: 57–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, Reg E. Cathey, John Doman, Aidan Gillen, Clarke Peters, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Clark Johnson, Tom McCarthy, Gbenga Akinnagbe, Jamie Hector, Isiah Whitlock Jr., Chad Coleman, Neal Huff, Method Man, David Costabile, Sam Freed, Jermaine Crawford, Jay Landsman, Joe Urla, Gregory L. Williams, Benjamin Busch, Rick Otto, Ryan Sands, Eisa Davis, Dennis Hill, Dion Graham, Darrell Britt-Gibson, Thuliso Dingwall, Michael Kostroff, Frankie Faison, Amy Ryan, Marlyne Barrett, Delaney Williams, Felicia Pearson, Anwan Glover, Wood Harris, Chris Ashworth, Genevieve Hudson-Price, Frederick Strother, Doug Olear, Andrew Roth, Michael James Shaw, Paul Ben-Victor, Al Brown, Ramon Rodriguez, Sarah Desage, Tracy Teague, Chad Ridgely, Bill Raymond, Melanie Nicholls-King, Jeffrey Pratt Gordon, Callie Thorne, Glynn Turman, Brian Anthony Wilson, Alexandra Tydings, Peter Gerety, Pablo Schreiber, Maestro Harrell, Michael Willis, Nancy Grace, Dionne Audain, Cyrus Farmer, Richard Belzer, Tray Chaney, Megan Anderson, Joe Inscoe, Robert Wisdom, Julito McCullum, Michael Mosley, Melvin Williams, Gina Hernandez, Jim True-Frost, Hassan Johnson, Susan Duvall, Chris Kies, Jeff Wincott, Chris Ashworth (a.z.), Maria Broom, Luray Cooper, Robert F. Chew, Brandon Young, Tristan Mack Wilds

Scénografie:

Vincent Peranio

Kostýmy:

Alonzo Wilson

Prvé dve, možno tri častí boli najnudnejšia časť The Wire, ale potom sa to rozbehlo veľmi slušne, McNullty sa vrátil a rozbehol šialenstvo, aké je aj na baltimorské pomery dosť šialené. Dobrý séria, dobrý seriál...asi som jeden z mála, ale mne sa najviac páčila asi druhá séria. A štvrtá..a potom tretia.(23.9.2018)

Proste pecka. Politicka hra na vysoke urovni s koreny hluboko v policejnim i justicnim systemu. Super McNultyho napad, ktery tvoril hlavni cast cele serie. Malicek v roli starosty bezkonkurencni.(31.7.2019)

Jak čtvrtou sérii považuji za tu nejlepší, na konci nechala parádně rozehrané karty a já se těšil na velké finále, tak pátou považuji bohužel za nejslabší sérii celého seriálu. Novinářská ani bezdomovecká linka mě osobně vůbec nebavily a to co předváděli McNulty a Freamon bylo naprosto šílené a vůbec mi to k těm charakterům po čtyřek řadách předtím nesedělo, především ne k Lesterovi. Takže mi zbývala jen linka Omara, Proposition Joa a radnice. Chtěl jsme dát jen 3/5, ale poslední dva díly to díkybohu vytáhly a finále/rozloučení s celým seriálem prostě chytlo za srdce. Zrození nových mladších verzí Danielse, McNultyho, Bubblese i Omara přitom bylo trochu očekávané, přesto hezky a logicky ukázané. Celý seriál řadím určitě do nějaké mé osobní pomyslné TOP10 a mohu všem vřele doporučit, policejní práce i politika nebo spíše politikaření jsou zde ukázané realisticky a v plné nahotě *palec nahoru* A nakonec tedy o něco slabší 4/5(1.2.2019)

Tentokrát přibyl pohled do novinařiny. To ale nebylo extra zajímavé. A pak bezdomovectví. Jinak se dál točí kola politikaření a snaha chytit krále drogového podsvětí. Škoda, že už je konec, ale natáčet do nekonečna nejde.(21.8.2018)