Tichý běh

(neoficiální název)
  • USA Silent Running

Příběh se odehrává v budoucnosti na gigantické vesmírné lodi. Pěstují se zde lesy, které již na zemi nemohou dále existovat. Stará se o ně vědecký personál, včetně Freemana Lowella. Když je obdržen příkaz lesy zničit, Lowell se ve své lásce k nim rozhoduje zabít své pohrdavé kolegy a les zachránit. Jedinými společníky mu zůstává trojice malých robotů. Otázkou je, co bude s Lowellem a jeho lesem dál...

Film je režijní prvotinou Douglase Trumbulla, který stál u zrodu speciálních efektů ve filmech Blade Runner a Blízká setkání třetího druhu. (-bad-mad-wolf-)

Djkoma

Každé originální sci-fi by se mělo ocenit a Silent Running je dokonce překvapivě dobře udělaný. Rok 1972 je hodně daleko, ale film i díky myšlence působí nesmrtelně. Lidstvo a jejich chabá snaha o obnovu lesů končí rozkazem k jejich zničení a jeden přírodovědec to nedokáže zkousnout... Kromě one-man-show Bruce Derna se tu objeví i relativně slavní roboti, kteří mu pomáhají v jeho krátké cestě za přírodou. Překvapil mě soundtrack, který je v podstatě písničkový s ekologickým textem... To asi stálo jen pár dolarů:). PS: Michael (Mike) Cimino napsal scénář k Silent Running? Sakra, tomu bych nevěřil... ()

LiVentura

Dobře vystavěný příběh vědce, který nechce nechat zničit výsledky své mnohaleté práce na odlehlé vesmírné stanici a vzepře se rozkazům centrály a bezohledné posádce svých kolegů. Sympatický Bruce Dern existuje sám se dvěma roztomilými robůtky mezi svou flórou a faunou... Velmi citlivý snímek s krásnou atmosférou klidu a záviděníhodného vztahu člověka s robotem s jemnou hudbou, skvělou písní Joan Baez. :-) Krásné-oduševnělé, konečně mající smysl.!! A ta pointa má sílu. ()

Rob Roy

Nic proti filmům s myšlenkou, ale tohle je vymaštěné hippie sci-fi, jehož tvůrci museli být v permanentním rauši. Minimálně o Bruci Dernovi nelze pochybovat, ten jeho naivní pohled, tklivé rozhovory s roboty Heweym a Deweym ( ano, takhle si je pojmenoval sám ) a dramatické zjištění v závěru, že rostliny potřebují Slunce, aby mohly žít .. a do toho hippie přírodní píseň Joan Baez, ROFL !!! Ach, ty jednoduché scénáře raných sedmdesátek ( dále viz např. Omega Man, Vanishing point ), věřím, že dnešní USA scenáristé by dali nevím co, aby se tam vrátili.. ()

darkrobyk

Vizuálně krásný film s příjemnými speciálními efekty. Ač to na první pohled nevypadá, tohle sci-fi není jen o lesích pěstovaných ve vesmíru, jelikož na Zemi je 75 stupňů a nic už na ní neroste. Je o kráse, hodnotách, životě, zodpovědnosti, budoucnosti, ale také o vině a trestu. Takže ekologie je sice fajn, jenže les je zde metaforou. Krásné kosmické lodě, obří vzdušné skleníky a legrační roboti. Ač se děj šine pomaleji, vůbec jsem se nenudil. Skvělá hudba je podtržena songem od Joan Baezové (kdo jiný by taky mohl zpívat k tomuto poněkud anarchistickému filmu) Silent Running. ()

tron

Neviem, prečo som si myslel, že Silent Running má byť sci-fi horor na spôsob Votrelca. Ale nebol. Ej veru ani omylom. Pripomínalo mi to Les Charlots vo vesmíre. Myslím, že ak Silent Running suverénnym spôsobom postavíme po rovnocenný bok o dva roky mladšej Carpenterovej Dark Star, môžeme dnes pokojne, s čistým vedomím zaspať. Pre mňa takmer nepozerateľné a mimoriadne útrpne som odratúval každú ďalšiu minútu, ktorá ubehla (a utešoval som sa aspoň tým, že tým pádom je koniec čoraz bližšie). Páčila sa mi len kombinácia vesmírnej lode s prírodou. ()

• Tři malí roboti mají jména Huey, Dewey a Louie, což jsou původní jména malých kačerů, synovců Kačera Donalda. (Braddy)
  • Tři malé roboty, kteří pomáhají Lowellovi, hráli lidé s amputovanými končetinami. (-bad-mad-wolf-)
  • Kosmické lodě, které nesou kopule s vegetací, jsou pojmenované podle amerických národních parků, ze kterých fauna a flora pochází. Je jich pět a jsou to Yellowstone, Acadia, Blue Ridge, Glacier a Mojave. (Terva)