Reklama

Reklama

Tichý běh

(neoficiální název)
  • USA Silent Running
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v budoucnosti na gigantické vesmírné lodi. Pěstují se zde lesy, které již na zemi nemohou dále existovat. Stará se o ně vědecký personál, včetně Freemana Lowella. Když je obdržen příkaz lesy zničit, Lowell se ve své lásce k nim rozhoduje zabít své pohrdavé kolegy a les zachránit. Jedinými společníky mu zůstává trojice malých robotů. Otázkou je, co bude s Lowellem a jeho lesem dál...

Film je režijní prvotinou Douglase Trumbulla, který stál u zrodu speciálních efektů ve filmech Blade Runner a Blízká setkání třetího druhu. (-bad-mad-wolf-)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

honajz 

všechny recenze uživatele

Historka, která by vydala na jeden díl Krajních mezí. Ekologická agitka v hippies hávu, kdy to roucho hlavního hrdiny může i připomínat svatého Františka. Vše až příliš natvrdo, bez jemných nuancí. Chybí pozadí - projekt Lesy asi stál hodně peněz na to, aby jej přes noc takhle totálně zlikvidovali a nepokusili se ani zachránit aspoň techniku. Písničky Joan Baez mi lezly svou naléhavostí na nervy. Téma je to přitom zajímavé a silné, ale tady je vážně podané jako jasná agitka. Konec mne fakt nedojal. Jo, a ti směšní robůtci tomu na originalitě taky moc nedodali. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Každé originální sci-fi by se mělo ocenit a Silent Running je dokonce překvapivě dobře udělaný. Rok 1972 je hodně daleko, ale film i díky myšlence působí nesmrtelně. Lidstvo a jejich chabá snaha o obnovu lesů končí rozkazem k jejich zničení a jeden přírodovědec to nedokáže zkousnout... Kromě one-man-show Bruce Derna se tu objeví i relativně slavní roboti, kteří mu pomáhají v jeho krátké cestě za přírodou. Překvapil mě soundtrack, který je v podstatě písničkový s ekologickým textem... To asi stálo jen pár dolarů:). PS: Michael (Mike) Cimino napsal scénář k Silent Running? Sakra, tomu bych nevěřil... ()

Reklama

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Tohle by dnes vzniknout asi nemohlo. Evidentně to nestálo pár šupů, přitom to není žádný akční mainstream a příběh je hodně přímočará ekoagitka. Je to jednoduché, originální a uteče to rychle. Na druhou stranu se ten film stihne dotknout spousty otázek a ani jednu pořádně nerozvede natož aby nějákou zodpověděl. Ve výsledku, i když tomu chci fandit a je mi to sympatické, mám z toho trochu rozpačité pocity a uspokojený nejsem vlastně v žádném směru. ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Přírodu mám rád a s ekology a přírodovědci sympatizuju. U téhle scifi ekopohádky jsem měl ale pocit, že to někdo škodolibě natočil tak, jako by se všem těm hnutím jízlivě posmíval - hlavní hrdina je vykreslen jako naprosto vyšinutý fanatik, asociál a poťouchlý idealista, klasická karikatura "objímače stromů". Až na roztomilé dojemný konec s robůtkem zahradníkem se to prostě hrubě nepovedlo. Velká škoda. ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Je překvapivé, že proslulý trikařský fachman Douglas Trumbull (Vesmírná odysea, první filmový Star Trek) si pro svůj režijní debut vybral zrovna takový komorní, melancholický a minimalistický film, který nestojí na tricích. Zapomenuté sci-fi o zahradníkovi, který se snaží zachránit vesmírné skleníky s poslední zemskou zelení, na někoho to může působit jako naivní ekologická agitka a na někoho naopak jako varování před ekoteroristy. Film je ve skutečnosti morálně komplexnější. Hlavní hrdina se stará o poslední zemskou zeleň za velkou morální a osobní cenu, ale svým neuváženým chováním zároveň narušuje rovnováhu vlastního ekosystému (např. když ve svém vozítku omylem porazí a poškodí jednoho z malých robůtků). Bruce Dern je po většinu času jediným hercem ve filmu, který dokáže s přehledem sám utáhnout. Za zmínku určitě stojí i poutavá výprava, která evidentně ovlivnila řadu novějších, mnohem známějších sci-fi filmů. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (13)

  • Kvůli úsporám si režisér najal několik vysokoškolských studentů, kteří mu pomáhali s modely a trikovou stránkou filmu. Jedním z nich byl i známý John Dykstra, který se později podílel mj. na Hvězdných válkách, Star Treku či Spider-Manovi. (-bad-mad-wolf-)
  • Tři malé roboty, kteří pomáhají Lowellovi, hráli lidé s amputovanými končetinami. (-bad-mad-wolf-)
  • Text, ktorý visí Freemanovi v izbe na stene, je tzv. "Sľub umiernenosti" (Outdoor Life Conservation Pledge), ktorý bol koncipovaný v roku 1946 a pozmenený v roku 1993. K tomuto sľubu sa zaviazali napríklad aj politici ako Harry S. Truman alebo Al Gore. (d-fens)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Reklama

Reklama