Napoleon

Francie / Německo / Itálie / Kanada, 2002, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Yves Simoneau

Předloha:

Max Gallo (kniha)

Scénář:

Max Gallo, Didier Decoin

Kamera:

Guy Dufaux

Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Heino Ferch, Sebastian Koch, Ennio Fantastichini (více)

Epizody(4)

Napoleon je ryze francouzský hrdina, ale jeho sláva, činy a rozhodnutí mnohokrát "překročily" francouzské hranice a pod jeho kroky se doslova otřásala celá Evropa. Na filmový projekt, který měl popsat Napoleonovu cestu nehynoucí slávy až po samý konec, však nestačily jen francouzské finance. Čtyřdílná minisérie byla natočena v koprodukci dalších sedmi států: Německa, Itálie, Kanady, USA, Velké Británie a Španělska. Oficiální rozpočet zní na 41 milionů eur, natáčelo se ve Francii, Rakousku, v Maďarsku se točily velké bitevní scény za účasti tisíců statistů, naši diváci samozřejmě poznají mnohé české exteriéry. Producenti plánovali tento projekt již několik let, měnil se režisér a samozřejmě se dlouho spekulovalo o hlavní postavě. Mnohé překvapilo jméno Christiana Claviera, který ve filmech uplatňuje především svůj komediální talent (Operace Corned Beef, Návštěvníci I, II, filmové zpracování známého komiksu o Asterixovi). Současný francouzský velkofilm se neobejde bez Gérarda Depardieua, který zde zahrál roli nepopulárního šéfa tajné policie Josepha Fouchého. Stejně jako v Bídnících získali producenti účast americké hvězdy Johna Malkoviche, který svým výrazným minimalistickým herectvím uchopil postavu Napoleonova diplomata Charlese Talleyranda. Z výrazných ženských postav jmenujme Isabellu Rosselliniovou jako Josefínu a Anouk Aiméeovou jako Napoleonovu matku. Velká historická dobrodružství velkého muže se otvírají roku 1816 na ostrově Svaté Heleny, kde má Napoleon dost času na to, aby ve své duši znovu prožil svůj život... (Česká televize)

terezkys

Clavier překvapil :-) Jeho Napoleon je výborný, navíc se mi moc líbil jako dvojice s Isabellou Rossellini - jsem heterosexuální, ale její úsměv mi přijde moc krásný :-) Ale k minisérii - nečekejte žádné lahůdkové bitvy - nějaká ta bitva se najde, ale vše je spíše zaměřeno na to ostatní - jeho manželství, milenky a jiné... Ale mně přesně toto sedělo, odpustila jsem i nepřesnosti, nerozčilovala jsem se nad délkou...Prostě jsem si to užila. ()

JARDAHONDA

Čtyřdílná série o francouzském vojevůdci, později i císaři. Popisuje fascinující příběh života Napoleona Bonaparte, jenž je dodnes považován za klíčovou postavu evropské historie a ikonu vojenství 19. století. Poodhaluje lidskou tvář i slabost nekompromisního vůdce, který svými činy zasáhl do dějin celé Evropy. Představitel hlavní role Christian Clavier podal svůj životní, ojedinělý výkon. Velkofilm byl natočen v koprodukci sedmi států a natáčelo se na území šesti států. Česko nevyjímaje, předlohou mu byla novela Maxe Galloa **** ()

QuietRioT

Pre niekoho najväčší tyran všetkých čias, pre iných najväčší dobyvateľ. Určite však veľká osobnosť. Bitky verne popísané, pričom scenáristi nevyhodili ani taktiky a stratégie. Po zhliadnutí môžete kľudne písať referát o Napoleonovi. Možno by to obstálo aj ako celovečerný film, bez omáčok, priamo k veci. ()

Dexter94

Jelikož jsem milovníkem Napoleonské éry byl jsem nadšen. Dávám 4 hvězdy z důvodu ne hereckého ale tématického. Ač jako vojevůdce a taktika si památky Napoleona cením, myslím si, že si ho autoři dost přibarvili k lepšímu. ()

Drslw

Veeeeeeeeľká škoda premárnenej príležitosti...! O Napoleonovi a jeho dobe to nehovorí nič, vojaci a bitky 0 bodov, dialógy nevysloviteľné a nevieryhodné, Clavier je totálne nemastný-neslaný (pôsobí ako zaprášený portrét na stene), vedľajšie postavy si ani nevšimnete, Malkovichovi a Depardiuovi niekto navzájom škodoradostne vymenil postavy a celý príbeh/seriál zo všetkého najviac pripomína zašlú posteľ na okresnom zámočku, v ktorej vraj možno podľa legendy spal Napoleon jednu noc, keď tiahol k Jaroměři v apríli tisícšestsetsedumnáctýhošestýho, prosím nedotýkať sa vystavených predmetov! ()

Hrnek

Pozitívne, že tam hral Clavier. Ako herec mal predpoklady na takúto rolu. Čo po tom, že film nie je dostatočne historicky presný, alebo že sa tam nedáva priestor, mnohým historickým postavám, maršálom, generálom a podobne. Skôr sa venuje osobnému životu, čomu zasa mnohé filmy nevenovali dostatočnú pozornosť. Mohlo tam byť viac bojových scénok. ()

Generi

Velice zdařilá adaptace, pro mně Christian Clavier asi nejvěrohodnější představitel Napoleona, možná nějaké mouchy by se daly najít, ale celkově hodnotím na 80% ()

dalia

Postupem času a po zhlédnutí ve francouzské jazykové verzi jsem k této minisérii shovívavější než zpočátku. Pro diváka, který není přímo hlubším zájemcem o dané období, je to pěkná, výpravná kostýmní podívaná. Je pravda, že mnohé je vynecháno, zjednodušeno, nejnápadnější mi to přijde u postav, kdy tvůrci vybrali několik postav, které pak "suplují" i role ostatních (např. Caulaincourt je tu doslova všudypřítomný a "přebírá" i roli Duroca, Berthiera a dalších, kteří byli vynecháni). Vynechané události jsou pak shrnuty v některém dialogu, takové propojující dialogy bohužel působí dost nepřirozeně. Na druhou stranu Christian Clavier, ač komediální herec, se hlavní role zhostil důstojně, nepřehrává, při detailních záběrech do obličeje sice Napoleonovi moc podobný není (barva vlasů, očí...), ale celkový dojem je dobrý. V prvním díle pro roli Napoleona jako mladého generála s dlouhými vlasy působí staře, ale tady by jediným řešením bylo obsazení jiného herce pro scény z mládí, jako je tomu např. ve filmu Napoleon z roku 1955, kde se to podařilo velmi dobře. Bitevní scény nejsou špatné, nejslabší je Egypt (málo komparsu), nejzdařilejší Wagram. Pěkná hudba, potěší také záběry pražských uliček v "roli" dobové Paříže. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno