Kořeny (TV seriál)

Roots

Drama / Historický

USA, 1977, 9 h (Minutáž: 45–90 min, Alternativní: 6x90 min)

Předloha:

Alex Haley (kniha)

William Blinn, James Lee

Olivia Cole, Maya Angelou, LeVar Burton, Ben Vereen, Edward Asner, O.J. Simpson, Louis Gossett Jr., Vic Morrow, John Amos, Madge Sinclair, Thayer David, Carolyn Jones, Macdonald Carey, Scatman Crothers, George Hamilton, Ian McShane, Richard Roundtree, Lloyd Bridges, Georg Stanford Brown, Brad Davis, Robert Phalen, Brion James, Yaphet Kotto, Richard Farnsworth, Austin Stoker, Burl Ives, Cicely Tyson, Charles Cyphers, Grand L. Bush, Moses Gunn, Yvonne De Carlo, Doug McClure, Hari Rhodes, Chuck Connors, Gary Collins, Lynda Day George, Beverly Todd, Paul Shenar, Ernest Thomas, Lawrence Hilton-Jacobs, Lorne Greene, Todd Bridges, Thalmus Rasulala, Ralph Waite, Tanya Boyd, John Schuck, Sandy Duncan, Pat Corley, Raymond St. Jacques, John Quade, Macon McCalman, John Dennis Johnston, Lillian Randolph, Wally Taylor, Lee de Broux, Joe Dorsey, Lynne Moody, Davis Roberts, Helen Martin, Jonathan Pienaar, Ji-Tu Cumbuka, William Watson, Leslie Uggams, Hank Rolike, Richard McKenzie, Hilly Hicks, Roxie Roker, Tina Andrews, Sally Kemp, Renn Woods, Robert Reed, Stan Haze, Tracey Gold, Wayne Heffley

Stan Margulies

Scénografie:

Jan Scott

Kostýmy:

Jack Martell

Hodně působivý seriál se silným příběhem, kterému může konkurovat snad jedině seriál Sever a Jih. Další perlička, které by neuškodila repríza. Hodně vypovídající o době, ve které se Amerika potácela. Kronika černošské rodiny plné emocí. Zachycuje osudy Kunta-Kinteho, černocha zavlečeného do Ameriky až po současnost. Neopomenutelná je také postava Kohouta George. Tenhle seriál má pořád silnou váhu. Doporučuji ho všem.(8.12.2008)

Jo to mi pripomina roky tesne po revoluci, kde jsme se ucili anglictinu podle Project English. A tam byl jednou kapitolou prave pribeh Kunta Kinteho. A chvili pote to zacli davat na CT. Jeste si dobre pamatuju, jak jeden dominantnejsi spoluzak si velmi oblibil tu vetu otrokare "Jmenujes se Toby !" Byl to urcite poutavy serial, i kdyz ten zbytek po Chicken Georgovi uz byl nudnejsi. Koukam, ze dily najdete na Youtube.(11.2.2006)

Tazko sa to hodnoti, lebo zaciatok je fakt dobry, asi tak prve dva diely. Potom sa to zacne prasit: neznasam, ked akoze-mladych hraju dake vykopavky, aby mal reziser menej problemov neskor stare babky ukazovat ako uz skutocne stare, ked uz raz hrali ako teenageri: staci odmaskovat a prezliect. Otras. Mi to pripomina Grease (Pomada), snad este horsie v tomto ohlade, proste aby syn vypadal starsi nez jeho matka, a ona zasa starsia nez jej matka, to potom clovek strati fakt prehlad, kto je kto. Aj tie pribehy stracaju - na zaciatku je to hodne prezite, vyspikovane, vela sustredenia na hlavneho hrdinu a jeho osudy, do detailu, citlivo, ludsky. Potom to uz ide jak lavina - mihaju sa ksichty, kazdy pretiahne kazdeho, furt dakto uteka a rodia sa parchantici, zrazu titlky a zasmusila hudba ze "o 20 rokov neskor" a z tehotnej babenky je smahom ruky 50-rocna zenska a ma dceru asi tak 55-rocnu herecku, ktora pobehuje v suknicke a infantilne hopka po izbe, akoze proste mlada srnka; dojde tipek, akoze 18-rocny, ale ma uz sedu hlavu a vrasky jak hroch, zacne ju balit, rehunaju sa jak pubertiaci a ich rodicia ich akoze poucaju o zivote, ibaze su mladsi ako ich deti. Bordel jak svina. Davam 3*, lebo to zacalo dobre. Ale ten koniec sme uz fakt vypli, jak nas to jedovalo. Malo to potencial, fakt skoda to takto od polovice sprasit jak svina..(2.2.2015)

Tenhle seriál byl plný opravdu silných dramat a emocí. Ale mám pocit, že v našich končinách proběhl televizemi snad jen jednou a to ještě docela nepovšimnut. Abych pravdu řekl i já jsem se k němu dostal víceméně náhodou. Sledoval jsem ho na doporučení naší zastupující profesorky francouzštiny. A určitě nelituju, že jsem se jejím doporučením řídil. Pro mě osobně jeden z nejlepších seriálů, kde jsem autorům věřil každé slovo a každou scénu.(29.10.2013)

Matně vzpomínám na dávné časy, kdy ČT vysílala tento vynikající seriál a já se těšil na další díl už v okamžiku, kdy ten, který jsem sledoval ještě ani neskončil. Přál bych si ho po dlouhých letech vidět znovu, a tentokráte z DVD v kvalitnějším obrazovém podání, než tenkrát v rušeném analogovém vysílání snad ještě v čb. Nepohrdnul bych ani kvalitou digitálního vysílání TV ČT1 nebo TV ČT2. .... bez hloupých reklam!! :-) ...to bych neunesl ...(5.11.2008)

• - Spisovatel Harold Courlander zažaloval tvůrce seriálu za plagiátorství jeho knihy "Afričan", která vyšla v roce 1967. Autor románové předlohy Roots Alex Haley přiznal, že plagiarizoval části Courlanderovy novely. Spor byl ukončen mimosoudním vyrovnáním. (KlonyIlony)

• - Za hudbu k seriálu získal Quincy Jones cenu Emmy. (Roman.Ticka)

• - Seriál získal v roce 1977 rekordních 37 nominací na cenu Emmy. (Ruuzha)