Vychováni vlky

• USA Raised by Wolves
USA, (2020–2022), 14 h 58 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Aaron Guzikowski

Série(2) / Epizody(18)

Sci-fi seriál Vychováni vlky od mistrného vypravěče a filmového tvůrce Ridleyho Scotta pojednává o dvou androidech – Otci a Matce – pověřených výchovou lidských dětí na tajemné panenské planetě. Když začnou náboženské rozdíly ohrožovat soudržnost rozrůstající se kolonie lidí, androidi zjistí, že ovládat lidskou víru je zrádný a obtížný úkol. (HBO Europe)

jedna_vrana

Seriál, ktorý sa vyvíja veľmi zaujímavo. Neuveriteľne uveriteľná Amanda Collin v hlavnej úlohe androidky - Matky, zahrala svoju úlohu od prvého do posledného záberu originálne, zaujímavo, kamera sa často zameriava na výrazy jej tváre. Matkin partner - Abubakar Salim jej iba sekunduje, ale aj on má skvelé momenty. Android, ktorý občas povie vtip (hneď v prvej časti ten o magnetoch ma naozaj rozosmial. Father: „Chcela by si počuť vtip, kým to dáme do poriadku? Čo povedal magnet - samec, magnetu - samici?“ „Povedz mi,“ reaguje Mother. „Takže, čo povedal mužský magnet?“ „Povedal: Keď som uvidel tvoju zadnú časť, odpudilo ma to. Avšak potom, čo som ťa videl spredu, považujem ťa za veľmi príťažlivú!") a potom ešte jeden moment: "Ale to sa v žiadnom prípade nemôže stať!" "To býva často posledná vyslovená veta", odpovedá Father. Príbeh bol stavaný výborne, scenéria a filmové triky boli uveriteľné, občas boli situácie podčiarknuté vhodne zvolenou hudbou. A potom prišli posledné dva diely a ja sa cítim ako podvedený divák a dieťa, ktorému sa v rukách rozpadla stavebnica, ktorej chýbali už len posledné kúsky do poskladania. Týmto komentárom by som rada povzbudila ďalších divákov, aby si túto sériu pozreli (upozorňujem, že kto nemá rád sci-fi, nech si pustí niečo iné), možno si len ja pripadám ako "chorá vrana". ()

bizz_mjc

Já vám nevím. Opravdu se Scott potřeboval podílet na 10ti biblických pojednání o bytí, výchově a vlivu víry na individualitu i společenství, které se celou dobu převaluje sem a tam a přetahuje o jeden konec provazu? ()

LizianShaw

Asi to není hit roku, ale prvních devět epizod mě hodně zaujalo a bavilo. Je tu nepochybně spousta ideí, velkou roli zde hraje náboženství (byť poněkud sci-fi). Obsazení možná rozsáhlé není, ale pořád jsou zde sympa postavy. Mother a Ragnar zaujali nejvíce. Jsem rád, že matku-androidku neobsadili nějakou sexy zadkoprsaticí, místo toho tu máme poměrně vychrtlou herečku, která přímo úžasně ztělesňuje vlčici. Zezačátku mě výchova dětí trochu nudila (prostě byli rozmazlení), ale po chvíli se to slušně rozjede a byť tam není moc akce, tak mě to baví sledovat neustále. Vždy když se android vznese do vzduchu, je to nádherný pohled (chills), takový anděl smrti. Na to, že tam jsou snad jen dvě hlavní postavy a má to pouze 10 dílů, se v první sérii stane řada zajímavých scén, a je zde i dost překvapivých zvratů. Tohle se Ridley Scottovi povedlo. Škoda, že finále se moc nepovedlo, kvůli nudnému (na androida až moc emocionálnímu) dramatu. 80% ()

vyfuk

Kriste Ježíši z Nazaretu, pane bože. Rád bych se vrátil do časů, kdy jméno Scott i něco znamenalo. V posledních letech jeho dílo jde silně z kopce dole vodou a je otazníkem jak se toto bude vyvíjet. Nebudu lhát. Těšil jsem se. Přeci jen sci-fi od někoho kdo vytvořil jakoby Vetřelce v podobě v jaké ho známe, to je přeci něco. Jenže zde vůbec není. Pokud toto se někdy mělo objevit ve Vetřelci, tak jsem jenom rád, že Scotty dostal červenou. Tohle se nedá nazvat jinak než jednoduše paskvil hledající sám sebe v nějaké změti mezilidských vztahů, které jsou zcela nicotné a o ničem. Do toho nějaký vesmír příběhů a kanonu, který ale absolutně je nezajímavý a nudný až z toho bolí. Nakonec se jenom ukáže, že to je příběh o frigidním androidu a jejímu jeseterovi. Takže je to asi reklama na Svaz rybářů. Asi? Já fakt nevím. Nejhorší je, že mi přijde, že to nedává smysl ani lidem, co na tom pracovali. Protože se to nikam neposouvá a nepřijde mi, že by do toho dávali sebemenší snahu vyprávět nějaký příběh, předat nějakou myšlenku nebo budovat charaktery nebo napětí. Katastrofa na druhou a jenom ukázka toho, jak tenhle rok stojí absolutně za hovno. Zase. ()

LuciusWlk

Musím říct, že jsem zprvu měl trochu smíšené pocity. Co je ale třeba vypíchnout, jsou ty drobné niance a originalita. Scoti umí vyprávět a tady je sice líně pomalé tempo, což ale neubírá na zvědavosti. Mám pocit, že první řada je jen předehra. To co mě štve, je čekání na další sérii. ()

kenkaku

Ridley Scott kdysy dávno natočil povedeného Vetřelce a od té doby má každý pocit, že “praotec vetřelec” je nějaký machr přes sci-fi. Není. Covenant... Prometheus... vše stejná slátanina (a idiocie) jako celé Raised by wolves. 10 episod čumíte na něco, co se rozvíjí tak nějak náhodně a skládá zcela bez logiky. Pokud by alespoň děj “jel” jako první a poslední epizoda, ještě možná by to fungovalo. Bohužel celý prostředek série je plácání o ničem a vata. Nakonec se stejně nedozvíte o co jde. Dál potom výběr herců. Stručně: tragedie. Travis Fimmel má všude stejný styl projevu jako nasadil ve Vikingách. Prostě to není herec ani omylem. Tupě se tvářící robomatka. Vrcholně protivný “Kampion”. Tlupa multi-kulti harantů působí až groteskním dojmem (jak zoufale je osažena každá rasa, aby si někdo asi nestěžoval). Atd. Dále, retardované kostýmy... já nevím jestli se tomuhle smát nebo brečet. Podrobněji u jednotlivých epizod. ()

xLIGHTx

Kvalitný (postapo) sci-fi seriál (spoluproducentom je spoločnosť Ridleyho Scotta, ktorý tu nejaké diely aj odrežíroval), ktorého druhá séria je imho lepšia ako prvá. Isto, je tam cítiť vplyv Votrelca, Promethea (ale nie je to zatiaľ ani o jednej zo spomenutých vecí, možno neskôr, nevedno, čo tvorcovia plánujú). Každopádne, ide o príbeh dvoch androidov, ktorí sa na planéte Kepler-22b venujú výchove a ochrane skupiny detí, popri tom čelia pribúdajúcim nástrahám planéty a nielen planéty, prenášajú sa sem boje medzi veriacimi a neveriacimi, naviac sa k tomu občas pridá výskyt nejakej tej záhadnej bytosti. Dôležitými postavami sú androidka Lamia - (v prevedení skvelej Amandy Collin, ktorej "psycho" pasáže, nevyrovnanosť sú dosť znepokojivé) a kontroverzný, do deja dobre zakomponovaný mithraista Marcus Drusus (Travis Fimmel). (Isto, politická korektnosť, diverzita sa aj tu pekne "vyřádila". ;) V podstate ide o podarený sci-fi thriller s dávkou mystična aj mysteriózna (raz za čas s hororovou atmosférou). Do veľkej miery tu hrá významnú úlohu dosť prepracovaný systém náboženstva mithraistov (inak, je cítiť, že tvorcovia sa u Raised by wolves inšpirovali okrem iného trebárs Starým zákonom - strom, had, ovocie...). Za štyri silné drinky z acidného mora, teda, štyri silné hviezdy. ;) ()

Lukoboss

Spojení R. Scott a sci-fi nabádá, že by se mělo jednat o kvalitní značku. Bohužel v tomhle případě to tak úplně není a ačkoliv jsem trpělivě čekal až na konec série, žádnou slušnou nálož jsem nedostal. Jedním z problémů je, že se tam nic moc neděje, nějaký zásadní zvraty taky nepřijdou a navíc serál pokládá víc otázek, než na kolik odpoví. Už jenom fakt, že tam přiletí v supermoderní lodi dva roboti (androidi, jak kdo chce) a následně žijou v chatrčích jako ve středověku, působí směšně. Ale ono je tam toho víc, plus snaha občas pronášet nějaký rádoby moudra je konverzačně plytká a nijak mě to neoslovuje. Role a postava Matky je pro mě tak nesympatická, že mně od začátku vadila skoro každá její replika, a to je u jedné z hlavních postav dost problém. A jelikož ani po deseti epizodách nemáme odpovědi na základní otázky nebo alespoň nějakou snahu to nastínit, velice uvažuju, že už ani ve sledování nebudu pokračovat. Je mně totiž úplně jedno, co se tam stane... ()

Michelle75

Hodně, jiné a zvláštní a kdyby mě poslední dva díly nezklamaly, určitě dám 120%. Už úvodní znělku bych mohla poslouchat do nekonečna. Nápad, prostředí, myšlenky, herci...Otec, Matka, přežití. Androidi, kteří jsou v zásadě více lídé, než Ti opravdoví. Dětští herci a jejich role...krása. Kulisy. Je tam hodně co k zamyšlení a přemýšlení,ale přesto jsem myslela, že po těch několika śkvělých dílech příjde vyvrcholení, ono přišlo....rozčarování. \moc se mi však Líbila Amanda Collin, její výkon a HLAS, vlastně i otec byl hodně fajn. Travis Fimmel mi připomínal Michala Dlouhého:))) Ty oči jsou prostě psycho............................... ()

Silwer

Prvni dily super..pak to ma sve chvilky,ale soprdele ten konec?proc do kazdeho filmu cpou nabozenstvi a halucinace..asi od pateho dilu to zacalo strasne upadat... Pokud druha serie nevznikne tak nevadi.. ()

iXtr3m3

Tak už aj HBO sa radí k šmejdom a hajzlom typu Netflix, ktorí vydrbávajú so svojimi divákmi a fanúšikmi. Ako ma nasral Netflix pri už veľkom počte nasilu ukončených a nedotiahnutých seriálov (naposledy 1899), tak sa teraz k tomu pridalo aj HBO. Raised by Wolves bolo neskutočne pomalé, bolo to miestami takmer filozofické sci-fi, ktoré perfektne vypĺňalo medzeru medzi Alienmi a novou dvojicou Prometheus a Covenant, nečudoval by som sa, keby to bol chcel niekedy prepojiť. Bolo to pomalé a možno nezáživné zo začiatku, ale tak mi to vliezlo pod kožu, že po dopozeraní poslednej časti druhej série s vedomím, že je koniec, ma doslova ovládol hnev, kedy by som bol natrieskal po sprostých prašinách všetkým, ktorí sa podpísali za ukončenie tohoto perfektného mysteriózneho sci-fi, ktoré by si svojimi tajomstvami nemalo problém začať ani s famóznym Dark-om, ktorý bol samozrejme úplne iný, ale mysterióznom doslova oplýval a rovnako aj jeho nedokončený nástupca 1899. Čo by som dal za to, dozvedieť sa koniec tohoto príbehu. Rovnako ako v prípade 1899 som okamžite hľadal, či na nete niekde nie je nejaký scenár, predloha, kniha, čokoľvek, žiaľ nič, je to len v hlavách scenáristov a ja tak musím zasa prehltnúť horkú slinu a potlačiť v sebe neskutočný hnev a aroganciu tvorcov, ktorí si takto zahrávajú so svojimi fanúšikmi. Ste špiny a bodaj by vás to raz všetkých dobehlo. ()

filipvrbik

Na první pohled je v tom vidět rukopis Ridleho Scotta, už na ten druhý je ovšem vidět, že se na tom podílel pouze částečně a výsledek je takový nemastný neslaný... Ano je tu velmi zajímavé to, že asi až do osmé/deváté epizody nevíme, kdo je kladný a kdo záporný hrdína, na druhou stranu FILM by byl mnohem lepší, bez zbytečné vaty...Navíc to je dost podivné sci-fi, na jednu stranu postapokalyptické, na druhou stranu androidi a létající kosmická loď se simulátorem.. Nekteré díly lepší některé horší, celkově ale bohužel doufám, že nebude druhá série, protože člověka to nějak podivně nutí se dívat, i když to moc dobré není...50% ()

Ricky_CZ

Moc jsem chtěl, aby to bylo celé dobré, protože průběh první série jsem si fakt užíval a na každý díl se těšil. Atmosféricky je to vynikající kus, kdy to sálá i ze znělky. Herecky je to taky vynikající a Amanda Collin má nového fanouška (Jen Fimmel prostě vypadá, že umí jen jeden herecký styl)... Ale proč se proboha ke konci scénáristi museli tak předávkovat? ()

Marius_ss

Skvelý vizuál a hlavne skvelý nápad ! Bohužiaľ, to je len forma... obsah, to už je vec druhá (pre mňa vždy podstatnejšia). A v tomto seriály žiaľ veľmi chabá. Scenár je deravý, plný nelogických scén a chovania sa postáv... a postavy... des a hruza, casting tuna veľmi nevyšiel (samozrejme sa to netýka skvelého Travisa Fimmela, a dobre mu sekunduje aj Amanda Collin). Väčšina hercov je tu však na smiech, či už svojim “hereckým talentom”, alebo činmy, ktoré nemajú nič spoločne so zdravým rozumom, to už sa ale treba poďakovať tvorcom scenáru. Každopádne sa ale teším na druhú sériu, a som zvedavý, kam sa seriál posunie, nakoľko univerzum to vyzerá byť zaujímavé, len treba najať lepšieho scenáristu ;) ()

geimz

Ridley dokázal to, v čo som naozaj nedúfal - stvoril seriálového Prometea. Zmätený, filozofiou napchatý seriál plný nadbytočných a nezmyselných scén a ohromne neuspokojujúceho záveru prvej série. Technicky, efektmi a zvukom však na jednotku. ()

Sunny.69

Pokud bych měla vybrat nejnudnější seriál tohoto roku, byl by to tento. Věřím, že má myšlenku a podtext, který je třeba vnímat a nechat vyplout napovrch... Ale i to jde přeci udělat jinak. Seriál je plný prázdných a nicneříkajících záběrů kamsi na něco, které jsou otravné a kazí celý dojem. ()

martinolcz

Již v počátku ve mně seriál vyvolával podobné pocity, jako Scottův Prométheus. Podobnost je ale v té horší stránce. V Raised by Wolves je ještě více rozvíjeno téma překombinovaného fenoménu náboženství, androidů, biblického symbolismu a počátků lidské rasy. Prostor zdánlivě nezasažené planety biologickými organismy, ve kterém se jako rytíři křížových výprav motají lacině působící přeživší věřící ze Země, měl jistou atmosféru a nemohu říct, že by z toho nebylo místy cítit napětí. To, že bylo vždy jen naznačeno a k nějakému celkovému osvětlení skutečnosti nedošlo, fungovalo celkem dobře. V průběhu záhadného děje jsem ale stále čekal na nějaké vyvrcholení, ve kterém vše zapadne dohromady, nebo které odhalí nečekanou pointu. K jakémusi vyvrcholení sice došlo, ale k velkému zklamání působilo spíš nelogicky a absurdně. Opravdu doufám, že další série přinese něco trošku méně zmateného. ()

M1k9

První díly byly naprosto ohromující. Poměrně netradiční námět. Svěží vizuální stránka, svěží hudba. Nepředvídatelnost. Velký potenciál. Dále to šlo z kopce. Našlápnutou atmosféru začala kazit nekonečná kouzelná školka s Dádou androidkou a o dost slabší vedlejší dějová linie s Ragnarem, který je v seriálu jako pěst na oko. Nejhorší na tom je, že se děj na tomhle zaseknul. l-l_l-l No nic, tím pádem se jedná zbytečně o třídu horší seriál, ač stále bezpečně nad průměrem. Problém vidím v tom, že nás zase nalákali na sexy začátek a pak vyřadili. Řeknu to ještě jinak, z počátku seriál vypadal jako pořádné scifi se vším co k tomu patří, včetně solidních efektů. Zhruba od třetího dílu se však přestaly dít zásadní věci a děj se smrsknul na péči o děti a survival story v poušti. Trochu podraz. l-l_l-l No nic, sklopit hlavu a lízat co je k dispozici. Když už nic tak to byla hypotetická studie - co by kdyby - od A po Z. Bylo nakousnuto spoustu filozofických otázek. l-l_l-l Ke konci první série to už už vypadalo, že se v tomto ohledu někam posuneme, směrem od těch přízemních záležitostí a pak androidka vyleze zbouchnutá. Místo prozkoumávání vesmíru se bude rodit.  6.5/10 ()

Caine

Zatím 4 hvězdy hlavně za to, že mě něco vůbec donutilo sledovat nějaký seriál s kontinuálním dějem. :-) Zaujal mě námět (i když k němu rozhodně mám výhrady) - je to přesně takový typ sci-fi, co mám rád. Ovšem to zaměření na náboženství je pro mě v tomhle science-fiction velká výzva. Nejsem ještě ani v polovině první série, tak uvidíme co bude dál. ()

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

13.08.2022

Apple TV+ si pro sebe v poslední době ukradlo spoustu velkých talentů a jinak tomu nebude ani na následujícím projektu. U tvorby seriálu Sinking Spring, nové krimi z prostředí města Filadelfie, se… (více)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů