mirra66

Co dodat k pochvalným komentářům zde uvedeným? Těžko něco nového, špičkový film, zajímavý příběh, který není zpočátku zřetelný, zkrátka kvalitní film a určitě jeden z TOP snímků týkajících se 2. sv. války. Prvotní scéna vylodění je nezapomenutelná, když jsem to viděl poprvé v kině při jeho uvedení do kin, byl jsem u vytržení (husí kůže jak má být).Silně na mne vždy působí závěr filmu odehrávající se u hrobu kpt. Millera, je to scéna, která patří mezi nejsilnější momenty filmu (rekapitulace života zcela obyčejného člověka). Proto známkuji 89%. ()

Inozuka

Zachraňte vojína Ryana jsem viděl x-krát a měl ho zařazeného jako o dost horšího bratra Tenké červené linie - tedy dvou filmů, které přibližně ve stejné době změnily filmové nasnímání války. Ale dnes musím po další projekci konstatovat, že ač je Ryan opravdu slabší než Tenká červ. linie, pořád jde o sakra nářez. A to i přesto, že celkový příběh je spíš slabší a závěrečná bitva zbytečně moc přepálená. Škoda, že Spielberg nevymyslel něco lepšího a krapet neubral na patosu i plápolajících vlajkách s hvězdy a pruhy. Někdy si říkám, že měl v tomto naturalistickém duchu natočit remake Nejdelšího dne a nebylo by co řešit ... ()

Homer.p

Schématická sračka o hodných hezkých, ale krutě umírajících amerických vojácích a zlých ošklivých “nacistech”, fuj hanba ti ať se třeba usmaží (ve filmu doslova) v pekle, protože si to zasloužili, darebáci. No ale bohužel řemeslně je to paráda, znova bohužel, protože vylodění v Normandie z globálního hlediska zas tak kruté nebylo a ani ty ztráty nebyly tak vysoké, když se bojovalo asi jen na dvou plážích a na dalších nepadl skoro ani výstřel. No jo, ale na těch dvou byli zrovna kdo, no ano správně, právě ti krásní Američané. Tak o tom natočí chudák žid velkofilm, jací že to jsou všichni hrdinové, ale ono jich zde padlo v ten den vylodění asi tak 500. Ale ve filmu to vypadá na vybití skoro celé jedné americké generace 😱. Ten příběh poté, o záchraně jednoho bezvýznamného vojína (dnes by ho hrál teplej negr, teda černoch) za podpory dopisu Abrahama Lincolna, no tak to už je jen taková ta pomyslná třešnička na tomto krásném židovském dortu (pomníčku). Chtěl bych někdy vidět objektivní film, kde je ukázáno, že němečtí vojáci zde byli v nepoměru 1:10 (o logistické a technické převaze spojenců nemá cenu se zmiňovat, jak ta byla obrovská) a neměli vůbec žádnou šanci. Proč tedy slušné tři hvězdy? Jak jsem napsal, řemeslně pecka, hlavně hudba, kamera a taky Tom Hanks, který v tu dobu byl prostě nepřekonatelný nejvšestranější herec, který byl přirozený v každé své roli. No a Spielberg ty emoce vyždímat prostě umí a ta slzička upadne každému, i mně. P.s. Hezká scéna byla na začátku, jak ty zapisovatelky bez hnutí brvou v klidu psaly na strojích ty dopisy pozůstalým po padlých vojácích a viditelně z toho nijak zvlášť rozrušené nebyly. Přesně takové byly a jsou USA, pro potřeby státu podřídím vše a ještě k tomu s hrdostí. Neříká se tomu fašismus 🤭? Jo a není divné, že se ten Ryan šel podívat na ten hrob až po tak dlouhé době, když šlo vlastně o tak důležitou etapu jeho života? To i já na hrobu svých prarodičů, které jsem nezažil, byl častěji 😱🤔? Takže hovno, je to prostě hnusná židovská sračka a snižuji na dvě. ()

holub109

Parádní válečný film od Stevena Spielberga. Natočené je to výborně, bitvy jsou dostatečně epické, navíc doplněné o skvělou hudbu od Johna Williamse. Hereckému obsazení není co vytknout, Tom Hanks jako vždy výborný. Zkrátka dnes již legendární válečný film se skvělým příběhem i zpracováním, který baví i po tolika letech. 90% ()

junxi91

Kdykoliv si myslím, že můj život stojí fakt za hovno, tak si pustím prvních dvacet minut tohoto filmu a pak si uvědomím, že to asi tak hrozné nebude. Protože ležet na studené pláži v Normandii a mít venku jak tenké, tak tlusté střevo a přitom volat mamku, to bude asi horší utrpení, než mé každodenní deprese. Ale zase ty procházky přes malebnou krajinu, živé ploty, středověké vesničky, to by se mi zase líbilo. Jen by na mě při tom nesměl střílet nějaký skopčácký sniper. ()

Nix

Po bratrstvu neohrožených, naprostý skvost válečných filmů. Herecké obsazení je skvělé, zpracování taky. Tohle je jízda, kulisy a všechno je tak jak si člověk představuje. Tohle patří do předních příček bez debat. ()

rublik05

Co k této legendě mezi válečnými filmy napsat. I po těch letech je to stále bezkonkurenční podívaná, precizně zpracovaná, prvotřídně natočená, výborně zahraná, efekty se neokoukají ani po více než 20 letech, z vysoké míry realističnosti místy až mrazí, dobová atmosféra je přímo úchvatná. Je až neuvěřitelné, že po celou dobu trvání, tedy něco okolo 2,5 hodin, ani na chvíli nenudí, napětí by se dalo krájet, klobouk dolů před Spielbergem a jeho týmem. Nešlo se pochopitelně vyhnout přehnanému patriotismu a patosu, snímku to však na kvalitě neubírá a svým způsobem se to dá pochopit. Není o čem debatovat, jasný plný počet, dechberoucí záležitost. 10/10. ()

Hellknight12

Pozreté po rokoch. Skvelá vojnová dráma. Príbeh je síce pritiahnutý za vlasy ale dá sa pochopiť prečo to robia. Každopádne skvelé herecké obsadenie tak isto ako aj ich výkony. Film by som rozdelil na tri časti kôli dĺžke ktorá je 163 min. Prvá časť veľmi dobre a veľmi zaujímavé spracovaná. Druhá časť je slabšia a je trochu natiahnutá ale neprekáža to. Pretože sa tu skvelé budujú charaktery postáv. Tretia časť je akčný záver. Z filmu by som vôbec nič nekrátil. Tento film som videl snáď 5x ale nejako som si nevšimol, že tam hodili aj dvoch Čechov . Nevadí. Musím ešte vyzdvihnúť hudbu a kameru. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. Tých 10% dávam dole za to pritiahnutie. Mohli im dať ešte aj nejakú inú úlohu ako vedľajšiu časť. Napríklad niečo obrániť alebo niečo niekam priniesť. Každopádne film môžem len odporučiť. ()

src

Nejlepsi valecny film vsech dob. Spielberg prokazal rezijni mistrovstvi (scena vylodeni) i cit pri vyberu hercu. Nezapomenutelny zazitek. ()

Dexx

Řemeslně dokonalý válečný film. Válka nebyla na plátně nikdy zobrazena věrněji (i když skutečnost je ještě mnohem horší) a za to zaslouží Spielberg to nejvyšší uznání - nejen úvodní sekvence, ale většina filmu se vryje do paměti - je to prostě nezapomenutelné. Problém je (ne, americký patriotismus to není, i když je ho dost...ale dá se to) scénář, který mačká z diváků emoce za každou cenu (příšerný současný rámec snímku) a hlavně dává celému tomu šílenství smysl v podob jakési záchrany kohosi. Popírá tak to, že většina věcí ve válce se pro její účastníky odehrává "protože proto". Ale, jak říkám - jestli chcete vidět válku, jeďte tam kde zrovna je, anebo jděte na Ryana - stojí to za to. Ode mě má 90%. ()

Numas odpad!

Vlastně by to ani nemusel být odpad, pokud bych film hodnotil bez kontextu. Jenže filmařina je dynamický obor ve kterém se všemožná srovnání a hledání souvislostí přímo nabízí. Rovněž zatím také nejde o nějakou velkou disciplínu, a tak i čistý laik jako já může shlédnout většinu těch děl, která se opravdu považují za nějakým způsobem vyjímečná či převratná. Zpět k Ryanovi, Spielberg je pochopitelně dobrý řemeslník a na našeho vojína se celkem dá koukat má to spád atd. Nemohu však nevidět Spielbergovu trapnou agitační notu, rovněž nepřehlédnutelné je, že Steve je opravdu pouhý řemeslník, film točí bez jakéhokkoli vlastního procítění, v klidu, v pohodě, bez sebeobětování. Nechci aby každý filmař musel pracovat jako Copola na Apokalypse či Kubrick na svých filmech. Výsledek je ale bohužel u Steva zoufale vidět, penízky se sice dostavily, ale svým dílem zůstal hluboko za Ciminem nebo Coppolou. ()

aik

Nádherný úvod. Ale zbytek filmu mi připadal, že na rozdíl od Tenké červené linie je dělán trochu více uměle, aby zapůsobil (scénami, úkolem) na diváka a nevybarvuje válku jako takovou se vším všudy. Ovšem to jen v porovnání s TČL jinak je to velmi strhující hollywoodský film. ()

fojtas

dobra valecna podivana...a nebyt children of men film s nejrealisticteji zpracovanymi prestrelkami a bojovymi scenami.dalsi dukza,ze spielberg umi...a asi jeste dlouho umet bude ()

DonTommy

Ten film je bomba od začátku po konec, ale za 5 dám i kdyby to byl jen kraťas obsahující to fascinující vylodění... ()

Ashnobe

Film má výbornou úvodní scénu vylodění, která je místy až dechberoucí a pokud máte to štěstí, vychutnat si ji v kině či u domácího kina, atmosféra této scény je až neuvěřitelná a velmi na mě zapůsobila. Zbytek filmu také válečnou atmosféru podával velmi věrně, "oddechovější" momenty se střídají opět s výbornou akcí. Pro mě jeden z nejoblíbenějších filmů a to i díky hereckému obsazení. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018