Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

vyfuk

Kruh od Olivera Stona o válce ve Vietnamu se pomalu a jistě uzavírá. Četa je asi dokonalost sama o sobě, Nebe a země je takový lehký doplněk, který nám ukazuje věc z jiného pohledu. A tohle přeci jen taky. Film dle mého také ukazuje lehce jiný pohled. I když opět musím zkritizovat stopáž filmu, která by mohla být klidně kratší, ale v těchto ohledech nám chtěl Stone ukázat jak se voják dostává až na úplné psychické dno. Jeden z těch lepších o Vietnamu a jeho následcích. Zlepšení tvorby pana Stona po menších předchozích neúspěších. ()

Styxos

Skvělý film, který dokazuje, jaký svinstvo je vlastně válka. Myslím, že tohle je jedna z nejlepších rolí Toma Cruise, kterého bych s těmi vousy a vlasy ani skoro nepoznal. Atmosféru filmu pak podtrhuje magická hudba Johna Willamse. Nicméně však udělím jen 4*, na pět mi k tomu něco chybí. Bohužel... ()

Josefin

Úchvatný oskarový snímek,Tom Cruise tu jen dokazuje, jak skvěle umí hrát.Oliver Stone nám v tomto filmu nabízí vše okolo války ve Vietnamu.Bilancování odvážných mladých mužů z nichž se stávají veterání. Kteří už pochopili co to pro všechny znamenalo....................návraty nebývají lehké. V hlavní roli Rona Kovice výsostně zazářil Tom Cruise, opravdu výborný! ()

prasacimor

Toto je Stone, na ktorého sme zvyknutý a máme radi. Je až nepochopiteľné aké brečky točí posledné roky (W. som ešte nevidel) a dúfam, že si novým Wallstreetom trochu napraví reputáciu. ()

milancecil

Tom Cruise v jedné ze svých nejlepších hereckých rolí kariéry, ve skvělém, perfekcionistickém megafilmu Olivera Stonea, v trpkém příběhu ztvárňuje bravůrně ústřední postavu děje Rona Kovica, bojovým zraněním zmrzačeného veterána, velmi věrohodně ve své roli prochází charakterovým vývojem, od zprvu nadšeného, ideály protchnutého mladíka, neotřesitelně přesvědčeného o svém vlasteneckém poslání, o své nadsazené důležitosti, o životním předurčení pro vojenskou služby u elity, u námořní pěchoty, je celkem snadné se s jeho postavou identifikovat, chápat jeho počáteční i následné pohnutky a postoje, pak tisíce mil od domova, v těsném střetu s krvavou realitou válečného konfliktu, kdy je člověk nezadržitelně degradován jen na bytost šířící smrt a zkázu, Ron bojuje, zabíjí, až do tragického momentu, kdy je sám v jedné z obvyklých přestřelek těžce zraněn, pak nastává v jeho životě radikální zlom, přestává být pro válečný stroj užitečný, stejně jako tisíce dalších mladých mužů, kterým válka nevratně poškodila zdraví, je krutě konfrontován s novou životní situací, s nezájmem, s pohrdáním, i s odsouzením, frustrovaný, neschopný se opětovně začlenit do běžného života, odvržený společností na periférii bez vyhlídek na snesitelnou budoucnost, přesto v sobě nakonec nachází sílu a odhodlání, přidává se na stranu těch, kteří se vzepřou a nakonec přispějí k zastavení mašinérie ničící další a další mladé životy. ()

navorski

Přál jsem si být U.S. hippie v šedesátým osmým a demonstrovat, když jsem na to koukal. V podstatě to je takovej Forrest Gump pro dospělý. Patosu je tam zhruba stejně, ale je to lepší... ()

Krasus

Nejpravdivější a nejsymboličtější film o americkém národu a to rovnou ve svých negativních i pozitivních aspektech. Fámozně zvládnutý přepis líčení jednoho strastiplného a zatracovaného životního osudu. Cruise zde vyrovnává svůj top výkon z Magnolie. ()

tommmy89

Mierne mal sklamal tento film a dosť som sa počas sledovania nudil. Myslím, že Valkýra bol voči tomuto vojenskému filmu oveľa lepšia. Chápem, čo bolo zmyslom tohto príbehu, ale proste bolo to čiastočne slabé a kategoricky sa dá nájsť od T. Cruisea 95% lepšieho materiálu. 3* P.S.: Vietnam má oveľa lepšie snímky a tu nebolo čo o vojne točiť. Bol to len "nevojnový" príbeh a na fronte bolo natočené minimum. ()

sedm.1

Nemám rád filmy Olivera Stonea.V jeho tvorbě bych našel daleko víc průšvihů,než filmů,které by mě jakoliv oslovily,nicméně,pravdou je,že natočil dva snímky,které se prostě musely zapsat do historie filmu tučným písmem.Jedním z nich je nedostižná Četa a na paty mu šlape druhý film spojený s Vietnamskou válkou,Narozen 4.července.Tom Cruis zde předvádí jeden z nejlepších výkonů své filmografie a Stone zde velmi zdařile,emociálně a docela dost i nekompromisně poukazuje na problém navrátivších se válečných hrdinů,veteránů,právě z Vienamu,zpět do své milované vlasti.Stone zde bez jakýchkoliv zábran zobrazuje,jak se Amerika ke "svým" hrdinům postavila a je to pohled skutečně flustrující a drsný.Ono celkově nejde ani o trochu lehký snímek a především pak přerod idealistického mladíka,zlatého dítka Ameriky,v lidskou trosku,kterou opovrhují úplně všichni,je fakt přímočare krutý a po filmařské stránce zkrátka úchvatný.Proto je obrovská škoda poslední čtvrtiny filmu,kdy Stone začne propírat čistě už jen politiku a snímek se utápí už jen v diskuzích,politickém haštěření a názorech pana režiséra,který je tu ani trochu neskrývá.Narozen 4.července je zkrátka výborný film,se skvělým Cruisem,se spoustou silných scén,ovšem je zde až příliš znát Stoneův politický názor. ()

Arius

Znovu kritika na viacerých frontoch. Stone sa v tejto opäť brutálne dlhej snímke obul snáď do všetkého čo zvieralo americky lud (nielen) v 60tych a 70rokoch. Okrem tých všeobecných spoločenských otázok sa dotkol aj problematiky z mierne iného súdka a toto bolo rozhodne zatial jeho najviac polemizujuce a kritizujuce dielo. Ja som však s toho mal guláš a po tom "silnom" konci som sa vôbec nechytil za srdco a nezložil klobúk. Skôr by som to zaradil medzi priemerne výtvory ktorých veľkoleposť zavraždila vlastná "genialita". Vyzdvihujem scény v ktorých Stone približoval Kovicovu frustráciu, tie skutočne vyčnievali, celkovo však nemôžem dať viac ako tri. ()

Maynard.

Začátek celý film nakopává přesně podle mých představ. Postupně se seznamujem s hlavním hrdinou, jeho kamarádama a tím se divák pomaličku sbližuje s tímto sympaťákem, kterého bravůrně ztvárnil Tom Cruise. Válečná pasáž z Vietnamu je bohužel příliš kraťučká na to, abych pochopil co vše je schopen voják učinit ve válce. Co mi utkví nejvíc v paměti, tak je poválečný pobyt ve špitálu. Takle by se asi vláda neměla chovat k válečným veteránům, brr, z toho jde mráz po zádech. Od té chvíle se film mění v příběh zlomenýho jedince, který se (pochopitelně) nedokáže smířit s tím, že už nikdy nebude chodit, což je sice strašné, ale v porovnání s tím, že má stejně tak jako Vánoční stromek koule pouze na ozdobu, je to ještě "dobrý". Oliver Stone perfektní mixuje dobové songy, které dávají filmu (stejně tak jako u Forresta) ten správný šmrnc. Bohužel mě ale příliš nezaujal příběh, který je navíc naprosto zbytečně natahovaný. Filmů o Vietnamské válce je velká škála a tento rozhodně nepatří mezi ty nej. Rozhodně ale stojí za skouknutí, v mém případě ale jednou a dost... ()

Sdoom

Zejména první polovina filmu je opravdu výborná a docela nabitá emocemi. Ve druhé polovině sice děj trochu ztrácí na intenzitě a naléhavosti výpovědi (např. pasáž v Mexiku v podstatě zbytečná), ovšem celkově na mě zanechal opravdu silný dojem. Válka je svinstvo a tento snímek to vykresluje jako málokterý jiný. (HD, orig.) ()

herr_carter

Skvěle znázorněný přerod z postupného vlastenectví až k úplnému nenávidění americké vlády. Cruise jenom dokazuje, že klíčových rolí měl jako mladý možná více než jako vyhraný herec..................................moje hodnocení = 8 z 10. ()

PALINO

Tom Cruise týmto filmom dokázal, že je skutočne kvalitným hercom. Jeho jačiace výstupy pred rodinou alebo výmena názorov s postavou W. Dafoea sú veľmi pôsobivé. V súvislosti s Cruiseovov postavou musím pochváliť aj maskérov, pretože Ron Kovic skutočne starne. Podobne kvalitnú prácu odviedol i Oliver Stone, ktorého réžia ponúka naozaj silný zážitok a za zmienku stojí aj hudba Johna Williamsa, ktorá síce nie je tematicky bohatá (väčšinou sa opakuje jeden motív), no dodáva mnohým scénam tú správnu atmosféru. ()

Bobek15

Po výbornej Čate ďalší skvelý Stonov počin, ktorý sa nebojí kritizovať vojnu vo Vietname. Sleduje príbeh chlapca (Tom Cruise) plného entuziazmu, odhodlania a patriotizmu odhodlaného bojovať vo vojne a položiť za svoju krajinu aj život. Ale až po tom, ako ostane pripútaný na invalidný vozík zisťuje, aké svinstvá sa tam páchajú a že to nie vojna nie až taká ideálna, ako bol o tom kedysi presvedčený. Stone sa opäť sústreďuje výhradne na negatívne stránky vojny a toho, čo prináša. Aj napriek zopár hluchým miestam je zrežírovaná výborne. Ešte pomerne mládý Tom Cruise podáva v úlohe Rona Kovica obdivuhodný výkon. Jednoducho skvele natočená deprimujúca protivojnovo zameraná dráma sprevádzaná výbornými hereckými výkonmi a nádhernou hudbou Johna Williamsa. ()

darwin

Výborný protiválečný film, jeden z nejlepších vůbec. Stone krásně ukazuje všechny fáze přechodu mladého Rona z hlubokého idealismu až do krutého procitnutí. Toma Cruise nemám rád, ale tady předvádí životní výkon, lépe myslím nehrál nikde. Samotný příběh je založen na skutečném Ronniem Kovicovi, který je dodnes protiválečným aktivistou a přítelem Olivera Stonea. Nakonec jedna hláška Chrise Rocka: "(...) so call me a faggot. When the war will be over, I'll be a faggot with two legs, thank you!" ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore