Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Paldiny

Oliver Stone znovu mieri do Vietnamu a znovu je na čo pozerať. Popritom sa na vojnovom poli ani dlho nezdržíme a z väčšej časti sledujeme Rona Kovica ako nasáva iný typ bolesti. Otvorenosť témy sype soľ pod kožu bez ohľadu na to či to máte v úmysle dovoliť. Čaká nás niekoľko zapamätania hodných scén, aké drží pohromade kvalitný scenár a hotový koncert Toma Cruisa. Tomu veríte nadšenie, depresiu, ťažké nálady a postupne sa meniaci pohľad na plnenie ideálov politického režimu. Možno by to chcelo len o pár minút skrátiť. ()

orkadimenza

Několik měsíců po prvním zhlédnutí musím zpětně prohlásit, že pokud existuje nějaký válečný film, který dokonale prolíná oba názory na válku, tak je to právě Narozen 4. července. Jednak vyobrazuje šílený fanatismus (na který jsou Amíci experti), ale zároveň svádí vnitřní i vnější boj v hlavním hrdinovi a s jeho názorem na ideály války je to jako na houpačce. Potom už diváka ani nepřekvapí, když v kolonce pro jméno režiséra zkontroluje 'Oliver Stone'. Tady šlo vidět, že už se pomalu chystal na své geniální JFK. Co se mi ale do paměti vrylo ještě více, byl geniální herecký výkon Toma Cruise, který dokazuje, jaký je to charismatický pan herec. Výsledek je sice slabší než Stoneova válečná Četa, přesto stále úctyhodný. ()

dehlie

možno najlepší film s tomom cruisom. vojna vo vietname bola vážne svinstvo. škoda len, že sa z týchto filmov napriek všetkému nikto nepoučí. ()

kritiklon

Vynikající Tom Cruise ztvárnil svoji vážnou, dramatickou roli neskutečně výstižně a reálně což velice povzneslo již tak dobře napsaný příběh. Jo, Oliver Stone si umí vybírat své náměty a scénáře s velkým přehledem. Další silné téma okolo války ve Vietnamu, mistrně převedené na stříbrné plátno tentokrát v jeho režii! Působivý a vysoce emotivní snímek, jenž všem vřele doporučuji! 4,5* za 85% ()

filipvrbik

Tak tak, ve válce není vítězů, jsou pouze poražení....Není to válečný, ale protiválečný film - největší dojem na mě udělal ten pobyt v té příšerné nemocnici, to bylo ještě horší než záběry mrtvé vietnamské rodiny...filmu prakticky není co vytknout, je drsný, naturalistický, ale zároveň působivý...Ronovi postupně nevadí ani tak, že nemůže chodit, ale že nemůže mít děti (koho mi to jen připomíná)...no su zvědavej , jestli časem vzniknou filmy proti Trumpově válkám, uvidíme...95% ()

Nethar

Válka ve Vietnamu a hlavně její dohra pro veterány. Nic odlehčeného na pobavení určitě nečekejte, kromě Cruise zaujme tradičně Willem Dafoe. ()

Santino7

Protivojnové posolstvo jasné a zrozumiteľné, navyše pojaté pomerne nezvyčajným spôsobom a nápadito - matéria vyrovnávania sa s hrôzami vojny okrem "bežných" bolestivých a hrôzostrašných spomienok i skrz výrazný zdravotný hendikep je niečo, čo v rámci takto ladených filmov až tak často nevidieť (no o to väčšie pozitívum). Po príbehovej stránke teda relatívne obstojné a zaujímavé (i keď miestami by na môj vkus bolo vhodné čo-to ubrať a zostrihať, kdežto inde zas naopak pridať, keďže chvíľami som sa na dianie prestával sústrediť a určité pasáže ma neoslovili), režijným spracovaním rutinérske a poľahky zvládnuté (raz darmo, od polovice osemdesiatok do zhruba polovičky deväťdesiatok šlo o Stoneovu filmársku zlatú dekádu), i keď neviem prečo, no v niektorých chvíľach to na mňa - čo sa týka formálnej stránky - pôsobilo akoby staršie, natočené zhruba tak o desať rokov skôr. Z negatív by som vypichol najmä - aspoň v mojich očiach - veľmi výraznú absenciu akýchkoľvek zapamätateľných hereckých výkonov, čo je pri takto veľkom a kvalitnom projekte vždy veľká škoda. Cruise podľa mňa ani zďaleka neoplýva takým talentom a charizmou, aby dokázal utiahnuť celý film na vlastných pleciach a ani tu sa nijako zvlášť neosvedčil (hoc ide pochopiteľne o názor vyložene subjektívny). Čiže to u mňa z celkového dojmu (pri stopáži vyše dve aj štvrť hodiny) taktiež čo-to strháva. Suma sumárum však vo výsledku viacmenej fajn, ako som spomínal už v úvode, posolstvo to má krásne, onen antivojenský odkaz Stone naservírovať vie skutočne bravúrne, o tom žiadna. Naďalej však platí, že z tohto súdka spomedzi jeho tvorby preferujem skôr Salvador a pochopiteľne Čatu, ktoré ma zaujali ešte o poznanie viac. 75% ()

RomanHyde

Olive stone je vlastenec, možná až přehnaný. V jeho filmech nechybí minimálně co 10 minut vlající vlajka Spojených států, hrdinové jsou hrdi na to že jsou Američané a my ostatní neameričané bychom měli nabýt dojmu litosti, že nežijeme v téhle zemi zaslíbené. Ano národní hrdost ve filmech Olivera Stonea na zemi, která v podstatě nemá historii a jejíž občané jsou hlavně přistěhovalci, je až přehnaná.. A tento film je o typickém americkém mladíkovi s typickým americkým jménem Ron Kovic :)), který chtěl svým naverbováním do armády dokázat hlavně ostatním jaký je hrdina, když už mu to nešlo ve sportu. Bohužel se z něj stal invalida na kolečkovém křesle se šrámem na páteři a taky možná ještě větším na duši. Většina filmu zachycuje jeho boj se se svým zraněním a také tím, že bylo vlastně zbytečné, stejně jako válka, kterou všichni pohrdají a na veterány si lidé ukazují vstyčeným prostředníčkem. Z Rona se tak ve finále stává bojovník na opačné straně barikády........ Zcela jistě je tohle asi nejlepší výkon Toma Cruise ve filmu a také Oliver Stone na režisérské židli dokázal výborně popsat pocity člověka, který přišel o své ideály a důstojnost. Hlavně scény v nemocnici jsou dobře zvládnuté a zbytek filmu z nich těží, poté co se divák vžije do pocitu invalidy. Za vyzdvihnutí stojí také hudba Johna Williamse, která zde padne jako prdel na hrnec. ()

tlkounev

Drsný příběh veterána z Vietnamu, který ukazuje, že po návratu byli všichni hrdiny pokud sloužili svému účelu - podpoře válečného úsilí. Jakmile ale byli z boje vyvrženi na kolečkovém křesle, neznamenali pro vládu a pro většinu konzervativních lidí vůbec nic. Ron Kovic(Tom Cruise) byl zraněn a nestál vládě ani za to, aby lépe zainvestovali do jeho léčby. Jako zlomený muž se vrátil domů a musel se smířit s realitou, se světem z kterého odešel, kterému dříve říkal domov a kterému už nerozuměl. Z člověka, který podporoval válku, se zrodil člověk, který svým postojem pomohl válku ve Vietnamu ukončit. Hrdinou se stal až u mikrofonu na stadionech a veřejných prostranstvích. ()

Furmi

Jeden s najpôsobivejších protivojnových filmov aké som videl, pridalo tomu nemalou mierou i to že film vychádza zo skutočných zážitkov, skutočného človeka. Vadil mi akurát Tom Cruise v hlavnej úlohe pretože opäť predviedol že je len módnou ikonou a pózerom pre romantické klišé filmy. I don t like it. 78% ()

Nolanofil

Stone využíva vlastných skúseností a nepríjemných zážitkov z Vietnamu, ktoré pretavuje do scenára, ktorý je až moc zahľadený do seba a veci podáva čiernobielo. Buď sú charaktery za Vietnam, alebo proti, nič medzi tým, žiadne objektívne názory, nič. Je už len na divákovi čo si z toho zoberie a ako to bude vnímať. Osobne mám kontroverzného Stonea rád, aj stopáže jeho filmov mi nijak nevadia, ale tu sa mohlo v strižni skracovať o dobrých 20. minút. ()

Hepy13

Mám rád válečné filmy, nikoliv však protiválečné. Takže se to ve mě tluče jako názory v tomhle filmu. Narozen 4.Července u mě dopadl na chlup stejně jako tolik opevěvovaná Apokalypsa. I když svoje kvality mu rozhodně neupírám. Fanynky které milují Cruise jako filmového fešáka, tak budou plakat. ()

Honza dAve

Strhující sociální drama inspirované skutečným lidským osudem vietnamského veterána Rona Kovice (jenž také spolupracoval na scénáři) je výborným protiválečným filmem ukazujícím hrůzy nechtěné, prohrávané a zbytečné války, ale hlavně nešťastný pokus o téměř nemožný návrat z války k normálnímu životu. Velmi výrazně předčí Stoneovu Četu, je o několik řádů lepší, přesto, a nebo právě proto, že záběrů z vietnamské akce uvidíme minimum. Rona Kovice a všechny další, kteří přežili, však vzpomínky na Vietnam provázejí dodnes. A to je právě ten problém, návrat z Vietnamu patrně málokdo ustál. Americká společnost a vláda tedy určitě ne. Většina filmu se odehrává po návratu ochrnutého Rona z příšerných podmínek vojenské nemocnice domů, kde se setkává s nepochopením, neúctou, případně přebytečnou a neupřímnou lítostí. Chvíli je ještě loutkou politiků, kteří jej využívají pro své cíle, přestože nedokážou ani uvolnit dostatek prostředků na vybavení nemocnic pro veterány. Nakonec však Ron bolestivě pochopí, že jeho milovaná země, pro kterou se dobrovolně přihlásil k námořní pěchotě i do Vietnamu, ani její vláda, vůči němu žádný vděk a závazky necítí a coby invalida je pro ni jen přítěží. Přestože Oliver Stone do některých svých filmů až příliš promítá své politické názory a některé jeho filmy působí demagogicky, za upřímný film Narozen 4. července si plně zaslouží přezdívku "svědomí Ameriky" i ty zlaté sošky, které tento podle mě NAPROSTO ZÁSADNÍ a "must see" SNÍMEK získal. Obdivuji herecký výkon Toma Cruise (dle mého jeho nesrovnatelně nejlepší hraní / i když, ta Magnolia ... :-)/ ). Mimo jiné má "4. červenec" také skvělou hudbu i kameru a střih. Ron Kovic se nyní věnuje mírovým aktivitám, psaní a výtvarnému umění. Jestliže ustál to, co prožil ve Vietnamu, zvládl to, co ho čekalo po návratu domů, včetně alkoholu a drog, které se v takových životních situacích člověku asi snadno namanou, je Ron Kovic výjimečným a nezdolným člověkem. Více o něm se můžete dozvědět zde : http://myhero.com/myhero/hero.asp?hero=Kovic . Sám jsem na vlastní oči viděl ty, kteří to nezvládli a težko je možné je za to vinit - špinavé, opilé, zfetované a pomočené bezdomovce, apaticky ležící na chodnících kalifornských měst s výmluvnou lepenkovou cedulí "Nam Vet". ()

Siriuss

Vinikající film z prostředí Vietnamské války který zachycuje spíše negativním postoj k ní. Co se týče hereckého výkonu Toma Cruise, podle mě je to jedna z jeho největších filmových rolí vůbec. No a to že za režiji dostal Stone oskara už asi není nic překvapivého. ()

blazenka

Pro mě se film trochu vlekl, Cruise ztvárnil svou postavu dobře, jeho gestikulace, výrazová mimika byly dokonalé. Krásný chlapec, kterého válka změní k nepoznání, nevyrovnaný se svým zraněním, se svým osudem, získává mé sympatie v momentě, kdy jede očistit své svědomí k rodičům a manželce zabitého spolubojovníka. Tak tak 70% ()

ddf76

Stone opet natocil film bez prikras (napr. sceny z nemocnice pro veterany jsou pekny maso). Asi nejlepsi role Toma Cruise. Vyborny prerod idealisty na realistu a nastaveni zdrcadla nabozenskemu fanatismu :). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore