Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Raven0

Silný příběh o jedné z největších tragédií 20. století. Nesmyslnost a absurdita Větnamské války jsou zde perfektně podány. Škoda, že se američané asi nikdy nepoučí ze svých chyb... Tom Cruise hraje nadmíru dobře, Stone krásně vystihl tento příběh o tom, jak se člověku může během několika chvil zhroutit svět a jak je pak těžké opět získat sebedůvěru a začít znovu žít. ()

asirtes

Hádka medzi Cruisom a Defoem bola proste totálne unikátna delikátnosť! Akcie natočené jedinečne stoneovsky- bol som tam. A ešte k tomu aj vykrádačka Johna Williamsa tu neznie zle. (kývem hlavou ako des) ()

_DAVE_

Přesně kvůli podobným filmům jsem šel na civilku. :) Opravdoví hrdinové mají na růžích ustláno jen v akčních filmech. v reálném světě si tímhle akorát totálně zničí život. A co je úplně paradox, veřejnost je za hrdiny vůbec nepovažuje. Tomáš Cruise, ačkoli jej vůbec nemám v oblibě, předvádí velmi dobrý herecký výkon. ()

kurcatovium

Jakkoliv Cruise opravdu nemusím, tak tady ze sebe ždíme úplné maximum takovým způsobem, že mi jeho osoba vlastně ani nevadila. Uvěřitelné kulisy, postupně budovaná atmosféra, spolu s velmi dobře přišitou hudbou, to nutí člověka zamyslet se. Pro mě jeden z lepších filmů o Vietnamu. ()

YumiOkami

❝𝐕𝐢𝐞𝐭𝐧𝐚𝐦 𝐢𝐬 𝐚 𝐰𝐡𝐢𝐭𝐞 𝐦𝐚𝐧'𝐬 𝐰𝐚𝐫, 𝐚 𝐫𝐢𝐜𝐡 𝐦𝐚𝐧'𝐬 𝐰𝐚𝐫.❞ ()

noriaki

Spíše než jako reflexe Vietnamské války to na mě působilo jako pláč Rona Kovice sama nad sebeou. Tento nadšený patriot utrpěl zranění, s nímž se dlouho nevyrovnal. Je to smutné, je to něco co člověku přeháže priority, a donutí ho to zauvažovat o svém dosavadním životě, ale o válce jako takové to neříká vůbec nic. Kdyby totiž bojoval ve Druhé světové, mohl by si prožít stejně působivé a skvěle zahrané osobní peklo. Jenže pointa by byla jaká? Že jít do porážky Třetí říše byla chyba? Tuším, že tohle Oliver Stone sdělit nechtěl. ()

JohnSmith

Druhý film Olivera Stona o válce ve Vietnamu. Natočený toje výborně a Cruise se taky snaží,co mu nohy a pak kola stačí,ale člověk jen nevěřícně kroutí hlavou nad blbostí,povrchností a pokrytectvím Američanů.To jsem prostě nezvlád.Jo a vojenská nemocnice pro veterány byl prozměnu šok pro můj dost otrlej žaludek ()

Brain-D

Jak kdyby takové pokračování "Čety", kde Oliver Stone popisuje boj mladíka za svou vlast ve vietnamské válce. Ale časem zjístí, že nebojoval pro lid, ale pro vládu a politiky. A projde si pořádným peklem až jsem se chvílemi chytal za hlavu, jak trpěl. Výborný film. ()

fefee

Po tak trochu naivnom začiatku som sa obával že to bude zase len jeden z priemerných otrepaných amerických filmov. Ale ako začala vojna hmmm tak už to dostalo úplne iný rozmer, T.Cruise bol skvelý. Oceňujem záver filmu, paráda, určite sa oplatí vidieť znova. ()

Mishqo

nádherný miestami emotívny film s brilantnými hereckými výkonmi (najmä Cruise a Defoe) ale určité sekvencie resp. hluché miesta mi trochu vadili a hudba mi tentokrat tiez moc neulahodila...toto bol asi Cruisov najlepší herecký výkon doposiaľ...scenáristicky takisto na výbornú :) ()

Sany33

Príbehy z Vietnamu sú obľúbenými práve v období Nixonovej a Kenedy vlády. Po prepuknutí škandálu Watergate si konečne vymyté mozgy americkej mládeže uvedomili, že boj vo Vietname bol absolútne zbytočný a celá propaganda bola namierená proti nevinným ľuďom. Príbeh filmu sa točí práve okolo jedného vymytého mozgu meno Ron Kavice, ktorý si musel odžiť svoje aby konečne precitol a pochopil, že vojna nič nerieši a umieranie na bojisku je úplne zbytočná hra kde iba mocné hlavy štátu hýbu pomyselnými jazýčkami váh ako sa im to hodí. Herecké majstrovstvo Toma Cruisa vyšperkované do dokonalosti a trúfam si povedať že ide o jednu z jeho najlepšie zahraných dramatických úloh ak som kedy videl. Skutočný príbeh, dosť veľa vaty ale vo finále príbeh, ktorý má čo povedať a má koho osloviť. 72% ()

fabecc1222

Hodně politicky a pacifisticky zaměřený film, který spíš než hrůzy války ukazuje její následky na psychice vojáků. Roztaženost děje filmu moc nepomáhá, výsledkých skoro 150 minut je opravdu dlouhých, a přísnější práce střihace by filmu určitě prospěla, jelikož takto nabízí poměrně dost hluchých míst, kdy se dost stojí (sedí) na místě. ()

ganz

Scéna z pláže byla vážně lahůdka, aneb vietnam zase trochu jinak. Koncepce filmu poměrně připomíná lovce jelenů a musím říct že jeho kvalit bohužel nedosahuje. Nejsem vyslovený odpůrce Cruise, ale místy mu prostě nevěřím a to mi kazí požitek z filmu. Naopak příjemný byl výkon Willem Dafoea. Možná po další projekci změním názor... ()

D28

Pred 20 rokmi by Tom ani Oliver určite nechýbali v mojej Top10.Tom "visel" u mňa na stene a ozaj silno som mu držala palce,aby Oscara za Rona Kovica dostal.A dodnes si myslím,že za tú premenu hlavného hrdinu-psychickú i fyzickú-by si ho zaslúžil.On sa vždy snažil a snaží 100%tne sa zžiť s úlohou,niekedy je táto snaha bohužiaľ príliš okatá.Tu nie.Skutočný príbeh vždy dojme viac než vymyslený a nevadí,že tento je na prvý pohľad čisto americký.Na mňa všetko pôsobilo veľmi realisticky a presvedčivo.Trpkosť,beznádej a zároveň snaha o zmenu.Zbytočná, pokiaľ posolstvo filmu nedorazí k povolaným. ()

ghatos

Bez ohledu na politické názory se jedná o výživný nářez, který si bere na paškál "ideální" americkou rodinu a její hodnoty. Stone nezůstává pouze u toho. Zabývá se celou společností (včetně politické reprezentace) a jejím vztahem k nepohodlným lidem. Nevděk k americkým válečným veteránům v USA je neuvěřitelný (v roce 2012 tomu není jinak). 83%. ()

J-o-k-e-r

Postupem času začínám hodně přicházet na chuť T. Cruisovi. Co jsem trochu pročesal jeho filmografii, musím říct, že ten kluk má talent na výběr filmů. Když už třeba herecky nezazáří, jedná se i tak o skvělý film. Role Ronnieho Kovice bude zřejmě jedna z jeho nejlepších. Klasický americký film o osudech vojáků vietnamské války. ()

Autogram

Trauma Američanov z Vietnamu je veľká a vyjadrujú ju vo filmoch mnohými spôsobmi, niekedy aj viac netradičnými ako tentokrát. No napriek všetkému sa asi nikdy nepoučia a žiadny pád pri násilnom šírení demokratických ideálov do sveta nebude stačiť. Ideologicky ma film až tak neoslovil, to necháme americkým vlastencom a až druhá časť od navštívenia zasľúbenej mexickej zeme s latino-kráskami a prerod, čo nasledoval potom, ma prebral k pozornejšiemu sledovaniu. –––– Zdálo se mi o tobě, Ronie. Mluvil jsi na velikém shromáždění. Taky jsi říkal něco skvělého. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore