Papežův vymítač

• USA The Pope's Exorcist (více)

Film Papežův vymítač, který je inspirován skutečnými zápisky otce Gabriela Amortha, hlavního vatikánského exorcisty (Russell Crowe), sleduje Amortha, který se snaží vyšetřit děsivou posedlost mladého chlapce. Nakonec však odhalí po staletí staré spiknutí, které se Vatikán zoufale snažil utajit. (Falcon)

Jaro.Krafcik

Milé prekvapenie ktoré padlo na moje meniny. Aj keď v kinách to šlo už od veľkej noci. Russel zahral dobre aj v tejto hororovej úlohe. Na základe reálneho exorcistu gabriela z Talianska. Ak bude dvojka nenechám si ju újsť. 5* ()

JohnSmith

Opravdu mě zaráží tak nízké hodnocení. Crowe je výborný a ten malý kluk byl naprosto skvělý. Film utekl jako voda a já se velice dobře bavil. Klidně bych se na to podíval znovu. ()

drackula

Ohľadom exorcizmu už asi nie je moc čo vymyslieť, a preto skôr hodnotím celkové spracovanie, s ktorým som nemal zásadnejší problém. Russell Crowe ma bavil, Franco Nero potešil a zvyšok hereckého obsadenia bol tiež sympatický. Démon bol vulgárny a krvavý drsňák, čo oceňujem. V závere to malo potenciál skočiť do zaujímavých vôd, avšak príbeh to nevyužil a viac-menej sledujeme klasickú démonickú záležitosť v tajomnej usadlosti. Nenadchlo, ale ani neurazilo. 60% HBO Max  ()

iantomasik

Vlastně poměrně upřímné a překvapivě nevypočítavé dobrodružství, co má tónem blíž spíš k devadesátkové Mumii, než Exorcistovi. Je to zuřivě předvídatelné a svým budováním univerza pro možná budoucí pokračování trochu úsměvné, ale celkově to v kině dokáže zabavit a obejde se to bez sebeironizujicích meta vtípků, což je osvěžující. ()

jefff

Vlastně vážně dobrá žánrovka, která stojí především na výborném Croweovi, jehož italština je excelentní a také na dobré vizuální práci. Horší je to se strašením, to funguje spíš hůře, ale pár silných momentů se tu najde. Možná škoda, že tvůrci film nepojali více "langdonovsky", než jako čirý vymítačský horor. Škoda, že nevalný komerční úspěch nenabídne pokračování, protože závěr je sympaticky otevřen a nabízí mnohé. ()

blackkocour

Papežův vymítač nemá být komedie, což jsem taky nečekal, ale existuje na světě tolik vynikajicích herců, a někomu prostě přišla hrozná prdel do toho blitku obsadit prasátko Rusella, co svými špekáčkovými prsty drží krucufix, rve mu posedlému do huby, až mu tím vymlátí všechny zuby, a hodně špatným Máriovským přízvukem spíš diváka rozjebe na sračky. Budiž mu země lehká, ale tohle si soudruzi z Ameriky mohli natočit před 30 lety s Robinem Williemsem, a byl by to hit Vánoc. Tohle nemá s vymítáním co dělat, nehraju si na klasického čecháčka, neboli odborníka na všechno, a s opravdových vymítání, které jsem po internetu viděl, tak nejvěrněji bližšímu může mít Exorcista, nebo V moci ďábla. Všechno ostatní je jen sprostý plagoš, a na origoš se málokdo dopídí. Když se tak kurva dívám, tento rok nás čeká Exorcista ryloudit, nebudu lhát, mám z toho hovno u nohavice. // Madrid, Španělsko  - 1987 (kolorizované): "Otče, děkujem že jste přišli, našeho syna popadl velký italský démon." - "Italský?" "Z čistajasna mluvil italsky, a nikdy předtím italsky nepromluvil ani slovo.." - "To je zvláštní, vemte s sebou divočáka, bude se hodit." "Divočáka, je to opravdu nutné?" - "Věřte mi. Tak ty náš posedlej, můžu na tebe mluvit anglicky, kompadre?" "La Famiglia! Pizza quattro formaggi! Mamma Mia!" - "Ah kurva, tak toho jsem se obával, vašeho syna posedl italský pizzař, na tohle budu potřebovat kráječ na pizzu, a velký krucifix, a veloce! Takže, ty náše mortadelo, Che Bello! Capuccino! Lasagne Al Forno! Godfather!" "Už jsme tady s tím prasetem.." - "Tak a teď ustupte, říkal mi, že jen tak z chlapce neodejde, dokud neobslouží všechny zákazníky, takže ho přiměju, aby posedl tohlencto prase.." "Gucci! Ferrari! Lamborghini! Versace! Carbonara Carbonara!" (Prase povyskočí, zakvičí, a při výběhu rozpůlí špagát)"Oh můj bože, Padre, to prase se úplně vyšinulo..!" - "Ale ne, to je v pořádku, teď je ten Ital v té sviňi, a jen si odběhlo do lesa hledat lanýže, dělá to sto dolarů." ()

Soweek

Russel balancuje na hraně mezi vstupem do odpadních filmů na konci skoro každé herecké kariéry a zajímavými béčkovými počiny a kupodivu se mu daří držet v té druhé kategorii. Jen další vymítač totiž není jen dalším vymítačem, ale přidává několik vrstev navíc a zvládá velmi dobře bavit rozplétáním hádanek a všemožným "lorem" rozloženém v celém filmu. Pokračování by tomuto počinu určitě slušelo. ()

xLIGHTx

Prvé dve tretiny dosť záživné a zaujímavé. Russell Crowe (v dobrej hereckej forme) celú snímku ťahá nahor a k tomu je to podľa všetkého inšpirované zážitkami reálne existujúceho vrchného exorcistu Gabriela Amortha. („Keď sa vysmievame diablovi a tvrdíme, že neexistuje, vtedy je najšťastnejší." - Gabriel Amorth.) Problém je v poslednej tretine, kedy to už prestáva byť tak zaujímavé a koniec mi prišiel taký trošku odfláknutý a naivnejší. Za tri ploskačky s whisky, ehm, tri hviezdy. ()

sedm.1

Režie velmi šikovný Julius Avery, hlavní role Russell Crowe a téma exorcismu, to byla natolik silná lákadla, že jsem tomuto snímku nemohl jednoduše odolat, bohužel ve výsledku to ale nakonec zas až taková hitparáda není a mé pocity z této podívané lze nejtrefněji označit za smíšené. Každopádně hlavní problém tohoto snímku vidím ve věci, kterou ovšem spíš jako divák ve filmech vyhledávám, a to až v přílišné komercializaci celého materiálu, což se projevilo především ve zpracování ústřední postavy otce Amortha, který tu na mě působil spíš až jako líbivý nevěrohodný vtipálek, než jako nekompromisní vymítač, což mi prostě vzhledem k obsahu ani trochu neladilo, a pak v závěrečné dvacetiminutovce, která místo strhujícího vymítání, plného napětí, děsu a násilí, nabízí divoký mix trikového fantasy thrilleru, s rádoby šokující pointou, která mě ovšem vůbec nezaujala a nebavila. Ostatně ona celá ta zápletka se snaží být jakoby taková mírně kontroverzní vůči Vatikánu, ale tvůrci se samozřejmě nechtěli pouštět do jakéhokoliv boje s touto institucí, takže zůstalo samozřejmě jen u té povrchové snahy, nicméně ten dějový vývoj doprovází i vážně velké výkyvy zábavnosti a mírný chaos, čímž to pak nedrží příliš pohromadě, a má to tím pádem dopad na působivost celé podívané, kdy je Papežův vymítač silný v kramflecích skutečně jen v pár scénách, po většinu času to ale spíš drhne a nefunguje. Na hraně je to tu jinak ale i s atmosférou, která v těchto typech filmů sehrává vždy zásadní roli, zde tvůrci tu správně potemnělou atmosféru opět ale jen naťukávají a spíš se drží při zemi, jakoby se báli výraznější syrovosti, a co do efektů a dalších hororových ingrediencí, tak tam lze být asi spokojenější, ovšem na druhou stranu, při dnešních možnostech, a faktu, že tvůrci nepracovali asi úplně s nejmenším rozpočtem, tak mě párkrát zaskočila jistá nevyrovnanost, co se jejich kvality týče. Já mám zkrátka v rámci ,,vymítačských´´ filmů raději ty vyloženě temné a nekompromisní snímky, jak už jsem ale v tomto případě zmiňoval, na mě je Papežův vymítač prostě zpracován až moc komerčním způsobem, kdy mu chybí ty pravý, syrový a nekompromisní koule a výraznější tah na bránu. ()

FilmysMartym

Už po sté ohraný příběh s vymýtáním ďábla, v tomhle případě ovšem s charismatickým Crowem tuto zápletku příjemně osvěžil. Dodal celému filmu i skvěle vyváženou komediální složku a hrál fakt moc pěkně. První polovina filmu se ještě jakž takž držela při zemi a celé to působilo docela důvěryhodně, ale tak od té poloviny až 2. třetiny filmu to začalo být už trochu moc. Konec pěkně navnadil na pokračování otce Gabriella toho druhého kněze (na jméno si už nevzpomenu :Dd). Papežův vymítač je pro všechny Croweovi nadšence a milovníky podobných snímků s církevními motivy. ()

DavidS.

Výprava by si měla někdy zajet do Španělska (ideálně na mopedu), aby pochopila, že autonomní oblast Castilla y León nemůže být natáčena v Irsku... ()

666Carnage

Hele je to 100x ochranné téma, ale tenhle snímek nějakým zázračným způsobem funguje. Nevím jestli za to může Russel Crowe, ale já se docela bavil. Jako horor na jedno shlédnutí je to ok. 60% ()

Wally

Tři a půl a protože se zaokrouhluje nahoru, tak dám čtyři. Bylo to vizuálně hezké, R. Crowe skvělý, F. Nero jako papež luxus, hudba a lekačky nadprůměr...co mi to zkazilo, tak byl moc přehnaný a přehráný závěr..to bylo jako z Avengerů, kdy taky vždy neuhlídali, že méně je více.. Jinak souhlasím, že tu dlouho nebyl tak kvalitně udělaný vymítačský snímek a díky za něj! ()

borec999

Hororov v subžánri exorcizmus, ktoré prinášajú niečo nové v porovnaní s kultovým Exorcistom bolo za 50 rokov minimum. Pápežov exorcista sa o to čiastočne snažil prostredníctvom netradičnej postavy kňaza Gabriela Amortha, ktorý je tu vykreslený ako vtipný pohoďák, ale podľa rozhovorov ktoré som dohľadal v realite naopak pôsobil skôr ako puritán a typický úzkoprsý konzervatívec (ale to by sa zrejme tak dobre nepredávalo). Russell Crowe bol v tejto pre neho netradičnej úlohe veľmi fajn a potvrdil, že je veľmi dobrý herec. Nadštandardné tržby z kín sú hlavne jeho zásluha, z hľadiska strašidelnosti sa na film spomínať totiž nebude. Kazí ho veľké množstvo efektov a celý čas sa ide akoby "na pol plynu" a v rámci zavedených, nepísaných hraníc. Mal som pocit, že film je tak ako som niekde čítal: hororový blockbuster, ktorý je uvoľnený, trochu strašidelný (tak aby to väčšina divákov ustála), trochu vtipný a pripravuje si pôdu rovno na celé univerzum a nie len už ohlásenú dvojku. Tak uvidíme, či Russell Crowe naláka dostatočný počet divákov do kín a koľko dielov sa dočkáme. Na jeden krát ma Pope Exorcist ničím extra neurazil, no je to presne ten typ filmu pri ktorom si viem predstaviť, že ak by sme sa dočkali 3 generických kópií každý rok, tak by som sa ho veľmi rýchlo prejedol. PS: po štýlovom Overlord a prepadáku Samaritan, potrebný finančný úspech režiséra Averyho, od ktorého by som si však v budúcnosti radšej pozrel filmy podobné jeho debutu, než takéto popcornovky. 60% ()

Han22

Film k pivu s bráchou. V podstatě asi stopadesátá kopie Vymítače ďábla, tedy ohraného subžánru hororu, který mě docela nudí. No možná je to tím, že jsem dlouho neviděl žádný horor, ale poměrně dost se mi to líbilo. 1. Nebyl to žádný art převlečený za horor, žádný pseudodokument s roztřepanou kamerou ani woke agitka. 2. Film má zajímavé vedlejší dějové linie - je zmíněno zneužíváno dětí, jsou tu arogantní kněží co nevěří na zlo a zajímavá statistika že 98% případů posednutí je práce pro psychologa či lékaře. 3. Nenudil jsem se a když se to rozjede, tak to stojí, nechybí tu kromě klasických klišé ani gore, trocha magie a i ten zdánlivě neschopný druhý kněz ukáže nečekanou sílu. 4. Russell Crowe to válcuje naprosto skvělým hereckým výkonem a i když ta dikce a tón mě připomínaly Marlona Branda v Kmotrovi, nemám výhrady a v jeho podání je pragmatický, občas cynický i vtipkující kněz výborný. Žádná klasika, ale nenašel jsem nic co by mě vadilo, takže 4*. ()

BlackTom

Vlastne celkom podarená snaha popularizovať cirkev v očiach verejnosti pre 21. storočie. Russell Crowe je tradične výborný, no neviem sa zbaviť určitého dojmu "hallmarkovskosti". Naviac, sú to peďáci v sukniach a tým ja nič nedarujem. ()

Mafiapau

Aneb kdyby Constantine přestal hulit 10 cigár za minutu, zestárl o 50 let, ztloustl ze špaget s masovýma koulema a hrál ho Daniel Vávra. Nevím co k tomu napsat, ale aspoň to má dobrou atmošku. ()

Miller

Úplně jsem zapomněl ohodnotit - první film svýho žánru, kterej mě fakt oslovil. Ty kecy o posednutí Papeže asmotheusem tam bejt nemusely (pokud to byl nějakej, tak Jan XII. nebo Bonifác VIII.), ale furt zajímavý, dobře upravený tak, aby to moc nenarušovalo skutečný události, který jsou předlohou. Crowe výbornej a naprosto mu to sedlo. 70 % ()

Knowho

Překvapivě dobrý a zajímavý. Slušnej mix Exorcist série a mírně komediálního žánru. Místama to vážně hodně připomíná drsnější verzi Exorcisty. Alkoholickýho otce Crowea jsem si tady hodně užil a ten jeho skútr je dokonalej 🤣 Klidně bych v budoucnu dal sequel, který ale film zase tak moc nepotřebuje a funguje jako uzavřený příběh. 8/10 ()

Hanys_

Takže to je něco jako životopis. True story jj? Nevím. Crowe má charisma i s nadváhou, celé to tu táhne a je asi jediný důvod proč to vidět. Jinak nic světoborného se nekoná. 6/10 ()

Exorcista, kam se podíváš

Exorcista, kam se podíváš

26.04.2024

Běžný člověk by si skoro myslel, že hororové příběhy o vymítání ďábla jsou jedním z těch námětů, které stačí udělat pořádně jednou a dost (za všechny příklady Vymítač ďábla z roku 1973). Kolikrát… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (více)