Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Verneovky tvořily pevnou součást mého dětství. Přečetl jsem každou dostupnou autorovu knihu a musím říct, že právě Cesta kolem světa za 80 dní nepatřila mezi mé nejoblíbenější. Ani filmy a seriály, které vycházely z tohoto námětu mě tak úplně nepřesvědčily, ale dnes došlo ke změně. Téměř sedmdesátiletý snímek, od něhož jsem si příliš nesliboval mě překvapil, a přestože jeho stopáž vzbuzovala respekt, pěkně mi to uteklo. Vždyť taky tvůrci do bezmála tří hodin namačkali všech osmdesát dní a něco navíc. Řekl bych, že mi jen úplně neseděly seznamovačky s různými kulturami, ale i ty si u mě našly své místo poté, co Phileas Fogg et consortes dorazili do San Franciska. Film mě každopádně obohatil o nové vědomosti, takže teď už vím, že nadměrná příčetnost nepatří mezi požadavky na gentlemana pro přijetí do klubu, pochopil jsem, že whist není jen tak nějaká karetní hra, vždycky si budu dávat pozor na hongkongský lomcovák a naučil jsem se, jak provést v průběhu plavby přestavbu parníku na monitor. Úplně mě pak dostaly legendy v mini rolích, to bylo něco, co sem tvůrci zařadili divákovi pro radost. A samozřejmě jsem si užil Shirley MacLaine v roli indické princezny, protože takový zážitek už současná filmová tvorba nabídnout nesmí. Černý Ás je ovšem v pořádku. / Poučení: Pokrok nezastavíš, ale občasné ohlédnutí tě nezabije. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Je příjemné vidět mezi řádkou často průměrných či mírně nadprůměrných žánrových filmů i velkou klasiku... tři hodiny nechat se pak unášet rozsáhlým dobrodružným příběhem s bohatou výpravou, řadou stylových atrakcí a zážitků, těšit se z nich na dálku společně s hlavními hrdiny, setkávat se zcela nečekaně na každém druhém kroku se slavnými tvářemi, užívat si velký biják plný humoru i napětí, s radostí sledovat galantního Davida Nivena či seznámit se po jeho boku s rovněž zábavným mexickým komikem Cantinflasem. Vidět velkou klasiku, která mi docela dlouho unikala, ale po jejíž zhlédnutí se nakonec i já (často bývající z některých velkých klasik zklamán) musím přidat k většině. Viděl jsem jí teprve včera a věřím, že snad ne naposledy. Barevná cesta kolem světa ve filmové podobě nikoliv za 80 dní, ale za 3 hodiny, splňuje pro mě kritéria dobového vysokorozpočtového bijáku v tom nejlepší slova smyslu. Spočátku jsem sice zamýšlel udělit jen 4 hvězdičky s tím, že plný počet mám tak trochu již obsazený u Karla Zemana, který podle díla Julese Verna natočil několik stylově mnohem osobitějších filmů v čele s Vynálezem zkázy, nicméně poté, co jsem zjistil, že si mě tento film získával postupně stále víc, zhruba od poloviny mě vůbec nepustil a ani jsem si nestačil uvědomit, jak rychle utekl, razím plnou palbu. Jistá osobitost (včetně pěkných animací v závěru) nechybí ani zde a vyzdvihnout musím i velmi pěkný úvodní rámec s poctou průkopníkům. [90%] ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že tohle zpracování legendárního Vernova příběhu se mi zamlouvalo. Kromě toho, že je zde skvělý David Niven a výborný Cantinflas, objevují se zde ještě další zajímaví herci - například Peter Lorre. Ale stojí to i na samotné cestě a na jednotlivých zastávkách. Tohle film pochopil a zobrazuje svět nádherně. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%/// ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $6miliónovTržby USA $42,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Našťastie to Niven nejak nekazí, dá sa zniesť, skôr tomu chýba ešte o niečo svižnejšia réžia a nejaké spestrujúce vychytávky, takto sa to vlečie bez výkovov v jednej úrovni. /60%/ ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Film proslavila účast více než 50 slavných osobností v cameo rolích. (NinadeL)
  • Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)

Reklama

Reklama