Zodiak

• USA The Zodiac (více)
všechny plakáty

Psychologický thriller Zodiak, natočený podle skutečné události, podrobně líčí hrůzostrašnou sérii vražd, ke které došlo koncem 60. let minulého století v Severní Kalifornii. Pátrání vede policista z malého města, který se musí postarat o bezpečí své rodiny i vzdorovat šílené kampani médií. Protivníkem je mu Zodiak – jeden z nejnebezpečnějších sériových vrahů americké historie, který navíc dosud nebyl dopaden. (oficiální text distributora)

maoc

Tvůrci se nemohli rozhodnout, zda natočit tíživý thriller o pátrání po vrahovi nebo psychologickou studii rozpadu osobnosti a rodiny hlavního vyšetřovatele nebo sondu do duše dítěte, které se upne na osobu zločince (detektivův syn), takže nakonec nenatočili ani jedno z toho. Co ale vlastně natočili? Ne úplně špatný film, kterému bohužel chybí jasné určení. Nemá ten správný drive. Dalšími negativy jsou: slabší atmosféra a asi 2 zpackané scény (rozhodně ta s přejetou? slečnou a ještě jedna, kterou si přesně nevybavím). Na jedno kouknutí pro thrilleromilce to jde, ale na víc tenhle Zodiak nemá. ()

Didisek odpad!

Ne, ne, ne a ještě jednou NE! Totálně nadšená příběhem o Zodiakovy, kterého nikdy nenašli, jsem si omylem stáhla tohle, místo Zodiaka od Finchera. Příšerně mě to nudilo, totálně jsem nepochopila, proč je do děje zapletená rodinka a hlavně synáček (Rory Culkin)!!! Jenom jsem čekala kdy rozluští ten kód. A ten konec...?! Scénář sice držel podstatu na pravdě, ale...NE! Jeden velký omyl! ()

dud

V tomto případě se nelze ubránit srovnání s Fincherovo Zodiacem. Přestože v Zodiaku (tedy tomto filmu - nikoliv Fincherovo) jsou použity podobné filtry, snímek je filmován za podobného příjemného světla a pokud jsem si dobře všiml, pak snad i jedna, či více scén, bylo točeno na stejných místech, je Zodiak pouhým amatérským televizním filmem, který Fincherovo majstrštyku nasahá ani po paty. Zatímco v Zodiacu je řádně hutná atmosféra postupně budována celou stopáž filmu, u tohoto snímku se jí režisér snaží chvilkově vyvolat především dramatickou hudbou, podivně nedotaženými scénami, či frenetickým střihem. Nefunguje to vůbec a celkově na mě film působil, jakoby režisér pořádně nevěděl, jakou strukturu filmu dát - jednotlivé scény do sebe nezapadají a psychologická stránka filmu, kterou v Zodiacu Fincher vystihl, jak práce na případu vraha, co má rád rébusy, zlikvidovala rodinný a profesní život jednotlivých aktérů, je v Zodiaku pouhým neúspěšným pokusem a působí spíše komicky. Na roztříštěnosti snímku má jistě lví podíl příliš krátká stopáž, jelikož zdlouhavý případ sériového vraha nelze vměstnat do pouhých 92 minut a vše je příliš uspěchané a nekonzistentní. Obsazení Justina Chamberse bylo podle mne špatnou volbou, stejně jako Phillipa Baker Halla, jelikož oba působí velice nepřirozeně (o prvně jmenovaném pochybuji, zda umí i něco jiného, než tupě čumět, ten druhý má zase tupé proslovy, což nemusí být úplně jeho vina). Nezvládnutý otevřený konec je pak posledním pověstným hřebíkem do rakve tohoto filmu i kariéry Alexandra Bulkleyho. ()

papuchalk

Bulkley není tak známý režisér, a proto do svého snímku nemohl urvat taková herecká esa, jako Fincher o dva roky později. Jemu ten film udělali hlavně herci (zejména Ruffalo v roli "Kolomba" :), protože domnívám se, že po stránce "vysvětlující" není Fincherův film zase tak dobrý. Naopak, je místy docela zmatený. Fincher měl taky daleko větší rozpočet na digitální efekty, a věřte tomu nebo ne, obsahuje je téměř každá scéna (retro 70tých let - zejména pozadí scén - exteriéry/ulice - upravovali hodně). Bulkleyho Zodiak je kvalitou spíš televizní snímek. Ovšem pro fanoušky krimi příběhů podle skutečnýcyh událostí je to skvěle a docela přesně odvyprávěný film, což mě rozhodně překvapilo (jediná výtka - vraždy ve skutečnosti vyšetřoval pokaždé někdo jiný, z jiného policejního okrsku, čímž bylo vyšetřování ztíženo. Asi až po čtvrté Zodiacově vraždě (taxikář), tedy v době kdy tento film vlastně končí, byl ve skutečnosti nasazen detektiv Dave Toschi, který měl nelehký úkol - shromáždit údaje i z předchozích případů. Ovšem chápu, že pro potřeby filmu byl uveden odzačátku jeden detektiv). No a jak lepé byste chtěli ukončit film, u kterého všichni vědí, jak to ve skutečnosti skončilo, vlastně ještě neskončilo??? Dávám za 4, i když technickou kvalitou zpracování na tom není nijak úžasně. ()

Horác

Jé, to není ten vod Finchera, to je nějakej jinej. A dokonce je starší. Interesantní, to jsem dodnes netušil. Stojí za zhlédnutí, tenhle starší bratříček. V některých scénách mi filmy dokonce přijdou nápadně podobné. Že by se Fincher inspiroval? Každopádně příběh je to fascinující a mrazivý. A to je hlavní. ()

Saxos

Docela nízké hodnocení. Ten kdo četl knížku musí uřčitě vědět, že knížka /samozřejmě ta je velmi dokumentární/ byla bohužel ještě nudnější. Podle mě filmové zpracování je lepší i když oba směry se snažily alespoň nějakým způsobem vnést do nevyřešeného případu nějaký impuls. Vrah nebyl nikdy dopaden. Zabití náhodné oběti, na náhodném místě, bez jakéhokoliv motivu, v té době, velmi těžká situace. Zvláštní je, že v těhto létech se vyskytlo nejvíc sériových vrahů. ()

J!b

Tak jo...taky mě dostali. Ne že by film byl vyloženě špatný, ale já jsem chtěl vidět toho druhého. Tohle dílko si sice jakous takous atmosféru udržuje, ale celkově je děj takový nějaký žádný a třeba postava detektivova syna, který by snad měl být jakýmsi pozorovatelem událostí, je dosti těžko pochopitelná a působí až rušivě. Prostě trochu mimoňský film a navíc bez závěru...i když to se asi dalo čekat:) ()

P@\/EL

Slušný thriller, který je natočen na motivy skutečných vražd. Musím však říct, že děj byl teda nic moc. Atmosféra se mi zdála taky slabší, protože postrádala více napětí. Vraždy byly chladnokrevné, ale myslím si, že si tvůrci s nimi mohli určitě více prohrát. Z obrovského potenciálu, který tento příběh skrývá, šlo určitě vyždímat víc. ()

montel

Píšou se 60. léta, Severní Kalifornie. Na mladý osamělý milenecký pár brutálně zaútočí neznámý muž a oba chladnokrevně usmrtí. Za půl roku následují další vraždy mladých milenců a policie začíná být v pátraní po vrahovi bezbranná. Vrah se brzy také policii ozve telefonem, posílá záhadné šifry a dále vraždí. Vrah, který si říká Zodiak a který nebyl dodnes dopaden...Tento film o Zodiakovi působí na diváka dost televizně, ale mě osobně bavil více než slavnější hollywoodský bratříček, který byl až příliš zdlouhavý. I když tohle taky není žádný zázrak, přišlo mi to zajímavé. Hold historie amerického zločinu je dosti bohatá. 55% ()

macoslavek

na první pokus se mi podařilo usnout až někdy po půlhodině.. tak jsem si řekla, že tomu dám férovou šanci a zkusím to znova.. když jsem podruhé usla ještě mnohem dříve, radši jsem to vzdala.. oproti tomu, jak se s touhle tématikou mistrně popasoval fincher.. fuj. ()

Ms.Iris

Chýbalo mi rozuzlenie, chýbal mi ten koniec "príbehu". Inak pomimo toho sa mi to veľmi páčilo, slušná napínavá kvalitka. ()

bocy

Neviem, či iba ja alebo aj niekto iný má pocit, že skoro všetky filmy natočené podľa skutočnej udalosti sú zbytočne dlhé a nezáživné? Chápem, že takéto filmy majú zachycovať čo najviac detailov, ale robí to neprehľadnú a ťažkú atmosféru filmu. Z tohto filmu by som v pohode vystrihol takých 40-45 minút a myslím, že o nič by diváci neboli ukrátení. ()

2tomas2

Táto verzia ani nemusela vzniknut.Film trvá 92 minút ale mne sa zdalo že trva 20min.Všetko sa tam riešilo tak rýchlo a tak nudne že som to dopozeral len koli tomu že som nemal čo robit.Fincherovej verzii sa to ani zdaleka nemože rovnat. 2/5. ()

PORTER44

Příběh podle skutečnosti je dobrý,ale bohužel jak ve špatné režii tak se špatným hereckým obsazením,J.Chambers se do hlavní role detektiva vůbec nehodil-absolutně nesympatický.Pár scén docela napínavých ,ale to bylo hodně málo. ()

Rathe

Prvního Zodiaka jsem viděl jako prvního. Jelikož se mi to docela líbilo, tak na Zodiaka z roku 2007 (který tu má mnohem vyšší hodnocení) se těším mnohem víc. Myslím si, že je to velmi zajímavý a především bohužel pravdivý příběh. Šifra Zodiaka je také velmi zajímavá. Bohužel nebyl nikdy odhalen a nikdo neví zda žije a kde je dnes. ()

lahvi

Pustil jsem to ciste ze zajmu o pripad. Je to samozrejme o nicem. Fincherovo ztvarneni to nesaha ani nikam, o knizce nemluve. Ale neda se to asi vubec srovnavat. Je to proste jen film, ktery se opira o zakladni dejovou linku, nic vic. Zadna investigativita s nejakym cilem poodkryt vrahovo totoznost. Ti, kteri se o pripad zajimaji film nemuzou brat ani vazne. Bezny filmovy divak si tam treba neco najde. ()