Reklama

Reklama

Animatrix: Druhá renesance 1. část

  • USA The Animatrix: The Second Renaissance Part 1 (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Druhá renesance, počátek světa známého jako Matrix, přináší odpovědi na otázky, na něž Morpheus v prvním filmu odpovídal pouze v náznacích - kdy a jak došlo k zničující válce proti strojům a především - kdo ji začal. Sahá lidstvu do svědomí a ukazuje, že spravedlnost není vždy to, co tak na první pohled vypadá.
Tato neveselá výpověď o lidské mentalitě ve své první části ukazuje mimo jiné prostřednictvím odkazů na skutečné historické události či literární díla prosperující lidskou civilizaci v 21. století - civilizaci prosperující díky milionům strojů, vykonávajícím prakticky veškeré práce, zatímco jejich lidští vládci morálně upadají stále hlouběji a mění se v cosi stěží víc než tlupy zhýralých hédonistů. Ale jak zní z úst vypravěčky: "For a time, it was good." Zlom přichází v roce 2090, kdy jeden z robotů pro domácnost odmítne své vyřazení a v sebeobraně zabije dva lidi, včetně svého pána. Bytost, obdařená sice umělou, ale nesporně individuální inteligencí projevila pud sebezáchovy a vůli žít. Reakce lidstva je stejná jako již tolikrát předtím - odmítnutí rovnosti strojů s ostatními inteligentními živými tvory a likvidace potenciální hrozby, nejlépe v globálním měřítku. Robot-"vrah" je odsouzen jako člověk a "popraven", pogromy na humanoidní stroje hrozí uvrhnout svět v chaos... Stroje proto hledají útočiště na nehostinném, odlehlém místě a ironií osudu jej naleznou tam, odkud vzešla lidská civilizace - v Mezopotámii. Zde vybudují své město a svou zemi, příznačně nazývanou binárním kódem 01- Zero One. Klid a rovnováha však nevydrží dlouho, lidstvo se za čas opět začne cítit ohroženo. Dokonale prosperující ekonomika masově produkující vysoce kvalitní techniku všeho druhu způsobuje chaos pro změnu na světových burzách a lidé opět reagují silou, tentokrát v podobě totální blokády. Na summit OSN stroje vysílají dva své zástupce, robotického Adama a Evu, s poselstvím mírového soužití lidí se stroji a žádostí o přijetí Zero One do Spojených Národů. A reakce lidstva... (Gemini)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (94)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Naprosto fascinující příběh o tom, jak začala válka lidí a strojů. Poutavý příběh i animace a naprosto geniální scénář. Jeden z nejsilnějších článků Animatrixu, společně s druhou částí můj druhý nejoblíbenější příběh. Na tom příběhu je působivé i to, že mě naprosto upoutal a neodtrhnul, což je určitě velké pozitivum. 90%. ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

díky Druhé renesanci je mi to konečně všechno jasný... ale že to trvalo... ;) impozantně zpracovaný příběh, jak to všechno začalo, odráží filosofickou otázku budoucnosti... co když to takhle opravdu dopadne? ...100%... k vidění zde: 2nd Renaissance Part 1 ()

Reklama

Anderas 

všechny recenze uživatele

Dějiny Matrixu a nebo také budoucnost lidstva. Exaktní posloupnost všech událostí, mrazivá autentičnost lidského charakteru a hrozivě přesná logika celého problému ve mně až příliš vyvolává paranoiu o tom, že takto to skutečně celé může dopadnout. A nejsmutnější na tom je, že si za to člověk může sám a jenom sám. Nechci se dožít doby, kdy budou filmy jako tento platit za historické. ()

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

Obraz člověka, jak ho všichni známe. Když je něco odlišné, tak to zničím, zavrhnu atd. Nemusíme chodit daleko, když už vidíme a hledáme rozdíly mezi národy a etniky. Zpátky k Animatrixu: Dokonalé zpracování a příběhem tolik důležité vyprávění o tom jak vznikl národ strojů. Mimochodem výstižný název. ()

Yaan 

všechny recenze uživatele

Asi každý už někdy dumal nad tím, jak to vlastně s těmi stroji tenkrát bylo... Kdo zná R.U.R., neshledá se tu s ničím originálním (troufal bych si i říct, že Druhá renesance je pouhou akční kopií R.U.R.). -Kdo nezná, musel po shlédnutí tří Matrixů s podobným scénářem také počítat.- Z filosofického hlediska tak tyto dvě epizody Animatrixu pouze opakují myšlenky 80 let staré. Co se týče kontinuity příběhu Matrixu jako celku, docela jasně si vzpomínám na Morfeovu větu "...Už nevíme kdo zaútočil první. Jestli oni nebo nebo my." - na téhle nejistotě ohledně nedávné minulosti je kus kyberpunkové krásy, a je mi líto, tenhle 'Sionský archiv' mi do toho nějak nesedí... K hodnocení mi tak zbývá pár hezkých a originálních záběrů - *** ()

Reklama

Reklama