Reklama

Reklama

Animatrix: Druhá renesance 1. část

  • USA Animatrix: The Second Renaissance Part 1, The (více)
všechny plakáty
Trailer
Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi / Drama
USA, 2003, 9 min

Obsahy(1)

Druhá renesance, počátek světa známého jako Matrix, přináší odpovědi na otázky, na něž Morpheus v prvním filmu odpovídal pouze v náznacích - kdy a jak došlo k zničující válce proti strojům a především - kdo ji začal. Sahá lidstvu do svědomí a ukazuje, že spravedlnost není vždy to, co tak na první pohled vypadá.
Tato neveselá výpověď o lidské mentalitě ve své první části ukazuje mimo jiné prostřednictvím odkazů na skutečné historické události či literární díla prosperující lidskou civilizaci v 21. století - civilizaci prosperující díky milionům strojů, vykonávajícím prakticky veškeré práce, zatímco jejich lidští vládci morálně upadají stále hlouběji a mění se v cosi stěží víc než tlupy zhýralých hédonistů. Ale jak zní z úst vypravěčky: "For a time, it was good." Zlom přichází v roce 2090, kdy jeden z robotů pro domácnost odmítne své vyřazení a v sebeobraně zabije dva lidi, včetně svého pána. Bytost, obdařená sice umělou, ale nesporně individuální inteligencí projevila pud sebezáchovy a vůli žít. Reakce lidstva je stejná jako již tolikrát předtím - odmítnutí rovnosti strojů s ostatními inteligentními živými tvory a likvidace potenciální hrozby, nejlépe v globálním měřítku. Robot-"vrah" je odsouzen jako člověk a "popraven", pogromy na humanoidní stroje hrozí uvrhnout svět v chaos... Stroje proto hledají útočiště na nehostinném, odlehlém místě a ironií osudu jej naleznou tam, odkud vzešla lidská civilizace - v Mezopotámii. Zde vybudují své město a svou zemi, příznačně nazývanou binárním kódem 01- Zero One. Klid a rovnováha však nevydrží dlouho, lidstvo se za čas opět začne cítit ohroženo. Dokonale prosperující ekonomika masově produkující vysoce kvalitní techniku všeho druhu způsobuje chaos pro změnu na světových burzách a lidé opět reagují silou, tentokrát v podobě totální blokády. Na summit OSN stroje vysílají dva své zástupce, robotického Adama a Evu, s poselstvím mírového soužití lidí se stroji a žádostí o přijetí Zero One do Spojených Národů. A reakce lidstva... (Gemini)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (93)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Na počátku byl člověk a nějaký čas to bylo dobré." Pak si však lenoch vymyslel pro své pohodlí první stroj a další stroj a stal se tak postupným strůjcem své vlastní zkázy. Mne tedy nahlédnutí do historického souboru 12-1 bavilo, takže jsem si užil B166ER trvajícího na svých právech, vznik Národu 01 a pokles ekonomické úrovně lidstva tradičně řešený válkou. Byl bych moc rád, kdyby se světoví váleční štváči z tohoto příběhu i vlastních chyb poučili, ale oni jsou příliš dobře placeni za to, aby to neudělali. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

dechberoucí, mrazivé, neuvěřitelné.. A k tomu funguje i grafické zpracování, které tomu smutnému příběhu o nepochopení se stvořitelů se svými stvořeními dodává ještě více atmosféry. Příběh nemá smysl rozebírat, je to rozhodně jeden z nejlépe napsaných a promyšlených scénařů, jaké kdy byly minimálně v rámci scifi vytvořeny... Opravdu je lidem poskytnuto hodně věcí k zamyšlení a rozhodně se dá druhá renesance aplikovat i na normální svět a lidi v něm.. Ovšem o něco slabší než druhý díl, kdy se konflikt rozjede naplno ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

První část myšlenkově nejbohatšího dílu skládačky o věcech nejpodstatnějších, aneb kterak lidské ego pohřbilo vyhlídky na míruplné soužití lidí a robotů. Celé pojetí způsobem záznamu ze sionského archivu podtrhuje realističnost skvěle animovaných sekvencí, stejně jako televizní zpravodajství. Každopádně velmi depresivní podívaná. Skutečně jsme taková zvířata, respektive nejsme?? 85% ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ze vsech dilu Animatrixu je tenhle nejzajimavejsi (spolu s 2. casti), protoze vysvetluje, jak zacal konflikt mezi lidmi a stroji. Navic, i kdyz tu neni uz ta grafika, co mel Osiris, porad je velmi povedena. Ale precejen 2. cast se mi libi vic, protoze tady jsou teprve ty uplne prvni naznaky sporu mezi lidma a strojema a dej neni moc akcni. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Zaciatok konca. Hrozivy sled udalosti, temne posolstvo, ktore mimo toho ze je vysvetlenim toho, ako Matrix vznikol, ponuka aj myslienku, do akej miery je tento pribeh vlastne fikcia. FIkcia = pribeh, udalosti ktore sa nestali. Je vsak fikcia aj udalost, ktora sa nestala, avsak neodvratne to k nej speje ? Mozno prehanam, ale semienko hrozy vo mne pri pozerani vzklicilo do naozaj velkych rozmerov. (10/10) ()

Reklama

Reklama