Animatrix: Druhá renesance 1. část

USA, 2003, 9 min

Mahiro Maeda

Lilly Wachowski

Don Davis

"Na počátku byl člověk a nějaký čas to bylo dobré." Pak si však lenoch vymyslel pro své pohodlí první stroj a další stroj a stal se tak postupným strůjcem své vlastní zkázy. Mne tedy nahlédnutí do historického souboru 12-1 bavilo, takže jsem si užil B166ER trvajícího na svých právech, vznik Národu 01 a pokles ekonomické úrovně lidstva tradičně řešený válkou. Byl bych moc rád, kdyby se světoví váleční štváči z tohoto příběhu i vlastních chyb poučili, ale oni jsou příliš dobře placeni za to, aby to neudělali.(1.1.2016)

Syrovou, syrovou, tu já mám nejradši! Druhá renesance je pro mě osobně největší příspěvěk celého Matrixu. (heresy!) Zamyšlení nad podstatou lidství a lidských práv obecně se do dvaceti minut s druhou částí opravdu vejde a je mnohem věrohodnější a hloubavější, než tuna dalších celovečerních filmů. Pro mě. Nezúčastněná forma vyprávění, nevymazlenost a naturalismus mnohých záběrů a obrovská kopa xenofobie ukazuje, že lidstvo není a nebude nejvyšší formou bytí ještě hezkých pár tisíciletí.(14.8.2012)

• Madadajo

Za prvé-vizuální stránka: Až mě zaráží, že se doposud nikdo nepozastavil nad barevným zpracováním abstaktních scén. Kde se vzala ta výrazná žlutá a červená? Nemůžu si pomoci, ale Matrix, to je černá a zelená... Dále pak to něco, co bych si troufal zvát duchem kompjútru, takto posměšně už proto, že si nemůžu pomoci, ale žena mezi symboly jako ze zoroastrismu nebo buddhismu... Ale to by až tak nevadilo jako celé barevné ztvárnění... Za druhé-příběh: Snaha objasnit pravý základ Matrixu je zcela zjevná, to snad budou souhlasit všichni, jenže... Cituji: "Stroje neúnavně plnily lidské příkazy," podstatou pro vznik Matrixu pak je moment, kdy stroje odepřou poslušnost. Zde je nabídnut moment, že se stroj nemohl smířit se smrtí, tak zabil svého pána... Ale to je až výsledek, že zabil svého pána, pravá podstata tkví v tom, jak se mohl dostat k tomu, že se nemohl smířit se smrtí. Moment, kdy se do logických struktur najednou dostalo něco stavějící se proti kódu samotnému. Toť otázka vpravdě matrixová. Připusťme čistě předpoklad jedné takovéto chyby, která by vedla k rozkolu, což ale ještě neznamená, že najednou povstane celý jeden typ robotů, který nemá tuto zkušenost, kterou měl B1-66ER, šíření rádiovými vlnami? Příběh se tedy hroutí (Nutně pracuji s předpokladem kódu, že robot neublíží svému pánu, zákon kybernetizace N.3, zde také implicitně užitý. A doposud jsem neviděl film, ve kterém by byl tento iracionální rozkol dobře pojat) Za třetí-název: Zde si orpavdu nevím rady, co má být myšleno názvem samotným "Druhá renesance". V titulcích překlad "Druhé znovuzrození". Chvíli mi blesklo hlavou, zda by se nemohlo jednat o onen moment, kdy robot začne myslet svobodně a možná tak i budiž... Jenže, pak logicky zůstává otázka po "První renesanci". Snad zrození člověka? Pak by název tvořil krásný ekvivalent a jakousi hříčku, jenže termín renesance, přiměřeně přeloženo jako znovuzrození, by nesouhlasil. Člověk byl zrozen, dobrá, ale co pak je první ZNOVUzrozením? Vycházím z předpokladu, že pokud je Druhé, musí nutně předcházet První, ale? nic mě nenapadá.... Velice bych ocenil jakékoli návody, myšlenky, proto neváhejte psát mi, protože jsem fanoušek Matrixu a rozhodně se neohrazuju vůči jiným interpretacím, ba naopak, důležité je ale právě ona touha interpretovat, ne jen pasivně přijímat.(18.1.2007)

Ze vsech dilu Animatrixu je tenhle nejzajimavejsi (spolu s 2. casti), protoze vysvetluje, jak zacal konflikt mezi lidmi a stroji. Navic, i kdyz tu neni uz ta grafika, co mel Osiris, porad je velmi povedena. Ale precejen 2. cast se mi libi vic, protoze tady jsou teprve ty uplne prvni naznaky sporu mezi lidma a strojema a dej neni moc akcni.(3.12.2006)

Asi každý už někdy dumal nad tím, jak to vlastně s těmi stroji tenkrát bylo... Kdo zná R.U.R., neshledá se tu s ničím originálním (troufal bych si i říct, že Druhá renesance je pouhou akční kopií R.U.R.). -Kdo nezná, musel po shlédnutí tří Matrixů s podobným scénářem také počítat.- Z filosofického hlediska tak tyto dvě epizody Animatrixu pouze opakují myšlenky 80 let staré. Co se týče kontinuity příběhu Matrixu jako celku, docela jasně si vzpomínám na Morfeovu větu "...Už nevíme kdo zaútočil první. Jestli oni nebo nebo my." - na téhle nejistotě ohledně nedávné minulosti je kus kyberpunkové krásy, a je mi líto, tenhle 'Sionský archiv' mi do toho nějak nesedí... K hodnocení mi tak zbývá pár hezkých a originálních záběrů - ***(27.2.2011)