Horizont události

Scénografie:

Joseph Bennett

Kostýmy:

John Mollo

Ani po 20 letech nezestárl! Rozumná stopáž, rychlejší tempo a silná atmosféra - nesouhlasím s tím, že Horizont událostí je béčko, natož hloupé, tupé, či děravé béčko. To, že film nerozehrává velevýpravnou vesmírnou odyseu plnou životních příběhů a vědeckofantastických okolností není nutně chyba, Horizont událostí funguje jako přímočarý a pohlcující vyvražďovačka. Postavy se snaží jednat logicky, efekty jsou zdařilé a gore scény pěkně úderné. Např. nabubřelého Promethea tato klasika vyloženě strká do kapsy. 8/10(5.4.2016)

Z tohoto scénáře mohl vzniknout kavlitní sci-fi snímek. Žel bohu je v něm pár debilních scén, což stačí k tomu, aby to film jako celek stáhlo dolů. To jak je kosmonaut jen ve skafandru vystřelen někam do hlubokého vesmíru a dokáže se vrátit zpět by se vyjímalo jako skvělý vtip ve Spaceballs. Naneštěstí tady to je myšleno vážně. A takových seků je zde plno. Jenomže pod nánosem tohoto bordelu prosvítá něco, co mohlo dopadnout mnohem lépe. Námět lodi, která se vrací z pekla sice jakoby kříží Hellraisera, Vetřelce a Vesmírnou odyseu, ale zfilmovat to lépe, mohl to být kvalitní horor. Přesto se jedná o životní dílo P. Andersona. Jednu hvězdičku přidávám za speciální efekty, které na dobu vzniku nabízejí nádherné záběry.(13.10.2008)

Velmi bizarní nechutnost, která je skvěle natočená a po které vám nebude asi moc dobře na duši. Takových filmů se moc netočí. Tleskám Paulu Andersonovi za to, že bez ohledu na reeakci diváků vždy mocně tlačí na pilu a kašle na to, že průměrného diváka zhnusí. Jakpak asi vypadala původní nesestříhaná verze, která je o 40 minut delší? To teprve asi byla soda.(19.6.2002)

Nejdříve jsem chtěl dát filmu menší hodnocení. Když jsem se ale někdy nad půlnocí vracel s filmem temnými uličkami, kolem bezedných průjezdů, zčernalých siluet stromů v mrtvolně tichých zahradách, ni živáčka a přesto s tísnivým pocitem, že vás někdo sleduje... Ta první část filmu zkrátka dokonale pootevřela dvířka pocitům, které si žádný z nás nepřeje mít. A díky tomu závěru jsem koneckonců mohl bez problémů usnout.(9.3.2006)

Nejzajímavější sdělení z filmu je princip ohnutého pijáku. Princip ohnutého pijáku totiž vysvětluje, jak se nejrychleji dostat z toho špinavého smradlavého bodu A, totiž Země, do tajemného neznámého bodu B, kdesi na konci vesmíru. Prostě ohnutím toho prostoru, té neskutečně šíleně velké vzdálenosti, která by za jiných okolností trvala překonat tak nepředstavitelně dlouho... a to je co říct, se kurevsky velká loď v mžiku objeví milion let v kosmu. Pak film vygradoval v jakýsi horor, který pak chtělo napodobit ještě mnoho dalších filmařů, ale to s tím pijákem v hlavní roli se mi opravdu líbilo. Liberate tuteme ex inferis mi ale také utkvělo v hlavě jako khůl hlas ze záhrobí. Podle nejmenovaného zdroje ale mělo být správně latinsky řečeno: libera tutemet ex inferis.(18.5.2012)

• - Spoiler: Scéna, ve které najde Laurence Fishburne Jasona Isaacse viset ve vzduchu s rozpáraným břichem, trvala původně mnohem déle, pročež z Isaacse visely vnitřnosti a byly rozházeny po stole. Záměr byl ten, že Isaacs měl zvednout hlavu a naléhat na Fishburna, aby jej zastřelil. (HellFire)

• - Skafandr, který herci nosili, váží 65 liber (30 kilogramů). (Džejkop)

• - Pracovní název filmu zněl "The Stars My Destination". (Džejkop)