Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

Trailer

castor

Nedávno jsem narazil na (samozřejmě roky starou) zprávu (tehdy novinku), že Paul Anderson dostal po propadáku Horizont události další šanci v podobě akční sci-fi Žoldák: Legie zkázy. Těžko šlo vytušit, že to bude ještě podstatně větší průšvih. I ten každopádně dělil diváky, protože některým se to prostě líbilo. Stejně jako v případě Horizontu události. Nicméně o tomhle kosmickém korábu nikdo roky neslyšel. Po dlouhých letech opět vyslal signál. Na záchrannou misi se tak vydává průzkumná loď, osazená poměrně zajímavými postavami. V původní lodi samozřejmě nikdo nežije, ovšem nemůže za to nějaké vetřelčí řádění, nýbrž záporné magické síly. Místy se k nám dostává solidní atmosféra, místy obdivujeme fajn futuristické kulisy a místy zase zkoumáme meze otrlosti drsnější části publika. Druhá polovina se jednoduše zvrtne, přibyde krev a ubyde logika. Holt i to se stává. ()

choze

Dobře obsazený, vizuálně nabušený, znepokojivou atmosférou dýchající a krví nasáklý efektový akční sci-fi horor, při kterém si nemůžete nevzpomenout (nejen) na Vetřelec (ještě očividnější koncept gotického hororu přeneseného do vesmíru, Weir a posádka ve společenské místnosti, poslední scéna) a Hellraisera. Scéna, v níž Laurence Fishburne zachraňuje člena své posádky, co vyskočil bez skafandru do kosmu, je nářezová. Chci vidět studiem ztracenou původní drsnější 130 minutovou verzi a chci zpět toho starého Paula Andersona! ()

Wacoslav1

Bezkonkurenčně nejlepší Andersonův film který už jenom sotva překoná. Atmosféra by se dala krájet, místy fakt neskutečný psycho plus i nějaký to gore si užijeme. Má to i pointu. Vážně nepochopím proč takovej hutnej scifi horor nejsou schopní natočit dnes a pouze nás neustále ládují těmi PG-13 shity.90% ()

Niktorius

Po delší době a především po vyprchání negativních emocí, jenž ve mě vzbuzují do nebe volající debility, pro Andersonovu tvorbu tak typické, jsem došel k vlastnímu závěru, že někde v jeho nitru se skrývá režisérský talent, nicméně Anderson tvrdě pracuje na tom, aby zůstal skryt a nevyplaval na povrch :-) Horizont události začíná velmi dobře. Ba co dobře, přímo výtečně! Hororové napětí budované strachem z neznáma a vizuálně zatraceně promakaným prostředím svírá divákovu duši a vzbuzuje v něm hrozivé tušení a očekávání toho nejhoršího v takřka každé sekundě. Hororová nirvána bohužel funguje pouze do chvíle, kdy Anderson satví na neznámu a nemusí nabízet žádný příběh, žádnou zápletku ani žádné výustění. Jakmile začne režisér hnát "děj" (tragikomická snůška hovadin hodná dvanáctiletého fanouška sci-fi) vpřed, veškerá atmosférá uniká dírou v plášti, kterou opravdu není možné zalátat rychlým sledem úmrtí takřka všech členů posádky. Anderson prostě nemá dostatek soudnosti ani režisérského grifu (vizuální vychytávky se začnou brzy opakovat a Anderson již nedokáže vyplodit nic nového), o scénaristickém umu raději pomlčím, aby utáhl celovečerní film se vším všudy. Dovede jen vcelku slušně pracovat s atmosférou a emočností, leč po omezený čas a v bezdějové koncepci. ()

Hellboy

Hlavně ze začátku pořádně temný film, ale předpokládám, že především vinou režie je tak nějak nedotažený. Ale je pravda, že slabší scénář ani sebelepší režie nevylepší no a to bude asi kámen úrazu. Protože to tak nějak celé nedává smysl. O motivaci postav se člověk nic nedozví, natožpak aby se s nimi nějak sžil. Postavy umíraly jak na běžícím pásu a mě to bylo v podstatě jedno. Navíc ačkoliv se to zpočátku tvářilo jako něco víc, tak to vlastně bylo úplně obyčejné béčko s děsně jednoduchym (nevysvětlenym) příběhem. Hlavně ke konci se ze sci-fi stane už jen horor a veškerá logika jde stranou. Přičemž horor jde narozdíl od sci-fi úplně mimo mě. A i ta výborná temná atmosféra po polovině zmizí..no to bych prostě asi chtěl moc. Je to škoda, z tohoto filmu se mohl stát ne přímo kult, no ale mohl dopadout lépe, potenciál byl obrovský. Hlavně když je vidět, že na výpravě se nešetřilo. Gotická vesmírná loď? To je prostě super:) Takle si dám příště radši Vetřelce... PS: Je zcela jasně vidět, jak tento film inspiroval o dva roky později Matrix. ()

• Pracovní název filmu zněl "The Stars My Destination". (Džejkop)
  • Poručík Starcková (Joely Richardson) má kolem monitoru zmenšeniny těchto čtyř obrazů anglického malíře Fredericka Leightona: "Planoucí červen", "Dívka s košíkem ovoce", "Élektra u hrobu Agamemnóna" a "Nausikaá". (ČSFD)
  • Zkompletování celého filmu, od produkce k finální verzi, zabralo přes 10 měsíců. (HellFire)