Horizont události

Scénografie:

Joseph Bennett

Kostýmy:

John Mollo

Námět mi sliboval více, než jsem se nakonec dočkal. Počáteční atmosféra má pořádné grády, to se musí nechat. Zpracování také není vůbec špatné, byť už jde o snímek starý 19 let. Druhá polovina mi už ovšem připadala dost průměrná a nezapůsobila na mě takovým způsobem, abych si chtěl někdy v budoucnu tento počin zopakovat, což třeba neplatí u žánrově podobně laděného Vetřelce.(14.11.2016)

Místy sympatická citace Aliena, ale v rámci žánru i tak lehký naprůměr a dnes bych snad řekl i kultovní film. Protože právě spousta vesmírných sci-fi hororů se dnes přirovnává právě k Horizontu. Sam Neill opět ukázkový záporák. Dvě třetiny se krásně buduje atmosféra tajemného zla, která je bohužel ke konci zcela pošlapána zřejmě nezbytnou vyvražďovačkou. Škoda. 70%(17.11.2010)

Největším kladem této horrorové sci-fi je hustá atmosféra, neurazí ani herecké výkony (zvláště Sam Neill a Laurence Fishburne odvádějí stabilně dobrou práci), efekty nejsou kdovíjaké, ale stačí, hudba správně brnká na nervy, sem tam si díky lekačkám ucvrnkneme do textilu... Bohužel nemůžu jen chválit: film poněkud zavání béčkovostí a poslední akčně-brutální třetina sráží celkový dojem a s ním i hodnocení. Škoda, našlápnuto bylo výborně, sci-fi kult to však nebude... Přesto slušné, Mr. Andersone, slušné. 75%(9.3.2009)

Skvělý sci-fi horor, na druhou polovinu devadesátých let navíc docela brutální podívaná. Ke konci sice atmosféra trochu polevuje, ale ne nějak zásadně, že by to narušilo celkový dojem z filmu. Námět (kosmická loď se vrací z bloudění vesmírem a něco s sebou nese) se mi zdá senzační a nějak výrazně lépe imho být ani zpracován nemohl. Jednoznačný vrchol tvorby Paula Andersona, i když učenci z oboru fyziky by asi nesouhlasili. Horror movie of the year(29.5.2008)

Zhruba dvě třetiny filmu jsme byl přesvědčený, že se Andersonovi povedlo cosi naprosto jedinečného. Atmosféra, jakou Horizont oplývá, mě totálně přimrazila a způsobila mi velice nepříjemné duševní stavy. Kouzlo neznámého zla funguje na výbornou – ocitáme se v morbidních útrobách dlouho ztracené lodi, nevíme, co se děje kolem, jen tušíme, že každý další záběr může přinést leknutí a hrůznou brutalitu. Anderson si hraje, natahuje napínavé momenty, pak zvyšuje psychický tlak krátkými střihy, nešetří krví, ale zlo ponechává v zneklidňující anonymitě... až do závěru. Pak náhle mávne kouzelný proutek a z filmu je béčková vyvražďovačka s bezokým humusákem a všechno dosud pečlivě budované napětí přijde vniveč. Škoda, že se Horizont nespokojí s tušeným a namísto toho servíruje pěstní souboj s odporným, ale hmatatelným. Znovu se mi potvrdilo, že Anderson je režisér talentovaný, ale postrádající zdravý úsudek. Viděl jsem film, jehož větší část je dílem chytrého stratéga a jehož pointa je dílem béčkařského rutinéra. Že by rozštěp osobnosti? To lepší ve mně však ještě dlouho zůstane, společně s dobrou hudbou Michaela Kamena, kvalitními hereckými výkony (jen ten bodrý nigga... proboha proč zase?) a koukatelnými triky. Tohle mohl být památný sci-fi horror, ale ve výsledku je to vítězství promrhané v poslední třetině. Ohromná škoda!(6.10.2004)

• - Každý člen posádky měl na sobě oblek s vlajkou rodné Země. Dr. William Weir (Sam Neill) jakožto Australan má místo oficiální vlajky na obleku vlajku Aboriginijců, která je symbolem původních obyvatel Austrálie. (Džejkop)

• - V úvodní snové sekvenci filmu můžeme na jedné z knih, která proletí kolem kamery, spatřit foto a jméno režiséra. (HellFire)

• - Poručík Starcková (Joely Richardson) má kolem monitoru zmenšeniny těchto 4 obrazů: Planoucí červen, Líbenka – dívka s košíkem ovoce, Élektra u hrobu Agamemnóna a Nausikaá od anglického malíře Fredericka Leightona. (Zdroj: ČSFD.cz)