Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

Dr. William Weir zkonstruoval vesmírnou loď Horizont události, která měla prozkoumat neprobádané oblasti vesmíru kolem planety Neptun. Loď využívala zvláštního transportního mechanismu, který dokázal vytvořit černou díru a umožnil jí tak překonat obrovské vzdálenosti během pár sekund. Horizont události však uprostřed mise i s celou posádkou záhadně zmizela, aniž by sobě zanechala stopy. Po sedmi letech ale z oběžné dráhy Neptunu opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď Lewis a Clark, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér lodi dr. Weir. Posádka je však přesvědčena, že jim vědec něco zatajuje. Když konečně objeví Horizont události, zjistí, že nic není takové, jak se na první pohled zdá, a sami se ocitají ve světě čirého zla. (Cinemax)

Trailer

kOCOUR

Po zhlédnutí se neubráním srovnání s Resident Evilem. Anderson od té doby neposunul svou režii ani o kousek dále a stále se vyžívá ve svých drásavých lekačkách ve chvílích největšího klidu, na kterých staví primární článek filmu. Tyhle dva filmy jsou si podobné tak moc, že pro režiséra jistě nebyl problém střihnout si Horziont ještě jednou...jenom v podzemí. Jsem mimochodem sám, kdo si té strašné podobnosti všiml? Ale zpět, nehodnotím Resident Evila, nýbrž Horizont. Abych řekla pravdu, nenudil jsem se ani chvilinku a i když mi celkem pěkně stylizovaná sci-fi říznutá peklem tématicky ke konci už vůbec neseděla, herecké obsazení a trocha absurdně pomrkávací nadsázky nakonec zmohla to, že jsem tenhle kousek nehodil do smetí. Přesně takhle si představuji film na sobotní večer na Nově... ()

POMO

Hustota stiesnenej atmosféry a psychedelická hrôza z prvých dvoch tretín tohto filmu patria k špičke sci-fi hororu, ktorej samozrejme kraľuje Alien. Scény so Samom Neillom, blúdiacim úzkymi zelenými tunelmi, sú brilantné. Rovnako ako kopec ďalších vizuálnych vychytávok, vrátane úvodného krúživého "vertigo záberu" (videl som na plátne a vážne sa mi zatočila hlava). Bohužiaľ, neskôr sa z filmu stáva akčná prehliadka americkej scenáristickej demencie, ako z ruky vypadnutá Paulovi W.S. Andersonovi. Ale na tie prvé dve tretiny spomínam tak rád, že si stojím za 4*. Event Horizon je jediným Andersonovým filmom, ktorý má niečo do seba. ()

Galadriel

Ano, začátek vypadal slibně, velmi slibně. Jenže pak se něco stalo a film se velmi pevnými kroky začal blížit k hodně nepovedenému béčku. Možná že je to ještě o fous horší, protože béčka si obvykle nehrajou na nic víc, než čím jsou, ale tenhle film se tváří úžasně vyspěle a chytře, ale za moc doopravdy nestojí. I jindy solidní herci (Laurence Fishburne, Jason Isaacs) zde předvádějí podprůměrné výkony, možná i "zásluhou" zmateného scénáře, jehož druhou polovinu asi musel pan scénárista psát buď pod vlivem nějakých narkotik nebo ho snad někdo praštil do hlavy. A jestli se nestalo to druhé, tak bych to s obrovskou chutí udělala já (i když normálně nemám násilnické sklony :-)), protože to, co se z příběhu vyklubalo je opravdu na ránu. ()

golfista

Od začátku má film tak hustou atmosféru, že kdyby to vydrželo do konce, tak jsem to asi "rozdejchával" dost dlouho.... Bohužel se tenhle "Sci-fi-horor" zničehonic překlopí na akční vyvražďovačku, začne vypadat jako těžký béčko a nakonec máte co dělat, abyste si na dobrou první půlku vůbec vzpomněli :) .... Anderson má určitě potenciál, ale nedokáže ho dotáhnout do celkově dobrého výsledku (co s pilotem F1, který dokáže jezdit půlku závodu na prvním místě, když vždycky vypadne pro jezdeckou chybu ...) ()

Lima

Velmi bizarní nechutnost, která je skvěle natočená a po které vám nebude asi moc dobře na duši. Takových filmů se moc netočí. Tleskám Paulu Andersonovi za to, že bez ohledu na reeakci diváků vždy mocně tlačí na pilu a kašle na to, že průměrného diváka zhnusí. Jakpak asi vypadala původní nesestříhaná verze, která je o 40 minut delší? To teprve asi byla soda. ()

• Okrem viacerých známych filmov, v ktorých sa objavia rôzne odkazy na snímku, medzi nimi napr. Blade (1998), Solaris (2002), Sunshine (2007) či To bude boj! (2012), bola snímka inšpiráciou aj pre známe videohry StarCraft (1998) či sériu F.E.A.R. (MikaelSVK)
  • Film Horizont udalostí sa natáčal v Londýnskom „Bondovskom“ štúdiu Pinewood, kde sa postavili veľké kulisy interiéru vesmírnej lode Event Horizon; ich stavba trvala štyri mesiace a tvorcovia brali pre konečnú podobu lode z vonku ako vzor Parížsky chrám Notre Dame. Samozrejme že časti boli v počítačovej naskenovanej schéme upravené, tak aby spadali do mierne bizarnejšej koncepcie filmu. (T2)
  • Rotační záběr vesmírné stanice nad Zemí si vyžádal téměř třetinu rozpočtu filmu. (Džejkop)