Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

Trailer

genetique

Jeden z posledných výborných sci-fi horroríkov s pekelnou atmosférou, kupodivu sa zaobíde bez príšer, pomerne jednoduchým príbehom, ktorému však pomáha scenár, krátka stopáž filmu a netradičné, zimomriavkové vykreslenie pekla. Škoda, že Anderson si neudržal v ostatných svojich dielkach aspoň takúto úroveň. 80%. ()

sniper18

V deväťdesiatych rokoch by sa asi ťažko hľadal taký temný sci-fi horor, ako práve Horizont udalostí. Zápletka na prvý pohľad vyzerá úžasne, záchranná loď, ktorá má za úlohu skontrolovať, čo sa stalo so stratenou vesmírnou loďou, ktorá bola až za hranicami známeho vesmíru a teraz po siedmych rokoch sa znovu objavila, pričom postupne všetci zisťujú, že sa dostala až do samotného pekla, ale ten scenár už nanešťastie až tak dobre nevyšiel. Celá prvá polovica je úplne v poriadku, pôsobí správne tajomne a temne a tak si skvelo položí základy pre to hlavné, ale toto už tak dobre nevyšlo. Nehovorím, že by som sa druhú polovicu nudil, to určite nie, ale predsa len sa z toho stane taká zbytočná vyvražďovačka alebo priemerne zvládnuté psycho, pričom by som si určite prial radšej niečo iné. A tak celkovo sa na to pozerá dobre, nenudil som sa, ale predsa len filmov, v ktorých postavy čelia zlu zo samotného pekla tak moc nie je a už vôbec nie v tomto žánri, takže v tomto mali tvorcovia prakticky neobmedzené možnosti, ako budú dej smerovať a vybrali si tie najohranejšie, čo ma dosť mrzí. Veľkým plusom je ale obsadenie, ktoré je až prekvapivo hviezdne, Sam Neill, Laurence Fishburne, Jason Isaacs, Kathleen Quinlan alebo Sean Pertwee, dobre zložená posádka, tu ma bavili vlastne všetci. Ale hlavným kladom tohto filmu je aj tak rozhodne réžia, film má vynikajúcu atmosféru a skvelý vizuál, takže aj tie priemerné momenty pôsobia dostatočne temne a nepríjemne. Preto hororové scény sami o sebe nie sú až tak kvalitné, pričom aj postavy umierajú dosť nevýrazne, takže ich smrť ma nikdy nezasiahla, ale skvelá réžia ich predsa len povyšuje. Takže Horizont udalostí svoj potenciál zase tak dobre nevyužil, potenciál zápletky bol podstatne väčší, ale aj tak to musím hodnotiť dobre, film som videl už viackrát a tá skvelá temná atmosféra ma vždy vtiahne. 72% ()

-bad-mad-wolf-

Polozapomenutá perla. Dodatečně vydobytej kult bohužel už nic nezmění na tom, že komerční neúspěch Horizontu nadlouho oslabil možnosti sci-fi hororu a pravděpodobně i režiséra Andersona, kterej od tý doby plave ve vodách bídný rutiny. Skvělá atmosféra kosmických dálav v kombinaci s okultní tematikou a extrémní brutalitou dávala šanci vzniku nezapomenutelnýho díla, ovšem to by se studio nesmělo zaleknout kontroverze a nenasadit toliko nepopulární nástroj s názvem "vystřižené scény". Ne, nemyslim si, že by horor měl stát v první řadě na krvi - ovšem zvolený téma, v jehož jádru stojí to nejryzejší zlo a utrpení, se neobejde bez teroru všeho druhu. Výsledný dílo je i tak fascinující a má zvýrazněnou pozici na poličce každýho sci-fi geeka, ale škoda, ŠKODA toho promrhanýho potenciálu. Malou velkou lahůdkou rozhodně zůstává předevšim vizuální ztvárnění a podařený herecký obsazení. ()

Dadel

Jeden ze dvou filmů, ze kterých mi bylo fyzicky nevolno. (Tím druhým je 120 dní Sodomy, pokud vás to zajímá:) Ale pozor, to není výtka - naopak si toho cením.:-) Ono v dnešní době už není jednoduché natočit horor, který by dokázal takového otrlého cynika jako jsem já zcela upřímě a nefalšovaně zhnusit:-) Paulu Andersonovi se to povedlo. Dobrá práce!:) ()

akisha

Jeden z nejpovedenějších Andersonovejch filmů. Horizont události mě děsil už když jsem ho viděla jako malá (kolem 14ti) poprvý a ani teď nemám nejlepší pocit, když ho sleduju. Nevím, jestli o to vůbec usiloval, ale Andersonovi se podařilo vytvořit celkem obstojnou, depresivní psychologickou atmosféru. Možná že k tomu stačilo jen využívat osobní strachy posádky v kombinaci s vyloženě pochmurně vyhlížejícím interiérem lodi (jejíž design se víc než povedl, to je aspoň kosmická loď hrůzy!). Nechutnosti jsou tu podány tak, že mi z toho fakt nebylo valně. A k tomuhle mírně úchylnýmu dílu navíc zlákal herce jako Sam Neil ve svý asi nejodpornější roli za kariéru, Laurence Fishburnea, Jasona Isaacse, Joely Richardson nebo Seana Pertweeho. Nenašla jsem zatím v Andersonově hororový tvorbě lepší výrobek. ()

• Jednoho z původních členů posádky lodi Horizont události hraje britský režisér Gary Sinyor. (HellFire)
  • Název "Event Horizon" ("Horizont události") je odvozen od teoretického předpokladu hranice černé díry. Ta disponuje tak obrovskou gravitační sílou, že z ní nic neunikne - ani záření. (Džejkop)
  • Pracovní název filmu zněl "The Stars My Destination". (Džejkop)