Horizont události

Scénografie:

Joseph Bennett

Kostýmy:

John Mollo

Po stránce sci-fi slušně zvládnutý snímek, který s prvky hororu dokáže slušnou dobu diváka napínat a v náznacích ho varovat před následujícími obrazy plné krve, které přijdou. Jako celek však nepůsobí pevně a myšlenka se vytrácí do prázdná. Přesto jde o počin od P.W.S. Andersona velmi nečekaný a jistě nejlepší film jeho režisérské kariéry. Je obrovská škoda, že Horizont událostí nešel do kin ani na další nosiče v Andersonem zamýšlené podobě, která se dotýkala samotného pekla ve velmi intenzivních scénách a z obav z přístupnosti byly tyto scény studiem odstraněny (a následně zničeny). Film má totiž veliký potenciál a do budoucna se to například ukázalo i patrnou inspirací pro počítačovou sérii Dead space.(17.7.2004)

Je neuvěřitelný, že člověk co vyplodil AvP dokázal natočit i něco hlubšího a s celkem inteligentním a zajímavým příběhem. Než začne vyvražďovačka, tak je to tak napnutý, že kšandy by to nevydržely. Potom už je to celkem klasický, ale přesto ještě dost zajímavý. Z celýho filmu je cítit inspirace jinými slavnějšími snímky. První část je velice podobná Vetřelci. Nikdo neví, co se děje, tempo je pomalý, zlo jen občas letmo blikne. Vyvražďování je dost podobný tomu z mnoha známých vyvražďovacích horrorů. Záporák jako kdyby vypadl z oka Pinheadovi z Hellraiseru. Pravda, konec není takovej, jak by si divák podle atmosféry zbytku filmu přál, ale i tak je to dost kvalitní dílko navíc podpořené dobrými hereckými výkony. Sice předvídatelné nejen co se týká závěru, ale i tak. Pár logických kopanců (ta nahrávka, kterou se nepodařilo rozluštit přístroji, ale sluchem ano) tomu moc neublíží, protože nejsou až tak zjevný. Dobrý kvalitní SF thriller, kterej se nemusí za nic stydět.(7.10.2006)

Jeden z nejpovedenějších Andersonovejch filmů. Horizont události mě děsil už když jsem ho viděla jako malá (kolem 14ti) poprvý a ani teď nemám nejlepší pocit, když ho sleduju. Nevím, jestli o to vůbec usiloval, ale Andersonovi se podařilo vytvořit celkem obstojnou, depresivní psychologickou atmosféru. Možná že k tomu stačilo jen využívat osobní strachy posádky v kombinaci s vyloženě pochmurně vyhlížejícím interiérem lodi (jejíž design se víc než povedl, to je aspoň kosmická loď hrůzy!). Nechutnosti jsou tu podány tak, že mi z toho fakt nebylo valně. A k tomuhle mírně úchylnýmu dílu navíc zlákal herce jako Sam Neil ve svý asi nejodpornější roli za kariéru, Laurence Fishburnea, Jasona Isaacse, Joely Richardson nebo Seana Pertweeho. Nenašla jsem zatím v Andersonově hororový tvorbě lepší výrobek.(28.10.2011)

Kvalitativní vrchol tvorby Paula W. S. Andersona a jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Budování atmosféry v první polovině nemá daleko ke slavným duchařinám, brutalita poloviny druhé si zas bere svoje z Hellraisera a jemu podobných. Z nějakého důvodu k sobě obě půle sedí a největší slabinou je tak scénář obsahující několik nepěkných lapsů. Bůh ví, jak by vypadala původní Andersonova verse, o 30 minut brutálních záběrů delší.(2.9.2004)

• Galadriel

Ano, začátek vypadal slibně, velmi slibně. Jenže pak se něco stalo a film se velmi pevnými kroky začal blížit k hodně nepovedenému béčku. Možná že je to ještě o fous horší, protože béčka si obvykle nehrajou na nic víc, než čím jsou, ale tenhle film se tváří úžasně vyspěle a chytře, ale za moc doopravdy nestojí. I jindy solidní herci (Laurence Fishburne, Jason Isaacs) zde předvádějí podprůměrné výkony, možná i "zásluhou" zmateného scénáře, jehož druhou polovinu asi musel pan scénárista psát buď pod vlivem nějakých narkotik nebo ho snad někdo praštil do hlavy. A jestli se nestalo to druhé, tak bych to s obrovskou chutí udělala já (i když normálně nemám násilnické sklony :-)), protože to, co se z příběhu vyklubalo je opravdu na ránu.(10.7.2005)

• - Scéna na začátku filmu, kdy Dr. Weir (Sam Neill) otevře žaluzie, je doprovázena zvukovým efektem, který pochází z videohry "Doom". V této hře je tento zvuk slyšet při otevření dveří. (Džejkop)

• - Spoiler: Herci byli požádáni, aby pro své postavy vymysleli profil. Jason Isaacs založil svou postavu na vlastním bratrovi, který je doktorem. Do svého profilu také uvedl, že byl jako dítě operován, což vysvětluje jizvu na hrudi a vize na lodi, kdy je rozříznutý. (HellFire)

• - Pôvodne sa malo vo filme objaviť aj známe herecké duo Jeremy Irons a Amy Brenneman. (MikaelSVK)