Horizont události

Scénografie:

Joseph Bennett

Kostýmy:

John Mollo

Jeden z nejpovedenějších Andersonovejch filmů. Horizont události mě děsil už když jsem ho viděla jako malá (kolem 14ti) poprvý a ani teď nemám nejlepší pocit, když ho sleduju. Nevím, jestli o to vůbec usiloval, ale Andersonovi se podařilo vytvořit celkem obstojnou, depresivní psychologickou atmosféru. Možná že k tomu stačilo jen využívat osobní strachy posádky v kombinaci s vyloženě pochmurně vyhlížejícím interiérem lodi (jejíž design se víc než povedl, to je aspoň kosmická loď hrůzy!). Nechutnosti jsou tu podány tak, že mi z toho fakt nebylo valně. A k tomuhle mírně úchylnýmu dílu navíc zlákal herce jako Sam Neil ve svý asi nejodpornější roli za kariéru, Laurence Fishburnea, Jasona Isaacse, Joely Richardson nebo Seana Pertweeho. Nenašla jsem zatím v Andersonově hororový tvorbě lepší výrobek.(28.10.2011)

Je neuvěřitelný, že člověk co vyplodil AvP dokázal natočit i něco hlubšího a s celkem inteligentním a zajímavým příběhem. Než začne vyvražďovačka, tak je to tak napnutý, že kšandy by to nevydržely. Potom už je to celkem klasický, ale přesto ještě dost zajímavý. Z celýho filmu je cítit inspirace jinými slavnějšími snímky. První část je velice podobná Vetřelci. Nikdo neví, co se děje, tempo je pomalý, zlo jen občas letmo blikne. Vyvražďování je dost podobný tomu z mnoha známých vyvražďovacích horrorů. Záporák jako kdyby vypadl z oka Pinheadovi z Hellraiseru. Pravda, konec není takovej, jak by si divák podle atmosféry zbytku filmu přál, ale i tak je to dost kvalitní dílko navíc podpořené dobrými hereckými výkony. Sice předvídatelné nejen co se týká závěru, ale i tak. Pár logických kopanců (ta nahrávka, kterou se nepodařilo rozluštit přístroji, ale sluchem ano) tomu moc neublíží, protože nejsou až tak zjevný. Dobrý kvalitní SF thriller, kterej se nemusí za nic stydět.(7.10.2006)

Polozapomenutá perla. Dodatečně vydobytej kult bohužel už nic nezmění na tom, že komerční neúspěch Horizontu nadlouho oslabil možnosti sci-fi hororu a pravděpodobně i režiséra Andersona, kterej od tý doby plave ve vodách bídný rutiny. Skvělá atmosféra kosmických dálav v kombinaci s okultní tematikou a extrémní brutalitou dávala šanci vzniku nezapomenutelnýho díla, ovšem to by se studio nesmělo zaleknout kontroverze a nenasadit toliko nepopulární nástroj s názvem "vystřižené scény". Ne, nemyslim si, že by horor měl stát v první řadě na krvi - ovšem zvolený téma, v jehož jádru stojí to nejryzejší zlo a utrpení, se neobejde bez teroru všeho druhu. Výsledný dílo je i tak fascinující a má zvýrazněnou pozici na poličce každýho sci-fi geeka, ale škoda, ŠKODA toho promrhanýho potenciálu. Malou velkou lahůdkou rozhodně zůstává předevšim vizuální ztvárnění a podařený herecký obsazení.(4.8.2018)

Ze začátku inteligentní a atmosféricky nabitý film se postupem času stává tupě inscenovaným hororem bez špetky smyslu a logiky. Fishurne jako kapča bez chyby, ostatní členové posádky rovněž ucházející. Futuristicky se tvářící kulisy pohladí po duši každého fandu temného scifi, ovšem čím více se film blíží konci, tím více divák kroutí hlavou. Pointa doslova žádná, krve jak z vola - a zcela zbytečně, veškerá pracně budovaná atmosféra tajemna se naprosto vytrácí. O půl hodiny přetočit, nahradit smysluplným koncem a možna trochou nepolopaticky vysvětleného filozofična a jednalo by se o velmi slušný přírůstek v žánru scifi. Takhle jde jen o kontroverzní krvárnu.(7.5.2005)

• Galadriel

Ano, začátek vypadal slibně, velmi slibně. Jenže pak se něco stalo a film se velmi pevnými kroky začal blížit k hodně nepovedenému béčku. Možná že je to ještě o fous horší, protože béčka si obvykle nehrajou na nic víc, než čím jsou, ale tenhle film se tváří úžasně vyspěle a chytře, ale za moc doopravdy nestojí. I jindy solidní herci (Laurence Fishburne, Jason Isaacs) zde předvádějí podprůměrné výkony, možná i "zásluhou" zmateného scénáře, jehož druhou polovinu asi musel pan scénárista psát buď pod vlivem nějakých narkotik nebo ho snad někdo praštil do hlavy. A jestli se nestalo to druhé, tak bych to s obrovskou chutí udělala já (i když normálně nemám násilnické sklony :-)), protože to, co se z příběhu vyklubalo je opravdu na ránu.(10.7.2005)

• - Když se loď Lewis a Clark chystá připojit k hlavní přechodové komoře Event Horizon, je vidět její číslo - 13. (Džejkop)

• - V úvodní snové sekvenci filmu můžeme na jedné z knih, která proletí kolem kamery, spatřit foto a jméno režiséra. (HellFire)

• - Spoiler: Každá postava, která ve filmu zemře, je přítomna ve scéně, kdy všichni mluví o halucinacích. (HellFire)