Horizont události

Joseph Bennett

Kostýmy:

John Mollo
  • Gilmour93

Kultovní sci-fi? Srovnatelné se Scottovým Vetřelcem? Povídali, že mu hráli… To, co se začátku snaží tvářit jako nějaká neplytká záležitost ohledně tajemné kolotočářské atrakce na lodi Event Horizon, se s přibývajícím časem a zásahy producentů změní v prachsprosté béčko s atmosférou podporující u diváka horizontální událost zvanou spánek. Same Neille, kam jsi dal oči? Myslím tím při čtení scénáře.. S ohledem na autorovu dosavadní režisérskou filmografii mě napadá mírně pozměněná parafráze z jedné epizody Red Dwarf: „Epilog: Druhý polymorf, který byl o poznání méně inteligentní, než ten první, se zabydlel v šuplíku s Andersonovými dobrými filmy… kde zemřel v osamění o mnoho let později sešlostí věkem."(3.6.2011)

Místy sympatická citace Aliena, ale v rámci žánru i tak lehký naprůměr a dnes bych snad řekl i kultovní film. Protože právě spousta vesmírných sci-fi hororů se dnes přirovnává právě k Horizontu. Sam Neill opět ukázkový záporák. Dvě třetiny se krásně buduje atmosféra tajemného zla, která je bohužel ke konci zcela pošlapána zřejmě nezbytnou vyvražďovačkou. Škoda. 70%(17.11.2010)

Paul W. S. Anderson si po Mortal Kombatu dobře vyšlápl a i když Horizont události v kinech propadl, lze ho zařadit mezi elitu sci-fi hororového žánru. Po nesympaticky ohudebněné titulkové sekvenci následuje řádně kořeněná napínavá jízda, pod jejímiž kvalitami se podepsala především schopně budovaná atmosféra kosmických dálav. Prvotřídní triky tvůrci doplňují nepříjemně mrazivou vizuální stránkou a standartními hororovými atributy, které v netradičním prostředí nabývají zcela nových schopností. Námět je originální a zlomyslně zvrácený, ovšem tady je nutno říct, že měl mnohem větší potenciál, než jaký Horizont dokázal vytěžit... ačkoliv totiž nabízí řadu áčkových aspektů, atraktivní zpracování, řádku děsivých momentů a sugestivní kabátek, zejména v poslední třetině mu krutě dochází dech. Poutavá drastická jednohubka.(25.12.2006)

Od momentu vstupu na Horizont události jsem tušila, že v tom bude nějaká čertovina a měla jsem pravdu! Slušně napínavý vesmírný horůrek. Díky za přitepleného Coopera, jehož postava dávala filmu tolik potřebný humorný prvek. Jeho hláška "Vrátil jsem se! ... Skoro. Teď vám ukážu. Co se děje?? Sakra! " mě rozsekala. Načež se znovu trochu proletěl ... Od snímku jsem čekala, že mě spíše vezme do vesmírného dobrodružství, což se až tak nestalo, když nepočítám Cooperův sólo výlet do kosmu. Sam Neill, jako dr. Weir - strůjce kosmické lodi, ale děsivě vypadal. Ten se poved přímo ďábelsky. U spousty záležitostí mi ale unikaly souvislosti. Takže ano, napínavé to bylo, ale jinak nic omračujícího, teda.(7.6.2015)

Ve výsledku těžký sci-fi průměr, ne-li podprůměr. Jak už tu bylo mnohokrát řečeno, Horizont události se rozjíždí opravdu nadějně, ale pak se příběh se solidně budovanou atmosférou i vcelku lákavou zápletkou zvhne v jalovou akční vyvražďovačku a vás najednou čím dál méně zajímá, co za tím vším stojí nebo které postavy přežijí.(10.11.2008)

• - Režisér Paul W.S. Anderson se kvůli práci na filmu vzdal možnosti natočit filmový přepis komiksu X-Men. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že chtěl po snímku Mortal Kombat s přístupností PG-13 tentokrát natočit film s ratingem R. (curfew77)

• - Inspiraci Horizonten události přiznali například tvůrci počítačové hry "Dead Space" z roku 2008, kde je design helmy hlavní postavy téměř totožný s přední částí lodi Event Horizont. Inspirovali se také scenáristé populárního seriálu South Park (od r. 1997), kteří podle svých slov některé prvky filmu zapracovali do dílu číslo 814 "Woodland Critter Christmas". (curfew77)

• - Název "Event Horizon" je odvozen od teoretického předpokladu hranice černé díry. Tato hranice disponuje tak obrovskou gravitační sílou, že z ní nic neunikne - ani záření. (Džejkop)