Insomnie

Insomnia

Insomnia

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Norsko, 1997, 97 min

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy.(3.2.2008)

Tam, kde Nolanova verze dominovala zjevně vyšším rozpočtem a vytříbenější režií nabízí norský originál pouze lehce nadprůměrné řemeslné provedení a pár výtvarně pěkně odvedených scén. Tak, kde si Nolan hojně vypomáhal všemožnými technickými vějičkami, působí norský originál hodně uměřeně. Přesto je z mého pohledu lepší, protože narozdíl od hollywoodské morálky nabízí seversky neučesanou zkazku o psychicky labilním detektivovi, který nedojde k žádnému vyššímu právu a celým příběhem propluje jako nevyspalá kreatura, která hraje jen a jen na sebe. Žádný řád, žádný zločin a trest. Všimněte si do očí bijících rozdílů ve scéně se psem a s výslechem kamarádky zavražděné, tam nejlépe vyniká rozdíl mravného amerického vidění a severské drsné školy. Skarsgård je úžasným prototypem hrubého a vnitřně hnusného zástupce práva, proti němuž vrah vyhlíží jako vyrovnaná a harmonická bytost. Škoda jen, že narozdíl od Williamsova mordýře je norská verze trochu nevýrazná a vzájemné dialogy s detektivem nemají patřičné pnutí. Ale vzato do důsledku mi kombinace norské přírody a psychické trosky v rouše zástupce práva velice sedla a užil jsem si jí víc než americkou verzi. A to navzdory faktu, že technicky se Norové s Nolanovou brilancí jen sotva mohou meřit...(4.2.2008)

Oproti americkému remaku, který považuji za výborný, je ale přeci tento seversky chladný (nedočkáme se žádného přehnaného emocionálního chování postav, všichni mají stále stejnou tvář, což ale neberu jako negativum, právě naopak) originál pro mne zajímavější. Hlavně postava Skarsgarda je tu mnohem větší uchyl a svině než Al Pacino v US verzi (hlavně scéna v autě se spolužačkou zavražděné, recepční a scéna se psem), holt amíci na to nemají zkrátka koule. Plus lepší závěr co se osudu detektiva týče.(3.2.2008)

Těžko srovnávat s americkou verzí, která je remakem téhle norské verze, protože je obě hodnotím stejně. Americká verze nám přináší pozlátka kvalitního obsazení a režie Christophera Nolana, zato norská vyniká syrovějším a obecně drsnějším rázem filmu. Tomu pomohl i ledový Stellan Skarsgard, který svoji roli zahrál výborně. Naproti tomu v US verzi byl hlavní hrdina neméně dobře hrajícího Al Pacina mnohem lidštěji podaný... Záporák se mi ovšem líbil víc v podání Robina Williamse, který tam měl i o něco více prostoru. Takže jak jsem říkal, těžko porovnávat. Oba to jsou mrazivé thrillery s neobyčejně atmosferickým denním světlem a oba stojí za to vidět.(3.2.2008)

Tak jako je chladné a mrazivé severní Norsko, tak chladná a mrazivá je původní Insomnie. Nolanův remake jsem ještě neviděl, ale bude mít co dělat aby překonal toto dílo. Už dlouho jsem neviděl tak depresivně působící film a strašně moc dělá autentické prostředí polárních nocí, chladného moře a pobřežních mlh. Vynikající je i samotný příběh, který je jak kriminálkou, tak především psychickou sondou do života člověka, který něco tají a ono tajemství ho neustále pronásleduje. Ve spojení s naprosto excelentním výkonem Stellana Skarsgarda (skoro by se dalo říct, že film dělá on) a již zmiňovanou atmosférou je nám servírován snímek, který v nás prostě musí zanechat ponuré dojmy.(8.10.2008)

• - Film se dočkal promítání v mnoha zemích – Kanada (září 1997, Toronto IFF), Argentina (listopad 1997, Mar del Plata FF), USA (květen 1998), Francie (srpen 1998), Velká Británie (listopad 1998), Švédsko (prosinec 1999, TV) a Finsko (červenec 2016, TV). (Varan)

• - Natáčelo se v Norsku ve městech Nyksund a Tromsø. (Varan)