Insomnie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Norsko, 1997, 97 min

Nikolaj Frobenius

Geir Jenssen

Rafinovaná věc, která je syrová a drsná, jako život sám. Americký remake pobral z původní Insmonie jen to nejdůležitější a tam, kde končí, jde tahle Insomnie mnohem dál. Stellan se chová hodně nepředvídatelně a to jenom napomáhá mrazivé atmosféře. Nečekané zvraty, boj s vlastním svědomím a krásná norská krajina... to je Insomnie.(4.2.2008)

Chlap přijde a místo toho, aby byl k užitku, něco posere, protože asi nemůže spát nebo co, tak se to snaží nějak zamaskovat, u toho spolupracuje jak s vrahem tak s kolegyní. Něco se vyřeší, ostatní zamete pod koberec a chlap zas jede domů. Ucházející atmosféra, fajn mlha a trocha sexuální fantasmagorie k tomu.(4.2.2008)

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy.(3.2.2008)

Nolanovu Insomnii jsem viděl asi třikrát a moc se mi líbila. Proto jsem se dlouho nemohl dokopat k originálu. Ač jsem nepochyboval o jeho kvalitách, tak jsem měl prostě strach, že příběh bude stejný a bude mě nudit. Nestalo se. Děj sice v základních rysech stejný byl, ale v mnoha důležitých místech se oba snímky liší, takže závěr mě trochu překvapil. Norská Insomnie je samozřejmě mnohem syrovější, depresivnější, temnější a méně barevná než ta americká. Postava detektiva i vraha se taky v mnoha ohledech liší. Doporučuji obě verze.(14.9.2016)

Absence většího rozpočtu i nějaké výraznější vizuální stylizace dávají tradiční skandinávské ponurosti opravdu hodně vyniknout. Vizuál je bezbarvý a depresivní a uprostřed téhle vyslovené deprese pobíhá ultra stroze charismatický Stellan Skarsgård, přičemž se bezostyšně snaží zachránit svůj zadek na úkor jiného. Právě ta absence morálky, která v americké verzi krášlí Al Pacinův raskolnikovský vnitřní souboj, je největším producentem čirého lidského hnusu - hlavního předmětu norské Insomnie. Není sice tak skvěle vypointovaná jako Nolanův remake (už proto že Skarsgårdovi tu schází protivník kvalit Robina Williamse), ale zdeptá vás o dost víc, protože je zbavena veškerého idealismu. Obě Insomnie, jak norská, tak americká, si tak spolehlivě hájí své místo na slunci, jelikož se nejedná o "souboj" remaku s originálem, ale o koexistenci dvou velmi kvalitních a pozornosti hodných filmů.(15.1.2012)