Insomnie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Norsko, 1997, 97 min

Nikolaj Frobenius

Geir Jenssen

Americká verze se mi líbila, přesto plný počet * jsem ji nedal. Tajně jsem doufal, že původní norská ji trumfne. No je fakt, že Nolanův počin je takový koukatelnější, civilnější, protože toto je hodně syrové, naturalistické (např. scéna se psem). Těžko srovnávat výkony hlavních hrdinů; Pacino i Skarsgård byli naprosto výteční, ale druhý jmenovaný byl pomalu větší záporák jak klaďas a i se svojí sexuální chtivostí byl asi o něco uvěřitelnější. But on the other hand, co se týče vraha, zaujal mě víc Robin Williams, protože byl charakterově prokreslenější; v Skjoldbjærgově verzi jsme se o něm nedozvěděli vlastně nic. Příběh se zase tak moc nelišil, teda až na konec, ten se mi víc líbil v norské verzi. Co se týče realičnosti, originál znovu vede, tedy až na 1 scénu, a to při ohledávání mrtvé dívky; nikdo mi nevymluví, že ta "mrtvola" mrkla pravým víčkem a kamera tělo zabrala tak nešťastně, že jsem měl neodbytný pocit, že vidím, jak dýchá (dle nepatrného posunu břicha nahoru a dolů). Takže bych to viděl stejně jako v případě americké verze na 4*; přesto se mi asi líbila o něco více ta Nolanova.(9.11.2008)

No, znova se na to už asi nepodívám, ale zajímavé to rozhodně je. Viděl jsem sice už americký remake, ten byl v něčem lepší (občasná koukatelnost), v něčem zase horší (přehnanější), ale jinak bych si netroufnul říci, který ze snímků je lepší. Toto je evropská produkce, a taková ta surovost, umělečtější tón, nepodbízení se, pesimismus a tak, to na tom filmu znát je, ale je otázkou, jestli je to problém nebo ne. Mně to nevadilo.(3.2.2008)

Detektivky jsou tolik oblíbený žánr a tolik se jich napíše a prodá, že je zatracený kumšt vymyslet něco nového! Originalitu tohoto díla navíc posiluje i jeho filmové zpracování, takové syrové, s úspornou produkcí. Dovedu si představit prostor, který se Nolanovi nabízel pro jeho remake. Ale shánět se po něm nebudu, co mám z originálu vpasovaného do standardní hollywoodské metráže?(17.9.2011)

Thriller nepříjemný jako mráz zalézající pod nehty a svůj nebývale věrný americký remake válcující skutečností, že si na „severskou syrovost“ nemusí jenom hrát. Stellan Skarsgård není tak charismatický herec jako Al Pacino, prochází především vnějškovou proměnou – každá další probdělá noc se mu vpisuje do tváře -, ale taky hraje méně sympatického poldu. Týká se to hlavně sexuálního podtextu, v americkém remaku pochopitelně utlumeného. Jonas nedokáže odolávat volání přírody a jednu svolnou dívku osahává, zatímco druhou málem znásilní. Méně „čitelná“ je také postava vraha-vyděrače, který je zde prost psychopatických poloh Robina Williamse a můžeme jej směle stavět na úroveň bloudícího policisty. Poslední změna spočívá v odlišném závěru, který svou neschopností najít kloudné řešení skvěle zapadá do celkového pojetí snímku. Norský originál se nadto vyznačuje specifickým humorem, natolik cynickým, že jsem si až říkal „co to tam žije za lidi?“. Skjoldbjærg natočil přesně takový film, jaký mám z Norska pocit. Promiň, norský národe. Apendix: Nolanova Insomnie nedosahuje atmosféry stejně čiré bezradnosti hlavně kvůli snaze napasovat postavy do určitých hollywoodských šablon. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, July(7.10.2008)

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy.(3.2.2008)