Insomnie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Norsko, 1997, 97 min

Nikolaj Frobenius

Geir Jenssen

Rafinovaná věc, která je syrová a drsná, jako život sám. Americký remake pobral z původní Insmonie jen to nejdůležitější a tam, kde končí, jde tahle Insomnie mnohem dál. Stellan se chová hodně nepředvídatelně a to jenom napomáhá mrazivé atmosféře. Nečekané zvraty, boj s vlastním svědomím a krásná norská krajina... to je Insomnie.(4.2.2008)

Já patřím mezi ty, kteří nedají na seveřany dopustit, ale v tomhle případě se nedá nic dělat, ale remake s Al Pacinem bylo přece jen o něco lepší. I když ta atmosféra byla tady taky hodně syrová a Stellan Skargard byl jako vždy skvělý, zpracování Christophera Nolana mně sedlo daleko víc . Velká škoda, ale já nad trojku dneska nejdu.(23.3.2013)

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy.(3.2.2008)

Nebudu nic srovnávat, nejsem regálová brigádnice v Tescu. Insomnie nakročila velmi směle, vůně jemně propečeného bifteku se pomalu rozpínala místností, ale jak odplula mlha, začal film pomalu vychládat. Syrovost je fajn, tu mám rád, ale já osobně bych to dokořenil trošku větší špetkou napětí. (Challenge Tour 2015, film č.13)(13.4.2015)

Nolanovu Insomnii jsem viděl asi třikrát a moc se mi líbila. Proto jsem se dlouho nemohl dokopat k originálu. Ač jsem nepochyboval o jeho kvalitách, tak jsem měl prostě strach, že příběh bude stejný a bude mě nudit. Nestalo se. Děj sice v základních rysech stejný byl, ale v mnoha důležitých místech se oba snímky liší, takže závěr mě trochu překvapil. Norská Insomnie je samozřejmě mnohem syrovější, depresivnější, temnější a méně barevná než ta americká. Postava detektiva i vraha se taky v mnoha ohledech liší. Doporučuji obě verze.(14.9.2016)