Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

Květula

Kdybych neznala knižní předlohu, asi bych byla tímto fantasy seriálem nadšená. Takhle ovšem hluboké zklamání...:( ()

Bakllazaan

ále...furt lepší než to co v televizích jinak dávaj. A ke všemu fantasy seriálu je asi jako prstů na 1 ruce...takže díky aspoň za to málo:) ()

Karlas

Polská fantasy? Proč ne? Není to žádná pompa, žádný propracovaný okrášlený trhák, ale já jsem se u sledování tohoto seriálu pobavil a odpočinul. Rukopis tvorby východní části Evropy je přívětivý a neubírá na zajímavosti. Líbí se mi i pěkně ztvárněná postava hlavního hrdiny a herci Michalu Zebrowskému vyloženě sedí. Seriál je sice trikově slabý a opírá se spíš o starou školu efektů, jenž někdy působí komicky, ale proč nepřijmout tuto zajímavou změnu. ()

Ellmariachi

Za dávných časů, kdy domácnostem vládly televize. Za časů, kdy televizím vládly legendy jako Herkules a Xena. za časů kdy byl ještě daleko LotR a GoT. Jsem jednoho večera učinil rozhodnutí. To rozhodnutí bylo se odvážit a v tom věku udělat nemožné. Chvíli se zastavit a z CT2 ihned nepřepnout. A dostalo se mi velké odměny. Nadávky, krev, prsa!!! Zaklínač v tý době nabízel mnohem dospělejší pohled na svět fantasy. ....Když jsem se po letech k Zaklínačovi vrátil sám jsem se nestačil divit. Bavil mě minimálně podobně jako kdysi. Což přiznejme si není pravidlo. Fantasy mám rád a i když některý díly seriálu nudí, tak to vynahradí slušná zábava jindy. Navíc je příjemná změna, když odpadá taková ta velkolepost. S tím souvisí i pochvala prostředí, ve kterým je to celý natočený. další silná součást je i hudba. 90 procent za velmi dobrou zábavu ve fantasy žánru. EDIT: 28.3.2014 Po sjetí všech dílů v naprostém klidu a během tří dnů, přidávám pátou hvězdu. ()

GodComplex

Od bckoveho fantasy polske produkce bych nikdy nic moc necekal a nejspis bych se k tomu ani nedokopal nebyt externich vlivu. Nakonec to ale docela stalo za to. Prave i diky polske produkci to bylo znacne unikatni a specificke, ne vzdy v pozitivnim smyslu, ale kazdy unikatni a originalni prvek se ceni. Hvezdou cele serie je jednoznacne Michal Zebrowski, ktery byl jako zaklinac excelentni, bile vlasy, cerne oci a totalni flegmaticnost, vyborny hrdina. Bohuzel byl sam a ostatni protagonisti byli prevazne odpadniho materialu. Zajimave bylo prostredi, ktere nepusobilo vubec fantasy ala LOTR, ale spis jako realisticky stredovek, externi lokace byly znacne CR-style. Serial ma pomerne pomaly rozjezd, kdy sice chvilku zabavi vycvik zaklinacu, jinak je ale nutne se do serialu nekolik dilu pomalu dostavat. Zhruba od 5teho dilu se to ale zacne rozjizdet a ziskavat na konceptu, to ale bohuzel nevydrzi az do konce a poslednich par dilu je pomerne vlaznym dojezdem. Na zaver bych jeste vypichnul zajimavou hudbu. 6/10 ()

Zelilu007

Dobře se mi na tento polský seriál dívalo, i když na jeden díl jsem koukala třeba až za dva týdny. Gerald byl hercem Michalem Zebrovskim zahrán skvěle i ostatní postavy jsem si oblíbila. Není to sto procent, ale je to slušně zpracovaný seriál bez nějakého kliše a podobných věcí, co jinak preferuji... ()

Naslund

Knižní předlohu mám velice rád a seriál se mi také líbil. Co mě asi nejvíce potěšilo, byl casting. Najít někoho vhodnějšího pro postavu Getalta by byl asi nadlidský výkon a stejně tak ostatní herci mi skvěle sedli ke svým rolím. Co mě naopak trochu zklamalo, byla atmosféra. Knižní dark fantasy prostředí je zde nahrazeno za realistické středověké Polsko, do kterého jsou vsazeny všechny bytosti a reálie. Proto taky Zaklínač nepůsobí příliš fantasy dojmem. Je trošku paradox, že jsem cítil daleko víc Zaklínače z japonského seriálu "Claymore" , který by ani Zaklínačem neměl být, přestože je mu v několika bodech více než podobný. ()

Tony.cs

Už dávno vím, že je lepší nejdřív vidět filmové zpracování a pak teprve číst. Samozřejmě, někdy to nejde. Ale nedotčen předlohou, Zaklínač mě oslovil. ()

type_B

Stejně jako většina přítomných mám Zaklínače rád. Na seriálu mě zaráží, že se filmové zpracování nedrží látky povídek. Tvůrci jako by vystřihli některé uzlové body textů a různě je seskupili v dílech seriálu. Na volném zpracování není nic špatného - pokud funguje. Jenže mám pocit, že seriál kulhá - povídky mají v literární podobě prokomponovanou stavbu se zápletkou, krizí a rozuzlením, které často končí životní deziluzí, nebo vlatně poznatkem, že se ve skutečnosti nic nerozřešilo. Odtud pak pochází Geraltova skepse a jeho nevraživé nálady. Zdá se mi, jako by v seriálu bylo příliš slepých míst - divák, který povídky nečetl, nemůže úplně dobře pochopit Geraltovu motivaci, protože se prostě vytrácí pointa. (Nemluvě o tom, že stavba jednotlivých dílů je hrozně fádní.) Ostrouhaný děj přetavený do děravých epizod seriálu mi vadí daleko více než nijak oslnivé kostýmy i interiéry. Ale i tak se na Zaklínače - za nějaký čas - podívám znovu. ()

Carth

Kašlu na to, že to občas vypadá divně a příšery působí jak plyšový hračky. Pořád je to nejlepší seriál o zaklínači, kterej je =)) ()

dee-key

Jsem příznivcem spíš ságy o Zaklínači než jeho povídek. Mimo to mohl být tenhle seriál natočen podstatně lépe (některé scény s trpaslíky nebo bojové scény byli opravdu k popukán) ale jinak slušně natočené. Lepší trojka. ()

fmash

Zpočátku jsem coby čtenář vynikající předlohy nebyl dvakrát nadšen napomádovaným blonďákem v hlavní roli, ani typicky polským zpracováním, ale nějak brzy jsem si zvykl. Seriál občas působí trochu jako Osada havranů a začalo se mi to líbit. Dokonce včetně, jak to trefně nazval canakja, „zabíjení plyšáků“. Jak tu ještě někdo další napsal, Zebrowski je mazák; na jeho popojíždění koňmo krajinou a osamělém posedávání po hospodách stojí velká část úspěchu seriálu, který je jinak docela slabý. Je to zkrátka celé spíš taková srdcovka. ()

Skleena

Takhle vysoko hodnotím především z úcty k výborné předloze. Takového mateoriálu přišlo vniveč... Škoda, převeliká škoda. Ale pana Zebrowskeho si budu více všímat, držel-li někdo tento počin nad vodou, byl to právě on - v kombinaci s vynikající hudbou, nutno dodat. ()

annihilation

Tohle je příšernost. Z tolika materiálu by neměl být vůbec žádný problém vytvořit něco poutavého, nebo alespoň trochu zábavného. No, očividně někde problém nastal. Díly jsou povětšinou dost nudné, vleklé, ubohá špetka humoru se objeví asi jen jednou... Takovýto seriál nemůže zachránit ani charismatický Michal Žebrowski, nic. Když má i počítačová hra stokrát lepší příběh, asi bude něco špatně... ()

Gaaron

Jasně, přímo to řve "nemáme téměř žádný rozpočet!", ale má to tak silný zaklínačovský feeling (a Zebrowski prostě JE Geralt), že jsem si to jako fanoušek hrozně užíval. ()

kvasiva

Celkově parádní dílo. Určitě mohlo být lepší a více těžit z knižní předlohy, ale i tak klobouk dolů před poláky. Obecně fantasy moc nemusím, ale ze Zaklínače jsem byl nadšen hned od začátku. ()

daEmoNickY

Zaklínači, co dodržují zákony robotiky. Elfové, židovští hipíci s rozumem jak Zelení (Na konečnou bitvu v zimě si nanesou zelený líčení, což jen prokazuje že nikdo tupejší není.). V o L ovi(ě)nný sarkasmus. (O.)V.ivA.T. .... / jo je to debilní, ale napadlo mě že první písmena prvních vět dávají dohromady ZEV-LOVAT , další věty vymýšlet se mi nechtělo / ___ HOU HOU HOU ___ _ Sněhurka napichovačka žvatlající o čistotě rasy (napichovač jako Vlad Tepeš)? _ Xenování šípů (Xena je chytala, zaklínač je odráží jak koule při kulečníku)? _ 8-letá holčička s SM maskou (nebudu zmiňovat kde všude jsou v ní otvory)? _ Skín s bičíkem (a zrovna ta zlá zaklínačská spermie ... podporuje moji teorii WW2 ... skínové přece také byli původně o něčem jiném a pak se to jaksi zvrhlo, podobně jako se ten skín zaklínač odešel od řádu Zaklínačů a pomáhal gestapákům)? _ Středověký gestapo mučí urostlýho blonďáka (světlý oči ale nemá tak jako v japonským http://www.csfd.cz/film/185821-claymore-kureimoa/ ... chtěl jsem dodat klonu, ale slovo "japonským" stačilo)? _ Podobně důmyslnej gestapáckej vyslýchač jako v http://www.csfd.cz/film/117077-inglourious-basterds/ (QT ... platí to samé co o japoncích)? _ Hipíci bez korálků a hipíkbusů? _ Hipíci co žerou kořínky a těla pošlých dětí? Kurva jo, jen dál. Jasný donutili vás, tak jako slunce a trávu, to vám taky vnutili, co? To nemluvím (protože to píšu) o hipíckých rádodajkách - yeah, love and peace forever, let's smoke on it b(r)utters. _ Telepatický úvahy (aneb někdo věděl že moc papíru na scénář nedostane, polsko je chudá země)? _ A svatá krev co tě spasí? Autor je prostě polák jako kůl. A mám takový svrbění že mu do pusy nenaprší (ledaby smrkal) ... Achjo. _ Každej si vychovejte svoji milenku od 8-let? (navíc ta poslední scéna jak Geralt veze jak princ na koni svoji 8-letou slečnu mezi vzyčenými kmeny stromů ... kůlama ready k šukání nebe ... tohle je otevřenější film než http://www.csfd.cz/film/136210-shortbus/ ... božínku, božínku všechny ty předsudky a koňformita (kůň jednoho zformuje jako banán zpátky do slupky) se do mý hlavy valí jako zhnilej banán ze slupky ... žišmarjá jak je možný aby to odvísílali ... bože bože teď budu muset udělat několik společenskejch zdrávasů - asi se pustím do nějaké zdejší intelektuální diskuze nebo na idnes, to vyjde nastejno) Teď kde se daj takový malý holky se svatou krví sehnat. Jak to je se svatou krví zjistím až poteče a ta poteče určitě. Počkat! Policie! ___ P(O)KROK ___ _Největší masér tady mluví o osudu jako kdejaká fetka. Vzhledem k tomu, že seriál je ze středověku, jsme se dostali jako lidstvo daleko ... ___ NAKLAD JE ZAKLAD POKLADU, TENTO SERIAL JE TOHO DOKLAD ___ Tento seriál je náklad pro můj mozek a nezapoměli i na pana (jak negr) Dlouhého, postavence s důležitou funkcí, Jojo ... řeč je o kozičkách, kočičkách, bobřících a ostatní zdanitelné zvířeně. ___ JEDNOU VETOU ___ . To mě teda poser (anebo ne, to radši pissing)! ___ SFX ___ Gumový příšery jako v starejch Béčkách tak jak to mám rád. ___ TO JAKO NEUMIS NAPSAT NORMALNI KOMENTAR ___ Co říct k příběhu? Dobře odvedená práce. Jojo, pánové a dámy i takto prostě se to dá vyjádřit. ___ A nakonec zdejší komentáře. Koukám že jsem se dostal mezi odborníky na film i literaturu, nemluvě o filmových adaptacích. Kurva vy zabedněnci mi připomínate jak nesnáším používání latiny. Tak šťasný léta strávený konzumem, znalci zpychlých podstatných jmen. () (méně) (více)

VaHo

Bída. Kdyby v seriálu nepadly slova jako zaklínač a Geralt, tak by mě nenapadlo, že to má něco společného s dílem Sapkowského. Tvůrci knihy vypreparovali a nesmyslně změnily charaktery některých postav. Marigold – bard a svůdník v seriálu vypadá, jako oplácaný strejda z Horní Dolní, kterému chcete přes hubu. Yennefer, hraje herečka, která asi vyhrála v castingu roli služky, a původně měla být v celém seriálu jen 5 minut, ale shodou neuvěřitelných náhod byla obsazená do role čarodějky. Představitel Geralta není špatný, ale tohle prostě není řezník z Blavikenu. A ta bílá paruka tomu taky nepomáhá. Díly mají kolísavou kvalitu. Většinou je to utahaná a nudná podívaná, u které jsem měl problém neusnout. Ovšem klíčový je nedostatek prostředků. Připadal jsem si, že se dívám na nějakou typickou českou pohádku, kde království vypadá jako před bankrotem. Drak v třetím díle byl směšný už v roce 2002. Seriálový Zaklínač na úrovni se prostě bez odpovídající výpravy neobejde. ()