Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

sheen

Velmi pěkná fantasy. Krásné vyprávění Geralta z Rivie ( Bílý Vlk, Gwynbleidd), který se živí zabíjením netvorů a nestvůr, kteří ohrožují lidi. Na své pouti se ovšem setkává i s netvory, kteří mají lidskou podobu. Za všech okolností nestranný, jen tak bezdůvodně se nežene do žádného boje. Je to bělovlasý bojovník ve světě, kde vládne bezpráví, vraždy a znásilnění. Jediné právo je tady právo meče. To Geralt zná moc dobře, od mala byl vychováván v Kaer Morhenu spolu s ostatními mladými chlapci, kteří byli určeni, jako děti předurčení. Jeho mentorem byl jeden z nejstarších zaklínačů, Vesemir. Můžeme se tak setkat se slavným bardem Marigoldem, slavnou a překrásnou čarodejnicí Yennefer a s dalšími postavami fantasy světa. Seriál je daleko rozsáhlejší než stejnojmenný celovečerní film. Celým příběhem nás provází nesmírně krásná hudba, asi jeden z nejlepších soundtracků co jsem kdy slyšel. Do karet Zaklínače hrají také krásné, rozmanité prostředí i zajímavé postavy. ()

Beckett51

Knihy jsem zatím nečetl, ale dostala mě dokonalá atmosféra, syrovost, dokonalý ne-efekty, špičková hudba a představitel hlavní role. Škoda že se nenatočila druhá řada. ()

Stegr

90% - Zaklínač je pro mě srdeční záležitost, proto tak vysoké hodnocení. Navíc Zebrowski zvládl roli hlavního hrdiny tak skvěle zahrát, že před ním musím smeknout... ()

Mi Nü-Chai

Zaklínač rozhodně není nezadaptovatelné dílo, ba naopak, řekla bych, že je pro nějaký hezký a nenáročný fantasy film či seriál jako stvořené. A po dokoukání seriálu musím říci, že jsem se zase tolik nemýlila. Slušná a příjemná podívaná, herci v čele s Geraltem (tomu to navíc vyloženě sekne:)) nejsou vůbec špatní, jen ta výprava by mohla být lepší. Netuším, kolik peněz se podařilo z producentů vyždímat, ale je dost krutě poznat, že jich bylo mnohem méně, než by takový projekt potřeboval. ()

misterz

Vypadá to tak, že chystaný seriál Zaklínač sa bude držať poviedok, tak ako aj táto verzia. Aj tu bol Marigold, Yennefer, Ciri....dokonca sa autori nebáli ani ľahkej erotiky. Jednotlivé dielčie príbehy na základe Sapkowského predlohy síce nemôžu sklamať, no seriálu trochu podráža kolená slabá výprava, ktorá miestami bola fakt hrozná. Keby to aspoň nebolo tak neprirodzene uhľadené, ale sem tam aj trocha špiny... no nebolo tomu tak. Priemer, hlavne za obsah a výborné stvárnenie Zaklínača v podaní Michała Żebrowského.60/100 ()

Webb

Jeden z mála seriálů, které na mě zapůsobily. Líbil se mi jak příběhem, dějem, tak i hudbou, ale hlavně charakterem Geralta, kterého si asi nejde neoblíbit. Knižní předlohu jsem nečetl, proto srovnávat nemůžu. ()

swamp

Když už se nám přiblížil The Witcher s Cavillem a já dočítám čtvrtou knížku, tak jsem si řekl, že bych mohl zhlédnout i původní seriál polské produkce. Żebrowski je rozhodně charismatický 'wiedźmin', a když si odmyslím na dnešní dobu vtipné digitální příšery, tak se vlastně jedná o docela příjemnou podívanou. Vůbec mě tedy nebavilo prvních pár dílů, ale když je divák přežije, zbytek je docela koukatelný. ()

Geralt z Rivie

Kdybych nikdy nehrál Zaklínače (PC i PS4) a hlavně nečetl knihy, tak přimhouřím oči víc. Dokážu ocenit, že je to polská nízko rozpočtová akce, ale ten drak ve 4 díle (v tu chvíli bych i věřil slovům, že zlatí draci nejsou a je to jen iluze :-D; nikdo nikdy neviděl zlatého draka, je to podvod :-D) Doporučení: 1. podívat se na seriál, 2. hrát hry a 3. číst knížky. ()

Slartibarkfast

Naštěstí mne neodradilo pár prvních dílů a stihl jsem si paralelně přečíst i knižní předlohu, která byla neskutečně svěží a obsažná, což se nedá říci o pokulhávajícím seriálu. Nicméně je to na Polsko velice solidní dílo a Michal Zebrowski byl naprosto přesným ztělesněním knižního Geralta. Ač se to možná zdá neobjektivní, dávám čtyři hvězdy, jelikož jsem se na každý další díl opravdu těšil a to se mi nestává u špatných seriálů. 75% ()

klerik

Celkom sa divím takým dobrým hodnoteniam. Seriál má síce svoje čaro - mrzutý hrdina, obnažené ženy, pekná krajina a hudba... ale ostatná technická stránka je katastrofa. Prvá scéna, ktoru začína seriál (ale je súčasťou neskoršieho dielu) ja tak zle natočená, že by si to všimol aj Uwe Boll... O to viac som bol prekvapený, že režisér Marek Brodski má občas dobré nápady - hlavne vtedy, ked tam nemá žiadnu latexovú ani počítačovú potvoru, a šikovnými zábermi a pohybmi kamery vie navodiť atmosféru súboja aj napätia. ALE keď ide o priamy boj alebo využívanie atráp, je to omnoho(!) horšie. Digitálny drak ma slušne rozosmial, spomalené zábery a prechody kamery ma zhnusili... Nevyužitá príležitosť... ()

Arsenal83

Poľská verzia Pána prsteňov, ale akosi bez farby a jedna z ženských postáv hraje herečka s menom Varecha a to mi stačí. ()

becki_tu

Ačkoliv je na seriálu vidět nízký rozpočet, čemuž odpovídá i kvalita triků a obecně i menší množství akčních scén, příběhově to není až tak špatné. Fandové knižní předlohy budou od prvního dílu doma, ostatní příležitostní diváci budou docela tápat. Vzhledově i dabingově se Geralt docela povedl. ()

Sawy

Legendární Sapowského knihu jsem bohužel nečetl,ale před seriálem jsem hrál vynikající hru Zaklínač,takže pro mě svět,ve kterém se seriál odehrává nebyl úplně neznámý.Celkově bych řekl,že na televizní počin je to rozhodně nadprůměr,profesionálně udělaný a určitě zajímavý.Problém bych viděl hlavně v tom,že Geralt tady zvlášť v první polovině nemá žádnou zvláštní motivaci,jenom tak jezdí po světě a přemýšlí,jestli je zaklínač nebo člověk.Atmosféru to má,exteriéry jsou nádherné a Michal Zebrowski je dokonalý,ale stejně by bylo lepší vymyslet nějaký souvislejší příběh,který citelně chybí.Trošku mi chybělo víc zabitých monster a míň lidí,protože alespoň ze začátku Geralt mohl aspoň trochu ctít své předurčení a taky jsem čekal,že jeho bojový styl bude,no řekněme...elegantnější.Jednoznačně nejlepší epizody byly s Marigoldem,ty bez něj byly spíš naplněné vatou.I tak mě ale seriál bavil a rozhodně to není taková hrůza,jak jsem se tady z některých komentářů dočetl.Silnější tři hvězdičky. A hudba je skvostná! ()

Morholt

Asi je to tím, že jsem dřív Zaklínače viděl, než četl, takže mi nemohlo nic dobrý dojem z knížky zkazit. Samozřejmě že na Sapkowského předlohu seriál nemá, ale z mého pohledu je zpracován celkem příjemně a v tehdejším světě fantasy seriálů i odvážně. Trefou bylo i obsazení Zebrowského jako Geralta a tak vlastně jediné, co bych seriálu vyloženě vytkl, je triková stránka věci, ale finance asi nebyly takové, aby si tvůrci mohli vyskakovat. Kdybych dříve četl, nejspíš bych seriál sepsul, ale takhle je to ode mě za 70%. ()

stub

O něčem úplně jiném než předloha, ale celkem se to podařilo. Je znát nic moc rozpočet, ale vzhledem k tomu, jaký fantasy seriály se obvykle produkujou... ()

bouncer

Poměrně povedený seriál podle slavné předlohy. Samozřejmě není to vizuální hollywoodská hostina, ale spíše poctivá televizní práce. Především představitel zaklínače Geralta, Michal Zebrowski, seriál skutečně táhne a nese ho na svých bedrech. Nejvážnějším záporem je, že bez lepších triků a možností se tvůrci měli zaměřit hlavně na příběh a ten je u tohoto seriálu dost nesourodý. Některé díly ve stylu povídek na sebe nejsou přímo návazné a docela to funguje - je vybudována hlavní postava a sledujeme její jednotlivé příběhy. Pak se ale z ničehonic tvůrci pustili do velkého románového příběhu, který se rozhodli vtěsnat do několika dílů...no a podle toho to dopadlo. ()

JohnCZ

Bohužel očekávané se stalo skutečností. Zaklínač očekávání rozhodně nenaplnil, ale na druhou stranu ani nijak výrazně neurazil. Největší chybu vidím v celkové nevýraznosti celé adaptace. Povídky byly vtipné, dojímavé, napínavé a tak celkově poutavé, což seriálu schází. Děj je povětšinou zoufale nevýrazný a kdybych nečetl knihy, nemyslím, že bych u toho vydržel. Avšak jsem to já, člověk, který se zachvěje i při vyslovení názvu a jmen jako Ciri, Nilfgaard, Scoia'tael, Skellige nebo třeba Marigold. Exteriéry musím pochválit - přesně tak jsem si plus mínus představoval prostředí, kde se děj knih odehrává, nicméně kostýmy a interiéry mě hodně zklamaly. Mám pocit, jako kdybych sledoval nějakou starou českou nízkorozpočtovou pohádku, než fantasy. Cintru jsem si vždy představoval jako honosný hrad a v seriálu to spíš vypadá jak Popelčin zámek skřížený s Dráculou. A co? Nepotřebuju vidět přenádhernou animaci, pouze by stačilo kdyby udělali adekvátní interiéry. A hradiště Zaklínačů Kaer Morhen zpracováno jako jeskyně? No wtf? Výběr herců je též dost zoufalý, jelikož nejsou vůbec vystihnuty jednotlivé charaktery. Zebrowski je ovšem jako Geralt z Rivie oproti zbytku hereckého ansáblu vybrán skvěle. Marigold už ale rozhodně není čarokrásný bard a děvkař, ale vypadá spíše jako ochlasta (i když je to jinak dost velkej sympaťák a má svůj zvláštní charakter). Yennefer, vonící po šeříku a angreštu, rozhodně není tak čarokrásná, jak je popisována v knize. Spíše naopak. A to mi neříkejte, že v Polsku nemaj pěkný baby!? Efekty jsou hodně podprůměrné, ale to rozhodně jako výtku neberu - prostě na to nebyly prachy. Každopádně ale když už dělám fantasy seriál, navíc podle takto kultovní předlohy, chtělo by to prostě mnohem, MNOHEM víc. Zaklínač se sice odehrává ve středověku, ale znalosti zdejších lidí v oblasti medicíny, patologie a mnoha dalších věd jsou téměř na úrovni moderní doby, což v seriálu rozhodně vidět není. A je tu hromada dalších věcí, které jsou špatně a nemyslím si, že by byl takový problém je udělat správně. Měl jsem pocit, že tvůrci seriálu viděli předlohu z hodně velké dálky a absolutně nedokázali pochopit a následně zobrazit pointu. Což je strašná škoda. Bohužel. Pokud ale přehlédnou nepodařenou adaptaci, je to dost dobře koukatelné fantasy. /edit: Po shlédnutí zbytku epizod zvyšuji na 3*. Kvalita se o kus zvýšila, ale tu třetí hvězdu uděluji hlavně za krásnou Marigoldovu baladu "Zapachnialo powiewem jesenia" v jedné z posledních dílů. ()

El Pistolero

Jako fanoušek Sapkowského předlohy jsem šel do seriálového „Zaklínače“ i přesto, že se na něj hodně plive. Odteď už můžu tvrdit, že ne zcela právem. Možnosti polské televize jsou značně omezené, není to žádná HBO, nicméně fantasy stvořila, dá se říct, plnokrevnou. Nebudu řešit digitální zpracování některých monster, které bych přirovnal k pokusům některých českých štědrovečerních pohádek z posledních let. Co totiž stojí za pochvalu, je atmosféra, výprava, hudba a především Zebrowski coby Geralt z Rivie, který je tak dokonalý, že si v této úloze skoro nedovedu představit jiného herce. ()