Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Xeelee

Jste mu vděčná, Mandy? – On mi… pomohl. Nádherně šokující originální filmeček. I za 18 dní se dá natočit TV film, který se díky své kvalitě dostane do kin. Škoda té střely do hrudníku, která se přesunula do ramene. Jinak nemám filmu skoro co vytknout. Snad jen to, že se „nelogičnosti“ objasní až v druhém a třetím díle. Konec hry. ()

SOLOM.

Série SAW měla skončit tímhle filmem. První díl je totiž jediný, který mě dokázal pořádně zaujmout, protože do té doby jsem moc podobných filmů neviděl. Kvalita pokračování šla potom rapidně dolů a stala se z toho poprůměrná hororová sága, po které za nějakých deset let neštěkne ani pes. Tento díl na mě zaútočil jak po psychické, tak i brutální stránce, obě byly vyvážené a utvořili velice hustou atmosféru na kterou asi nezapomenu. Kdykoliv se na to podívám znovu. Zatím jsem viděl jen čtyři díly a nemám chuť si vůbec zhánět ten prozatím poslední. ()

Thomick

Vtáhne, podrží, přidusí, zmáčkne, vymačká, odhodí ... toť postup Saw. Někomu to může připomínat Sedm, jo, přesně. Někomu Telefonní budku, áno. Dva filmy mé soukromé top 20. Saw je ale především nadmíru originální snímek, který těží z kameramanského i režisérského mistrovství stejně jako z kvalitního a nevyzpytatelného scénáře s pointou, která konečně potvrdí vaši domněnku, že Zap to přece nemůže být - to by pak bylo moc banální. No není to banální, fakt že ne. 95%. ()

AlfaNumerO

Ve své době nevídaný počin, o kterém jsme nespočetněkrát kecali u piva. Též počátek téměř nekonečných pokračování, kdy každý díl obrátil díl předchozí neuvěřitelným twistem úplně naruby. Pokud bych měl hodnotit jako průměr za všechny filmy, budu oscilovat někde kolem 50%. Jako první díl této "série" definující pravidla tohoto sub žánru však míří hodně vysoko. 86% ()

ARI50

První nápad o mistra hororu ve mně nechává otevřené pocity. Film je v celku velmi slušný a rozjetý a dostaneme dobrou dávku krve a menšího masakru a hlavně super příběhu ale nechávám otevřené vrátka na pokračování. ()

Exkvizitor

Výchozí situace dost připomíná (nebál bych se říci, že geniální) Kostku - lidé (v tomto případě dva) se probouzejí na neznámém místě, neví samozřejmě proč, ani co spolu mají společného a co je konečným cílem hry, kterou s nimi někdo hraje. Důvod proč si myslím, že Kostka je lepší než Saw (opravdu se neubráním srovnání) je fakt, že v Kostce byla dost propracovanější psychologie postav, daná scénářem. Scénář v Saw je nejen poněkud plochý a současně i dost zmatečný - odehrává se tu hned několik mikropříběhů, které spolu sice souvisí a jsou z větší části nepochybně nezbytné pro pochopení závěreční pointy, současně ale brání vybudování hutnější atomosféry. Saw rozhodně není originálním počinem a na dané téma už jsme měli možnost vidět lépe napsané, zrežírované i zahrané thrillery. Přesto se jedná o chytrý film, který nenudí a nutí přemýšlet. A takových filmů není nikdy dost. ()

Dharter

Měl to být inteligentní film, a měl jsem vysoké požadavky, hrál tu ale Michael Emerson, aka Ben z Lost, takže něco málo jsem prominul. :) ✔ ()

JASON_X

Předesílám, že budu k celé sérii nekriticky neobjektivní, protože tenhle typ filmu je jeden z mých subjektivně nejoblíbenějších šálků filmového čaje - tedy vysoce temný a syrový děj s existenciální hloubkou a prostý sentimentu, patosu a cajdákovité hudby. Zkrátka poctivá brutální řezničina bez špetky naděje na šťastný konec. A přitom dějová zápletka je natolik nerealistická, že na zobrazované násilí lze úspěšně pohlížet s odstupem, člověk si neustále uvědomuje, že je to jen filmová nadsázka. Takové filmy mou duši konejšivě zklidňují. Ale nepochybuju o tom, že citlivějšího jedince může takovýto způsob nadsázky dost silně poznamenat, takže varuji - nic pro jemnocitné povahy. Už ona památná slova "On asi nechce, abychom přeřízli ty řetězy. On chce, abychom si uřízli nohy..." dávají tušit, že diváka čeká nevšedně drsná podívaná. A vskutku. Atmosféra celého filmu je už od počátku tíživá a depresivní, umocněná navíc zajímavou hudbou, vražedné způsoby jsou důmyslně kruté a bolestivé, postava Jigsawa je téměř nadpřirozeně zlověstná a použité zvířecí masky působí démonicky děsivě. Také nás čeká několik překvapivých zvratů a celé to pak vygraduje ve strhujícím finále. Tleskám. Takhle skvěle udělaný thriller se nevidí často. ()

mm13

Je to tak na ***1/2, ale keďže som v prísnom období, tú polhviezdičku uberám... A tiež sa moje očakávania pri sledovaní vyvíjali smerom k stúpajúcej kvalite, zatiaľ čo ono vzrušujúce balancovanie medzi originálnou nezávislou produkciou a neurážajúcou B kategóriou v úplnom závere spadlo do až príliš hlbokého B-čka a preto dnes v mojom pohľade prevažuje rozčarovanie. Inak sa mi ale po formálnej stránke páčil mix kanadského feelingu (spomeniete si na Kocku aj Cronenberga) a ázijskeho prístupu k zobrazovaniu násilia (tu žiaľ bez podtextu). Skrátka opäť raz film, ktorý síce mimoriadne zaujal, ale v zozname klasík zastane tie nižšie priečky. ()

Bauer

Miluju tyhle brutální thrillery a takže i tenhle.Králem takovýchto thrilleru je u mně S7DM , ten má 100% a Saw má 99.9%.Myslím si že je to moc špičkovej film od kterýho sem nečekal nic a dostal sem opravdu kvalitní film který nenechá člověka ani minutku v klidu.Ťed po hodině když jsem to dokoukal tak furt mám nervy v prdeli. ()

Mgb21

Film s dobře vystavěným příběhem. Zajímavě natočen, jen jsem se občas ztrácel v časové linii příběhu. Konec je parádním vyvrcholením celého filmu. Hudební stránka celému příběhu přidávala na atmosféře a perfektně doplňovala obraz. Jen mi příběh v něčem připomínal Telefonní budku. Taky snaha o jakousi nápravu lidí, ale tady jim ho spíš zničí, než napraví. ()

becki_tu

Možná je trochu škoda, že se režie ujal méně zkušený James Wan, ale i tak to zvládl s bravurou a smekám před ním. S potenciálem, který Saw má, se dalo pracovat tak, že bych po zkouknutí neváhal ani vteřinu a dával bych hned za 5. Takhle to je "jen" za čtyři s tím, že Saw je jeden z nejlepších hororů posledních let a že jsem se opravdu náramně bavil, bál a děsil zároveň. ()

Morholt

Sawmánie mě celkem dlouho úspěšně míjela, ale nakonec převážil pocit jakési hororové nedovzdělanosti a já se donutil věnovat večer alespoň prvnímu dílu. A musím říct, že jsem neviděl nic extra. V mých očích se jedná o lehce nadprůměrný thriller se slušnou atmosférou a výbornou muzikou, ale stavba příběhu mě nijak zvlášť neoslovila a ani ji nepovažuji za příliš originální. Co do nějakých šokujících záběru a bizarních mordů Saw také zůstalo za očekáváním, takže hodnotím sice pozitivně, ale nechápu, proč z toho všichni vyšilujou. 60% ()

Lucasion

"PŘEŽÍT, NEBO ZEMŘÍT. VYBER SI!" Otázka zněla jednoduše - Chceš složit i tuhle Skládačku? Já říkám - Ano chci! James Wan je můj oblíbený režisér a to co umí, považuji za perfektní. Chtěl jsem zvolit nějaký zapamatihodný film jako můj tisícátý ohodnocený. A po zhlédnutí musím říct - Ano, vybral jsem si dobře. Ve skutečnosti jsem si vybral hodně dobře. James Wan si pohrál s mojí myslí tak, že zkrátka musím pouze tleskat. Nechal mojí mysli skládat puzzlíky děsivého případu a na konci mi vše otočit naruby a pak ještě dvakrát přetočil a převrátil. Saw je geniálně šílený a šíleně geniální. O to víc musím tleskat, protože se jedná vlastně o Wanův debut. U Fincherových Seven (1995) jsem trošku věděl, do čeho jdu a finále je zkrátka geniální, morbidní a takové na které vzpomínáte ještě dlouho poté. Hra o přežití je na tom dost podobně. Já totiž nemohu popsat, jaké pocity jsem měl po zhlédnutí filmu Seven, ale jistě mohu popsat pocity, jaké jsem měl po shlédnutí Saw. Bylo to prostě bizardně dokonalé! Hudba, která odpočítává sekundy. Herci, kterým utíká čas. A hlavně vrah, který nezná slitování. Jigsaw vytvořil pravidla hry a jejich porušení se tvrdě trestá. A co víc? Pravidla hry neznají slitování. Herecky mě potěšil Danny Glover v roli detektiva. Příběh a vyšetřování se rozbíhá a přitom Adamovi (Leigh Whannell) a Doktoru Gordonovi (Cary Elwes) vyprchává v rozsvícené koupelně život i čas. Nitky se zamotávají, aby napětí bylo na hraně vaší trpělivosti a nedočkavosti. Film je doslova psychologickou hrou, která trýzní vaše svědomí. Finále je pak silné a zdrcující. Wan si tentokrát nepohrává s lekačkami, ale naopak s mrazivými podněty. I když na mě působí děsivě i samotná Jigsawova loutka, která zadává smrtící úkol. Jistě taky nezapomenu na skvělou scénu osvětlování pokoje pomocí zrcadlovky. Zvraty jsou nečekané a atmosféra místy silně zneklidňující. Takže verdikt je jednoduchý. Wan stvořil svůj masterpiece, který je promyšlený do posledního kousku. Ano, král hororu a mistr napětí. Stvořil hru, která děsí a trýzní diváka tím nejlepším možným způsobem. Jak se pozná zatraceně dobrý film? Takže, že den po zhlédnutí nad ním stále přemýšlíte. A máte silné nutkání si ho hned pustit znovu. Což si ani nepamatuji, kdy se mi stalo naposled. A když tak nad tím přemýšlím... Asi dnes ještě nepůjdu spát. "Game over" ......To finále je prostě kulervoucí! (96 %) ()

Handle

Nesmírně působivá, napínavá a originální lahůdka, která je prostě výborná po všech stránkách. Je to i brutální, šokující a drsný, ale všeho s mírou. Skvěle zrežírované, zahrané a naprosto úžasně zpracované od audiovizuální stránky až po příběh (IMDb Metascore 46% je snad vtip! :)). Při tomhle se prostě nehnete až do konce. A jelikož je to snad poprvé, co jsem viděl dokonce i ponaučení v psychologickém hororu, tak nejde jinak než 5*! ()

codeas

Už jsem myslel, že začne platit pravidlo... horor = špatný film, ale byl jsem přiveden z omylu. Užasná atmosféra celého filmu, kterou přímo excelentně zakočují před závěrečnými titulky... ()

ladylucifer

Velmi originální thriller, který myslím právem byl nazván Horor roku 2004. Od začátku velmi napínavé a velmi šokující. Stačilo jen vidět upoutávku se scénou, kde dívka lovila klíč k železné pasti na její hlavě v útrobách břišních svého přítele, a milovník hororů nemohl klidně spát, dokud neshlédl film celý. Možná název Pila byl zavádějící, ale na konci filmu se vše vysvětlí a to vysvětlení je skutečně něco, co zastaví dech každému ;o). ()

Gary

Po Vraždách podle Jidáše další thriller hrající si s motivem Se7en. Tohle je ale lepší, než Lambertova napodobenina. Rozhodně co se hereckých výkonů týče (Cary Elwes se snad i naučí hrát!) a psychické stránky jakbysmet. Na mě snad až příliš nechutné, hlavně ty sestřihy starších mučení... Ten závěr..no..? Nevím. Danny Glover rules! ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)