poster

Zajati vesmírem

 • USA

  Marooned

 • Československo

  Zajatí vesmírom

Dobrodružný / Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 1969, 134 min

 • italka63
  ****

  Mně se to líbilo, musím vzít v potaz dobu vzniku filmu.To, že z tohoto tématu vykrystalizovala myšlenka na spojení Sojuz-Apollo, je dalším přínosem v realitě. Gregory Peck, ten nádherný, charizmatický chlap, ten filmový tahoun v NASA a spousta ostatních lidí v celém týmu, odvádějících poctivou, mravenčí práci na záchranu posádky Apolla, jenž zůstane trčet vysoko nad matičkou Zemí. A čas a kyslík, to jsou dvě důležité veličiny. Nečekejte akční scény ve volném vesmíru, tenhle nechtěný předchůdce Armageddonu je prostě nemá. Ale má napětí, emoce, tragédii, radost...prostě všechno:-)(27.4.2014)

 • Padme_Anakin
  ****

  Tři astronauti uvězněni v plechovce bez zážehu, tomu říkám pořádný malér. Gene Hackman mi byl víc než srozumitelný, neumím si představit tu prostorovou tíseň, naprostou bezmocnost, čiré zoufalství, které bravurně ztvárnil. Nicméně Gregory Peck je zde nepřehlédnutelný, jeho mužné charisma a nádherný hlas potáhl ty dvě hodiny bez problémů. Drobné výhrady zametám pod koberec, neb jsem spokojená.(7.9.2019)

 • Lacike
  ***

  Realisticky pojaté sci-fi v štýle Apollo 13 alebo Marťan. Tentokrát sa Houston snaží dostať späť na zem trojčlennú posádku z vesmírnej stanice na ktorej strávili niekoľko mesiacov. Ale motory v raketopláne v ktorom letia sa pokazia a nastal problém. Takže nás čaká milión technoblábolov, ktoré sa tvária realisticky. Posádka je celkom sympatická. Tvorí ju rozvážny kapitán Crenna, chladný matematik Fanciscus a horkokrvný zmätkár Hackman. A v Houstone to celé riadi Peck. Prostredná časť filmu v ktorej sa snažia prísť na to jak astronautov dostať na zem je najlepšia. Napriek nekonečným technoblábolom je celkom napínavá. Na druhej strane už strašne zastarali komické scény z vesmíru alebo poskakovanie hercov na lanách evidentne v štúdiu, čo má predstavovať interiér vesmírnej stanice. Preto ma úvodná dvadsaťminútovka už príliš nebavila. No a záver so záchranou v ktorej sa zázračne ukáže aj ruskú kúzelník je mi pripadala trochu WTF. Keď už do toho chceli zapojiť rusov, tak to mohli urobiť oveľa skôr spôsobom, že by sa ich snažila USA vláda požiadať o pomoc. A nie že sa tam objaví z čista jasna v poslednej minúte chlapík v červenom a vodkou v skafandri. To trochu preháňam, ale tak to pôsobilo a tú snahu o realističnosť to dosť narušilo. Takže celkovo to je už dosť zastaralý sci-fi film, ale pre fanúšikov žánru sa to raz oplatí vidieť. 5/10.(13.5.2020)

 • dobytek
  ***

  Věřim, že v roce 1969 to asi byla bomba, ale z dnešního pohledu je to už trochu naivní. Na filmu se mi líbilo, že nepůsobí nijak supermansky nebo přehnaně pateticky. K celý záchranný akci se přistupuje tak, že to jako asi nevyjde, kosmonauti taky nejsou žádný neohrožený gerojové, ale naopak jsou nervózní, vystresovaný, dělaj chyby, atd... Výbornej byl zejména Gene Hackman. Velkym překvapenim pak bylo, že celou situaci zachránil rusák. To je v americkym filmu něco nečekanýho a nevídanýho. Celkově vzato se jedná o docela slušnej film, ale už ho dost nahlodal zub času, takže jenom 3 hvězdy.(5.9.2014)

 • Kryton
  ***

  Hodně stará verze Apolla 13 pokud bych měl srovnávat. Stáří rovná se delší stopáž, horší triky (dnes) a jedna osoba musí být ta otravná, která to pokaždé schytá. Aspoň tak mi připadalo, že stejně jako posádka jsem trpěl i já přes 2 hodiny. A nyní ohledně konce - není to spoiler, protože nikdo jiný ve Vesmíru v tu dobu nebyl - Rusové zachrání Amíky ve Vesmíru. To ve své době muselo dost předběhnout.(18.3.2013)