poster

Zajati vesmírem

 • USA

  Marooned

 • slovenský

  Zajatí vesmírom

Dobrodružný / Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 1969, 134 min

 • Davered
  **

  Namet "ztroskotani" ve vesmiru je slibny a sceny s uvizlou posadku patri k vrcholum tohoto snimku. Bohuzel je zde ale velky duraz kladen predevsim na "vedecky" aspekt sci-fi a tak povetsinu casu sledujeme sahodlouhe deni v ridicich stanicich na Zemi. Ze snahy vytvorit realisticky obraz vesmirneho programu tak vznikl bezkrevny suchar plny nesrozumitelneho vedeckeho zargonu. Je s podivem, ze i z neceho tak fascinujiciho jako je start vesmirne lodi se tomuto filmu podarilo udelat absolutni nudu (predevsim prvni start zachranne lodi je temer k nepreziti). Paradoxne, navzdory veskere realisticnosti se snimek neubrani rozlicnym nelogicnostem a nesmyslum--za vsechny priklady postaci ponekud rozpacite, politicky korektni rozuzleni.(18.11.2014)

 • misterz
  ****

  Kvalitatívne porovnateľné s Apollom 13, možno trocha slabšie. Síce nejde o môj preferovaný námet, avšak film ma svojimi formálnymi prostriedkami dokázal zaujať, po obsahovej stránke už trocha menej. Naozaj je obdivuhodné, ako je snímok vzhľadom na rok svojej výroby výborne technicky zvládnutý. Prospelo by však, keby tam bolo menej technických termínov a náležitostí čo sa týka štartu a obsluhy rakety vo vesmíre. Namiesto toho sa tu mohlo lepšie pohrať s jednotlivými postavami a venovať viac času ich psychológii. Minimálne by to pomohlo emotívnej a atmosferickej stránke, ktoré tu dosiahli ledva priemernú úroveň. 70/100(11.4.2016)

 • Djkoma
  ****

  Zajatí vesmírem (Marooned) by šel ve zkratce popsat jako starší verze Apolla 13 z roku 95. Podobnost je pochopitelně zarážející, na druhou stranu tématika vesmíru a problémů v něm je v podstatě téma, bez možnosti výrazně měnit příběh nebo postupy. John Sturges však není žádné béčko (kdo viděl třeba velký útěk ví své) a tak předvádí s filmem příjemné kousky i s problematickou délkou 134 minut, která byla i pro A13 trochu problematická. Pomáhají mu však velmi dobří herci, v čele s Gregory peckem, Richardem Crennou a Genem Hackmanem (sakra, ta jeho postava je protivná....). Potěšil i pohled do "zákulisí" a skutečných motivů v rozhodování prezidenta USA v podobných situacích. Mnohé také překvapí konec, který je však vzhledem k celému filmu trochu (nechci říct nesmyslný, ale spíše) kostrbatý (protože vytváří mnoho dalších otázek...). Přesto velmi příjemná a kvalitní vesmírná podívaná, která má pochopitelně pro dnešního diváka již "vtipné" vizuální efekty. PS:vzhledem k oscaru za vizuální efekty pro snímek 2001: Vesmírná oddysea je pochopitelné, že o rok později Marooned dostalo stejnou cenu za stejné efekty:)(5.11.2009)

 • Honzíno
  ***

  Za autentičnost dávám lepší tři. Abych měl ještě lepší zážitek, chybělo mi častější využití solidního zvukového a hudebního podkresu (když už byl) a taky větší spád. Dějově je to skutečně hodně rozplizlé a pomalé na 134 minut. Nicméně se jedná o klasickou 'scifárnu - nescifárnu', neboť fantasy prvek je zde nulový, čili jenom věda. A to je u mě vždycky palec nahoru. PS: Perfektně zahrané!(20.6.2012)

 • Ketri
  ****

  Předem děkuji za tip D.Moorovi. Příjemné připomenutí atmosféry sci-fi filmů šedesátých let. Pomalu plynoucí děj, dlouhé záběry, záhadné pazvuky vesmíru a prapodivné tóny industriální hudby budoucnosti. Bez těchto ingrediencí se žádný film té doby a tohoto žánru neobešel. Mělo to (a stále má) rozhodně své kouzlo. Díky těmto filmům si může dnes člověk uvědomit, co v začátcích letů do vesmíru lidé dokázali a hlavně s jakým vybavením. Jako bych už slyšela zvídavé dotazy dětí: "Páni, ti filmaři si ta zařízení představovali ale srandovně, taková neohrabaná, veliká". A překvapující odpověď: "Ale to si ti pánové nevymysleli, to se opravdu používalo".(12.8.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace