Zajati vesmírem

• slovenský

Zajatí vesmírom

Dobrodružný / Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 1969, 134 min

Rozhodně jeden z nejlepších "reálných sci-fi filmů", co jsem viděl. Zajati vesmírem jsou místy obrovská psychologická ždímačka, která tedy alespoň na mě zapůsobila setsakra silně. Vynikající herecké výkony v čele s bezmocným a vystresovaným Genem Hackmanem, tísnivá atmosféra, scény, ve kterých se toho sice moc neděje (první start), ale nějakým záhadným způsobem jsou napínavé, hudba - jestli se tomu dá vůbec tak říct, stále působivé vizuální efekty... To všechno přispělo k mé takřka absolutní spokojenosti. Až jsem litoval, že film nebyl o něco delší a některé věci, kterých se dotkl jen okrajově (příprava záchranné rakety), více nerozpitval... Pohříchu neznámý snímek za pět hvězd.(12.7.2011)

LISTEN, BABE, I.. I JUST WANT TO TELL YOU THAT I LOVE YOU! WHAT? I SAID, I LOVE YOU. I JUST WANTED YOU TO KNOW. I KNOW THAT! I JUST WANTED TO MAKE SURE!!! Mno vesmírný filmy jsou skvělí. Tenhle konkrétní má své vrcholy i pády. Začátek filmu je trochu nudný, ale to je pochopitelné. Napřed musí být vesmírná rutina a pak teprve se musí vše pokazit. Když se nepovede zažehnout motory pro cestu zpět na matičku zemi, pak teprve začíná ten správný boj o přežití. Zápory: Hackman tu byl nesympatický, nervózní a nechápu jak prošel psychotesty, když na bílém papíře viděl obilí. Scéna s manželkami = jedna velká nuda a u Cecile s rukou na monitoru jsem čekal, že začne vřískat Steven Tyler. Závěrečná ruská loď pípala jako couvající náklaďák a mrzí mě osud kosmonauta Crenna. Plusy: Crenna. Gregory Peck vypadal opravdu jako šéf Nasa a nějaký to napětí se tam přeci jen na rok 1969 našlo. Režisér Sturges opravdu uměl.(14.4.2016)

Takové Gravitační Apollo 13 s přepálenou stopáží a lehkou unylostí, ale přesto si to u mě vysloužilo ke 3* ještě +0,5* za svoji historickou hodnotu :) Na film ze '69 skutečně několika drobnostmi (no, drobnostmi :) překvapivé - třeba v těch opomenutých příbuzných za sklem, kteří to jen nechápavě za sklem opomenuti sledují a jen tuší nejhorší.(30.7.2014)

Kvalitatívne porovnateľné s Apollom 13, možno trocha slabšie. Síce nejde o môj preferovaný námet, avšak film ma svojimi formálnymi prostriedkami dokázal zaujať, po obsahovej stránke už trocha menej. Naozaj je obdivuhodné, ako je snímok vzhľadom na rok svojej výroby výborne technicky zvládnutý. Prospelo by však, keby tam bolo menej technických termínov a náležitostí čo sa týka štartu a obsluhy rakety vo vesmíre. Namiesto toho sa tu mohlo lepšie pohrať s jednotlivými postavami a venovať viac času ich psychológii. Minimálne by to pomohlo emotívnej a atmosferickej stránke, ktoré tu dosiahli ledva priemernú úroveň. 70/100(11.4.2016)

Za autentičnost dávám lepší tři. Abych měl ještě lepší zážitek, chybělo mi častější využití solidního zvukového a hudebního podkresu (když už byl) a taky větší spád. Dějově je to skutečně hodně rozplizlé a pomalé na 134 minut. Nicméně se jedná o klasickou 'scifárnu - nescifárnu', neboť fantasy prvek je zde nulový, čili jenom věda. A to je u mě vždycky palec nahoru. PS: Perfektně zahrané!(20.6.2012)