Letci z Tuskegee byli za druhé světové války slavnou americkou leteckou jednotkou složenou z Afroameričanů. V té době v americké armádě stále existovala rasová segregace a černoši byli považováni za lidi podřadné, neschopné ovládat složité stroje, vhodné pouze k pomocným úkolům. Prvního kurzu se v červenci 1941 účastnilo třináct afroamerických kadetů. V příštích čtyřech letech byli letci vysláni na více než patnáct tisíc bojových misí po Evropě a severní Africe. Tito hrdinové tedy bojovali nejen proti Hitlerovi, ale i s předsudky své vlastní země, za kterou někteří i položili život. (TV Nova)

harycek

Mě se letecká tématika líbí a tak pěkně udělaný film jsem dlouho neviděl , je to lepší pokračování "Letců z Tuskegee"!!!! ()

Reiner odpad!

V tuto chvíli nejde o černochy ale o Němce. Cožpak byli všichni Němci takoví idioti?Anebo je to jen agitka? Fuj. Ztráta času. ()

prochyn

Moc dobrý válečný film. Vynikající letecké souboje. Byl by ještě lepší, kdyby tam nebyli ti negři. Pardon, Afroameričani. ()

Phex

Me 262 ma kanony 30 mm. Jeden z hrdinnych pilotu to jimi dostane a zraneni ma jak od devitky...zazrak nebo adaptace na drsny poulicni zivot? ()

Drozdo57

Ja nebudem politický. Keď ohodnotím film ako taký, tak vizuál miestami veľmi pekný. LENŽE TAKTO LETECKÉ BOJE NEVYZERALI! To nie je ako Star Wars v druhej svetovej. Lietadlá sa hentak nechovajú a keby lietali tak blízko seba, tak sa každú chvíľu niekto zbúra. A tá svéna, kde on zahliadne z lietadla ženskú a ona mu zamáva? Už ste videli, aké malinké je lietadlo, keď letí nad vami aj v malej výške? Už ste niekedy videli pilota? Okrem toho som to mal problém dopozerať, lebo ma to nudilo. ()

sabretooth

Jakmile jsem viděl první bojovou scénu na úvod filmu, věděl jsem, že to nedopadne dobře. Když opomenu rasistický kontext stylu, bílý neřeší rozkazy a svoje spolubojovníky v bombardérech a honí se jen za vlastní slávou a černí porušují rozkazy pouze v prospěch války ..... Nevím, asi to měli těžký, ale zas je to dost přitažené za vlasy. Bojové scény nemají moc do sebe, místo trochy napětí, mě akorát neustále prokovují hlášky letců, co si hrají na vtipálky. Celý film je bez pořádných emocí. Základ pro film je dobrý, ale natočený je děsivě. ()

Mr.Lama

Můj první komentář tak s rezervou prosím. Rád bych tomu filmu dal víc hvězd, ale je moc roztahanej (běžná to nemoc filmů dle skutečných událostí). Kdyby šlo hodnotit jen poslední půlhodinu tak bych dal plnej počet, ale s touhle stopáží.... Námět samotnej si rozhodně zfilmování zaslouží, je dobrý vědět jak "dobře" se máme a třeba se někdo zamyslí nad tím co by kdyby....narodit se jinde nebo jindy. Obrovská škoda jen tý vážně nudný první hodiny a tuny průpovídek od všech kdo se ve filmu jen mihl vlastně ke všemu. Navíc mimo myšlenky útlaku černých není film ničím extra zapamatovatelný (i když vzdušný souboje stojí za to, Blesk a Kliďas mají dobře vykreslený charaktery a jsou to sympatáci i se svýma problémama a chybama) a asi se k němu už nikdy nevrátím. Za jedno shlédnutí ale určitě stojí. ()

punco

No tak jednostranný pohľad na boje v 2. svetovej vojne sa len tak nevidí. Vedel som že to bude o černochoch v boji ale prečo snáď až na jedného dvoch nikdy nezostrelili??? Z toho by jeden usúdil že lepšia letka nikdy nebrázdila svetové bojové nebo, a zobraziť za nemeckých letcov stále toho istého a k tomu tak nesympatického pilota je tiež trefa vedľa. Ak si odmyslím absolútnu predvídateľnosť príbehu a vyššie spomínané vecí, boje boli zobrazené veľmi pekne a veľa záberov som si vychutnal, čo sa nedá ale povedať o typickom černošskom filmovom jazyku a dialógoch. Chcel som dat 55 % ale americká vlajka vejúca na konci to zráža........ ()

MartinReno

Je pravda,že onen patos a Cuba Gooding to rozhodne kazili,ale to ešte neznamená,že treba rasistické komentáre a popieranie skutočnosti.Tá letka naozaj existovala a skutočne si ju piloti bombardérov velmi cenili.Taktiež bol film po technickej stránke nepopieratelne lepší než Pearl Harbour,Tmavomodrý svet a všetky dalšie filmi o letcoch z 2sv.vojny.Tiež mi lezie na nervi černošská propaganda,no treba vidieť aj iné,vydarenejšie aspekty filmu.Dávam 3-plus. ()

Kiryl

Tento film se řadí k těm lepším. Realističnost snímku bych ohodnotil asi dvěma hvězdama, celkové zpracování a scénář čtyřmi. Na realističnost ale nemůžeme brát zase takový ohled, potom by se nemohly točit filmy jako avatar nebo temný rytíř. Když pominu scény, kdy sestřelovali Německá letadla jednou dávkou a sami odolávali salvám z Messerschmidtů s pouhým průstřelem stehna a ztrátou paliva, dále nedoladěné a ne příliš povedené animace explozí tak se jedná o hodně dobrý film. Já hodnotím čtyřma hvězdičkama a nemyslím si že jsem ty dvě hodiny ztrávené sledováním tohoto filmu jen tak promrhal. ()

Kriklan49

Filmaři si měli říct předem, co chtějí natočit. Příběh nebo akční film? Asi to měl být příběh, ale dočkali jsme se typické hollywoodské zkratky, šablonovité romance i postav a osudů. A co mě definitivně odtrhuje od reality a přenáší do světa komiksové akce jsou veškeré letecké scény. Korunoval to souboj proti německým Me-262, jejichž 30mm Mk108 sundaly třemi zásahy B-17, zatímco Mustangům neškodí ani plná dávka. Tímhle jevem dnes trpí většina filmů. Filmaři mají pocit, že čím víc akce a vizuálně jímavých scén do filmu nacpou, tím více se film bude líbit. Omyl! Tu samou chybu udělal Lucas (a tady to dělá zase) s prequely Star Wars. Odbývají se dějové scény, kdy by si divák měl budovat vztah k postavám, na úkor komiksové akce. Takže na konci, když Lightning umírá, je mi to fuk. Spíš myslím na to, jak nelogická ta scéna je. A myslím, že je to dost popisné. Mustang by 262ku snadno vymanévroval, ale film potřebuje zápletku, tak raději neuhýbá. Proti 262ce by soudný pilot nešel čelně. Zkušený pilot Schwalbe měl v takovém scénáři všechny trumfy na své straně, ale film potřebuje závěrečnou scénu, takže logiku stranou. A to je přesně ono. Jakmile odsunete logiku a pravidla všedního světa na druhou kolej, už nemůžete vyprávět příběh a vtáhnout diváky do děje. Odtrhli jste je od reality a ztratili jste je nadobro. ()

Ironhead

2/5 za výpravu, letadla, slušný triky... všechno ostatní totiž už nestojí za moc a je to veliká škoda. Být to realističtější a obsahovat méně toho šíleného patosu, mohl to být dobrý film. Takhle je to strašlivě jednoduché, předvídatelné, přímočaré a letecké souboje jsou tu bohužel zpravidla o tom, že když vystřelí afro-američan, okamžitě exploduje půlka Luftwaffe na obloze, když vystřelí Němec, všechno lítá tzv. "za paty", občas nekonečná zásoba nábojů, ohnivé výbuchy v místech kde nemělo co vybuchovat aneb strašné nešvary špatných válečných filmů, točit je malinko ve stylu akčních komiksů. Závěrečná přestřelka s letkou Me 262, byla opravdu přehnaná, tím jak lehce ji celou zlikvidovali. :_( Celkem tady i chápu, že mimo USA tenhle film téměř nic neutržil. ()

liebgott

dialogy na podobné úrovni jako knihy Leo Kesslera takže malé . Letadélka jsou fajn a střílelo se padalo se a hořelo v hojném počtu , mě letecké souboje bavily a část na zemi byla taky slušná , problém film u je že nemá moc promyšlené postavy ale kurva pohled na Mustangy jak řežou do Němců bylo zábavné , všichni ať jdou do píči tohle je prostě válečný film se vším všudy ! ()

TOPmoovie

technicky, vypravny ,a trikovy team sa dost namakal-nechcem znevazovat ich pracu.naopak..davam 5 hviezd. ale reziser nema ani len na mna, a lucas ked dovoli spustit svoje skusensoti do takeho odpadu, hereckeho a hlavne scenaroveho, tak lucas je pre mna oddnes tipek, ktoreho si nevazim, a je pre mna na urovni studenta niekde na skole. je to dost comics, dost zbabrana praca. soory...sklamanie..a to velke.------------------------------------------------------celkovo film nepredstihol film tmavomodry svet. co je vdaka rozpoctu velke prekvapenie. pribeh je na urovni candy-heroes a hlavne niekolko scen je emocinalne extremne americky-candy-heroes. to ale mohli zachranit bojove sceny. ked ale vidim scenu, kde P-51 utoci svojimi lahkymi pistolkami (inak sa neda nazvat kaliber tychto gulometov na konci II. svetovej vojny) na bojovu lod, na ktorej by akurat tak tieto zbrane vzbudili podozrenie ze niekto rozsypal suseny hrach, ...ale dana lod zacne explodovat!!!!..... a ked k tomu pridam niekolko manevrov v inych scenach , ktore odporuju fyzike...., tak bohuzial, stale iba cakame na poriadny film pilotov-stihacov z II. svetovej vojny. ()

StrangeZs

Přehlídka válčené techniky druhé světové. Asi tak by se daly shrnout všechny klady tohoto filmu. Od první chvíle, kdy vás do očí udeří powerpointovské tituky jde vše od desíti k pěti. Hrdinský příběh kterak si černoši vydobyly slávu je spíše přehlídkou nesmyslnosti, kdy se z nich stávají ve vteřině zázrační piloti, kteří nekosí jen nepřátelské letectvo po tuctech, nýbrž prakticky vše, co se pohne včetně vlaků či bitevních lodí. Od začátku filmu jsme krmeni monology o tom jak nás všichni kašlou, ale my se nevzdáme. Jak to mají černoši vlastně těžké a kde si cosi, až se zdá, že film se vlastně od začátku do konce točí na jednom místě ze kterého se ne a ne pohnout. Do toho hraje moderní až elektronická hudba, která podrývá sebemenší pokus o atmosféru. Povinná romantická zápletka je pak zdá se jediným ozvláštněním, jež film táhne. Což je u válečného filmu poněkud málo. Dvě hvězdičky za pěkné stroje a romantickou Itálii v českých kulisách pro film, jemuž zjevně chybí to hlavní: osobitá duše. ()

mirushbiatch

Ou,tak toto moc nevyslo.Partia dealerov a fetakov zo serialu The Wire si spolu zahrala vo filme produkovanom G. Lucasom.Niektore postavy mi boli ozaj na smiech,Ne-Yo a jeho ,,prizvuk,,Method Man v roli starsieho pana opravara,Terrence Howard aj Cuba veelmi nepresvedcivi.3* davam len vdaka slusne vyzerajucim bojovym scenam.Ozaj to nebolo treba takto silit,lebo potencial tam urcite bol.Skoda ()

Pickardino

..pristupoval jsem k tomu s lehkym despektem, coz bylo odmeneno absenci pocitu zklamani kdyz se rozrolovaly titulky na konci. Ano, dejove je to klise, podobne jako drtiva vetsina "leteckych filmu" jiz od doby Pekelnych Andelu, letecti fanatici tomu budou vycitat nespravny odstin cervene na ocasnich plochach a neodpovidajici zvuk turbin Me262, a karty jsou rozdany jasne hned na zacatku, presto me u scen snazicich se o omluvu za rasovou diskriminaci a bezpravi nejimalo mdlo jako v jinych pripadech, a ani ty hvezdy a pruhy se tam neobjevovaly az tak casto a explicitne. Uprimne receno, cekal jsem dalsi patriotickou sra*ku, ale nakonec se na to proste dobre divalo, nic min, nic vic. ()

Mort09

Tak na tomhle filmu se nepovedlo snad vůbec nic. Debilní příběh, z jehož jednotlivých linek prvoplánovost doslova čiší. Nic moc zpracování, které dojíždí zvláště na mizerné zpracování triků během soubojů. Herecká stránka pod psa. Zvlášť Gooding s fajfkou působí spíše jako parodie. Prostě děs. 10% ()

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

Lucas jde do důchodu, končí se Star Wars

21.01.2012

Možná je v tom jen snaha za každou cenu upozornit na válečný epos Red Tails, který tento víkend startuje v amerických kinech, ale George Lucas se v rozhovoru pro The New York Times tvářil vážně.… (více)