Noc patří nám

We Own the Night

Noc patrí nám

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 117 min

jedná se o lehce nadprůměrné krimi, které je ale dosti nevyvážené a střídá jak parádní momenty ( viz skvělá automobilová honička, při které tuhne krev v žilách nebo návštěva drogového doupěte, kdy máte pocit, že jste přímými účastníky, začínáte se potit a tep se vám neskutečně zrychluje), ale potom následují momenty až směšně trapné. Film o stupínek výše posouvá Joaquim Phoenix ( ten chlapík to v sobě prostě má, škoda, že nedostává více takovýchto rolí ). Přísnější měřítko snese i Robert Duvall v roli otce. Není tomu, ale už tak v případě Marka Wahlberga, který tu předvádí dost bezkrevný výkon, ikdyž na jeho obranu musím říct, že jeho postava moc prostoru k vyniknutí nedostala. Další hvězdičku prostě musím přidat za neskutečně sexy Evu Mendes!(9.1.2009)

Velice kvalitní kriminálka se skvělou atmosférou. O filmu se sice dá říct, že má pomalé tempo ale narozdíl od jiných vás jeho atmosféra a skvěle natočené scény dostanou a nudit se u něj rozhodně nebudete. Snad první film v kterém musím Joaquina Phoenixe opravdu pochválit za odvedený výkon. Robert Duvall také odvádí skvělé výkony a Eva Mendes je takové krásné a příjemné zpestření filmu. Chtěl jsem původně dát filmu 4 hvězdičky ale když vidím výsledné hodnocení tohoto snímku kolem 70%, což mi přijde opravdu málo jelikož si myslím, že tento film by se rozhodně nemusel stydět vedle takových filmů jako Skrytá identita nebo Americký Gangster tak mu nakonec dávám 5 hvězdiček.(1.2.2008)

Režisér J.Gray pred pár rokmi natočil slušný kriminálny thriller Temné zákutia /u nás vydané Intersonicom/, ktorý ostal trošku nedocenený. Do svojho nového snímku opäť obsadil totožnú dvojicu hercov, ktorých doplnil o kvalitného R.Duvalla. M.Wahlberg nedostal až tak veľa priestoru, príbeh sa venuje postave Bobbyho, ktorého úplne perfektne/ako inak/ stvárnil J.Phoenix. Príbeh je jednoduchý, dôraz sa kladie hlavne na hercov, ale práve tá jednoduchosť môže pripomenúť náš reálny svet a ľahko docieli to, že sa do príbehu zahryznete a budete zvedaví ako to dopadne. Scéna, kde Bobbyho odhalí ruský mafián Vadim, si trúfam označiť za vrchol tohto filmu. Výborný hudobný doprovod od poľského skladateľa W.Killara, ktorý do napínavej autonaháňačky, ktorá sa odohráva počas búrky, primixoval nejaké ťahavé zvuky, pripominajúce a splývajúce so zvukom okenných stieračov mi rozbúchala srdce. Fungovalo to výborne. Film určite pripomenie nedávno slávne kúsky Skrytá identita alebo Americký gangster, ale toto je podstatne svižnejší film. Cením si ho rovnako a oproti Americkému gangstrovi, ktorý mi pripadal dokonalý ale trošku chladný, ešte o trochu vyššie, pretože bol emocionálne silnejší. Toto je primočiary thriller, ktorý zaúčinkuje chirurgickou presnosťou,napriek tomu ,že podobných filmov tu bolo mnoho. Takže,na každého raz dôjde, aj na mafiána Vadima... Film 80%.Phoenix za 100%.(3.2.2009)

Opravdu dobré.... skvělý příběh, nenávist, láska, pomsta. Tento film nepatří do klasických amerických thrillerů se sladkým koncem. Na konci vás čeká takový pocit nenaplněnosti ( to nemyslím jako negativ ), ponoříte se do role hrdiny a prožíváte všechny jeho útrapy s ním, a to Vás nenechá na tento příběh jen tak zapomenout. Víc než skvělý Joaquin Phoenix a krásná Eva Mendes, co víc si můžeme přát?(2.8.2008)

Jedinej problem filmu je asi rezie, precejen by to chtelo misty krapet vetsi svih a lip vygradovat nektery sceny. Ale jinak to je povedena kriminalka ze stary skoly, ktera se snazi prijit s necim novym do zanru a obcas se ji to dari a vyvoj postav je zajimavej. Co se tyce hercu, nejvic za pozornost stoji samozrejme Phoenix, jehoz postava je nejlip napsana, ma nejvic prostoru a je zajimava, takze ma Joaquin co hrat a zvlad to perfektne. To naopak Wahlberg do toho moc nedava, ale to je tim, ze ma minimum prostoru. Nebejt ty misty krapet mdly rezie, moh se tenhle film dostat mezi hodne nadprumerny kriminalky, takle to jsou jen slusny 4*.(23.3.2008)

• - Scéna automobilové honičky byla natočena za slunečného dne. Hustý déšt byl doplněn digitálně. (oje)

• - Spoiler: Scéna na konci filmu, v ktorej donútia muža, aby si kľakol na zem uprostred poľa, je veľmi podobná tej zo snímky Malá Odesa (1994), tiež natočenej režisérom Jamesom Grayom. (beso74)

• - Plagáty na policajnej stanici predstavujú ocenenia, ktoré udeľuje NYPD, sú to Medal of Honor, Combat Cross, Medal of Valor a Purple Shield. Posledná sa udeľuje od roku 1995. V 80-tych rokoch teda takéto ocenenie neexistovalo. (vander19)