Eden

všechny plakáty
TV spot 2
Česko, 2005, 5 h 51 min (Minutáž: 54–78 min)

Scénář:

Miroslav Vaic

Jan Potměšil, Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Alois Švehlík, Oldřich Vlach, Jiří Schmitzer, František Němec, Renata Visnerová-Prokopová, Petr Burian, Lukáš Vaculík, Karel Zima, Radek Holub (více)

Epizody(6)

Jméno celého seriálu je odvozeno od názvu fiktivní hospůdky Eden, v níž se scházejí kolegové z kriminálky. Seriálové příběhy propojuje postava bývalého detektiva Honzy Boudného, který byl postřelen při policejním zásahu a jehož doživotním údělem se stane invalidní vozík. V životní krizi mu pomáhají přátelé z kriminálky, kteří ho neoficiálně zapojují i do některých svých případů.

Jednotlivé případy plánovaného seriálu postihují bohatou škálu současného zločinu. V pilotním dílu jde o válku dvou taxikářských firem, v dalších dílech se například rozehraje pátrání po matce odloženého dítěte, tunelování neziskové organizace, dílerství drog nebo obchod s kradenými auty. Dostaneme se do prostředí romské komunity, mezi vietnamské obchodníky, setkáme se i s ruskou mafií.

V pozadí detektivních příběhů se dotýkáme také osobních, milostných a partnerských vztahů našich hrdinů, zejména Honzy Boudného a jeho přítele Ládi. Autorem detektivního seriálu je Miroslav Vaic, o režii se budou dělit režiséři dva - Petr Nikolajev a Jiří Chlumský. První, pilotní díl je v režii Petra Nikolajeva. Kameramanem filmu je Tomáš Juríček - celý projekt bude natáčen na DV, což umožní zejména realizaci náročných akčních scén a přispěje dojmu autenticity.

Od samého počátku projektu počítali tvůrci s obsazením Jana Potměšila do role invalidního detektiva, v dalších rolích policistů uvidíme např. Ondřeje Vetchého, Aloise Švehlíka nebo Karla Zímu. V hlavních rolích pilotního dílu se dále setkáme s Lukášem Vaculíkem a Janou Švandovou. V celém seriálu pak budou vystupovat partnerky našich hrdinů: Jana Marková, Renata Visnerová a Anna Šišková. (Česká televize)

Krysa SPK

Vetchý a Potměšil jako dobře fungující dvojka v nezáživných kriminálních epizodkách. Po slušném pilotním dílu šla kvalita ještě více dolů a seriál zachraňuje pouze charizma obou hlavních hrdinů. ()

Rousse

Inu co říci? Kde nic není, ani smrt nebere. Po relativně průměrném pilotním dílu spadly všechny díly do absolutního podprůměru, ze kterého se už bohužel neměly šanci vyhrabat a nemohl jim pomoci ani Honza Potměšil, ani Ondra Vetchý, ani nikdo ani nic. Bohužel. ()

Paity odpad!

Tak toto byla kardinální volovina. Naprosto nudný, otravný a otřesný Jan Potměšil málem způsobil, že jsem usnul ještě dřív než seriál začal. Jeden z mála seriálů, u kterého mi vůbec nevadilo, že byl natočen podle českých parametrů.... tedy, že má jen šest dílů. ()

mira007

V hlavní roli kriminálky vozíčkář - to tematicky chybělo, takže předpokládám, že se na tu roli nedělal konkurz a rovnou to šlo Janu Potměšilovi a Odndřej Vetchý taky asi nemusel na casting. Nicméně zajímavý pokus, ale výsledek je průměrná česká krimi - koukatelná , která neublíží a s oblíbenými herci. ()

Horak odpad!

Nechápu schovívavost v hodnocení ostatních, ale proti Edenu je Martin Tomsa Miami Vice. Pokus o spotřební krimi po česku skončil totálnim průserem. Herci nemají co hrát, zápletky jsou absolutně stupidní a scénař jim vložil do úst dialogy, které se stydí říkat. Celý seriál se obejde bez jediné známky napětí. Mám pocit, že ČT začína komerční stanice konečně trumfovat, Horákovi to začali a Eden jen potvrzuje. ()

#47

Když jsem sledoval Detektiva Martina Tomsu, měl jsem pocit že je česká kriminálka v krizi...po tomhle začínám mít pocit že už dospěla do hluboké agónie. Většina zápletek je natolik trapných a nezáživných a jejich rozuzlení je často ještě ubožejší. Herecká sestava je sice vynikající, ale když scénář nestojí za nic, nemůže z toho vzniknout nic kvalitního, přiznávám, že sem tam měl Eden světlejší momenty, ale na můj vkus toho předvedl zoufale málo. Už samotnou podstatu žánru krimi jsem tady hledal často marně a to je v zemi kde má dle mého názoru tento žánr výbornou tradici (Hříšní lidé, Četnické humoresky, Major Zeman, Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe apod.) až trestuhodné. ()

canucks333

Veľmi suché a dokonca ani na české pomery to nie je vôbec kvalitné. Slabí herci, scenár a hlavne kamera! Niekedy sa atm niečo zablysne ale podľa mňa zle natočený a zbytočný seriál... 20% ()

PavelZava

Herci Ondřej Vetchý(bohužel se nevešel mezi mé nejobl.) a Jan Potměšil patří mezi mé oblíbené, což mě určitě dosti ovlivnilo. Jinak jde o seriál, který si na nic nehraje a je normální, dobrý. V díle Most do Orientu sedí "čínské" restauraci chystajíc se jíst Ty nebudeš jíst hůlkama ? Vetchý: Copak jsem nějakej bubeník. ()

Agarwaen

Zvláštní, že se tu tak neujal. Ne že bych byl nadšen, ale po takových průs... jako jsou třeba Horákovi jsem se vážně bál co příde a příjemně mě to překvapilo... ()

Trixi

Americký kriminálky mě moc neberou a tak jsem byla docela zvědavá na ty český. A jo......jde to. Semtam sice pokulhává akce, ale jinak je to poměrně koukatelný. A hlavně.....jsou to detektivky na české téma.......o věcech, o kterých člověk slýchá den co den a o to je to pro mně zajímavější. ()

FireTight

Zatím jsem viděl pilotní díl a zase tak špatné to nebylo. Samozřejmě, je to maximálně na tři hvězdičky, ovšem na české poměry posledních let... Jen kdyby se ta kamera pořád tak blbě nekývala, to neměli stativ? :/ ()

thestral

viděla jsem sice jenom asi jeden nebo dva díly (a to díky opakování v televizi navíc několikrát)a nějak mě tento seriál nenadchl, příběhy se mi zdály absurdní a všechno působilo tak nějak nepřirozeně a toporně ()

lucky.loo

Sledoval jsem díl o vraždách taxikářů a ani jsem to nedokoukal, scénáristicky opravdu nepovedená záležitost. Hodnocení 19% ()

smrtubohem

V moři českých moderních fraškovitých seriáů a novel je to ucházející průměr, na čemž má velký podíl sympaťák Vetchý. ()