Projekt LAZAR

The Lazarus Project

Rozsudok smrti

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada / Velká Británie, 2008, 96 min

The project Lazarus mel solidne naslapnuto. Totalne ho zazdila posledni dvacetiminutovka, kdy jako by bylo treba cely film najednou ukoncit. Takze postradam nejaky hlubsi vyznam a vysvetleni. To, co reziser divakovi nabizi, mi nestaci. V kazdem pripade postava (a jeji vyvoj) Lamberta Wilsona je super. Dokaze hrat lotry i fajn typky. Vic takovych hercu mnoha tvari. Unyla Piper Perabo je ale v kazdym filmu stejna. Hlavni hrdina byl sympatak a ten jeho sikovnej pes byl urcite psan na motivy nejakyho silene inteligentniho psa. Jak rikam - potencial byl vyssi, ale slusne tri hvezdicky dat musim.(19.7.2011)

Paul Walker v zajímavém thrilleru, který poněkud doplácí na nevyjasněnost žánru. Stále však jde o napínavý námět. Muž, propuštěný z vězení už nějakou dobu seká dobrotu - má práci v dílně, milující ženu a dcerku. Jenže pak se na scéně objeví brácha, a samozřejmě chce, aby udělali poslední práci a tou si vydělají dost, aby už nikdy nemuseli nic dělat. Chlápkovi se do toho nechce, má ženu a dcerku rád, jenže pak dostane padáka a nevidí jinou možnost. Akce dopadne podle očekávání blbě, brácha i parťák zhebnou, chlápek dostane trest smrti, rozloučí se se ženou, dcerkou a dostane smrtící injekci... Probudí se v jakémsi bývalém hotelu, kde dostává za úkol dělat údržbáře. Přebývá v chatce v lese a absolutně nechápe, co se děje, zvláště, když některé podivné věci kolem něho vypadají jako nějaké halucinace. Celé prostředí vypadá tajemně - od lesa, kde se objevují podivné postavy, přes listím zapadanou zahradu, po místnosti uvnitř a zvláště nepoužívanou kapli... Má muž ještě nějakou šanci spatřit své blízké? Nebo je někde ve stavu mimo náš svět, z něhož skutečně není úniku? Pointu nemá smysl prozrazovat, ale jde o velmi dobře natočený snímek, s postupnou gradací napětí. Když pak dojde k závěrečnému odhalení, je až člověku líto, kolik možností se dalo využít a nevyužilo, nejspíše kvůli nízkému rozpočtu. Ale přesto jde o hodně zajímavý nápad.(1.7.2009)

Po precteni komentaru jsem od toho cekal celkem dost. Originalitu a hlavne po delsi dobe film, kteremu muzu dat dobre hodnoceni. Mno a je to spise slabsi 4* ... Jednak ze mam Paula rad a jednak teda za ten napad - to bylo opravdu moc dobre. Ale za co nejsem moc spokojeny je to, ze to bylo opravdu takove nedochucene. Hlavni hrdina temer porad mlci, pouziva jeden vyraz obliceje a nejake veci se mi zdaly nedotazene. Pokud pacienti vedeli, ze tam je hlavni hrdina zavreny s nima, pak se museli ptat urcite na to, proc on bydli jinde a proc zije relativne normalni zivot, zatimco oni jsou zavreni v ustavu. Copak oni taky nechteli to same? No spatne se to tady ted vysvetluje - kouknete se na to. Lepsi prumer(25.10.2008)

Tak to jsem vůbec nečekal, že by se mi to až tak líbilo. Prvních 20 minut je pěkně nudných, ale hnedka potom už se to rozjede a od té chvíle jsem byl už celý film v napětí. Je to i neskutečně atmosférické, má to zajímavé postavy a hlavní postavě prostě člověk fandí. Navíc ten film až do konce udržuje v nejistotě - co se s ním vůbec stalo? Kde vůbec je? Co to tam je za lidi? A hlavně to celé skvěle drží pohromadě. Nakonec nemůžu jinak, než dát 5*(11.2.2019)

• Hollister

Mysteriózní thriller bez čehokoliv originálního, místy dost chaotické, napínavé jen chvíli, pokusy o zvraty také nefungují, stejně tak jako celý film. Walker by spíš měl někde běhat po pláži mezi děvčaty do půli těla nebo blbnout s vytuněnýma autama a do filmů a žánrů typu Projekt Lazar se raději nepouštět.(17.2.2012)

• - Film se měl původně jmenovat The Heaven Project. (R´Hell)