Stmívání

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Morien

Mamma mia! A já kvůli tomu skvostu porušila své zvyklosti a namalovala se. Inu, Robert sice také přišel vcelku slušivě upraven, mohutná spodní čelist na svém místě, škoda jen, že zapomněl klíčky v autě a tak neustále nervózně poposedával a pošilhával ke dveřím a jako by vůbec neviděl mě, ale byl duchem na zadním parkovišti a představoval si partu podnapilých chlapců, jak mu močí na vycíděnou kapotu. Díky tomu mi celá schůzka připadala jaksi o ničem, neboť šmírovat tu skupinku bledých tváří u zadního stolku, jak kouká na absinth jako na zjevení boží, člověka nezabaví věčně, zvláště doufal-li, že v té době už z něj partner chtivě strhá šaty v rytmu domnělého Shakespeara pro náctileté. Takže když jsme šli nakonec domů a ten trouba se rozeběhl napřed zkontrolovat, jestli tomu plechovému krasavci nic není, nechala jsem se sbalit vlasatým Indiánem od vedle.(4.1.2009)

Myslím, že třeba takový Bram Stoker by byl velmi překvapen nad tím, do jaké podoby se upíři během století a za pomoci vzkvétající fantazie lidí, vyvinuli. A nejvíce podiven by byl nad tím, jakých forem a kultů nabyla jejich podoba v současnosti. Už to nejsou postavy zahaleny v černých šatech či dlouhém fraku obestřeny temnotou, s pronikavě mrazivým pohledem a noblesně přitažlivou, strach a fascinaci vzbuzující aurou. Upíři bývají často mladí, svalnatí chlapci se šamponovským účesem a těžce drsným výrazem. Upíři nemusí spát. Tudíž již nespí v temných kobkách, nýbrž mohou vlastnit honosné, architektonicky moderní, a prostorné domy. Upírům slunce neublíží, ani pod jeho paprsky neshoří. Upíří odraz JDE vidět v zrcadle. Anyway, Stmívání nebylo tak hrozné, jak jsem čekala. Na Roberta Pattinsona a ten jeho toporný, plochý výraz jsem se vydržela celou dobu dívat bez obtíží, stejně jako mi problémy nedělalo ostatní osazenstvo upírů. Jediný výraz, co nezkousnu, a který na mě zaútočil hned v úvodních pasážích, je ksicht Taylora Lautnera. Kristen je opět skromně výrazná a přirozená, a s bílou tváří nádherná. K bledým tvářím budu mít vždy silný vztah:) A zde je jich tolik, že když jsem po sledování přepnula na jinou stanici, solárkově zbarvená moderátorka na mě působila jako pěst na oko:) Film má kvalitní deštivě chladnou a pošmournou atmosféru. Triky jsou pro fanatické fanynky nejspíše uhrančivé, pro mě však mnohdy spíše lehce úsměvné. Scénář a dialogy v jistých pasážích znějí totálně klišovitě a s patřičnou dávkou patosu. Naštěstí se střídají i s těmi docela vydařenými. Kdyby byl scénář kvalitnější a tvůrci se rozhodli udělat z toho skutečně mistrovsky propracované upírské dílo, a ne jen laciný komerční trhák, mohl to být excelentně zpracovaný film. Jenže k čemu to, že? Vydělalo to, fanoušky to má, tak k čemu se pouštět do nějaké větší a komplikovanější hloubky. Navíc, změnu oproti knize by jistě spousta skalních fandů nezkousla. Po přečtení komentáře uživatelky EastWicka jsem zjistila, že s ní vlastně souhlasím. Možná bych také podlehla, kdysi:)(20.11.2011)

Tak jsem se také konečně rozhoupal a podíval se na megahit poslední doby, romantické fantasy Stmívání. Je třeba držet krok s dětmi a být in, když je Stmívání tak častým tématem hovoru, zvláště ještě ne úplně dospívajících slečen, je dobré být v obraze, o čem že se to vlastně baví. Čekal jsem jen to nejhorší, pokleslou mládežničinu á la Buffy nasoukanou do pláštíku blockbusteru, ale ve výsledku musím konstatovat, že jsem byl vlastně celkem příjemně překvapen a skutečně příliš nechápu, proč je Stmívání na čsfd v takové míře podhodnoceno. No samozřejmě, není to ani žádný zázrak, čistě průměrný americký velkofilm pro náctileté, ale v tomhle ranku patří mezi to lepší, co může podobný žánr nabídnout, jen je, jak si žádá z normálu trochu vyšinutá doba, vše maximálně zatraktivněno. Klasická teenagerská romantika je tak trochu pokřivena emo nádechem, normální dívka, která je však samozřejmě tak trochu jiná, nová škola, pubertální spolužáci, záhadní neznámí, atraktivní auta, trocha toho, trocha onoho...a samozřejmě ON, krásný, fešný, uhrančivý, tentokráte ale trochu pobledlý a prokletý. Slibovaná věčná láska je tu tak paradoxně opravdu věčná, city se tu tříbí na bázi krve a vztahů v potravinovém řetězci, dost mi to také připomnělo vykradený seriál Pravá krev, který je ovšem o pár řádů lepší, vše tu prostě funguje tak, jak v teenagerském megahitu má, mě, dospělého diváka ovšem nijak neurazí a nešokuje, ani litry krve, ani přehnanou vulgaritou, ba ani přehnanou autostupiditou. Trochu mi sice vadilo, že tvůrci porušují letitá železná pravidla žánru (upíři jsou vidět v zrcadlech, nemají upíří tesáky, otisk kousnutí je otiskem celého chrupu, likvidují se spálením na hranici, slunce je nesežehne, jen metamorfuje jejich kůži atd.), no, ale je to jejich umělecká licence a do té mi vlastně nic není. Stmívání je prostě audiovizuální emo obraz dnešní mladé generace (respektive její něžnější poloviny) a jako takový si nese svá stigmata. Pochopitelné je i ukotvení ve fantasy žánru, kde volně rozvíjí komerčně megaúspěšnou linii ság poslední doby Harry Potter - Letopisy Narnie - Stmívání... Tak nevím, jestli se mám podívat na tu dvojku...(3.8.2010)

„Čakala si pavučiny, truhly a pleseň?“ – „Pleseň nie.“ Knižku som nečítal, pred film som si sadal s chuťou a bez predsudkov a bavil som sa. Rušivo na mňa pôsobila len minúta a pol trápnych trikov (keď upír zrýchlene uteká). Iste, dve hodiny sú na taký riedky dej dosť, paradoxne ma ale film prestal baviť až keď sa začalo niečo diať (agresívny vpád konkurenčnej skupiny). Ale hoci som vedel, že ide o upírov a tak som mal som pred hrdinkou (presvedčivá Kristen Stewart z ÚKRYTU a PREKLIATIA DOMU SLNEČNÍC, kde som jej predpovedal veľkú kariéru) náskok, nenudil som sa. Snímka má tempo, mladí hrdinovia (iní tu takmer ani nie sú, ak nepočítame otca v správňackom podaní Billyho Burkea) sú sympatickí a hoci (ale práve preto?) vampírov nemusím, potešilo ma, že sa tvorcovia vykašľali na nudné „základné pravidlá“ (slnko, odraz v zrkadle). Plus milujem filmy, odohrávajúce sa v krásnych lesoch Severnej Ameriky (dokonca i emócie boli zvládnuté dôstojne, až decentne).(7.12.2009)

• Djkoma

Romance s netradičními upíry? Kdyby Stmívání nemělo knižní předlohu pravděpodobně by zapadlo v podprůměru a v kinech by o něj nikdo nestál. Skutečnost je jinde a tento "malý velký" hit pro všechny milovníky romantiky a neustálého dokazování lásky (ve smyslu já tě nevysaju, i když to moc moc chci...). Upíři jsou na můj vkus až moc zlidštěli a přišli o svou tajemnost a noční sílu. Pro někoho to samozřejmě může působit naopak, ale bez čtení knihy mě to z velké části nechává dosti klidný a neustále opakování kdo koho miluje a jak moc a jak mu to dokazuje v neustálém patetickém opakování po většinu filmu mě osobně moc nevzalo. Některé nápady a "snaha propojit upíry s reálným světem" jsou příjemné a třeba závěrečná bitka konečně představuje souboj, na kterých dlouho čekám (konečně se prohazuje zdmi, podlahou...i když to není tak velkolepé jak to zní:)). Celkově je Stmívání upírskou romancí, která není tolik o upírech jako o dvou zamilovaných lidech, kteří se pro druhého dokáží obětovat. Kdyby byl film kratší a postavy své pocity neopakovaly stále dokola, možná by tam spadla i další hvězdička.(19.4.2009)

• - Na internetu existuje více než 350 fanouškovských stránek filmu. (Sufferer)

• - Když je Bella na návštěvě u Cullenů a stojí s Edwardem v kuchyni, je na stole za nimi vidět sada šachu s bílými a červenými figurkami - odkaz na poslední knihu ságy Breaking Dawn. (Martinibaby)

• - První natočené scény byly scény s Jamesem (závěrečná 'baletní' scéna a baseballová scéna), protože Cam Gigandet odcházel točit jiný film. (Martinibaby)