Stmívání

Súmrak

Twilight

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

Nákazlivo zvodné a voňavé skĺbenie klasických horovových prvkov, nevinného poňatia platonickej lásky, ohraných dejových klišé, matrixovského vizuálu, krásnych prírodných lokalít, Volva C30 a extrémistického metrosexualizmu. No dalo by sa niečomu takému, navyše keď sa to pri svojej detinskej prostoduchosti tvári smrteľne vážne, odolať? :) Film, ktorý zosobňuje všetko, čo je dnes u teenagerov „in“ a čo sa dobre predáva (režisérke budú odteraz producenti ležať při nohách). Občan Kane moderného teenagerského veku. Nebyť tak zdĺhavého zbližovania sa tých dvoch, znížil by som sa k zvýšeniu hodnotenia. Guilty pleasure.(25.11.2008)

Čekal jsem hrůzu, dostal jsem průměr, na který se dá bez ujmy dívat. Kristen Stewart a Robert Pattinson mezi sebou mají trošku té potřebné chemie, sem tam se povede i některá hláška. Režie ovšem není ničím výjimečná, nezaujme a taky se dost zběsile stříhá. Další mínus jsou určité slabé triky, v tomto druhu snímku bych uvítal méně triku, ale lépe provedených. Mixování těchto protichůdných žánrů se ovšem povedlo. Iritovaly mě věci se kterými jsem dopředu počítal „ten je tak krásný“ „ohhh ten je tak krásný“ ;-) Knihu jsem nečetl (ani se nechystám) i tak jsem byl na toto připraven z okolních reakcí, prý se to v knize vyskytuje ještě v daleko větším množství, ne díky nechci ;-) 5+/10* další díly mě v kině určitě minou, na DVD si je možná ale seženu. btw: scéna s baseballem měla velké ambice a vytvářela dobrý pocit, ale záhy byla pohřebena příchodem těch druhých….škoda.(17.12.2008)

• Cervenak

Nie je to vyložene nudné. Je to iba nevýslovne otravné a umelé. Na moje vlastné prekvapenie mi až tak nevadili herci (hoci moja manželka trefne poznamenala, že Robert/Edward musí byť na smiech každej žene nad 20 rokov, pretože je to vlastne iba taká "och-ach bábovka") a vlastne ani to neuveriteľne vypočítavé triafanie sa do cieľového publika. Nekonečne ma však štvalo, akú to má riedku zápletku, ktorá by vystačila tak na 40 minút pilotu k televíznemu seriálu, a aj to by som si vravel, že okrem tej hrozne stupídnej romance by sa tam mohlo stať aj niečo zaujímavé. Mizerná réžia to ešte znásobuje, pretože Hardwicková nemá ani šajnu, čo je to tempo, erotické iskrenie, atmosféra, nehovoriac o nejakom napätí. Výsledok sa ťahá ako sopeľ a náhly nástup nezaujímavých záporákov (ten dedinský metalista mal akože budiť rešpekt?) by mali na FAMU vyučovať ako príklad nezvládnutej (rozumej totálne absentujúcej) gradácie. Som zvedavý, čo s tým spraví chlap na režisérskej stoličke, ale verím, že to bude príjemná zmena, pretože horšie natočené než toto to už byť nemôže.(5.3.2009)

„Čakala si pavučiny, truhly a pleseň?“ – „Pleseň nie.“ Knižku som nečítal, pred film som si sadal s chuťou a bez predsudkov a bavil som sa. Rušivo na mňa pôsobila len minúta a pol trápnych trikov (keď upír zrýchlene uteká). Iste, dve hodiny sú na taký riedky dej dosť, paradoxne ma ale film prestal baviť až keď sa začalo niečo diať (agresívny vpád konkurenčnej skupiny). Ale hoci som vedel, že ide o upírov a tak som mal som pred hrdinkou (presvedčivá Kristen Stewart z ÚKRYTU a PREKLIATIA DOMU SLNEČNÍC, kde som jej predpovedal veľkú kariéru) náskok, nenudil som sa. Snímka má tempo, mladí hrdinovia (iní tu takmer ani nie sú, ak nepočítame otca v správňackom podaní Billyho Burkea) sú sympatickí a hoci (ale práve preto?) vampírov nemusím, potešilo ma, že sa tvorcovia vykašľali na nudné „základné pravidlá“ (slnko, odraz v zrkadle). Plus milujem filmy, odohrávajúce sa v krásnych lesoch Severnej Ameriky (dokonca i emócie boli zvládnuté dôstojne, až decentne).(7.12.2009)

Pokud existují dvě vyhraněné formy filmových adaptací, na jedné straně bude stát soběstačné filmové dílo totálně odtržené od knižní předlohy (např. série Angélique), na druhé doslovná adaptace, kterou dokáží číst patřičným způsobem pouze znalci předlohy (viz Twilight), pro ostatní zůstane jiným filmem. Já osobně na tomto filmu vyzkoušela oba způsoby jeho čtení: poprvé povrchní způsob čtení bez znalosti kontextu, který mě mohl nebo nemusel zaujmout; podruhé jsem již vybavena znalostmi četla každý detail předtím prázdnějších scén a vše vyznělo dost odlišně. První zhlédutí bez znalosti kontextu: Film na který se mi nechtělo, ale jehož zhlédnutí ani v nejmenším nelituji (a určitě nebylo poslední). Stmívání patří k filmům, které zřejmě potřebují odležet, protože během první poloviny jsem se neuvěřitelně nudila, vlastně až prohlídkou v Cullenových domě jsem se začala dostávat do děje. Filmu se moc nepodařilo zobrazit hrdinčinu samotářskost nebo odlišnost (od začátku zapadá mezi spolužáky jako vcelku běžná holka, má dokonalý vztah s rodiči atd.), takže tuhle marnou snahu o pozvolné uvedení do příběhu si tvůrci mohli odpustit. Jako fanouška upírské tematiky mě trochu děsily avizované úpravy upírské mytologie a stylizace postav – film je totiž v podstatě mnohem konvenčnější, než např. Buffy the Vampire Slayer a vychází vstříc mainstreamovému publiku (pryč jsou kolíky, kříže, svěcená voda, zuby, změna tváře...), které k symboličnosti a fantazijním prvkům přistupuje vždy s větším podezřením. Navíc, nakonec se dá na i na ty poměrně šťastné blond postavy v bílých tričkách ve stylu Bayova Ostrova nahlížet jako na docela zajímavý kontrast k tradičním temným upírským outfitům a patetičnosti nemrtvého. Jistě, jistá míra patosu zústává jako prostor pro divákovo ztotožnění a empatii, ale tito upíři mají daleko do všudypřítomné sebeironie a věčného patosu. Není divu, že si mě tihle charismatičtí Cullenovi naprosto získali, ač už dávno nejsem teenager (ostatně stejně jako jimi nejsou sto-a-více-leté postavy s životními zkušenostmi a nadhledem větším, než většina z nás smrtelníků) ;-) Méně známí představitelé byli vybráni téměř dokonale: Robert Pattinson dostal po Harry Potterovi prostor, kde se ho dá i všimnout a je téměř neuvěřitelné, jak se dá z nevýrazného mladíka vytvořit ztělesnění krásy (kdyby to James Dean neměl už přes půl století za sebou, musel by po scéně, kdy cool Edward v černých brýlích poprvé veze Bellu do školy, zemřít závistí); Výhrady nemám ani vůči zpodobnění Belly, která ve své ne-kráse, ne-ošklivosti zústává přiměřeně výraznou, aby mohla důvěryhodně zaujmout místo osudové lásky v příběhu Amora a Psýché...; A co teprve sexy pan doktor Cullen (prostě láska na první pohled!), o jehož osudu stvořitele dalších generací upírů se v budoucnu jistě ještě máme co dozvědět... Co však výrazně napomohlo inovativnímu vzezření jsou lokace a tematika indiánských legend. Forks jako jedno z turistických městeček ve Washingtonu a nádherný prales v Olympic National Park mohou vzbudit až pocit umělosti a kýče, nicméně, kdo zelený stát věčné mlhy a deště zná, dobře ví, jaké kouzlo má americký Severozápad. O to větší překvapení, že kouzelná louka, kde leží Edward a Bella vznikla v jeden podvečer v Griffith Parku v hollywoodských kopcích... ovšem i ten má své kouzlo a specifickou vůni (konečně žádné palmy), takže se s trochou úprav dokáže stát i pralesem. Přesto si film mohl odpustit otravné kroužení kamerou skrze kmeny stromů apod., natožpak jakési náznaky létacích scén. Zkrátka je to film několika rozporů - něketré prvky mi hodně vadily, jiné jsem si zamilovala - v každém případě dávám velké naděje do druhého dílu, který si může ušetřit ten zdlouhavý začátek. Po druhém zhlédnutí se znalostí kontextu: Všechno je jinak, pořádně jsem si užila první půlku, zatímco od baseballové scény už to šlo kvalitativně dolů. Klíč k docenění její kvality spočíval ve znalosti pozadí. Tentokrát jsem dobře věděla, proč se Edward tvářil jak se tvářil, co si myslela Bella a jaká je minulost a skutečný rozměr postav. Stmívání totiž nestojí na příběhu, ale na postavách a emocích. Co mě ovšem opět spolehlivě rozesmálo, bylo závěrečné "nezapomeňte tento film ohodnotit na csfd", a protože si ho beru k srdci, nevím, nevím, do jakých rozměrů se může dostat tento komentář po mých dalších zhlédnutích. ;-) Po třetím - čtvrtém zhlédnutí: stále více se ujišťuji, že tzv. akční scény jsou to, co Twilight činí běžným flmem a horším příběhem. Kéž by zůstávalo jen u drama/konverzačka, emoce/humor. Sice scény seskládané v tomto pořadí stále fungují, v zobrazení každodenního života ve Washingtonu nemůžu najít nereáné chyby, ale pátou hvězdičku přidat nemůžu...Po dalším zhlédnutí: S výchovnými filmy a lekcemi z rodinné pedagogiky by to už stačilo, moje závislost na True Blood zničila schopnost koukat na Twilight (přinejmenším do té doby, než přidají scénu typu sex na hřbitově). :))(28.11.2008)

• - Stephenie Meyer uvedla, že zdrojem inspirace během psaní románu jí byla skupina Muse. Další její oblíbenou kapelou je Linkin Park. Jejich píseň zazní v závěrečných titulcích a objeví se na soundtracku. (FilmFan24)

• - Najviac sa ľudom, kvôli jeho nezvyku na "vegetariánstvo", vyhýba Jasper. (Cappuccino)

• - Edward bol prvé Carlislove "dieťa". (Cappuccino)