Stmívání

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Isherwood

Chyba bude asi už v předloze, protože nevěřím tomu, aby nějaký dramaturg viděl na papíře takové dialogy a nezpráskal za to okamžitě scénáristu bičem. Jedna řečnická perla vedle druhé, vypouštěná z úst asi nejtopornější zamilované dvojice posledních let – Kristen Stewart a Roberta Pattinsona, společně s utahanou, zbytečnými a nedotaženými scénami vlečenou režií Catherine Hardwick, ve mně střídali škodolibý úsměv s hlubokým zíváním. Špatně je toho ve filmu tolik, až uvažuju nad tím, jestli někdo nechtěl sabotovat Hollywood tím nejzákeřnějším způsobem. Guilty pleasure jako kráva, plus vědomí, že snad nikdy jsem si nepřál u filmu být patnáctiletou holkou, která si lakuje nehty načerno, drsným pohledem probodává okolí a vrcholem slasti se pro ni stane deflorace od pobledlého frajera, kterého potká na gothic srazu. Šup, šup, druhý díl. :)(11.6.2009)

Čekal jsem hrůzu, dostal jsem průměr, na který se dá bez ujmy dívat. Kristen Stewart a Robert Pattinson mezi sebou mají trošku té potřebné chemie, sem tam se povede i některá hláška. Režie ovšem není ničím výjimečná, nezaujme a taky se dost zběsile stříhá. Další mínus jsou určité slabé triky, v tomto druhu snímku bych uvítal méně triku, ale lépe provedených. Mixování těchto protichůdných žánrů se ovšem povedlo. Iritovaly mě věci se kterými jsem dopředu počítal „ten je tak krásný“ „ohhh ten je tak krásný“ ;-) Knihu jsem nečetl (ani se nechystám) i tak jsem byl na toto připraven z okolních reakcí, prý se to v knize vyskytuje ještě v daleko větším množství, ne díky nechci ;-) 5+/10* další díly mě v kině určitě minou, na DVD si je možná ale seženu. btw: scéna s baseballem měla velké ambice a vytvářela dobrý pocit, ale záhy byla pohřebena příchodem těch druhých….škoda.(17.12.2008)

Pokud existují dvě vyhraněné formy filmových adaptací, na jedné straně bude stát soběstačné filmové dílo totálně odtržené od knižní předlohy (např. série Angélique), na druhé doslovná adaptace, kterou dokáží číst patřičným způsobem pouze znalci předlohy (viz Twilight), pro ostatní zůstane jiným filmem. Já osobně na tomto filmu vyzkoušela oba způsoby jeho čtení: poprvé povrchní způsob čtení bez znalosti kontextu, který mě mohl nebo nemusel zaujmout; podruhé jsem již vybavena znalostmi četla každý detail předtím prázdnějších scén a vše vyznělo dost odlišně. První zhlédutí bez znalosti kontextu: Film na který se mi nechtělo, ale jehož zhlédnutí ani v nejmenším nelituji (a určitě nebylo poslední). Stmívání patří k filmům, které zřejmě potřebují odležet, protože během první poloviny jsem se neuvěřitelně nudila, vlastně až prohlídkou v Cullenových domě jsem se začala dostávat do děje. Filmu se moc nepodařilo zobrazit hrdinčinu samotářskost nebo odlišnost (od začátku zapadá mezi spolužáky jako vcelku běžná holka, má dokonalý vztah s rodiči atd.), takže tuhle marnou snahu o pozvolné uvedení do příběhu si tvůrci mohli odpustit. Jako fanouška upírské tematiky mě trochu děsily avizované úpravy upírské mytologie a stylizace postav – film je totiž v podstatě mnohem konvenčnější, než např. Buffy the Vampire Slayer a vychází vstříc mainstreamovému publiku (pryč jsou kolíky, kříže, svěcená voda, zuby, změna tváře...), které k symboličnosti a fantazijním prvkům přistupuje vždy s větším podezřením. Navíc, nakonec se dá na i na ty poměrně šťastné blond postavy v bílých tričkách ve stylu Bayova Ostrova nahlížet jako na docela zajímavý kontrast k tradičním temným upírským outfitům a patetičnosti nemrtvého. Jistě, jistá míra patosu zústává jako prostor pro divákovo ztotožnění a empatii, ale tito upíři mají daleko do všudypřítomné sebeironie a věčného patosu. Není divu, že si mě tihle charismatičtí Cullenovi naprosto získali, ač už dávno nejsem teenager (ostatně stejně jako jimi nejsou sto-a-více-leté postavy s životními zkušenostmi a nadhledem větším, než většina z nás smrtelníků) ;-) Méně známí představitelé byli vybráni téměř dokonale: Robert Pattinson dostal po Harry Potterovi prostor, kde se ho dá i všimnout a je téměř neuvěřitelné, jak se dá z nevýrazného mladíka vytvořit ztělesnění krásy (kdyby to James Dean neměl už přes půl století za sebou, musel by po scéně, kdy cool Edward v černých brýlích poprvé veze Bellu do školy, zemřít závistí); Výhrady nemám ani vůči zpodobnění Belly, která ve své ne-kráse, ne-ošklivosti zústává přiměřeně výraznou, aby mohla důvěryhodně zaujmout místo osudové lásky v příběhu Amora a Psýché...; A co teprve sexy pan doktor Cullen (prostě láska na první pohled!), o jehož osudu stvořitele dalších generací upírů se v budoucnu jistě ještě máme co dozvědět... Co však výrazně napomohlo inovativnímu vzezření jsou lokace a tematika indiánských legend. Forks jako jedno z turistických městeček ve Washingtonu a nádherný prales v Olympic National Park mohou vzbudit až pocit umělosti a kýče, nicméně, kdo zelený stát věčné mlhy a deště zná, dobře ví, jaké kouzlo má americký Severozápad. O to větší překvapení, že kouzelná louka, kde leží Edward a Bella vznikla v jeden podvečer v Griffith Parku v hollywoodských kopcích... ovšem i ten má své kouzlo a specifickou vůni (konečně žádné palmy), takže se s trochou úprav dokáže stát i pralesem. Přesto si film mohl odpustit otravné kroužení kamerou skrze kmeny stromů apod., natožpak jakési náznaky létacích scén. Zkrátka je to film několika rozporů - něketré prvky mi hodně vadily, jiné jsem si zamilovala - v každém případě dávám velké naděje do druhého dílu, který si může ušetřit ten zdlouhavý začátek. Po druhém zhlédnutí se znalostí kontextu: Všechno je jinak, pořádně jsem si užila první půlku, zatímco od baseballové scény už to šlo kvalitativně dolů. Klíč k docenění její kvality spočíval ve znalosti pozadí. Tentokrát jsem dobře věděla, proč se Edward tvářil jak se tvářil, co si myslela Bella a jaká je minulost a skutečný rozměr postav. Stmívání totiž nestojí na příběhu, ale na postavách a emocích. Co mě ovšem opět spolehlivě rozesmálo, bylo závěrečné "nezapomeňte tento film ohodnotit na csfd", a protože si ho beru k srdci, nevím, nevím, do jakých rozměrů se může dostat tento komentář po mých dalších zhlédnutích. ;-) Po třetím - čtvrtém zhlédnutí: stále více se ujišťuji, že tzv. akční scény jsou to, co Twilight činí běžným flmem a horším příběhem. Kéž by zůstávalo jen u drama/konverzačka, emoce/humor. Sice scény seskládané v tomto pořadí stále fungují, v zobrazení každodenního života ve Washingtonu nemůžu najít nereáné chyby, ale pátou hvězdičku přidat nemůžu...Po dalším zhlédnutí: S výchovnými filmy a lekcemi z rodinné pedagogiky by to už stačilo, moje závislost na True Blood zničila schopnost koukat na Twilight (přinejmenším do té doby, než přidají scénu typu sex na hřbitově). :))(28.11.2008)

• viperblade

Beverly Hills 902 10 + Blade = Stmívání. Takže, vezměme to popořádku: Kristen je hezká holka, ale moc mě nepřesvědčila, že nám má co nabídnout, co se talentu týče. Robert "onjetakhezoučkýsladkýjedinečnýkrásnýnejlepšíprostěmocinkymocnejky" Pattinson mi nijak extra nevadil :-) Tu režisérku bych na místě odstřelil hlavně za to, co z upírů udělala. Že nesmějí na slunce proto, že září!?!? No WTF!!! Nevím, do jaké míry je to vina autorky, knihu jsem nečetl a ani moc nechci. Takže jednu dávám za Kristen a její krásu, druhou za upíří baseball a třetí... za nic, takže jen dvě. A nakonec taková malá statistika: Věděli jste, že 9 z 10 puberťaček se přiznali k tomu, že kdykoliv se na plátně objevil Robert, tak byly nějak vlhké? :-)(29.3.2009)

Divte se s otevřenýma pusama, ale pro mě letos největší zážitek v kině. Byla jsem sice téměř nejstarším účastníkem v sále, dávno mi není šestnáct a neposlouchám emo, ale málem jsem se rozplynula blahem. Catherine Hardwicke nezklamala, řemeslně hodně dobré. Tímto bych chtěla protiargumentovat Jancllovi, který zastává názor, že z hovna malinu neuděláš. Jde to. I dvě maliny! Má romantická dušička zaplesala, škoda, že jsem před pár lety nevypadala jako Kristen Stewart. To děvče je nádherné! (Asi jako jediná osoba ženského pohlaví jsem se do ní zamilovala víc než do Pattinsona.) I když to mi to občas dost připomínalo Klan létajících dýk či Tygra a draka, ty "veverky" na stromech měly glanc. Místy hodně vtipné, ne však směšné. Co říct na závěr? Áááááááááá. :-) 5x :-) PS: Nejsem přiblblé emo děcko, Edo. A to je konec našeho přátelství! Už po druhé!(17.12.2008)

• - Lístky na film se v USA vyprodali již dva týdny před premiérou. (Sufferer)

• - Stephenie Meyer uvedla, že zdrojem inspirace během psaní románu jí byla skupina Muse. Další její oblíbenou kapelou je Linkin Park. Jejich píseň zazní v závěrečných titulcích a objeví se na soundtracku. (FilmFan24)

• - Snímek byl 3 roky po uvedení 8. nejvyhledávanější film na internetu. Jeho hvězdy se současně umístily TOP 30 nejvyhledávanějších herců na internetu. (Sufferer)