Stmívání

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Traffic

Úspěch Twilightu u něžné části populace patrně souvisí s několika jednoduchými, ale účinnými věcmi. 1) Obsahuje hromadu, v reálném životě nerealizovatelných, dívčích fantazií, pospojovaných k sobě bez vztahové i jiné logiky (na tu ale většina žen beztak kašle) 2) Postava Belly je natolik plochá, že je pro divačku/čtenářku možné bez problémů do ní sama sebe projektovat. ____ Klíčem k porozumění je převrácení v prvním plánu nastolených rolí: nebezpečným monstrem není Edward Cullen, ale manipulativní Bella, která (alespoň co se týče partnerských vztahů) ztělesňuje odhodlanost a aktivitu, které se jinak ženy vyhýbají jako čert kříži z obavy, že budou vypadat jako děvky. Jí to ale prochází a dokonce jde tak daleko, že kamarádkám radí, aby samy byly aktivnější (a pozvaly chlapce na maturák, protože oni sami se to zřejmě stydí udělat). Bella je unikátním případem dívky, která je nonstop obdarovávána, obletována (převrací i zažitou představu nově přistěhovalé outsiderky ve třídě), centrem pozornosti, a to bez nějaké známé příčiny. ____ Edward je kombinací několika mužských charakterových typů, které by zřejmě za žádných okolností nemohly fungovat dohromady: rytířem na bílém koni, machem/tunerem ve sporťáku, pro kterého je jeho hyperrychlé nablýskané fáro prodloužením penisu, hodným klukem, kterému leží na srdci jedině dobro jeho vyvolené (až to přechází v jindy otravné špehování) a hezounkem s plachým úsměvem, idolem žaček a studentek. Přehnaně protektivní chování, které Edward vůči Belle předvádí, by bylo možné charakterizovat jako úchylácké obtěžování a je podle mě morálně vadné, že je film/autorka prezentuje jako přijatelné, ba ho dokonce schvaluje. Tento souhlas vychází z nereálné premisy, že podobně se chovat bude onen vyvolený (nikoli náhodný chlapec), což je se skutečností neslučitelné. Paradoxní je, že chudák Lautner se v blízkosti Belly objeví jednou za uherský rok, ale musí si od ní vyslechnout nepříjemné poznámky o špehování. ____ Touha Belly stát se upírkou, a nabýt tak nad Edwardem definitivně převahu, není ničím jiným než obyčejným uháněním k oltáři. Bella ví, co chce a taky si to vezme. Zázračná to dívka.(8.1.2010)

Tak jsem se také konečně rozhoupal a podíval se na megahit poslední doby, romantické fantasy Stmívání. Je třeba držet krok s dětmi a být in, když je Stmívání tak častým tématem hovoru, zvláště ještě ne úplně dospívajících slečen, je dobré být v obraze, o čem že se to vlastně baví. Čekal jsem jen to nejhorší, pokleslou mládežničinu á la Buffy nasoukanou do pláštíku blockbusteru, ale ve výsledku musím konstatovat, že jsem byl vlastně celkem příjemně překvapen a skutečně příliš nechápu, proč je Stmívání na čsfd v takové míře podhodnoceno. No samozřejmě, není to ani žádný zázrak, čistě průměrný americký velkofilm pro náctileté, ale v tomhle ranku patří mezi to lepší, co může podobný žánr nabídnout, jen je, jak si žádá z normálu trochu vyšinutá doba, vše maximálně zatraktivněno. Klasická teenagerská romantika je tak trochu pokřivena emo nádechem, normální dívka, která je však samozřejmě tak trochu jiná, nová škola, pubertální spolužáci, záhadní neznámí, atraktivní auta, trocha toho, trocha onoho...a samozřejmě ON, krásný, fešný, uhrančivý, tentokráte ale trochu pobledlý a prokletý. Slibovaná věčná láska je tu tak paradoxně opravdu věčná, city se tu tříbí na bázi krve a vztahů v potravinovém řetězci, dost mi to také připomnělo vykradený seriál Pravá krev, který je ovšem o pár řádů lepší, vše tu prostě funguje tak, jak v teenagerském megahitu má, mě, dospělého diváka ovšem nijak neurazí a nešokuje, ani litry krve, ani přehnanou vulgaritou, ba ani přehnanou autostupiditou. Trochu mi sice vadilo, že tvůrci porušují letitá železná pravidla žánru (upíři jsou vidět v zrcadlech, nemají upíří tesáky, otisk kousnutí je otiskem celého chrupu, likvidují se spálením na hranici, slunce je nesežehne, jen metamorfuje jejich kůži atd.), no, ale je to jejich umělecká licence a do té mi vlastně nic není. Stmívání je prostě audiovizuální emo obraz dnešní mladé generace (respektive její něžnější poloviny) a jako takový si nese svá stigmata. Pochopitelné je i ukotvení ve fantasy žánru, kde volně rozvíjí komerčně megaúspěšnou linii ság poslední doby Harry Potter - Letopisy Narnie - Stmívání... Tak nevím, jestli se mám podívat na tu dvojku...(3.8.2010)

Kdo četl knížku, bude šťastný, všemu porozumí, bude říkat: "Jééé", postavy si zamiluje hned. Ale ten kdo nečetl? Ou, bude asi hodně těžké ztrávit to - hádám. Rozmýšlela jsem se, jestli dát 3 nebo 4 hězdičky, nakonec padly ty tři. Proč? Možná to bude znít trochu moc sebejistě, ale šlo to zfilmovat líp, vím jak... Jej, trochu namyšlená, koukám :-D Ale vážně, prostě to ve mně nic nezanechalo, v některých částech jsem se i nudila a to toho mohlo být tolik řečeno! Přišlo mi to prostě nedotažené... Alespoň jsem zase začala poslouchat Linkin Park, to je fajn :-)(27.11.2008)

• Cervenak

Nie je to vyložene nudné. Je to iba nevýslovne otravné a umelé. Na moje vlastné prekvapenie mi až tak nevadili herci (hoci moja manželka trefne poznamenala, že Robert/Edward musí byť na smiech každej žene nad 20 rokov, pretože je to vlastne iba taká "och-ach bábovka") a vlastne ani to neuveriteľne vypočítavé triafanie sa do cieľového publika. Nekonečne ma však štvalo, akú to má riedku zápletku, ktorá by vystačila tak na 40 minút pilotu k televíznemu seriálu, a aj to by som si vravel, že okrem tej hrozne stupídnej romance by sa tam mohlo stať aj niečo zaujímavé. Mizerná réžia to ešte znásobuje, pretože Hardwicková nemá ani šajnu, čo je to tempo, erotické iskrenie, atmosféra, nehovoriac o nejakom napätí. Výsledok sa ťahá ako sopeľ a náhly nástup nezaujímavých záporákov (ten dedinský metalista mal akože budiť rešpekt?) by mali na FAMU vyučovať ako príklad nezvládnutej (rozumej totálne absentujúcej) gradácie. Som zvedavý, čo s tým spraví chlap na režisérskej stoličke, ale verím, že to bude príjemná zmena, pretože horšie natočené než toto to už byť nemôže.(5.3.2009)

Undead. Speed. Strength. Cold skinned. Immortal. No nezamilujte si ho !! …. Bella je sympaťačka a Edward něco skrývá. Láska na první pohled – ano, funguje to! Každopádně rozehrají sladkou romanci, která naštěstí nesklouzne k přeslazenosti. Romanticky založená mladá generace bude nadmíru spokojená a ti starší třeba také. Nesmíte očekávat dalšího Drákulu ani nový díl série True Blood. Na mě je to zbytečně rozvláčné, poklidné. Ale lidi umírají kvůli různým kravinám, tak proč by to pro jednou nemohla být láska! Možná… PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ ** Co uvidíme (možná) příště? Bella má v kabelce novou lahvičku s pepřovým sprejem. Nebo dojde na MOŽNÁ?(19.3.2009)

• - O roli Belly se ucházela také Nina Dobrev, velká fanynka upírské ságy, která ztvárnila jednu z hlavnch rolí v seriálu Upíří deníky (od r. 2009). (J*A*M*A*L)

• - Když na konci filmu začínají titulky, zní skladba "15 Steps" od kapely Radiohead. Její frontman Thom Yorke napsal speciálně pro druhou část ságy, pojmenovanou Nový Měsíc (2009), skladbu "Hearing Damage". (Sharlay)

• - Podle webu Amazon.com je původní literární titul nejlepší teenagerovskou knihou desetiletí. (Sufferer)