Stmívání

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

Film si bere z knihy to nejlepší a vyhýbá se tomu, co Meyerová nezvládla, čehož je skutečně hodně (dá se říct, že je mizerná spisovatelka). Díky tomu považuji film za lepší dílo, než je samotná knižní předloha.. Stejně se ale film nemůže vyhnout některým zásadním problémům, které tvoří kořen knihy - například úplně všichni čtenáří (diváci) vědí, že to je kniha (a film) o upírech. Stejně se ale dílo tváří hrozně tajemně a totožnost Cullenových potvrdí snad až někdy v polovině. Což je prostě blbý, nefunguje to. Čtenář-divák jen čeká, až to tý Belle konečně docvakne..a čeká.. a čeká. Mezitím se rozjíždí prachobyčejná romance, která je ale přecejen dobře natočená, takže se na to dívat dá. Je mi úplně jasný, proč už existují čtyři knihy, film má obří komerční úspěch a točí se druhej. Uplně vidim ty holčičky, jak to žerou:) No a nedivim se jim. Ale mě to nic moc dát nemůže. Takže, jak už jsem napsal - rozhodně mnohem lepší než kniha, ale stále jen průměrný a mooc dlouhý film. Dle špatné předlohy nelze natočit dobrý film.(11.5.2009)

Rozpočet $37miliónovTržby USA $192,769,854Tržby Celosvetovo $397,923,934Tržby od roku 2009 za predaj Blu-ray v USA $28,652,187 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $204,682,473 //počet predaných kusov 11,262,837Tak toto sa stalo kino hitom? Sakra práca, veď ten film okrem ako takej romantickej iskry namá čo pre návštevnika kina ponúknuť, príbeh tuctový, akcia skoro žiadna, triky otrasné, ... aspoň že herci sa tvárili dosť dramaticky v tých svojich úlohách ale nakoniec aj to prišlo časom ako riadna jednotvárnosť. Ináč som bol prekvapený, že mi to v tom kine tak pekne ubehlo a preto dávam aj priemerné hodnotenie ale ináč to za moc nestojí, takýto film - romantický upirák je tak maximálne vhodný pokiaľ sa niekto vyberie do kina v pekne v zalúbenom páriku, ináč to ani nemôže mať nejaký väčší efekt. /videl v kine: 55%/ ...o urovni tohto filmu už moc napovie samotná ukážka, ktorá sama naznačí "nič prevratné nečakajte"(27.1.2009)

„Čakala si pavučiny, truhly a pleseň?“ – „Pleseň nie.“ Knižku som nečítal, pred film som si sadal s chuťou a bez predsudkov a bavil som sa. Rušivo na mňa pôsobila len minúta a pol trápnych trikov (keď upír zrýchlene uteká). Iste, dve hodiny sú na taký riedky dej dosť, paradoxne ma ale film prestal baviť až keď sa začalo niečo diať (agresívny vpád konkurenčnej skupiny). Ale hoci som vedel, že ide o upírov a tak som mal som pred hrdinkou (presvedčivá Kristen Stewart z ÚKRYTU a PREKLIATIA DOMU SLNEČNÍC, kde som jej predpovedal veľkú kariéru) náskok, nenudil som sa. Snímka má tempo, mladí hrdinovia (iní tu takmer ani nie sú, ak nepočítame otca v správňackom podaní Billyho Burkea) sú sympatickí a hoci (ale práve preto?) vampírov nemusím, potešilo ma, že sa tvorcovia vykašľali na nudné „základné pravidlá“ (slnko, odraz v zrkadle). Plus milujem filmy, odohrávajúce sa v krásnych lesoch Severnej Ameriky (dokonca i emócie boli zvládnuté dôstojne, až decentne).(7.12.2009)

• Segrestor

Mohl jsem na to nakydat tunu špíny a omílat donekonečna, jak je to pro nevyzrálé holčičky, ale pak jsem si řekl NE! Nebudu film hodnotit podle toho jaké cílové skupině je určen. Jinými slovy, nebudu film hodnotit podle toho, jak se líbil cílové skupině resp. jak na něj reagovala. Možná je už zbytečné posmívat se tomu, že mladistvé holčičky pláčou vzrušením, když vidí mladistvé upíry v sexy kreacích. Ať pláčou. Možná až bude nějaký portál, kde se budou komentovat vztahy diváckých skupin, tak se k tomu vyjádřím. Nyní k filmu jako takovému. Obecně jsem ho mohl srovnat s knižní předlohou jen okrajově, neboť jsem mohl čerpat jen z toho, co mi o knize řekla moje žena, která knihu četla. Proto mi nezbývá než kritizovat film jako takový. Ano, dramaturgie byla hrozná. Prostor, který se mohl využít k akci a budovat charisma hlavní mužské postavy přichází vniveč. Edward jen koulí oči. Sice přijel autem na místo činu velice drsně a rázně zakročil, ale jen koulí oči. To bylo tak akční, že jsem málem snědl ubrus. Těchto nevyužitých míst je ve filmu poměrně hodně. Gradace děje taky trochu zaostává. Film se tak nějak vleče z bodu A do bodu D. Dokonce přes bod B a C, který vůbec nedává smysl. Tím se dostáváme k mnoha nelogičnostem. Tyto nelogičnosti vám ovšem přijdou omluvitelné, pokud jste četli knihu. Bohužel tedy. Jinak film je opravdu tzv. žánrovka, protože ocenit jej může jen úzká skupina lidí. Ale to tak u filmu bývá, že se nezavděčí všem. Dávám dvě hvězdy, ať nežeru a nezklamu vlastní diváckou skupinu. :-)(14.6.2011)

• M.a.t.t.

Buffy bez kvalitnej dramatickej línie, hlášok, vypointovaných dialógov a schopných nahrávačov sympaticky neobyčajnej hlavnej hrdinky. Napriek tomu ani zďaleka nie taký zlý výsledok, akoby sa dalo čakať a zásluhou Kristen Stewart či neošúchanej hudby niekedy aj celkom príjemný, hoci fakt len niekedy. Hoci som však ochotný uveriť minimálne v čítavosť literárnej predlohy, jej kultovosť pre mňa asi vzhľadom ku zvyšným kvalitám ostane menšou záhadou a sám netuším čo mám od ďaľších dielov v tak pomerne vyčerpanej téme čakať.(3.2.2009)

• - Ve filmu můžete vidět všechny Cullenovy nosit nějaký šperk. Edward, Emmet a Jasper mají stejné náramky, Alice a Rosalie mají různé náhrdelníky, Esme má náramek a Carlisle prsten. Na všech špercích je stejný symbol, rodinný erb Cullenů, který vyobrazuje lva s lidskou rukou nad hlavou, stojícího na obrácené krokvi se třemi trojlístky. Lev byl přidán kvůli citaci z knihy (''A tak se lev zamiloval do jehňátka..''), na původním erbu je krokev pouze se dvěma trojlístky, tři ruce a snopek pšenice. (Martinibaby)

• - Ve školní jídelně je velké množství vlajek. Mnoho jich je ale špatných. Vlajka Keni visí vzhůru nohama, vlajka Jugoslávie je ještě z 90. let 20. století (v roce natáčení filmu vypadala jinak). Teorii, že vlajka nad dveřmi, když v jídelně prochází Rosalie a Emmet, je česká vlajka, nelze zcela vyvrátit. V tom případě by byly ale barvy proházené. Pokud se ovšem nejedná o vlajku Filipín, kde ale z dálky nejsou vidět žluté hvězdy v bílé části vlajky. (Pavlínka9)

• - Když na konci filmu začínají titulky, zní skladba "15 Steps" od kapely Radiohead. Její frontman Thom Yorke napsal speciálně pro druhou část ságy, pojmenovanou Nový Měsíc (2009), skladbu "Hearing Damage". (Sharlay)