Stmívání

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Lateef

Stmívalo se tak pomalu a nezajímavě, až jsem to skoro přestal vnímat. Mít to o půl hoďky a pár ostrých špičáků méně, je z toho Jumper 2. Veliké zklamání. 37 miliónůl dolarů(rozpočet)/373 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/149 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(7.3.2009)

• M.a.t.t.

Buffy bez kvalitnej dramatickej línie, hlášok, vypointovaných dialógov a schopných nahrávačov sympaticky neobyčajnej hlavnej hrdinky. Napriek tomu ani zďaleka nie taký zlý výsledok, akoby sa dalo čakať a zásluhou Kristen Stewart či neošúchanej hudby niekedy aj celkom príjemný, hoci fakt len niekedy. Hoci som však ochotný uveriť minimálne v čítavosť literárnej predlohy, jej kultovosť pre mňa asi vzhľadom ku zvyšným kvalitám ostane menšou záhadou a sám netuším čo mám od ďaľších dielov v tak pomerne vyčerpanej téme čakať.(3.2.2009)

Jeden fakt je veľmi zaujímavý. Že aj napriek ošiaľu a mánie, ktorá vznikla pred rokom z tohto filmu (90% z mojich známych - a určite nie len mojich - šli na film do kina, a väčšina film ospevovala), má film tak chudobné hodnotenia. Ale kráča sa s davom a kto chcel byť in naparil filmu dokonca dve hviezdičky. Ale neviem. Mne sa to naozaj páčilo, piatu hviezdu dávam na podporu pokračovania a hlavne z recesie. Každopádne som sa ani raz počas filmu neprichytil, že by som sa nudil. Je pravda, že nejakou obzvlášť nápaditosťou film neoplýva, kvalitnými hereckými výkonmi sa to tiež nehemžilo, ale možno to bude tým, že som film pozeral za súmraku a navyše pri splne, možno to bude tým, že aj ja som raz musel podľahnúť nejakému čistokrvnému teenmovie a možno som nebol pri zmysloch, každopádne sa mi to páčilo a teším sa na pokračovanie. 90%.(14.10.2009)

Soundtrack Carter Burwell: 1. Supermassive Black Hole - Muse ,2. Decode - Paramore ,3. Full Moon - The Black Ghosts ,4. Leave Out All The Rest - Linkin Park ,5. Spotlight - MuteMath ,6. Go All The Way (Into The Twilight) - Perry Farrell ,7. Tremble For My Beloved - Collective Soul ,8. I Caught Myself - Paramore ,9. Eyes On Fire - Blue Foundation ,10. Never Think - Rob Pattinson ,11. Flightless Bird, American Mouth - Iron & Wine ,12. Bella's Lullaby - Carter Burwell ,(7.1.2011)

Pokud existují dvě vyhraněné formy filmových adaptací, na jedné straně bude stát soběstačné filmové dílo totálně odtržené od knižní předlohy (např. série Angélique), na druhé doslovná adaptace, kterou dokáží číst patřičným způsobem pouze znalci předlohy (viz Twilight), pro ostatní zůstane jiným filmem. Já osobně na tomto filmu vyzkoušela oba způsoby jeho čtení: poprvé povrchní způsob čtení bez znalosti kontextu, který mě mohl nebo nemusel zaujmout; podruhé jsem již vybavena znalostmi četla každý detail předtím prázdnějších scén a vše vyznělo dost odlišně. První zhlédutí bez znalosti kontextu: Film na který se mi nechtělo, ale jehož zhlédnutí ani v nejmenším nelituji (a určitě nebylo poslední). Stmívání patří k filmům, které zřejmě potřebují odležet, protože během první poloviny jsem se neuvěřitelně nudila, vlastně až prohlídkou v Cullenových domě jsem se začala dostávat do děje. Filmu se moc nepodařilo zobrazit hrdinčinu samotářskost nebo odlišnost (od začátku zapadá mezi spolužáky jako vcelku běžná holka, má dokonalý vztah s rodiči atd.), takže tuhle marnou snahu o pozvolné uvedení do příběhu si tvůrci mohli odpustit. Jako fanouška upírské tematiky mě trochu děsily avizované úpravy upírské mytologie a stylizace postav – film je totiž v podstatě mnohem konvenčnější, než např. Buffy the Vampire Slayer a vychází vstříc mainstreamovému publiku (pryč jsou kolíky, kříže, svěcená voda, zuby, změna tváře...), které k symboličnosti a fantazijním prvkům přistupuje vždy s větším podezřením. Navíc, nakonec se dá na i na ty poměrně šťastné blond postavy v bílých tričkách ve stylu Bayova Ostrova nahlížet jako na docela zajímavý kontrast k tradičním temným upírským outfitům a patetičnosti nemrtvého. Jistě, jistá míra patosu zústává jako prostor pro divákovo ztotožnění a empatii, ale tito upíři mají daleko do všudypřítomné sebeironie a věčného patosu. Není divu, že si mě tihle charismatičtí Cullenovi naprosto získali, ač už dávno nejsem teenager (ostatně stejně jako jimi nejsou sto-a-více-leté postavy s životními zkušenostmi a nadhledem větším, než většina z nás smrtelníků) ;-) Méně známí představitelé byli vybráni téměř dokonale: Robert Pattinson dostal po Harry Potterovi prostor, kde se ho dá i všimnout a je téměř neuvěřitelné, jak se dá z nevýrazného mladíka vytvořit ztělesnění krásy (kdyby to James Dean neměl už přes půl století za sebou, musel by po scéně, kdy cool Edward v černých brýlích poprvé veze Bellu do školy, zemřít závistí); Výhrady nemám ani vůči zpodobnění Belly, která ve své ne-kráse, ne-ošklivosti zústává přiměřeně výraznou, aby mohla důvěryhodně zaujmout místo osudové lásky v příběhu Amora a Psýché...; A co teprve sexy pan doktor Cullen (prostě láska na první pohled!), o jehož osudu stvořitele dalších generací upírů se v budoucnu jistě ještě máme co dozvědět... Co však výrazně napomohlo inovativnímu vzezření jsou lokace a tematika indiánských legend. Forks jako jedno z turistických městeček ve Washingtonu a nádherný prales v Olympic National Park mohou vzbudit až pocit umělosti a kýče, nicméně, kdo zelený stát věčné mlhy a deště zná, dobře ví, jaké kouzlo má americký Severozápad. O to větší překvapení, že kouzelná louka, kde leží Edward a Bella vznikla v jeden podvečer v Griffith Parku v hollywoodských kopcích... ovšem i ten má své kouzlo a specifickou vůni (konečně žádné palmy), takže se s trochou úprav dokáže stát i pralesem. Přesto si film mohl odpustit otravné kroužení kamerou skrze kmeny stromů apod., natožpak jakési náznaky létacích scén. Zkrátka je to film několika rozporů - něketré prvky mi hodně vadily, jiné jsem si zamilovala - v každém případě dávám velké naděje do druhého dílu, který si může ušetřit ten zdlouhavý začátek. Po druhém zhlédnutí se znalostí kontextu: Všechno je jinak, pořádně jsem si užila první půlku, zatímco od baseballové scény už to šlo kvalitativně dolů. Klíč k docenění její kvality spočíval ve znalosti pozadí. Tentokrát jsem dobře věděla, proč se Edward tvářil jak se tvářil, co si myslela Bella a jaká je minulost a skutečný rozměr postav. Stmívání totiž nestojí na příběhu, ale na postavách a emocích. Co mě ovšem opět spolehlivě rozesmálo, bylo závěrečné "nezapomeňte tento film ohodnotit na csfd", a protože si ho beru k srdci, nevím, nevím, do jakých rozměrů se může dostat tento komentář po mých dalších zhlédnutích. ;-) Po třetím - čtvrtém zhlédnutí: stále více se ujišťuji, že tzv. akční scény jsou to, co Twilight činí běžným flmem a horším příběhem. Kéž by zůstávalo jen u drama/konverzačka, emoce/humor. Sice scény seskládané v tomto pořadí stále fungují, v zobrazení každodenního života ve Washingtonu nemůžu najít nereáné chyby, ale pátou hvězdičku přidat nemůžu...Po dalším zhlédnutí: S výchovnými filmy a lekcemi z rodinné pedagogiky by to už stačilo, moje závislost na True Blood zničila schopnost koukat na Twilight (přinejmenším do té doby, než přidají scénu typu sex na hřbitově). :))(28.11.2008)

• - Poslednými členmi rodiny sa v roku 1950 stali Alice s Jasperom. (Cappuccino)

• - Grishamova továrna (v originále Grisham mill), ve které došlo k napadení hlídače, je ve skutečnosti papírna Blue Heron paper company nacházející se v Oregon City. Na stejném místě se natáčely některé scény z filmu Štvanec (2003). (funmaker)

• - Snímek byl 3 roky po uvedení 8. nejvyhledávanější film na internetu. Jeho hvězdy se současně umístily TOP 30 nejvyhledávanějších herců na internetu. (Sufferer)