Epizody(7)

Bagdád, Irák 2003. Mise: nejasná. Nepřítel: nezjištěný. Délka mise: neznámá. Členové 1. rozvědky námořnictva nemohli předpokládat, co se v průběhu oněch prvních čtyřiceti dnů války v Iráku stane. Na každém kroku se potýkali s nedostatečnými zásobami, frustrací z nekompetentního velení a pochybnostmi o smyslu celé mise. Otevřený, zasvěcený pohled na výsledek moderní americké války byl natočen podle bestselleru Evana Wrighta v produkci Davida Simona a Eda Burnse, kteří se podíleli i na vzniku kriticky oceňovaného seriálu HBO The Wire. Generation Kill je nyní podobně úspěšnou sedmidílnou minisérii z dílny HBO Films. (Magic Box)

Cedr

Válečný seriál od tvůrců The Wire? Mrazivá upřímnost bez nafouknuté pompéznosti, patosu, kýče či Mary Sue charakterů zaručena. Větší důraz na konverzaci než akci působí svěže. Těžce chytlavé. ()

markuc

Tak tento serial me vyslovene unudil. Po trech episodach koncim a vic sledovat nebudu. Vazne mi zde chybela nejaka silnejsi dejova linie, zajimavejsi atmosfera nebo trosku vice akce. Jinak je to pouze prehlidka (ne)schopnosti americkych marinaku v Iraku - na Bratrstvo to zdaleka nema. ()

Mrkvič

Tohle už asi nezvládnu dokoukat. Možná je to mega moc autentický, ale to už jsem se tam spíš mohl jet podívat a užít si trochu sluníčka. Jak si vojáci povídaj, jak se zabavěj, když se nuděj atd. Po týdnu si nevybavím jedinou postavu, tak proč mě potom má zajímat, co řeší s kámošema. Vlastně snad jen teplej voják trochu vybočuje z řady, ale jinak je to jak má být, držet hubu a krok. Proč o tom ale pak s takovým mikropohledem točit nějakej seriál? Po několika měsících jsem dal další díl a se stejným efektem. Už se bojovalo a je sice hezké, že se dozvíme, jak to chodí, jaké rozkazy velitelé vydávají, ale pořád je to příšerná nuda, a bylo by lepší si asi jen přečíst knížku, nebo pár zpráv v novinách. ()

DaUr

[Pilot]: Realistický, díky absenci hudby téměř dokumentární pohled do Irácké války, který se nebojím porovnat s Bratrstvem neohrožených z války předchozí. To je jistě kvalitněji, filmověji natočeno (což je dáno i tématem, tady se prostě tolik nestřílí, a tehdejší vojenství bylo jaksi... stylovější), ale přesto má Generation Kill určitý náboj, který i ze stereotypního přejezdu pouště dokáže udělat poutavou podívanou. Jako ve většině prvních dílů je na nás i v tomto vychrstnuto mnoho, velmi mnoho různých postav, ze kterých lehce vyčnívá pouze Alexander Skarsgård (i když asi jen proto, že jsem ho znal již dříve), zbytek je zatím poměrně nevýrazný. To ale není výtka, na tak malém prostoru zatím nemůže každá postava získat svůj příběh. [2. díl] Lepší, mnohem lepší. Přibyla akce, některé z postav už mají více prostoru a dostávají se tak do popředí pozornosti, a seriál mě i přes svou lehkou stereotypičnost baví víc a víc. ()

pnboss

USA zvolila v boji s terorismem novou strategii - vytvořit mediální obraz totálních trotlů, aby je nepřítel podcenil? Jinak si tenhle seriál nedovedu vysvětlit. Jejich elitní americká jednotka NS hraje na náhodu, chvílemi se na to ani nedá dívat. ()

_DAVE_

I když to tak zpočátku nevypadá, "GK" je výborná série. První dvě epizody jsem hodnotil na 60% s odřenýma ušima, a byla to chyba. Seriál vyobrazuje "Operaci Irácká svoboda" očima jedné z jednotek Americké námořní pěchoty. Celé se to zprvu zdá být velmi podobné slavnému "Bratrstvu neohrožených", a myslím že hodně lidí to bude i srovnávat, což je ale zásadní chyba. Dnešní vedení války se nahony líší o toho před šedesáti lety. Nečekejte zběsilou akci, a části lidských těl poletujících vzduchem alá Vojín Ryan. "GK" je spíše dialogové drama, řeší se strategie boje, zásadní chyby které Američané v Iráku dělali, osobní vztahy jednotlivých postav, jednotlivé charaktery jsou napsány výborně. Každopádně divák je vtažen do Atmosféry opravdu dokonale, jako by tu cestu k Bagdádu prožíval taky. Zásadní pochvalu si zaslouží scénář plný typicky vojenských zkratek a slangu. PS: Nechtěl jsem tomu věřit, ale zda se, že část režírovala ženská - bravo. ()

BS

Varování: Pokud očekáváte seriál nabušený akcí, kde hrdinní US Army boys kosí nepřítele po desítkách, tak na tohle rovnou zapomeňte. __ Generation Kill je tak trochu jiný seriál, je to minisérie o sedmi kouscích z nichž každý vám ukousne něco přes hodinu času a já vám garantuji, že ani jedna z těch šedesáti minut vám nepřijde jako pronuděná, pronuděná sice ve skutečnosti bude (protože aktéři na obrazovce se prostě nudí - chtějí bojovat ale nemají s kým protože to za ně vždy buďto udělá jiná jednotka nebo letectvo). A tak jednotka defacto jen projíždí rozbombardovaným Irákem a je svědkem toho pekla. Co se týče postav, tak se většinou setkáme s "buranskými" hochy z amerického venkova, z nichž každý má své vlastní problémy a cíle s kterými se v Iráku octnul. Na čem seriál stojí jsou dialogy, Ray a jeho neustálé komentáře (nemluvě o lásce ke country music), Brad se svými "vysokoškolskými" řečmi, buran Trombley nenávidějící psy, Mexikánec bojující na straně "bílého muže" atd... Perlou je pak závěrečný díl a jeho finálních cca 15 minut, kdy se uzávírá děj (The Man Comes Around od Johnnyho Cashe jako nádherný podklad, hudba jako celek ve filmu funguje skvěle ať už jako použitá či zpívaná samotnými vojáky - Teenage Dirtbag od Wheatus je v ten okamžik vážně něco neskutěného). Přátelé TOHLE je umění, pro mě ještě o chlup lepší než Band of Brothers. ()

neoBlast

Generation Kill jednoduše (až moc jednoduše) ukazuje rozdíl mezi polovičním plynem a bezkonkurenční jízdou do plných. Tématicky shodné Tam někde postavil na hlavu, zesměšnil a ukázal, že není v tomto žánru vynucené se jakkoliv zdržovat v ději (např. hloupými a zbytečnými vracečkami domů do Států). Megasympaťák Alexander Skarsgård v hlavnější roli exceluje a s lehce výraznější postavou si krade přízeň daleko přede všemi ostatními charaktery. Všichni ostatní herci jsou také velmi uvěřitelní a celou invazi bych ve společnosti takévéhoto panoptika (ne)chtěl zažít na vlastní kůži. Jediné slovo, které definuje celý Generation Kill je BEZKOMPROMISNÍ. Každý dolar obří HBO produkce je zde vidět a vrací se zpět v kvalitě, i když akce se moc nedožijeme. Hlavní děj není výrazný - vlastně všichni jenom celou dobu někam jedou, spíše se ukazují obrazy a epizodky z cesty průzkumné brigády do Bagdádu. To co nastínil Mariňák ve dvou hodinách přivádí dvojice režisérů do sedmihodinové televizní (samozřejmě nemyšleno v pejorativním slova smyslu) extáze. Zažil jsem si s nimi nudu v poušti, americký fotbal v poušti, akci v poušti, vítězství i porážky - v poušti. Jak já ten hnusný písek začínám také nenávidět. Za to díky HBO, díky za tvé peníze, které sypeš do vlastní tvorby. 90 % ()

Raven0

Drsná výpověď o zpackané válce v Iráku. Možná málo akční, měnší důraz na psychologii vojáků... Přesto působivé. Hlavně v zobrazení válečných zvěrstvech, či neschopnosti účiného velení v boji... Srovnání se skvělým Mariňákem je na místě. ()

danoo

Metodologickým prístupom tu nie je rozprávanie, ale faktografické zachytenie života (ako to kedysi od realizmu požadoval Guy de Maupassant), ktorého príbeh sa odohráva „na ceste" do Bagdadu. No Pozor! Nie je to len dokument z vojny (podobne ako napr. Ch o ď . a . p o z e r a j . s a . od Elema Klimova). Práve finálna scéna podfarbená Cashovou piesňou When the Man Comes Around potvrdzuje, že cieľom tvorcov nebolo len konštatovať fakty, ale aj morálne klasifikovať. A navyše pri tej všetkej závažnosti, autentickosti a surovosti som sa pobavil, pretože akcie (ak sú) sú napínavé a celá séria obsahuje i vtipné vsuvky. TWO THUMBS UP. ()

zaseprd

"I know, man. I am seriously impressed. Taking dumps under pressure, man, that is our Iceman's Achilles heel. Or Achilles' asshole. Holy shit, Brad's our Achilles anus." ()

swe

"Na mapách ve velitelském stanu vypadá vše dokonale naplánované. Skutečná válka však víc než cokoliv jiného připomíná hořící bordel"...Nějak takhle se o bitevní skutečnosti vyjádřil Andrzej Sapkowski skrze fiktivní postavu básníka Marigolda. Po zhlédnutí tohoto výborného seriálu o tom nebudete pochybovat ani vy. Znudění vojáci povětšinou natěšení někoho / něco rozstřílet, zmatené rozkazy z velení, neschopní důstojníci a zabíjení civilistů. Vítejte v centru dění vojenské operace vtipně nazvané "SVOBODA PRO IRÁK". Právě jsem viděl, jak někdo zastřelil civilistu. -- To je zlé, pravděpodobně by měl rád demokracii. ()

MishKonn

Then again, the world wouldn't have to deal with the prospect of you returning to your cretinous daughter-fucking trailer-park red-state shithole and producing mutant, whiskey tango, scrotum-faced, bucktoothed, zit-exploding progeny... Prostě gold. ()

Mishqo

Detailný pohľad na americkú "osloboditeľskú" vojnu v Iraku podaný prostredníctvom tejto kvalitnej 7-dielnej minisérie z produkcie HBO. Neviem, či môj pohľad na americký spôsob vedenia vojny môže byť ešte horší po videní tohto kúsku. Vrelo odporúčam!! ()

JohnSmith

Moc pěkná minisérie. Po bitvě je sice každý generál,ale při sledování tohoto dílka jsem si několikrát říkal,jak je možný, že USA vůbec Irák dobily. Na hlavu postavení oficíři, celkem normální poddůstojníci a dost šílenejch vojáků. ()

Ravi

Podle mého nejlepší válečný seriál vůbec, ukazující dvě různé kultury v období jejich střetu. Zmatek a ambice účastníků konfliktu převyšují požadavky na celkové vítězství a právě tyto dvě "drobnosti" jsou znakem moderních střetů zemí západu a zemí třetího světa. Je to podle mě klíčová reflexe a upozornění na důvody pro neúspěšnost dlouhodobého soužití různých kultur. Brilantně napsáno i natočeno. Skvělí herci. Žádný "trailer" na válku to není, ale právě to seriál tolik zdobí - jeho dopad a výpovědní hodnota. Útok na letiště je pro mě kultovní scénou. Taknějak vypadá život v armádě, věřte mi, vím to. 100% = 5+/5 ()

Kosmik 1

Skvělý miniseriál o válce v Iráku. Pět hvězdiček už jen proto, že podobné dialogy vojáků a jejich názory z prostředí války jsem v takovémto podání ještě nikde v žádném seriálu neviděl. Nemohu říct, že díl od dílu je lepší, protože každý díl je na pět hvězd. A závěrečná skladba Johnnyho Cashe tomu dala tu správnou třešničku na dort. Akce je tady na můj vkus akorát, humoru taky. A celkem pakárna, že může i v dnešní době velet někdo jako kapitán Amerika nebo Encino Man. Ale ono se vlastně ani není čemu divit...pak to podle toho vypadá a není divu, že se vždycky něco podělá. Problém s kníry a ústrojovou kázní, to už je pak kapitola sama o sobě. EDIT 13.5.2014: Takže mám rozečtenou knihu Generation Kill od Evana Wrighta (čili přímo od toho reportéra, co seděl v Bradově Humvee). Prozatím zmíním jedno velké plus, a to je naprosté dodržování všech skutečností dle této knihy, a to včetně různých malých detailů. Nevím zda tvůrci čerpali jen z této jediné předlohy, nebo i zpovídali vojáky, popř. zda čerpali i z jiných knih atd. Každopádně tuhle knihu seriál dokonale dodržuje a nesnaží se "přidávat". Uvidíme jak to bude dál, ale zatím jsem velmi spokojen. 85% Poslední EDIT 16.5.2014: Kniha se opravdu stala hlavním a základním kamenem k celému seriálu doplněného pouze o příhody a svědectví několika vojáků (včetně Persona). Jak jsem čekal, tak Kapitán Amerika sice potrestán za své činy byl a sprostili ho velení roty průzkumníků námořní pěchoty. Bohužel mu ale strýček zařídil prestižní funkci ve štábu praporu. Z Caseye Kasema se prý nakonec stal lepší velitel, než byl původně zásobovač. No a co se týče mariňáků, tak někteří u průzkumníků zůstali i nadále, někteří s tím na chvíli sekli a pak se zase vrátili a někteří s tím sekli úplně. Někteří byli zaslouženě povýšeni (Brad Colbert na štábního seržanta, Nate Fick na kapitána...). Pro mě je Generation Kill jeden z mála seriálů, kde je opravdu naprosté minimum přikrášlování a odehrává se v něm opravdu jen to, co se skutečně stalo. Samozřejmě pár nedostatků se najde, že např. jeden mariňák říká vtip, ale ve skutečnosti ho říkal někdo jiný atd, ale to jsou jen drobnosti, které přímo neovlivňují samotný průběh a vnímání seriálu jako takového a hlavně celé situace války v Iráku. 90% ()

Miki8888

Ukázka války v Iráku, jak v humorném, tak i vážném podání. Při vtipných scénách sem se někdy fakt řezal smíchy. Bordel, hromada keců, nedostatek věcí, debilní velitel atd. i kdyby to bylo jen z poloviny pravda, tak to potěš pánbůh. Každej hrdina měl něco pro a proti. Máme tu spoustu různých charakterů, ale společné mají jenom jedno, když jde do tuhýho musí držet spolu jinak chcípnou. Když sem si mezi mariňáky našel Raye, začal ho vnímat jako oblíbence, poslouchal ty jeho kecy s oblibou a řezal se smíchy hned to bylo taky o něčem jiném. Jinak na závěrečných deset minut budu určitě vzpomínat. Ve srovnání s Mariňákem (taky si to nemůžu odpustit, protože sem Mariňáka viděl dva dny před Generation killem) mě Generation kill bavil mnohem víc. Mariňák je víc dramatičtější a psychologičtější. ()

Killda

Jedno z nejautentičtějších děl o moderním válečnictví. Vtahující a silné v momentech, ve kterých to člověk nečeká. 8.5/10 ()

Philoun1

Tenhle seriál obsahuje snad všechno co na Americe a vůbec obecně nesnáším. Zasranej patriotismus, zasraný zbytečný zabíjení, zbraně v rukách bezduchejch idotů, sem tam i řeči o rasismu. Ale co se týče filmařské práce se nedá nic vytknout. ()