Tajemství Pravdy

• USA Legend of the Seeker (více)
USA, (2008–2010), 32 h 10 min (Minutáž: 43–45 min)

Předloha:

Terry Goodkind (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Jay Laga'aia, Tabrett Bethell, Tania Nolan, Jessica Marais, Jessica Chapnik, Danielle Cormack (více)

Série(2) / Epizody(44)

Příběh Tajemství Pravdy se odehrává ve vzdálené zemi, ve věku mečů, draků a kouzel. Richard je obyčejný lesní průvodce, který žije v malém městečku Hartland v Západozemí, jen kousek od hranice oddělující je od Středozemí, kde vládne magie. O Hledači, zlém krutovládci Darkenu Rahlovi ani o moci kouzel zatím nemá tušení. To vše se změní ve chvíli, kdy potká krásnou Kahlan Amnell a zamiluje se do ní.
Kahlan patří k magickému řádu žen Zpovědnic, které používají kouzla, a především chrání Hledače – zosobnění pravdy, spravedlnosti a síly a nejdůležitějšího člověka ze Středozemí. Jeho kouzelný Meč Pravdy mu pomáhá bojovat proti zlu.
S pomocí moudrého průvodce Zedda se Richard a Kahlan vydávají zastavit zlého vládce Darkena Rahla. Cesta je zavede do nebezpečných průsmyků, mystických lesů, přes hranice mrtvých až do magické země. (oficiální text distributora)

jpacuta

Viděl jsem pár dílů jako fanda ságy "Meč pravdy". Je to takový Meč pravdy pro děti - ve stylu Herkulese nebo Xeny postavy dělají divná rozhodnutí, Richard je šermíř a akrobat a všude skáče a dělá machra... no s knihami to kromě světa, jmen postav a páru reálií nemá nic společného. A já nechápu, proč tohle někdo vyrábí? To vezmeme námět z Punishera a natočíme korektní dětskou verzi? Ne, ne a ne. ()

Fritoll

Nemůžu říct nakolik je to podobné s knihami (nečetl jsem je, ale mám to v plánu), ale kvůli mé velké lásce k fantasy nemůžu jinak než 5*. Není to nejlepší seriál co jsem viděl, ale dle mého názoru je to nejlepší fantasy seriál (herkules ani xena na to nemají). Milovníkům fantasy doporučuju. EDIT: Už to není ani nejlepší fantasy seriál (tím je prozatím Hra o trůny), a proto snižuju své hodnocení. ()

RoyBatty444

Goodkind aj jeho knihy sú silne ovplyvnené tvorbou rusko-americkej spisovateľky počiatku storočia Ayn Randovej, najmä jej dielom Objektivistická filozofia. Aj napriek tomu, že Goodkind uznal zaradenie jeho diela do fantasy literatúry, je presvedčený, že jeho knihy sú viac než len obyčajné fantasy a to práve vďaka zameraniu na filozofické témy a človeka samého. Stále sa ale považuje skôr za románového ako za fantasy spisovateľa. Fantasy žáner mu vraj len lepšie umožňuje zdieľať svoje myšlienky s čitateľom... (zdroj životopisu). Už ako pri Herkulesovi a Xene vie inscenácia a príbeh zapnúť turbo, dobre odsýpať, pritom je i zaujímavá a poučná. Overená formulky kde kladný hrdina bojujúci za spravodlivosť, pri tom rieši zvádzanie hriechmi a svoj vlastný ťažký osud. Samozrejme sú nasadené fešandy a hezouni, dobré akčné scény a svojské efekty v spojení s krásami Nového Zélandu. Ako tvorca si Sam Raimi vytvoril koncept, ktorý funguje a baví. Medzi seriálom a knihami je množstvo rozdielov popis na tejto stránke. Nebiť toho zľahčovania pomocou cestovania v čase a alternatívne reality a toho prvoplánového konca druhej série tak to je aj za plný počet. ()

snupko13

Slabé, slabé, veľmi slabé. Produkcia Raimiho sa nezaprie, štýl "ala" Xena a Hercules, a to ja nemusím. Vlastne všetci vedľajší herci sa tu pekne schádzajú a vytvárajú niečo na čo sa ani pozerať nedá. Tá Xena aj s Herculesom, tam to bolo aspoň vtipné, schválne sebazosmiešňujúce a nehrali sa tam na veľa. Toto mi v konečnom dôsledku pripadá vhodné pre diváka od 9 rokov, z hroznými hereckými výkonmi, a nie ako temný fantasy seriál, ako si možno poniektorí myslia. 1* za ani neviem čo. ()

numan

Velmi dobrý fantasy seriál (a že jich vskutku není mnoho, že...) kterému k dokonalosti sice pár věcí chybí, ovšem zaplaťpámbu za něj. Měl jsem celkem problém s castingem - Kahlan výborná, Zeddicus ujde, i když mi celkem vadilo, jak neexistující basy v hlase dohání takovým tím přehrávaným chrochtáním, ovšem Craig Horner se svým charismatem staženého králíka pro mě prostě není "true seeker", i kdyby strávil v posilovně zbytek života. Ale zábava to je - pořád se mečuje, kouzlí jak o život, intrikuje jakbysmet a story občas nabírá přímo omračující zákruty. Bylo mi docela líto, když přišel konec... ()

Neroy

Celou ságu jsem přečetl snad za měsíc a byl jsem naprosto unešen. Ale po shlédnutí tohoto počinu jsem zděšen. Goodkind se musí obracet v hrobě a to ještě žije... Pomineme-li znásilnění skvělého díla,jež by ani Sade nezvládl lépe, nedokážu se přenést přes bojové scény. Už nikdy nebudu kritizovat Xenu.... Scény hledače(někoho kdo díky meči pravdy má zkušenosti desítek šermířů) připomínají deti na dvoře,jak se mlatí klacky. A zabíjet protivníky seknutím dýky přes krožkovou!! zbroj to je vrchol. Ikdyž věřím tomu,že lidem kteří Goodkinda nečetli, neviděli nikdy kroužkovou zbroj(ani na obrázku) a neví za jaký konec se drží meč se to může i líbít. Dávam 2 hvězdy a to jenom kvůli Zedovi, který se jako jediná věc v "tomle" poved. ()

Lenka414

Nie je to síce bohviečo, ale dá sa na to pozerať, taká oddychovka, zapnem si to, keď nemám čo robiť. Len tie spomalené zábery skoro v každej scénke mi poriadne lezú na nervy. Edit: Čím ďalej, tým sa mi to páči viac. Zvyšujem svoje hodnotenie na 4* a som zvedavá na druhú sériu. Proste fantasy je moja šálka kávy a na tie spomalené zábery som si už zvykla :D ()

Antonymi

Jakkoliv štědrý mohl být rozpočet (triky jsou nadprůměrné, výprava velmi dobrá), scénárista z něj určitě mnoho neviděl a pokud ano, to, co provedl, je ostudou jeho profese. Příběh je přitom klasické fantasy typu Eragon, celý svět má propracovanou vlastní mytologii a při větší snaze se z toho dalo vytěžit hodně. Potenciál bohužel zůstal nevyužit, celá mytologie místního světa je nešetrně servírována v bezduchých pateticky deklamovaných monolozích, při kterých mi herců, jakkoliv mizerných, bylo líto, že něco takového musejí říkat s vážnou tváří, a každý silnější moment je pohřben v tuně debilních klišé. Jakkoliv byli všichni nadšeni z výstřihu Bridget Regan, já jsem si na tuto herečku úspěšně vypěstovala alergii, protože její herecký projev postrádá jakoukoliv přesvědčivost. Stačí-li vám k zábavě unylá volovina a "Haldir" s kartáčem pod nosem, budiž. Chcete-li něco intelektuálnějšího, doporučuji zkusit nějaký jiný titul... ()

Ajka13

Takže, kde začít? Ta hlavní, co nechápu, jsou první dvě epizody a poslední dvě. Dle mého názoru nehorší díly série (tedy, ty poslední poněkud jiným způsobem). Seriál by měl hned ze začátku upoutat, ale já měla co dělat, abych se po zhlédnutí prvních dvou dílů nesebrala a nesmazala další díly z počítače. Jsem ráda, že jsem to neudělala, protože další díly byly mnohem lepší. Na bojové scény se konečně dalo koukat a Zedd mi už tolik nevadil (kuře, to jako vážně??). Co se týče těch posledních, ne nadarmo se říká, méně je někdy více. Ten konec byl tak neskutečně zamotanej, čaroděj si udělá pár nepodařenejch kouzel a mně pak trvá půlka dílu, než mi zase dojde, kdo je kdo a co tam dělá ta, co zemřela na začátku řady. Fakt, moc složitý, řekla bych. Ale abych nebyla zbytečně kritická (ty čarodějova moudra mi fakt lezla na nervy skoro celý dvě série) a abych obhájila ty čtyři hvězdy, musím přiznat, že kdyby byla další řada, hned bych si ji stáhla. Fantasy seriálů moc neni a tenhle i přes svá negativa má promyšlenej příběh a sympatické postavy (Tedy až na Zedda, i když jsem si na něj zvykla, nehodil se mi na to). Takže, pro milovníky fantasy ujetin to určitě doporučuju, vy, co rádi hledáte ve filmech kdejaký kýč, si to radši nepouštějte. ()

Elegan

Mno, co na to říct.. Hezky hezky se na to koukalo, obzvlášť ne Bridget.. Kupodivu mě to i docela bavilo, i přes slušný nedostatky, ale mělo to kouzlo :) Sice to s knížkama má málo společnýho, ale kdo to nečet, tak tomu to asi moc nevadí.. A zdolávání dlouhejch vzdáleností během chvíle, je trošičku rušivý, ale hotl co no.. Na fantasy seriál je to hodně dobrý ()

Cubah

Pro mně osobně se tenhle seriál stal srdeční záležitostí. Není dokonalý, ale rozhodně se snaží, vytváří si svůj svět, svou mytologii, i když je zde jasně oddělené dobro od zla, zejména ve druhé temnější sérii tam dostávají i kladné postavy svůj záporný rozměr a stávají se komplikovanějšími a propracovanějšími. Kromě 2-3 dílů jsem si každý krásně užil a nechal se snadno nalákat do toho světa mýtů - boje dobra a zla. No a pak samozřejmě Kahlan Amnel... :-) ()

dwarwen

Má to hodně nevyrovnané díly. První série mi přišla jako takové zahřívací kolo. 4* hvězdy jsou hlavně za tu druhou (když se trochu rozjede). Je to vcelku povedené, má to pár nečekaných zvratů (i pár dětsky naivních .. možná až blbých scén), v součtu průměrné herecké výkony, takže pěkná zábava na pár večerů pro milovníky fantasy. ()

dvojana

2. série je zajímavější jak ta první. V 1. se řeší pořád jen Kahlan + Richard, ukrývají se předměty nezměrné váhy pod stromečky v lese a bojuje se s obřími výstřihy, poletujícími rukávy a plášti a zpomalenými záběry. Druhá série je temnější, zdánlivě bezvýchodná a jde v ní osud světa. Svět se řítí do záhuby díky vraždícím zombies (čili kam se na to hrabe snaha sesadit tyrana ze série 1). Darken Rahl, ač je mrtvý, vypadá děsivěji a autoritativněji než kdy dřív. Nikdo si nemůže být jistý, zda Richard skutečně nenásleduje proroctví, které mu věští, že svět padne jeho rukou. Nová postava Cara dává sérii šmrnc. Andělská Kahlan nutně potřebovalal konkurenci a sama trochu přitvrdila (kožený obleček á la upírka Kate Beckinsale, drsnější vystupování). 70% ()

Bull2

Po počáteční nedůvěře jsem našel až nevýslovné zalíbení v tomto seriálu a nyní chci více, jenže seriál byl po druhé sezóně ukončen a petice zatím přišli vniveč. Ale i tak se budu dále modlit, aby tento a spousta dalších skvostů pokračovala dál. Seekere, nezapomenu. ()

R.Hammond

Já se tak strašně bojím na to koukat... velice, až směšně se to odklání od knih a já buď řvu z osočení nad původní kvalitou nebo smíchy.... no, zkusím to prokousat :D ()

SilasCZ odpad!

Četl jsem všechny knihy, a ano vím že filmy a seriály se liší ale tohle je stejně jako třeba Noční Hlídka tak strašné že si to nezaslouží nic jiného než odpad. ()

Arbendaelin

Rozhodně není se tento seriál nemůže rovnat knihám a to v žádném měřítku, ale jsem velmi rád, že čaroděj Zed a mord-sida Cara mne velmi oslovili a pobavili. V knihách je Cara mou oblíbenkyní a v seriálu se podařila skvěle ztvárnit! Zedovi nechybí jeho humor a to je také důležité. ()

Pavlo

Pre miľovníkov fantasy vrelo odporúčam. I keď sa zo začiatku zdá byť seriál "lacnejší" než jeho kolegovia (efekty, kostýmy,..), časom si človek zvykne a milo v ďalších častiach prekvapí. ()

Prehistar_

Úvodní dvoudíl, který režíroval Raimi byl skvělý, být trochu delší, mohla by být řeč o uvedení do kin. Jenže po něm to Raimi pustil, začal to režírovat ňáký ocas a celý seriál skončil v pr***. ()

Sean Bean hraje o trůny

Sean Bean hraje o trůny

22.07.2009

A krade si tím pro sebe další výraznou roli v ambiciózním fantasy projektu. „Píseň ledu a ohně“ George R. R. Martina patří k nejuznávanějším současným zástupcům žánru. Sága o dvou mocných… (více)

Del Toro směřuje do Středozemě

Del Toro směřuje do Středozemě

01.02.2008

Není to žádné překvapení. Dva tlouštíci, jeden z Nového Zélandu, druhý z Mexika, plánovali spolupráci už dřív, když se ještě měla točit filmová verze počítačové hry Halo. Tenkrát to nevyšlo, ale zdá… (více)