Smrtonosná zbraň

Lethal Weapon

• slovenský

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Kdyby tohle nenapsal Shane Black nevím, nevím jestli by to byl až takhle vynikající film. Spousta dialogů je k popukání, hlavně když jde Riggs kupovat od překupníků drogy, vše za stovku a následně po malém rozmýšlění, že jde přece jen o dost peněz, se začne hrabat v peněžence. Má nejoblíbenější scéna celé série.(7.9.2006)

Tak tohle je klasika. Mel Gibson ve své nejkultovnější roli válí a hláškuje o sto šest. Richard Donner nám připravil vskutku vydatnou a dokonale okořeněnou specialitku, které nechybí ty nejdůležitější ingredience (spousta kvalitní akce, nadprůměrné herecké výkony, příběh postrádající větší klišé a v neposlední řadě legendární hlášky). Čeští labužníci si navíc mohou vychutnat i bezchybný dabing, který této specialitě závidí všelijaké nové objevy kuchyně zvané film. Jako přílohu doporučuji do ruky pivo, na stůl brambůrky či jiné laskominy, zvuk na maximum a jen vyčkat, až se chuť sama rozplyne na jazyku. Na tenhle mls totiž jen tak nezapomenete.(31.12.2006)

tento filma mám neskutočn rád, ako máloktorá či dokonca žiadna americká akčná komédia dokázal nájsť správnu hranicu akcie, humoru, krimizápletky i akejsi-takejsi backgroundovej zaistenosti. dvojica gibson - glover je jednou z najlepších v amerických buddy movies, nehľadiac na to, že Gibson tu herecky exceluje. Pre mňa osobne veľmi podarená oddychová lahôdka, zlatý klinček svojho žánru.(10.3.2007)

Donner vytvořil nejlepší duo policistů, které se ukázalo na velkém filmovém plátně. Gibson (pro mě jeho životní role), hrající si na totální psycho je opravdu vynikající a Danny jak je z něho uplně v prdeli, to je mocné, tento díl mě vždy sestřelí do kolen. Výborný mix akce a humoru, okořeněné ještě prvky krimi. Brilantní počin. Od úvodního strhujícího pádu, přes tunu chytlavých,vtipných a chytrých dialogů až po zběsilou akci a parádní výslech. Geniální blues hudba dotváří tento výtvor k totální dokonalosti. "Im Too Old For This Shit"(23.4.2005)

Klasika buddy movies. Je vtipná, má silnou ústřední dvojici a charismatického záporáka. Ve své době určitě přelomový film (ve svém žánru), dnes působí trochu zdlouhavě, hlavně ve srovnání s vypiplaným druhým dílem. V tomto úvodním filmu série je postava detektiva Riggse (Gibson) asi nejšílenější, a tedy i nejzajímavější. Právě jeho vnitřní boj proti démonům minulosti povyšuje tento film na klasiku, která překračuje hranice běžného akčního filmu.(15.10.2005)

• - Roli Riggse měl původně hrát Bruce Willis. (Kulmon)

• - V jednom záběru můžete zahlédnout reklamu na film Ztracení chlapci, který toho času Richard Donner produkoval. (HellFire)

• - Jackie Swanson se při záběru, kdy skáče z výšky nenechala zastoupit kaskadérem. Trénoval ji legendární kaskadér Dar Robinson. (HellFire)