Smrtonosná zbraň

Lethal Weapon

• slovenský

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Nestárnoucí klasika, kterou jsem viděl nejméně 5x a pořád je to neokoukatelné a pořád tam vidím věcí, které jsem přehlédl. Naprosto užasná a sehraná dvojka v podání Gibsona a Glovera je tím největším lákadlem, blázen a muž chystající se do důchodu spolu jako parťáci je něco jako voda a oheň. První a nejlepší díl. Na tomhle jsem vyrůstal a každý, kdo chce natočit něco akčního, by si měl vzít z téhle dvojky příklad.(1.2.2008)

Klasika. Dúfam, že nezapadne prachom a bude klasikou aj pre ostatné generácie, pretože si to zaslúži. Gibson/Glover sú proste skvelá kombinácia, hlavne Danny svojou povahou senilného policajta ma proste dostal. Pomer komédie a akčnosti sadol parádne. Dokonalé hlášky, výborná akcia, síce hollywoodsky koniec, ale buďme radi, pretože to by sme sa potom nedočkali ďalších skvelých pokračovaní. 100%.(14.6.2006)

To takhle jednou na jednu misku vah usedl dosluhující policista Murtaugh, bezkonfliktní, bez škrábanců či jizev a s velkou rodinou, domem a lodí na triku. Na druhou misku se s lahví tvrdýho a nábojem s dutou špičkou dokodrcal ostrostřelec Riggs, týpek, který nemá co ztratit, nepřátele mydlí svojí os frontalis a z psychologického hlediska je definován: se sebevražednými sklony. První kliďas a milující otec, druhý výbušný exot, jenž bojuje s krutým osudem. A misky vah jsou vyrovnané. Role obou charakterem rozdílných strážců zákona se skvěle doplňují a jejich představitelé vytvořili jednu z nejkomplexnějších filmových dvojic. Dále budu už jenom přičítat: skvělé hlášky (50, 60, 90, 93, 94, drž hubu, pleteš mě... řídil jsem ten seskok... načež vona řekne do prdele), dynamický děj, slovní přestřelky, vtipné i napínavé akční scény, dobrý záporá(ci/k), atmosféra, prostředí, hudba... zkrátka všechno sedí na výbornou a z mé strany tak maximální spokojenost. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/120 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/30 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(6.4.2006)

Většina hollywoodských policejních filmů v sobě nezapře, že se vyrábějí v jedné továrně. Ne každý má ale natolik výraznou ústředí dvojici. Vymyslel je Shane „Poslední skaut“ Black, za úkol jim dal rozprášit gang distributorů drog. Kombinace brilantní krimi a výborné komedie spojuje dvojici detektivů, kdy jeden byl na pokraji toho, že si ustřelí palici a druhý už pomalu spřádal plány na důchod. Svižné akční momenty téhle dvojky se tak díky bohu střídají s mile lidskými situacemi. A to povznáší kousek zručného Richarda Donnera (škoda, že režii už zřejmě definitivně pověsil na hřebík) nad pětadevadesát procent podobných kousků. Vyšinutý Martin Riggs, na kterém se vyřádila vietnamská zkušenost a tragická smrt manželky (ve dvojce se šikovně dozvíme, jak to vlastně bylo) a jeho mírumilovný černošský parťák Roger Murtaugh tak vytvořili model, který pojí jasně charakterizované postavy s jednoduchým příběhem, plným akce a humoru. Moc rád jsem se k nim po dlouhých letech vrátil. „Tak na tohle už jsem starej.“(27.1.2014)

"Je ti jasný, že ji zabijou." - "Je." - "Jestli chceš, aby ti ji vrátili, budeš jim ji muset vzít." - "Já vím." - "Uděláme to podle mě. Budeme střílet a zabíjet. Musíš jich dostat co nejvíc. Základ je, že se musíš vždycky trefit." Akční klasika - 99,9%. Hlášky: Roger Murtaugh: "Chtělo by se kouřit, ale není komu co?" / Martin Riggs: "Když jsem byl malej, lovil jsem ryby harpunou. Jediný, co jsem chytil, byla ryby." / Roger Murtaugh: "Do prdele, cos to udělal!?" Martin Riggs: "No co je? Řídil jsem ten seskok. Chtěl jsi ho mít dole, ne?" / Martin Riggs: "Mám řídit?" Roger Murtaugh: "Nezapomeň, že máš sebevražedný sklony.” Martin Riggs: "Každej, kdo tady jezdí, má sebevražedný sklony." / Martin Riggs: "Hele, víš co? Řekl bych, že se Rianne docela líbím." Roger Murtaugh: "Jestli se jí dotkneš, zabiju tě." / Trish Murtaughová: "Pozor! Nešlápni do toho vajíčka." Roger Murtaugh: "Proboha! Co dělá vajíčko na podlaze?" / Roger Murtaugh: "Bůh mě nenávidí, v tom to je." Martin Riggs: "Tak na to nemysli. U mě to funguje." / (Roger Murtaugh zabránil Martinu Riggsovi v dalším pokusu o sebevraždu.) Roger Murtaugh: "Ty nechceš dostat invalidní důchod. Ty jsi opravdu blázen." / Roger Murtaugh: "Odkliďte tu sračku z mýho trávníku." / Roger Murtaugh: "Potkals někdy někoho, kohos nezabil?" Martin Riggs: "To víš že jo, tebe." / Roger Murtaugh: "Hej, Riggsi. Po tom všem, co jsme prožili.. Jestli si myslíš, že sám sním toho nejhnusnějšího krocana na světě, pak jsi blázen." / Roger Murtaugh: "Jsem už starej na tyhle srandy."(25.4.2017)

• - Ve scéně, kde Rigs (Mel Gibson) leze na římsu za sebevrahem, můžeme v záběru 31:26 vidět v levém dolním okraji jistící lano, které drží sebevraha. (KRYSIOPICE)

• - Na začátku závěrečné scény, kdy Rigs (Mel Gibson) vyzývá Joshuu (Gary Busey) na souboj, má košili i vlasy suché. V dalším záběru má však košili i vlasy dokonale promočené. (fifas2)

• - Riggsovo (Mel Gibson) střelná zbraň je Bereta 92F, Murtaugh (Danny Glover) používá klasický Smith & Wesson Model 19. (rafix)