poster

Smrtonosná zbraň

 • český

  Vražedná zbraň

 • anglický

  Lethal Weapon

 • slovenský

  Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Vitason
  ****

  Na začátku své pisatelské kariéry zvolil Shane Black jednoduchý koncept, když vytvořil nesourodou dvojici policistů (asi jako dát dohromady Topolánka s Paroubkem). Mel Gibson si s chutí zahrál šíleného, věčně rozcuchaného (ten účes by mu záviděl i Harry Potter) sebevraha, který ve volnem čase cucá hlaveň pistole a střílí překupníky drog po desítkách. Za to Danny Glover je starostlivý tatík, kterého tíží padesátka na krku a tak se spíše zajímá o šedivé vlasy a bolavé klouby. I přesto že oba požírači koblih nemají nic společného (ani barvu kůže) se z nich postupně stává promazaný motor, který se zadřel až po čtvrtém díle. Blackův scénář přistál na stole všeumělovi Richardu Donnerovi, který dokázal natočit skvělé akční scény a zároveň namíchat to správné vření mezi hlavními představiteli. Smrtonosná zbraň je výborný, svěží a vtipný akční snímek, který položil silný základ pro celou sérii a reformoval buddy movies. Podobné filmy: Smrtonosná past 2-4 (1989-98), Tango a Cash (1989), Smrtonosná past 3 (1995), Mizerové 1-2 (1995-03), Kiss kiss bang bang (2005)(7.9.2007)

 • Matty
  ****

  Po letech (a poprvé v původním znění) podstatně menší legrace, než jakou si z dřívějška vybavuji. V okamžicích, kdy scénář nejnápadněji laškuje s odkazem drsné detektivní školy, jde beze vší srandy do tuhého, aniž by se Donner snažil ostré hrany obrušovat. Spíše než kriminální thriller, spíše než akční komedie je Smrtonosná zbraň žánrově neukotvený parťácký film, jehož motorem je postupně vylaďování vztahu mezi usedlým taťkou, který systému věří, a labilním solitérem, který se na systém vybodnul. Napsaní i zahraní jsou oba dva s vtipem a pochopením a považuji je za stěžejní důvody, proč se k téhle osmdesátkové zábavě jednou za čas vrátit. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Gimp, Visáč, Cornon(25.10.2005)

 • StevenW.
  *****

  Co dělat se dvěma detektivy,kteří jsou sice mistry svého oboru,ale jako partaci si akorát tak vjíždějí do vlasů?Řešením by bylo jistě přeřazení každého jinam,ale to by mordparta z Los Angeles přišla o svůj nejvýkonnější pár.A pak už těch variant není moc.Ačkoli jedna přeci jen.Když už se detektivové Murtaugh a Rigs od rána do večera handrkují jako staří manželé,proč je třeba neposlat do společné akce,at si pánové na sebe pořádně zvyknou.První díl populární akční série,hned od začátku stanovil tempo a směr,kterým se bude ubírat.Usedlý chlapík Roger Murtaugh,který si nejvíc zakládá na klidném domovu,svojí rodině a rád by dosloužil do důchodu bez nehod a neřízená střela Martin Rigs,který má nejenom dobrou mušku ale taky pěkně proříznutou pusu,se vzájemně skvěle doplňují.(28.8.2015)

 • cheyene
  *****

  Smrtonosná zbraň si plný počet hvězdiček zaslouží. Objektivně bych sice hodnocení nechal mezi 4 a 5*, ovšem přikloním se k vyšší cifře už z úcty k tak kultovní záležitosti, jakou Lethal Weapon je. Do příběhu plného akce a humoru obsadil Richard Donner dnes již ostřílené matadory žánru a ti se předvádějí v opravdu dokonalé formě. Martin Riggs i Roger Murtaugh ze sebe sypou jednu hlášku za druhou a to i v těch nejprekérnějších situacích. Gibsonova postava je správně šílená a je nutné podotknout, jak věruhodně ji Mel zahrál. Záporňáci jsou zde charismatičtí, rodina Rogera je sympatická a kladně hodnotím i nastínění rodinného zázemí obou hlavních postav. Chyba: Všimněte si, že když Amanda na začátku skočí z balkónu, dopadne na střechu auta v jiné pozici než v jaké na ní leží v následném záběru.(28.2.2012)

 • tron
  ****

  „Stretol si niekoho, koho si nezabil?“ – „Teba.“ Spolu so 48 hodinami klasika buddy movie, hoci treba priznať, že Smrtonosná zbraň nikdy nebola mojou srdcovkou. Humor je fajn, ale vždy ma viac bavili vážnejšie veci (ako napr. Smrtonosná pasca). Napriek tomu snímke nemožno uprieť špičkové kvality. Ostatne, nečudo, stoja za ňou samí zruční profíci so zvučnými menami: zručný (a žánrovo všestranný - Superman, Omen) režisér Richard Donner, veľkolepý producent Joel Silver (Predátor, Komando) a scenárista Shane Black (neskôr napr. Posledný skaut a Kiss Kiss Bang Bang). Naprieč svižnou snímkou sa nesie silná atmosféra dusnej, letnej, džezovej noci, silní protivníci (spoľahlivý Gary Busey a jeho zapaľovač), nečakane fungujúca kombinácia nevtieravého humoru (dobrácky starnúci policajt vs. mladý, samovražedný magor) s ako soľ v rane ostrými scénami, kde doslova strieka krv (šialená finálna bitka na trávniku). Výborné dialógy, nestarnúca akcia a napínavý scenár. Dvojka je možno ešte lepšia, potom už to so sériou išlo do čiernej diery.(2.12.2004)

 • - Když, se po zatčení sebevraha hadají Riggs (Mel Gibson) a Murtaugh (Danny Glover) v obchodě, dá Murtaugh Riggsovi svůj revolver, aby se zastřelil, pokud opravdu chce. Riggs si jej nejprve přiloží k hlavě a zbraň má natažený kohoutek. Kyž si poté dá zbraň pod bradu, je v detailním záběru vidět, že kohoutek natažený není. (Wishkah)

 • - Radní Hollywoodu nechali na Hollywood Blvd. vyvěsit vánoční dekoraci již pár měsíců před Vánocemi, aby to ve filmu vypadalo jako na konci roku. (HellFire)

 • - Na začátku filmu žena po skoku z balkónu dopadne na auto. Během záběrů se však poté její poloha na autě změní. (CrownThomas)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace