Smrtonosná zbraň

Vražedná zbraň

Lethal Weapon

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Někdy mám pocit, že se dívám na úplně jiné filmy než jsou na seznamech různých 500 nebo 100 nej. Akční thriller se mi zdá být synonymem pro nezajímavou odbytou kameru, nepravděpodobný děj, při kterém je hlavní náplní zběsilé tempo, střílečky a kvanta krve. Nenašla jsem nic, co mě mě opravdu zaujalo a nadchlo.(4.12.2016)

Tak tohle je klasika. Mel Gibson ve své nejkultovnější roli válí a hláškuje o sto šest. Richard Donner nám připravil vskutku vydatnou a dokonale okořeněnou specialitku, které nechybí ty nejdůležitější ingredience (spousta kvalitní akce, nadprůměrné herecké výkony, příběh postrádající větší klišé a v neposlední řadě legendární hlášky). Čeští labužníci si navíc mohou vychutnat i bezchybný dabing, který této specialitě závidí všelijaké nové objevy kuchyně zvané film. Jako přílohu doporučuji do ruky pivo, na stůl brambůrky či jiné laskominy, zvuk na maximum a jen vyčkat, až se chuť sama rozplyne na jazyku. Na tenhle mls totiž jen tak nezapomenete.(31.12.2006)

Solidní kriminální akčňák s komediálními prvky a výbornou ústřední dvojicí. Asi chyba, že jsem film neviděl "za mlada", možná by se zařadil mezi moje srdcovky. Takhle hodnotím film jako dobrý, ale že bych byl z toho nějak odvázanej? To ani náhodou. Nicméně některé momenty, jak akční, tak komediální, jsou výborné. 80%(21.8.2014)

Nijak extrémně vtipné, nijak extrémně akční, přesto docela dobře vyvážené. Ať tak či onak, první Lethal Weapon mi nijak extrémně nepřirostla k srdci a s oblibou sleduji spíše díly další. Gibson a Glover jsou solidní dvojice a výtečně se navzájem doplňují. Akce je však relativně málo a jako taková díru do světa rovněž neudělá. Potěší opět v roli padoucha výtečný Gary Busey a jeho závěrečná rvačka na trávníku, Gibson se sebevražednými sklony vzhlížející k fotce své ženy a úvodní scéna likvidace ostřelovače. Jinak je to typicky americká akční pohádka. Raději Die Hard. Na pomezí třech a čtyřech hvězd.(21.4.2007)

Nestárnoucí klasika, kterou jsem viděl nejméně 5x a pořád je to neokoukatelné a pořád tam vidím věcí, které jsem přehlédl. Naprosto užasná a sehraná dvojka v podání Gibsona a Glovera je tím největším lákadlem, blázen a muž chystající se do důchodu spolu jako parťáci je něco jako voda a oheň. První a nejlepší díl. Na tomhle jsem vyrůstal a každý, kdo chce natočit něco akčního, by si měl vzít z téhle dvojky příklad.(1.2.2008)

• - Mel Gibson (Martin Riggs) v době natáčení kouřil dvě krabičky cigaret denně a stávalo se, že v pauzách mezi náročnými akčními scénami musel dostávat kyslík. (Zdroj: kniha Mel - The Inside) (Locksley)

• - Spoiler: Na konci filmu, kdy se Riggs (Mel Gibson) osvobodí z pout a s kolegou utíkají, je celou dobu bos. Poté má však najednou tenisky. (CrownThomas)

• - Riggsovo (Mel Gibson) střelná zbraň je Bereta 92F, Murtaugh (Danny Glover) používá klasický Smith & Wesson Model 19. (rafix)