Smrtonosná zbraň

Lethal Weapon

• slovenský

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Tenhle film, potažmo celá série, má klukovská léta nějak minuly a když jsem si je konečně půjčil, zjistil jsem, že jsou to přesně ty filmy, ze kterých si pamatuju nedokoukané a ospalé střípky předchozích televizních projekcí. Jedno se ovšem prvnímu dílu upřít nedá. Ta typologie postav, prostředí, replik, ten saxík... 80's jak vyšitá! Celkem osobní hodnocení.(19.9.2006)

„Stretol si niekoho, koho si nezabil?“ – „Teba.“ SMRTONOSNÁ ZBRAŇ (alebo 48 HODÍN) je pilier filmovej odnože, známej ako buddy movie (kriminálne ladený príbeh, v ktorom ide o zmiešaný ústredný pár, čím kontrastnejší, tým lepšie, napr. KRIŽOVATKA SMRTI 1 - 3, ČERVENÁ HORÚČAVA atď.). Za SMRTONOSNOU PASCOU stoja akční profesionáli: zručný (a žánrovo všestranný, viď. SUPERMAN či OMEN) režisér Richard Donner, veľkolepý producent Joel Silver (PREDÁTOR, KOMANDO) a scenárista Shane Black (neskôr napr. POSLEDNÝ SKAUT či KISS KISS BANG BANG). Naprieč svižnou snímkou sa nesie výborná atmosféra dusnej letnej džezovej noci, silné Zlo (spoľahlivý Gary Busey a jeho scéna so zapaľovačom), nečakane fungujúca kombinácia nevtieravého humoru (dobrácky starnúci policajt verzus samovražedný magor) s ako soľ v rane ostrými scénami, kde krv tečie jedna radosť (najmä finálna bitka na nočnom trávniku). Výborné dialógy, nestarnúca akcia a napínavý scenár.(2.12.2004)

Akční film, kterej nekončí jenom u toho, že hrdinové postřílí pěknejch pár lumpů. Má dokonce i nějaký napětí a sympatický hrdiny. To se už bohužel nedá říct o dalších dílech.(30.7.2010)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $136,982,834(6.12.2006)

Kultovní záležitost, o tom žádná. A důkaz toho, že retro nemá smysl, dokud jsou tu stále originální tituly. Na rozdíl od Smrtonosné pasti Zbraň sice nezraje do až takové krásy, přesto má i dnes co nabídnout.(27.8.2012)

• - Spoiler: Ve filmu zemřelo celkem 26 lidí. (Kulmon)

• - Roli Riggse měl původně hrát Bruce Willis. (Kulmon)

• - Filmový soundtrack obsahuje píseň Elvise PresleyhoI'll Be Home for Christmas“. Darlene Love, která hraje ženu seržanta Murtaugha tančila v televizním filmu Elvis (1968). (HellFire)