Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Černošský seržant Roger Murtaugh (Danny Glover), který má pár týdnů do důchodu, dostane za parťáka bílého seržanta Martina Rigse (Mel Gibson), jenž chtěl po smrti manželky spáchat sebevraždu. Z počátku si nepadnou do oka, společně však budou muset vyřešit případ nebezpečného gangu pašeráků drog. Úspěch filmu zaručil další tři pokračování. (Magic Box)

(více)

Recenze (796)

golfista 

všechny recenze uživatele

Stvořit tuhle dvojici policistů byl geniální tah a pokud to napadlo právě Richarda Donnera, pak to jenom potvrzuje jak skvělý je to režisér. Výborný chytrý, akční a dost vtipný scénář nastartoval mimořádnou serii u které ani jeden díl vyloženě nezklamal. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Klasika, kterou předstihl jenom druhý díl, ať si Tyler říká co chce:) Křišťálově čistá klasika buddy movies, má všechno co má takový film mít, především zásluhou geniálně vybraných hlavních představitelů. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Po letech (a poprvé v původním znění) podstatně menší legrace, než jakou si z dřívějška vybavuji. V okamžicích, kdy scénář nejnápadněji laškuje s odkazem drsné detektivní školy, jde beze vší srandy do tuhého, aniž by se Donner snažil ostré hrany obrušovat. Spíše než kriminální thriller, spíše než akční komedie je Smrtonosná zbraň žánrově neukotvený parťácký film, jehož motorem je postupně vylaďování vztahu mezi usedlým taťkou, který systému věří, a labilním solitérem, který se na systém vybodnul. Napsaní i zahraní jsou oba dva s vtipem a pochopením a považuji je za stěžejní důvody, proč se k téhle osmdesátkové zábavě jednou za čas vrátit. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Gimp, Visáč, Cornon ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Když bych si měl vybrat dva char. opačný poldy ve filmu bude to první film po kterém šáhnu. Je to film, který se zcela vymyká letům kdy byl uveden, akce je sice na špičkové úrovni,ale zde to jde fakt dál, příběh, kamera, herci na co vzpomenete tak se povedlo. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Díky tomuto filmu vznikla asi nejlepší nejzábavnější a nejnapínavější akční série, kterou jsem si už odmala zamiloval. Dvojka se k sobě totiž prakticky vůbec nehodí. Černošský taťka Roger Murtaugh, který ani z přestřelek nenabyl o pár jizev navíc a psychopat Martin Rigs, jemuž zemře manželka a on myslí na jedno...na sebevraždu. Podstatný je, že ho z toho Roger dostane a tak se z nich v tu ránu stává jedna z nejlepších a nejprostorovějších dvojek, které se na plátně kdy objevila. A právě díky tomu je tak zábavná a dodává příběhu a prakticky celé sérii patřičný punc kvality, který se překvapivě táhne až do čtvrtého dílu. První díl je počátek přátelství a výborného zadostiučinění mezi bandity, jenž je navždy budou po tom, co zde udělali respektovat a plné parádních akčních scén a zábavných vtípků, které se nikdy nezapomenou. To se takticky táhne až do čtyřky, ale stejnak první díl inovuje akční styl a dodává mu překvapivý svižný zápřah. --- Když to neposerem, budem hvězdy a budem dělat reklamy na holící krémy. - Při naší smůle tak akorát na náhrobky. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $15miliónovTržby USA $65,207,127Tržby Celosvetovo $120,207,127║ Bláznivá akčná jazda z dvojicou Rigs a Murtaugh je nezabudnuteľná. Richard Donner a jeho štylizácia filmu je dokonalá. /100%/ ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Nehorázná pytlovina s řídkým scénářem a tunami podivných replik, která ale v hereckém balení Glover-Gibson vyznívá až neuvěřitelně zábavně, lehce, přirozeně a originálně. Ačkoli jde o amalgám chlapáckých keců, akčních klišé a bezduchého humoru, souhra titulní dvojice povznáší Donnerův film o dvě třídy výš. Osobně mám nejradši scény z Murtaughovy domácnosti, které připomínají rodinný sitcom a báječně kontrastují s druhou tváří filmu – drsnou akční "detektivkou". Těžko si lze představit lepší akční relax než právě Smrtonosnou zbraň: je nenáročná, bezduše vtipná a rozkošně klišovitá. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Nářez a zábava. Skvěle napsané, skvěle zahrané, skvěle zrežírované. Možná, že ten "pěstní souboj" na konci byl naprosto zbytečnej, ale koho to štve, když Smrtonosná zbraň patří k vrcholům žánru. Navíc pan Joshua je hroznej tvrďák. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Michael Kamen: 1. Meet Martin Riggs" ,2. Amanda" ,3. Suicide Attempt" ,4. The Jumper/Rog & Riggs Confrontation" ,5. Roger" ,6. Coke Deal" ,7. Mr. Joshua" ,8. They Got My Daughter" ,9. The Desert" ,10. We're Getting Too Old For This" ,11. Hollywood Blvd Chase" ,12. The General's Car" ,13. SOB Knows Where I Live" (Orchestral Version) ,14. Yard Fight/Graveside" ,15. The Weapon" ,16. Nightclub" ,17. Lethal Weapon" - by Honeymoon Suite ()

tron 

všechny recenze uživatele

Spolu so 48 hodinami osemdesiatková buddy klasika. Snímke, hoci sa nikdy nejednalo o moju srdcovku (zo "Smrtonosných" mám radšej predsa len pascu s Willisom) nemožno uprieť kvality. Ostatne, stoja za ňou Richard Donner, Joel Silver a Shane Black, v takej kombinácii to „asi“ akčné béčko byť nemohlo. Naprieč svižnou snímkou sa nesie silná atmosféra dusnej, letnej, džezovej noci. K tomu silní protivníci (Gary Busey a zapaľovač), nečakane fungujúca kombinácia humoru (dobrácky, rodinne založený starnúci policajt vs. mladý, samovražedný magor) s ako soľ v rane ostrými scénami, kde doslova strieka krv (šialená bitka na trávniku). Výborné dialógy, nestarnúca akcia, perfektné hlášky a napínavý scenár. Dvojka je možno ešte lepšia. Potom už to so sériou šlo dole vodou. Pri skromnom 15-miliónovom rozpočte skvelá celosvetová tržba 120 miliónov, takže dvojka prišla do dvoch rokov. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Oproti dalsim dilum neni jednicka zas takova komedie a je to proste prvni dil, takze chvily trva, nez se hlavni dvojka da dohromady. Navic Gibson tady nez nejakyho frajera spis pripomina opravdu magora. Nicmene proste dvojka Glover - Gibson je jedna z nejlepsich v dejinach filmu a bez nich by byl film polovicni. Jinak pribeh neni nic buhvijak slozityho, navic chybi nejaky vyraznejsi zaporaci, ale vse proste slape na vybornou, ze vseho nejvic je to krimi thriller, o akci neni nouze a par scen je fakt nezapomenutelnejch. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších akčních filmů 80. let. Vztah šíleného Gibsona se zdánlivě již starým a usedlým Gloverem je někdy tak dojemný, že vhání slzy do očí. Rigs je opravdu ze začátku mimo a úplně šílený, Gibson v tomto ohledu podává úžasný herecký výkon. Jen mi připadlo, že by se na jeho místo ještě více hodil Bruce Willice, ale je to jen osobní představa "kdyby ...". Film je dost striktně rozdělen na dvě části, první - seznamovací kriminálka, mírně komediální, hodně šílená, druhá část je pak už jen perfektní akční jízda, která nenechá vydechnout diváka až do samého konce. Mám dojem., že se Bay ve svým "Mizerech" tímto filmem hodně inspiroval a ze vztahu této dvojice si hodně přebral. Scéna v poušti je v akčních filmech absolutní špička, od této chvíle již divák nevydechne. Humor ustoupí kruté akci, film si s divákem rozhodně nebere servítky. Závěrečná bitka Gibson vs Busey na trávníku Glovera je naprosto úžasným vyvrcholením. Perfektní film naládovaný snad vším, čím má správný akčňák být ... akce, střelba, hlášky, humor, dobrý scénář, výborné postavy ... prostě špička! ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

To takhle jednou na jednu misku vah usedl dosluhující policista Murtaugh, bezkonfliktní, bez škrábanců či jizev a s velkou rodinou, domem a lodí na triku. Na druhou misku se s lahví tvrdýho a nábojem s dutou špičkou dokodrcal ostrostřelec Riggs, týpek, který nemá co ztratit, nepřátele mydlí svojí os frontalis a z psychologického hlediska je definován: se sebevražednými sklony. První kliďas a milující otec, druhý výbušný exot, jenž bojuje s krutým osudem. A misky vah jsou vyrovnané. Role obou charakterem rozdílných strážců zákona se skvěle doplňují a jejich představitelé vytvořili jednu z nejkomplexnějších filmových dvojic. Dále budu už jenom přičítat: skvělé hlášky (50, 60, 90, 93, 94, drž hubu, pleteš mě... řídil jsem ten seskok... načež vona řekne do prdele), dynamický děj, slovní přestřelky, vtipné i napínavé akční scény, dobrý záporá(ci/k), atmosféra, prostředí, hudba... zkrátka všechno sedí na výbornou a z mé strany tak maximální spokojenost. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/120 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/30 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Skvělý akční snímek, kterému rozhodně nechybí důstojný příběh, vtipné situace a hlavně spousty akce. Richard Donner stvořil skvělou a nezapomenutelnou dvojici detektivů psychopatického Martina Rigse (Mel Gibson) a seržanta Roger Murtaugh (Danny Glover). Klasika 80. let., na kterou se vždy mile rád podívám a vím, že se u ní budu skvěle bavit...... ()

Související novinky

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (více)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (více)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (více)

Reklama

Reklama