Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Původní seriál neznám, ale je mi jasné že režisér Campbell má ke svému dítěti silný vztah, to se také promítlo do tohoto celovečerního filmu. Mé největší obavy, jak bude vypadat po letech Mel Gibson, se naštěstí ukázaly jako liché. Stejně jako má tendence kdy jsem se bránil film jakkoli srovnávat s Odplatou, protože i zde Gibsonova postava přece jen postupuje v určitém stupni hierarchie a odkrývá jednu figurku za druhou. Na hraně temnoty je velice slušně natočený thriller, který není tolik akční jak se podle ukázek zdálo, přesto si své fanoušky jistě najde. Film jde více do hloubky, než většina letošních výkvětů a to se mi líbí. Protože takto ve vaší mysli film zůstane i na druhý den. PS: Velice jsem si vychutnával společné okamžiky Gibson/Winstone. 70%(13.7.2010)

Gibson je opět tady, hýří charismatem a zabíjí už jen pohledem! Ale scenaristé to dosti nedotáhli... *Spoilers* V hlavě určitě utkví scéna s dveřmi auta, zklame ta s politky na konci (chybí pořádná hláška z úst Winstona) a zamrzí ten pseudospirituální Cravenův odchod. Naprostá absence jakéhokoliv pokusu řešit šokující zjištění o zbraních společnosti je pro mě zcela nepochopitelná, protože věc je to tak zásadní, že tohle by se nezametlo pod koberec ani v USA. /// A Pomo pozdním příchodem propásl dobrou úvodní scénu, stejně jako kolega Crawler-D :P A děkuju nějakému paku, které přišlo do sálu s tuberkulózou pokročilého stupně a furt chrchlalo... 65%. „Everything's illegal in Massachusetts.“(10.2.2010)

Ach, ta proklatá národní bezpečnost. Ta už má na svědomí filmů... Tenhle si říká o body navíc už jen kvůli tomu, že jsme opět mohli vidět Mela. Sice vypadal jako ztrhaný pes a jeho mimika byla bohatá asi jako polední menu na chlapeckém vysokoškolském privátu, ale ber to jako motivaci, Mele. Dostal jsi trestuhodně málo prostoru pro akční vybláznění, však útěchou budiž ti, že když už si ve scénáři nalistoval pasáž o tvrdých pěstích, zlých pohledech a drsných hláškách, za tchána bych tě v tu chvíli věru mít nechtěl. Jinak asi jo, začíná z tebe být takový roztomilý prošedivělý strejda...(13.11.2011)

Ani na minutu jsem se nenudil, a díky tomu přičítám Gibsonovu filmovému návratu velké plus. Podobné snímky si totiž přímo koledují o několik scén, které se divákovi nemusí zajídat a může mít při sledování pocit, že by to nejraději zalomil v posteli s nadýchaným polštářem... a pak se probudil s bouchačkou tlačící na vlastní spánek a Melovým rozzuřeným pohledem vedle sebe!!! Co mě překvapilo, že jsem dle trailerů čekal naprosto odlišný příběh. Místo krvelačné revengy je totiž Na hraně temnoty velmi podobný jednomu specifickému konspiračnímu filmu s Georgem Clooneym z poslední doby... A i když to není tak dobré a na konci tak úderné, stejně se na "návrat" jedné z největších hereckých hollywoodských hvězd dívá bezvadně. Rejžovi doporučím přidat jednu přestřelku a ubrat Cravenovy halušky s dcerou - just for the next time, you know.(20.2.2010)

Čakal som, že Campbell vytiahne Mela na vrchol podobne ako to dokázal s upadajúcou slávou slávnych bondoviek. To by však ale musel ostať pri svojom typickom popcornovskom štýle a nehrnúť sa do serióznej drámy s konšpiračnými teóriami a politickým pozadím. Totiž aj v tomto filme funguje všetko ako má byť až pokiaľ divák nezistí, že tvorcovia chcú z tohto komorného snímku spraviť niečo veľké, ale to by musel scenárista na papieri nechať dušu a upísať ju diablovi aby z tohto námetu vzniklo to, čo asi pôvodne plánoval. Minimálne z neho mohlo vzniknúť niečo menej a mohol z neho zostať typ filmu na ktorý sme u Mela zvyknutí. Také repete filmu 'Payback' by vôbec nebolo zlé, je síce pravda, že už nám trošku zostarol, ale aj tu ukázal, že s ním v akčných scénach ešte treba rátať, nevraživý pohľad za tých osem rokov stratiť nestihol, kondíciu tiež nenechal doma a jeho herecká chuť bola naozaj výrazná. Napriek všetkému nadšenie z Melovho návratu prevalcovalo takmer všetky negatíva, ktoré som pri filme pociťoval, s odstupom času ale určite hodnotenie posuniem na hranu troch hviezdičiek. 75%.(6.3.2010)

• - Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)

• - Natáčení začalo 18. srpna 2008. (Chatterer)

• - Točilo se také v Bostonu a Merrimacu v Massachusetts. (Chatterer)