Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Pôvodná britská miniséria končí v podstate vyhladením ľudstva - na konci začnú všade rásť záhadné čierne kvety (podľa nich sa nazývajú tí aktivisti), ktorými Gaia občas prečisťuje povrch planéty. Toto nová verzia ignoruje a zostáva tak len pomerne fádna "jadrová" zápletka, ktorá nemá čím prekvapiť. Našťastie o ňu až tak nejde - hlavný je vývoj dvoch hlavných postáv pod tlakom vyhrotených okolností. Je mi jasné, že ich prepracovanosť pochádza z televíznej predlohy (fakt mám teraz chuť pozrieť si originál). Veľká škoda, že film nezvolil inú perspektívu. Mám dojem, že by išlo o špičkovú záležitosť, kedy si Džibson a Winstone vymenili postavy. Mel by hral toho "korporátneho pána Wolfa, ktorý si začne spytovať svedomie..." a Ray "usadlého policajta, ktorý kvôli dcére začne strieľať ľudí do ksichtov". Samozrejme, všetko by sa točilo okolo Džibsonovej (teda pôvodne Winstonovej) postavy, ktorá je asi tak stokrát zaujímavejšia a ktorej záverečný výstup vyhnal ten film u mňa o hviezdičku vyššie, než si objektívne zaslúži. Veľa bodov k dobru za Campbellovu perfektnú réžiu a nekompromisnú R-kovú brutalitu. 7/10(12.2.2010)

Mnohí z rôznych dôvodov čakali novú Odplatu ale Campbell v remaku pôvodnej britskej série divákovi ponúka len príbehovo neuspokojivú kriminálku bez gradácie a zároveň potvrdzuje svoju réžijnú nevyrovnanosť. Na hrane temnoty totiž neponúka takmer žiadnu neopakovateľnú sekvenciu, o kvalitnej akcii nehovoriac a kochať sa tak možno hlavne charizmatickým prejavom Mela Gibsona, ktorému však tiež scenár nedáva až tak veľa príležitostí. Čo je vlastne chyba, aj v súčasnosti zrejme má na to, aby dokázal vďaka svojmu hereckému umeniu vykúzliť rovnako pôsobivú postavu ako bol svojho času Porter.(17.2.2010)

Je to vydarený krimi thriller s Melom Gibsonom. Má výborný príbeh o detektívovi, ktorého dcéra bola zavraždená priamo pred jeho očami, ale vrahom sa podarí uniknúť a keď si s prípadom polícia nevie poradiť, rozhodne sa to celé vyriešiť sám, no časom si uvedomuje, že celé pozadie vraždy je omnoho rozsiahlejšie, ako si len vedel predstaviť. Ale jemu na tom nezáleží, rozhodne sa pomstiť, aj keby to mala byť tá posledná vec, ktorú v živote urobí. Spracovanie je na tom dobre, síce dej sa rozhodne nikam neponáhľa a minimálne polovica filmu má pomerne pomalé tempo, ale tu s tým nemám problém, film zaujme už úvodom, vražda dcéry je správne nekompromisná a dobre sa na to pozerá po celý čas, aj keď celé to rozsiahle pozadie nepôsobí nejak originálne a ani výnimočne, hlavne, že zaujímavých situácií je tu plno. Akcie tu nie je moc, čo je škoda, ale páči sa mi. Nie som z toho sklamaný, očakával som skôr thriller a nie akčný film, takže jej množstvo je optimálne, nájde sa tu jeden celkom slušný súboj jeden na jedného, pár zaujímavých situácií s dopravnými prostriedkami, obzvlášť zrážka a následná likvidácia strelca a výborný nekompromisný záver. Herecké obsadenie je výborné, Mel Gibson v jednej zo svojich najlepších úloh, je tu správne drsný a nekompromisný, plno zaujímavých vedľajších postáv, len záporáci mohli byť o niečo lepší. Réžia a technická stránka v rámci thrilleru určite mohli byť aj lepšie, od tohto žánru by som predsa len očakával aj nejaké napätie, čo sa tu nedostavilo, ale inak nemám čo vytknúť, hlavne vizuálna stránka je výborná, kamera, strih, to všetko je na vysokej úrovni. Som nadmieru spokojný, Mel Gibson s ľahkosťou ťahá film, dej ma bavil po celý čas a aj tá akcia rozhodne poteší. 74%(24.5.2012)

Filmu naprosto schází přímej tah na bránu. Samý tajný dohody, tajný lidi, tajný úkoly. Chvíli to vypadalo, že v Americe je tajná i předpověd počasí. Gibson tam sice hned na začátku nahodí tak nasranej výraz, že mě strachy přestaly tikat hodinky, ale po chvíli se uklidní a začne tam chodit jak pantáta sem a tam a s každým se vykecávát. Příběh se ubíral asi v tomhle duchu: pokec - zjištění že všechno je tajný - nahození drsnýho výrazu - odhození drsnýho výrazu - další pokec - zjištění co dalšího je ještě tajný (po 11x opakování, že je zase něco tajnýho, se kámoš neudržel a reagoval "tak už si ty vaše tajnosti strčte do prdele"). Já si taky přečtu jména Martin Campbell / Mel Gibson a hned jak idiot musím naklusat do kina, aby mě náhodou něco neušlo. Naštěstí dvojice Campbell / Gibson svou práci fakt umí a když už se dočkáme akce, i když teda na ní čekáme dýl než filmovej kritik na první sex, tak stojí za to. Mel vymlel docela slušný herecký výkon a tak ve finále to ten průměr dá, ale je to skutečně na hraně s temnotou.(23.2.2010)

Dead Man Walking. Gibson skvělý, Winstone skvělý, Campbell je pořád ve formě. Pár scén je sice těžce WTF (závěr), ale nevadilo mi to natolik abych si neužil ten zbytek. Akce je prvotřídní až je škoda, že je jí tak málo a závěrečné zúčtování bylo pro mě balzámem na duši, tohle je přesně moje krevní skupina. Mám dokonce chuť podívat se i na tu původní minisérii.(21.3.2010)