Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Filmu naprosto schází přímej tah na bránu. Samý tajný dohody, tajný lidi, tajný úkoly. Chvíli to vypadalo, že v Americe je tajná i předpověd počasí. Gibson tam sice hned na začátku nahodí tak nasranej výraz, že mě strachy přestaly tikat hodinky, ale po chvíli se uklidní a začne tam chodit jak pantáta sem a tam a s každým se vykecávát. Příběh se ubíral asi v tomhle duchu: pokec - zjištění že všechno je tajný - nahození drsnýho výrazu - odhození drsnýho výrazu - další pokec - zjištění co dalšího je ještě tajný (po 11x opakování, že je zase něco tajnýho, se kámoš neudržel a reagoval "tak už si ty vaše tajnosti strčte do prdele"). Já si taky přečtu jména Martin Campbell / Mel Gibson a hned jak idiot musím naklusat do kina, aby mě náhodou něco neušlo. Naštěstí dvojice Campbell / Gibson svou práci fakt umí a když už se dočkáme akce, i když teda na ní čekáme dýl než filmovej kritik na první sex, tak stojí za to. Mel vymlel docela slušný herecký výkon a tak ve finále to ten průměr dá, ale je to skutečně na hraně s temnotou.(23.2.2010)

Solidní "spiklenecký" film. Celý je pojat mírně "old schoolově", připadalo mi, že sleduju thriller z konce osmdesátých let. Gibson hraje velmi tradičně, v každé roli stejné grimasy, stejné zahleděné pohledy. Trochu mi připadalo, jakoby na staré kolena nedokázal přesvědčivě zahrát to, co dříve dokázal zcela s přehledem. Příběh je možná zajímavý tématem, ovšem zde předvedený až moc utahaně a dlouze. Vztah k jakékoliv postavě byl z mé strany povrchní. Nedokázal jsem se dostatečně vžít do kladné postavy, naopak jsem nedokázal nenávidět tu zápornou. Závěřečná a řekněme ojedinělá akce, byla až moc odfláknutá a nijak extra emoční. Tradičně odvedená práce, která mě potěšila, ale nijak extra nedostala. 70% 15.03. 2010(15.3.2010)

• kinej

Takový nemastný, neslaný film, který se z paměti do měsíce vytrousí. Ne že by byl vysloveně špatný, spíš není moc dobrý. Kromě hlavní postavy, jsou ty ostatní napsány dost nešikovně, že člověk neví jaké jsou motivy jejich chování a jen to prohlubuje už tak poměrně špatnou orientaci ve filmu. Tak třeba přítele Emmy (herec Shawn Roberts) jsem vůbec nepobral, protože se byla zahrána jako nějaký psychopatický vrah. Ostatně i postava Raye Winstona není zrovna do hloubky vykreslená. A tak tu máme nezajímavou zápletku, ploché postavy a minimum akce a vychází z toho nadbytečný film. Co se povedlo je obsazení záporáků, kteří jsou od CEO až po senátora tak slizcí, že by z toho jeden blil.(16.8.2010)

Mel Gibsom si pre svoj comeback po dlhých ôsmich rokoch nevybral zrovna ohurujúci scenár, takže nová Odplata z druhej strany barikády sa nekoná. Ako konšpiračný thriller to tak isto kvalít Conspiracy Theory nedosahuje. Je to proste neakčná vykecávačka, kde sa Melovi každú chvíľu rušivo zjavuje jeho mŕtva dcéra a nie a nie za ňou dosmútiť na začiatku. Ale na nedeľné neskoré popoludne taktiež dobre.(25.4.2010)

Ach, ta proklatá národní bezpečnost. Ta už má na svědomí filmů... Tenhle si říká o body navíc už jen kvůli tomu, že jsme opět mohli vidět Mela. Sice vypadal jako ztrhaný pes a jeho mimika byla bohatá asi jako polední menu na chlapeckém vysokoškolském privátu, ale ber to jako motivaci, Mele. Dostal jsi trestuhodně málo prostoru pro akční vybláznění, však útěchou budiž ti, že když už si ve scénáři nalistoval pasáž o tvrdých pěstích, zlých pohledech a drsných hláškách, za tchána bych tě v tu chvíli věru mít nechtěl. Jinak asi jo, začíná z tebe být takový roztomilý prošedivělý strejda...(13.11.2011)

• - Náklady na výrobu: 60 mil. dolarů. (CrypzzXD)

• - Založeno na velmi populární britské minisérii Edge of Darkness (1986), kterou režíroval rovněž Martin Campbell. (CliffLee)

• - Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)