Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Je to vydarený krimi thriller s Melom Gibsonom. Má výborný príbeh o detektívovi, ktorého dcéra bola zavraždená priamo pred jeho očami, ale vrahom sa podarí uniknúť a keď si s prípadom polícia nevie poradiť, rozhodne sa to celé vyriešiť sám, no časom si uvedomuje, že celé pozadie vraždy je omnoho rozsiahlejšie, ako si len vedel predstaviť. Ale jemu na tom nezáleží, rozhodne sa pomstiť, aj keby to mala byť tá posledná vec, ktorú v živote urobí. Spracovanie je na tom dobre, síce dej sa rozhodne nikam neponáhľa a minimálne polovica filmu má pomerne pomalé tempo, ale tu s tým nemám problém, film zaujme už úvodom, vražda dcéry je správne nekompromisná a dobre sa na to pozerá po celý čas, aj keď celé to rozsiahle pozadie nepôsobí nejak originálne a ani výnimočne, hlavne, že zaujímavých situácií je tu plno. Akcie tu nie je moc, čo je škoda, ale páči sa mi. Nie som z toho sklamaný, očakával som skôr thriller a nie akčný film, takže jej množstvo je optimálne, nájde sa tu jeden celkom slušný súboj jeden na jedného, pár zaujímavých situácií s dopravnými prostriedkami, obzvlášť zrážka a následná likvidácia strelca a výborný nekompromisný záver. Herecké obsadenie je výborné, Mel Gibson v jednej zo svojich najlepších úloh, je tu správne drsný a nekompromisný, plno zaujímavých vedľajších postáv, len záporáci mohli byť o niečo lepší. Réžia a technická stránka v rámci thrilleru určite mohli byť aj lepšie, od tohto žánru by som predsa len očakával aj nejaké napätie, čo sa tu nedostavilo, ale inak nemám čo vytknúť, hlavne vizuálna stránka je výborná, kamera, strih, to všetko je na vysokej úrovni. Som nadmieru spokojný, Mel Gibson s ľahkosťou ťahá film, dej ma bavil po celý čas a aj tá akcia rozhodne poteší. 74%(24.5.2012)

Jako člověk mající dceru, o kterou by teoreticky mohl přijít, a pistoli, kterou by teoreticky mohl použít, jsem si tento instruktážní snímek vyloženě vychutnal. Mel si totiž krásně užíval svého taťku, který zapomíná na ctihodnost své profese i případné dobré vychování a jde si za svým bez ohledu na následky. Mám zkrátka rád, když se nehledí na počet nepřátel, jejich finanční zázemí a politické krytí. A tady jde do hry mrtvý chlápek, který nemá co ztratit a pro mne byl velkou inspirací.(14.11.2013)

Co si budeme namlouvat, Campbell není kdovíjaký režisér. Když mu navíc pod nohy hážou klacky oba scénáristé, tak jako zde, nic extra z toho být nemůže. Edge of Darkness ovšem není filmem nudným, jen velmi (!) tuctový (kromě Toma Cravena tam není jiná výrazná postava). Jediné opravdu velké pozitivum tak vidím v comebacku Mela Gibsona, který je zde ve vypjatějších scénách opravdu cool, jak za starých časů. Budu si muset posvítit na původní sérii.(26.2.2010)

Pôvodná britská miniséria končí v podstate vyhladením ľudstva - na konci začnú všade rásť záhadné čierne kvety (podľa nich sa nazývajú tí aktivisti), ktorými Gaia občas prečisťuje povrch planéty. Toto nová verzia ignoruje a zostáva tak len pomerne fádna "jadrová" zápletka, ktorá nemá čím prekvapiť. Našťastie o ňu až tak nejde - hlavný je vývoj dvoch hlavných postáv pod tlakom vyhrotených okolností. Je mi jasné, že ich prepracovanosť pochádza z televíznej predlohy (fakt mám teraz chuť pozrieť si originál). Veľká škoda, že film nezvolil inú perspektívu. Mám dojem, že by išlo o špičkovú záležitosť, kedy si Džibson a Winstone vymenili postavy. Mel by hral toho "korporátneho pána Wolfa, ktorý si začne spytovať svedomie..." a Ray "usadlého policajta, ktorý kvôli dcére začne strieľať ľudí do ksichtov". Samozrejme, všetko by sa točilo okolo Džibsonovej (teda pôvodne Winstonovej) postavy, ktorá je asi tak stokrát zaujímavejšia a ktorej záverečný výstup vyhnal ten film u mňa o hviezdičku vyššie, než si objektívne zaslúži. Veľa bodov k dobru za Campbellovu perfektnú réžiu a nekompromisnú R-kovú brutalitu. 7/10(12.2.2010)

Stárnoucí Mel Gibson zazářil v povedeném thrilleru. Od samého začátku jsem byl napjatý a vtažen do děje. Neuvěřitelně napjatá atmosféra. Zápletka byla perfektně vymyšlená a neuvěřitelně se to vymotalo k dost dobrému konci co mě zvedl z gauče. Ve filmu byli celkem tři takové události, kdy ve mě hrklo až mě polilo horko. Když to shrnu, tak Mel Gibson dal snímku 3 hvězdy. Zápletka a děj za jedna hvězda. A ta poslední, za perfektní scény, které mě potěšili. K hodnocení 63% se raději vyjadřovat nebudu, pač mi to hlava nebere. z mého hlediska to mělo silný náboj. Více než z 90% mě film potěšil.(18.1.2011)

• - Rozpočet filmu byl 87 milionů dolarů. (Chatterer)

• - Točilo se také v Bostonu a Merrimacu v Massachusetts. (Chatterer)

• - Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)