Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Solidní "spiklenecký" film. Celý je pojat mírně "old schoolově", připadalo mi, že sleduju thriller z konce osmdesátých let. Gibson hraje velmi tradičně, v každé roli stejné grimasy, stejné zahleděné pohledy. Trochu mi připadalo, jakoby na staré kolena nedokázal přesvědčivě zahrát to, co dříve dokázal zcela s přehledem. Příběh je možná zajímavý tématem, ovšem zde předvedený až moc utahaně a dlouze. Vztah k jakékoliv postavě byl z mé strany povrchní. Nedokázal jsem se dostatečně vžít do kladné postavy, naopak jsem nedokázal nenávidět tu zápornou. Závěřečná a řekněme ojedinělá akce, byla až moc odfláknutá a nijak extra emoční. Tradičně odvedená práce, která mě potěšila, ale nijak extra nedostala. 70% 15.03. 2010(15.3.2010)

Jako člověk mající dceru, o kterou by teoreticky mohl přijít, a pistoli, kterou by teoreticky mohl použít, jsem si tento instruktážní snímek vyloženě vychutnal. Mel si totiž krásně užíval svého taťku, který zapomíná na ctihodnost své profese i případné dobré vychování a jde si za svým bez ohledu na následky. Mám zkrátka rád, když se nehledí na počet nepřátel, jejich finanční zázemí a politické krytí. A tady jde do hry mrtvý chlápek, který nemá co ztratit a pro mne byl velkou inspirací.(14.11.2013)

• tron

„V Massachusetts je verejné pitie alkoholu zakázané.“ – „V Massachusetts je zakázané všetko.“ Toto bol snáď prvý film, v ktorom mi Gibson pripadal nesústredený, miestami až v rozpakoch (dokonca aj v SMRTONOSNEJ ZBRANI 4 bol lepší). Ani zvyšok filmu na tom nie je dobre. Čudný žánrový mix sa postaral o zážitok iba v negatívnom zmysle. Nie je to revenge movie, nie je to triler, kriminálka, ani špionážna sci-fi dráma. Je to všetko dokopy a v konečnom efekte nič. Akcie minimum, Gibson robiaci si srandu z vraždy vlastnej dcéry (!), nečakaných zvratov minimum (ak tu vôbec aspoň jeden niekde je), nemá to tempo, stagnuje to, niekedy sa to na 10 sekúnd parádne rozbehne, no následne to na 30 minút nemilosrdne zaškrtí drastický strih (Gibsona omráčia, leží v miestnosti, zbije dvoch vedcov v skafandroch a zrazu je doma). Danny Huston a Ray Winstone nemajú šancu. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/spionaz/388-na-hrane-temnoty-4o-(5.10.2010)

• kitano

Nečakal by som, že Gibson po takom výbuchu autorskej tvorivosti ktorý nám predviedol ako režisér, si za svoj herecký comeback vyberie film, ktorý nielenže v ničom neprekvapí, ale ani zďaleka neponúka možnosť užiť si Gibsona ako herca. Nečakal som že bude zasa ako mladík s brčkavými vlasmi sypať jednu cynickú hlášku za druhou, no už vobec nie takto fádny a zapomenutia hodný film. Zmenšite rozpočet, zkráťte spopáž, pridajte pár akčných scén, do hlavnej úlohy obsaďte Van-Damma alebo Seagala a máte regálovku ako vyšitú. Aj vďaka desne inventívnemu posteru aj tak z tohto filmu nič iné nebude - iba zapráśená regálovka. (4/10)(7.9.2010)

Drsné tváře Mela Gibsona už dávno vyšly z módy, takže se z hlediska scénáře ničeho převratného nedočkáme. Opět špionážní nitky, opět spletenec postav a změť neurčitých faktů, které musí ex cop Mel Gibson dát dohromady, což se mu daří poměrně rychle. Díkybohu tu ovšem máme výbornou a syrovou akci, kterou Campbell umí brilantně. Akčná scény nejsou nerealisticky nafouklé, ovšem úderné, krvavé, nemilosrdné. Především scéna s autonehodou je luxusní záležitost. Kvůli těm několika explozivním chvílím v podstatě průměr. Jinak se není nač těšit.(15.5.2010)