Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Nevím, kdo je Troy Kennedy-Martin, ale ta kniha asi bude dobrá, nedivím se tedy, že se tento příběh dočkal zfilmování. Na druhou stranu, příběh moc té originality nepobral, takže ona ten filmek docela zachraňuje akce a body count, kterej je výborně pumpnutej kvalitními gore efekty. Co už je o dost horší, je chudák Melda, kterej, co si bude povídat, na roli pomstychtivýho, drsňáckýho pízla už vůbec nestačí. Já nevím, že se na to nevysere a nemaká radši na nějaké režijní pecce viz. Apocalypto. No třeba mu to někdo vysvětlí časem. I přes nezanedbatelné nedostatky jsem ale bavil slušně, takže za mě 3,5* a 70%.(9.12.2013)

• TheMaker

Taková rutinná řezba. Vlastně řezba ani tak moc ne, ta mi tam vlastně tak trochu chyběla, ale když vezmu v potaz, že šlo hlavně o detektivku, tak to tak ani moc nevadí. Gibson vypadá pořád dobře a když přijde na nějakou tu malou rvačku, tak se umí pořádně ohánět. Šedivých vlasů jsem si skoro ani nevšiml, celkem mu ale sluší, ne? ;-) Co se týče režiséra, tak nemám výhrad. Cambell je solidní rezjža (což mi dokazál u Casino Royale) a v budoucnu se od něho můžeme dočkat ještě mnoho kvalitních filmů. Jen jak říkám, na to, že film stál 80 miliónů doláču, tam té řezby mohlo být více. Těžko říci, kam se ty peníze poděly.(3.3.2010)

Pôvodná britská miniséria končí v podstate vyhladením ľudstva - na konci začnú všade rásť záhadné čierne kvety (podľa nich sa nazývajú tí aktivisti), ktorými Gaia občas prečisťuje povrch planéty. Toto nová verzia ignoruje a zostáva tak len pomerne fádna "jadrová" zápletka, ktorá nemá čím prekvapiť. Našťastie o ňu až tak nejde - hlavný je vývoj dvoch hlavných postáv pod tlakom vyhrotených okolností. Je mi jasné, že ich prepracovanosť pochádza z televíznej predlohy (fakt mám teraz chuť pozrieť si originál). Veľká škoda, že film nezvolil inú perspektívu. Mám dojem, že by išlo o špičkovú záležitosť, kedy si Džibson a Winstone vymenili postavy. Mel by hral toho "korporátneho pána Wolfa, ktorý si začne spytovať svedomie..." a Ray "usadlého policajta, ktorý kvôli dcére začne strieľať ľudí do ksichtov". Samozrejme, všetko by sa točilo okolo Džibsonovej (teda pôvodne Winstonovej) postavy, ktorá je asi tak stokrát zaujímavejšia a ktorej záverečný výstup vyhnal ten film u mňa o hviezdičku vyššie, než si objektívne zaslúži. Veľa bodov k dobru za Campbellovu perfektnú réžiu a nekompromisnú R-kovú brutalitu. 7/10(12.2.2010)

• Isherwood

Gibson je i s prošedivělou hlavou pořád instantní drsňák, který pohledem rozláme diamant, ale chudák se potácí v nevýrazně odvyprávěné story, která zoufale trpí tím, že jí scénárista zapomněl dát směr a režisér tvar. Tragická poloha tématu je nefunkční, protože se jí tvůrci nevěnují (dceřin voiceover – wtf?!) a obrovská konspirace zase k smíchu svou naivitou. Postavy (a že jich je přehršel) postrádají jakékoliv osobnější pozadí (včetně té Gibsonovy), tudíž sledovat jejich pohyb v ději prostě nebaví. Neskutečná flákota a (zatím) nejpropálenější šance roku. Zajímá mě televizní originál.(24.2.2010)

Filmu naprosto schází přímej tah na bránu. Samý tajný dohody, tajný lidi, tajný úkoly. Chvíli to vypadalo, že v Americe je tajná i předpověd počasí. Gibson tam sice hned na začátku nahodí tak nasranej výraz, že mě strachy přestaly tikat hodinky, ale po chvíli se uklidní a začne tam chodit jak pantáta sem a tam a s každým se vykecávát. Příběh se ubíral asi v tomhle duchu: pokec - zjištění že všechno je tajný - nahození drsnýho výrazu - odhození drsnýho výrazu - další pokec - zjištění co dalšího je ještě tajný (po 11x opakování, že je zase něco tajnýho, se kámoš neudržel a reagoval "tak už si ty vaše tajnosti strčte do prdele"). Já si taky přečtu jména Martin Campbell / Mel Gibson a hned jak idiot musím naklusat do kina, aby mě náhodou něco neušlo. Naštěstí dvojice Campbell / Gibson svou práci fakt umí a když už se dočkáme akce, i když teda na ní čekáme dýl než filmovej kritik na první sex, tak stojí za to. Mel vymlel docela slušný herecký výkon a tak ve finále to ten průměr dá, ale je to skutečně na hraně s temnotou.(23.2.2010)