Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Mel Gibson sa konecne po dlhej dobe vratil. Sice je viditelne zostarnuty, pretoze som ho naposledy videl vo filme UDOLI STINU (2002) a v sekundovej ulohe vo filme PAPARAZZI (2004), ale este stale je v celkom dobrej kondicke pomstychtivych hrdinov. Tento film je ale dost temny a priznam sa nebolo mi vsetko 100 percetne jasne, co sa tam vlastne dialo, ale sposobom akym Gibson patral po vrahoch svojej dcery sa mi pacil a v zavere bol dost razanty a brutalny a to mi pomohlo pridat jednu hviezdicku navyse. Martina Campbella ako rezisera mam rad, pretoze prave on dokazal 2 krat uspesne restartovat Bondovky, napriklad ZLATE OKO (1995) s Pierceom Brosnanom alebo CASINO ROYALE (2006) s Danielom Craigom. Okrem toho natocil obe casti Zorra s Antoniom Banderasom - ZORRO: TAJEMNA TVAR (1998) alebo o nieco menej uspesnu LEGENDU O ZORROVI (2005)... 16.03.2010 _______ Mel Gibson - (Thomas Craven) +++ Ray Winstone - (Jedburgh) +++ Danny Huston - (Jack Bennett) +++ Bojana Novakovic - (Emma Craven) +++ Shawn Roberts - (David Burnham) +++ David Aaron Baker - (Millroy) +++ Jay O. Sanders - (Whitehouse) +++ Dennis O´Hare - (Moore) +++ Hudba: Howard Shore +++ (Videl v kine 16.03.2010) +++(17.3.2010)

Ach, ta proklatá národní bezpečnost. Ta už má na svědomí filmů... Tenhle si říká o body navíc už jen kvůli tomu, že jsme opět mohli vidět Mela. Sice vypadal jako ztrhaný pes a jeho mimika byla bohatá asi jako polední menu na chlapeckém vysokoškolském privátu, ale ber to jako motivaci, Mele. Dostal jsi trestuhodně málo prostoru pro akční vybláznění, však útěchou budiž ti, že když už si ve scénáři nalistoval pasáž o tvrdých pěstích, zlých pohledech a drsných hláškách, za tchána bych tě v tu chvíli věru mít nechtěl. Jinak asi jo, začíná z tebe být takový roztomilý prošedivělý strejda...(13.11.2011)

Jsou chlapi, kterým se nevyplatí sahat na dcery. Někdy mají tlamu Arnolda Schwarzeneggera, jindy vyměklejší vizuální model Liama Neesona, ale koho by padouši nikdy, nikdy, NIKDY neměli srát, to je Mel Gibson. Co na tom, že se mu prdel stěhuje na hlavu, ksicht má zmuchlaný jak bordelářův hadr a jeho oči ztratily někdejší sytě modrou ostrost. Nikdy ho nevyvádějte z rodinné pohody a ani všichni svatí boubelatí vám nepomůžou, jestli Mela dostanete do pozice, kdy nemá co ztratit - v takovém případě velmi rychle sežeňte notáře, sepište poslední vůli, vyberte si místo posledního odpočinku a pohodlnou urnu (po Mad Maxově zákroku z vás nezbude dost, abyste potřebovali rakev). Tradiční nekompromisní jízda mě vyloženě potěšila a mrzí mě jen pár detailů (odpustím si jejich výčet, sama nesnáším spoilery). Osobně jsem doufala, že Ray Winstone bude mít nějakou významnější roli v ději, vždyť on tam vlastně ani nemusel být... 63% jen proto, že Mel o trochu více mluví, než mlátí a střílí lidi? Hovnajs, já říkám nejméně 75%.(29.3.2013)

Solidní "spiklenecký" film. Celý je pojat mírně "old schoolově", připadalo mi, že sleduju thriller z konce osmdesátých let. Gibson hraje velmi tradičně, v každé roli stejné grimasy, stejné zahleděné pohledy. Trochu mi připadalo, jakoby na staré kolena nedokázal přesvědčivě zahrát to, co dříve dokázal zcela s přehledem. Příběh je možná zajímavý tématem, ovšem zde předvedený až moc utahaně a dlouze. Vztah k jakékoliv postavě byl z mé strany povrchní. Nedokázal jsem se dostatečně vžít do kladné postavy, naopak jsem nedokázal nenávidět tu zápornou. Závěřečná a řekněme ojedinělá akce, byla až moc odfláknutá a nijak extra emoční. Tradičně odvedená práce, která mě potěšila, ale nijak extra nedostala. 70% 15.03. 2010(15.3.2010)

Tak Mel Gibson to na starý kolena ještě zkusil v akčňáku a střihnul si takovou typickou roli pro starší drsňáky, kde se jde pomstít za svojí dceru jako bývalej polda neuznávající skoro žádný pravidla a musim říct, že mu to docela šlo, nicméně celej film už je pak trošku průměrnej a chybí tomu větší tempo.(28.5.2010)

• - Robert De Niro byl původně obsazen do role agenta CIA Dariuse Jedburgha, avšak odešel kvůli tvůrčím neshodám po několika dnech. (CliffLee)

• - Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)

• - Založeno na velmi populární britské minisérii Edge of Darkness (1986), kterou režíroval rovněž Martin Campbell. (CliffLee)