Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Mel Gibsom si pre svoj comeback po dlhých ôsmich rokoch nevybral zrovna ohurujúci scenár, takže nová Odplata z druhej strany barikády sa nekoná. Ako konšpiračný thriller to tak isto kvalít Conspiracy Theory nedosahuje. Je to proste neakčná vykecávačka, kde sa Melovi každú chvíľu rušivo zjavuje jeho mŕtva dcéra a nie a nie za ňou dosmútiť na začiatku. Ale na nedeľné neskoré popoludne taktiež dobre.(25.4.2010)

Těšil jsem se, Mel nezklamal, ale příběh byla šílená otrava. Trošičku mi to přípomínalo Maxe Paynea. Ta počáteční přestřelka, pak motherfucker face a la Mel Gibson jak kráva, pak kopa keců, samý srágory, nic podstatnýho a na závěr parádní akce. Jenže takhle kvalitní film nevypadá. To by mě celým prostředkem...cca 80 minut....nesměl nudit.(1.4.2010)

• Fr

Táto, proboha....musím k doktorovi! Musím ti to říct...měla jsem ti to říct..... Když zabijete M.Gibsonovi dceru, to je jako ohrožovat rodinu B.Willise v mrakodrapu. Teda...za mlada tomu tak bylo. Chápu – nejdřív je potřeba rozprášit popel, ale pak, pak už by se mělo jít na věc! Teda, alespoň za mlada to tak bylo. Bejvávalo. Dneska Melovi zapnout houkačku trvá kurevsky dlouho! Snad je to tím, že je obklopen nezajímavými lidmi, za dceru má atomový reaktor a všechno co se tu děje je tajný. Korporace sem, korporace tam a jelikož se jedná o film podle TV seriálu (scénaristovi Troy Kennedy Martinovi je film věnován) mám strach, aby příště Gibson nehrál hlavní roli třeba v Esmeraldě. Třeba by to nebyla taková stupidita jako tohle! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám doma trezory plné dokumentů týkajících se národní bezpečnosti. 2.) Připravuji se vyhlásit válku ČEZu. 3.) Esmeralda je moje ,,nej“ série všech dob. 4.) Chci vidět umřít slavného herce a neupustit kroupu. 5.) Letos jsem ještě neviděl trapnej film. PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(1.5.2010)

Dopis Melu Gibsonovi:__Víš, Mele, chci se ti omluvit. Neudělal jsem sice nic tak hrozného, jako ti šmejdi, kteří ti zabili dceru, ale stejně. Když jsem byl na tomhle tvém filmu v kině, zklamal mě. Ne kvůli tobě, ale kvůli překombinovanému ději, velkému množství postav a tak. V Na hraně temnoty se zkrátka nedalo orientovat... Znáš to, vždyť jsi v tom (skvěle od začátku do konce) hrál. Jenže teď jsem si tě přinesl domů z trafiky a pustil v telce... Dost možná to pro tebe bude chabá útěcha, protože spousta lidí tady si dál bude myslet něco jiného, ale dávám ti čtvrtou hvězdu. Na hraně temnoty je totiž třeba vidět víckrát, aby se člověk do děje víc ponořil a aby stačil vnímat všechny ty informace, kterých je přece jenom dost. Jo a Mele, jestli ho někdy uvidíš, vyřid Martinu Campbellovi, že je pašák. Parádně tě natočil - skvěle a přehledně zvládnul bitku v bytě, výborně udělal scénu s rozstřílením auta (jo, ty víš, kterou myslím) a povedl se mu vyloženě lahůdkový konec. No a rukou potřes i Rayi Winstonovi. Mohl dostat víc prostoru, ale i tak byl skvělý, co ty na to? Takže vítej zpátky a brzy se nám zase v nějakém tom filmu ukaž.(6.7.2010)

Čakal som, že Campbell vytiahne Mela na vrchol podobne ako to dokázal s upadajúcou slávou slávnych bondoviek. To by však ale musel ostať pri svojom typickom popcornovskom štýle a nehrnúť sa do serióznej drámy s konšpiračnými teóriami a politickým pozadím. Totiž aj v tomto filme funguje všetko ako má byť až pokiaľ divák nezistí, že tvorcovia chcú z tohto komorného snímku spraviť niečo veľké, ale to by musel scenárista na papieri nechať dušu a upísať ju diablovi aby z tohto námetu vzniklo to, čo asi pôvodne plánoval. Minimálne z neho mohlo vzniknúť niečo menej a mohol z neho zostať typ filmu na ktorý sme u Mela zvyknutí. Také repete filmu 'Payback' by vôbec nebolo zlé, je síce pravda, že už nám trošku zostarol, ale aj tu ukázal, že s ním v akčných scénach ešte treba rátať, nevraživý pohľad za tých osem rokov stratiť nestihol, kondíciu tiež nenechal doma a jeho herecká chuť bola naozaj výrazná. Napriek všetkému nadšenie z Melovho návratu prevalcovalo takmer všetky negatíva, ktoré som pri filme pociťoval, s odstupom času ale určite hodnotenie posuniem na hranu troch hviezdičiek. 75%.(6.3.2010)