Propracovaný detektivní thriller s Melem Gibsonem, který se v hlavní filmové roli objevuje poprvé od roku 2002, kombinuje skvělý scénář s přímočarou akcí. Detektivovi Thomasovi Cravenovi umírá v náručí jeho vlastní dcera. Během vyšetřování její vraždy proniká Thomas stále hlouběji do nebezpečného světa zločinů velkých korporací, vládního krytí a vražd, které je mají utajit. Jeden z nájemných vrahů, kteří zametají a čistí důkazy, ho navede směrem, jež změní pátrání na divokou temnou cestu až na hranici vykoupení. (oficiální text distributora)

Isherwood

Gibson je i s prošedivělou hlavou pořád instantní drsňák, který pohledem rozláme diamant, ale chudák se potácí v nevýrazně odvyprávěné story, která zoufale trpí tím, že jí scénárista zapomněl dát směr a režisér tvar. Tragická poloha tématu je nefunkční, protože se jí tvůrci nevěnují (dceřin voiceover – wtf?!) a obrovská konspirace zase k smíchu svou naivitou. Postavy (a že jich je přehršel) postrádají jakékoliv osobnější pozadí (včetně té Gibsonovy), tudíž sledovat jejich pohyb v ději prostě nebaví. Neskutečná flákota a (zatím) nejpropálenější šance roku. Zajímá mě televizní originál. ()

Cervenak

Pôvodná britská miniséria končí v podstate vyhladením ľudstva - na konci začnú všade rásť záhadné čierne kvety (podľa nich sa nazývajú tí aktivisti), ktorými Gaia občas prečisťuje povrch planéty. Toto nová verzia ignoruje a zostáva tak len pomerne fádna "jadrová" zápletka, ktorá nemá čím prekvapiť. Našťastie o ňu až tak nejde - hlavný je vývoj dvoch hlavných postáv pod tlakom vyhrotených okolností. Je mi jasné, že ich prepracovanosť pochádza z televíznej predlohy (fakt mám teraz chuť pozrieť si originál). Veľká škoda, že film nezvolil inú perspektívu. Mám dojem, že by išlo o špičkovú záležitosť, kedy si Džibson a Winstone vymenili postavy. Mel by hral toho "korporátneho pána Wolfa, ktorý si začne spytovať svedomie..." a Ray "usadlého policajta, ktorý kvôli dcére začne strieľať ľudí do ksichtov". Samozrejme, všetko by sa točilo okolo Džibsonovej (teda pôvodne Winstonovej) postavy, ktorá je asi tak stokrát zaujímavejšia a ktorej záverečný výstup vyhnal ten film u mňa o hviezdičku vyššie, než si objektívne zaslúži. Veľa bodov k dobru za Campbellovu perfektnú réžiu a nekompromisnú R-kovú brutalitu. 7/10 ()

verbal

Na krizi středního, či spíše pozdního věku se má začít pořádně chlastat nebo rybařit! A ne si narazit dvacetiletou nymfomanku, která z vás pomocí vakuové pumpy vysaje zbytky toho úžasného machistického šarmu, kvůli kterému vás lidi žrali jako Litviněnko polónium. Žalostné ostatky starého Mela s výrazem kastrovaného šarpeje vyšetřují vraždu dcery. A vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují..., sem tam si přehrajou v hlavě nějakou tu VHSku, když jí byly čtyři, sem tam narazí na záporáka (pan Burns), který nakonec překvapivě!!! záporákem je, a vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují... No kobra by spala, než by krotitel vytáh píšťalu. Mé pocity asi nejlépe vyjádří dadaistická protestní báseň, kterou jsem složil ku příležitosti svého třiatřicátého komentáře: "Mele! Mele! Mele! Mele! Tak s tímhle jdi (a dál to znáte...)." ()

Enšpígl

Filmu naprosto schází přímej tah na bránu. Samý tajný dohody, tajný lidi, tajný úkoly. Chvíli to vypadalo, že v Americe je tajná i předpověd počasí. Gibson tam sice hned na začátku nahodí tak nasranej výraz, že mě strachy přestaly tikat hodinky, ale po chvíli se uklidní a začne tam chodit jak pantáta sem a tam a s každým se vykecávát. Příběh se ubíral asi v tomhle duchu: pokec - zjištění že všechno je tajný - nahození drsnýho výrazu - odhození drsnýho výrazu - další pokec - zjištění co dalšího je ještě tajný (po 11x opakování, že je zase něco tajnýho, se kámoš neudržel a reagoval "tak už si ty vaše tajnosti strčte do prdele"). Já si taky přečtu jména Martin Campbell / Mel Gibson a hned jak idiot musím naklusat do kina, aby mě náhodou něco neušlo. Naštěstí dvojice Campbell / Gibson svou práci fakt umí a když už se dočkáme akce, i když teda na ní čekáme dýl než filmovej kritik na první sex, tak stojí za to. Mel vymlel docela slušný herecký výkon a tak ve finále to ten průměr dá, ale je to skutečně na hraně s temnotou. ()

POMO

Prekvapivo nevýrazaný a málo záživný thriller. Martin Campbell je "iba" profesionálny akčný rutinér a tento námet si žiadal špecifickejšie poňatie smutného, depresívneho a naliehavého varovania pred mocnými kruhmi. Film navyše takmer neobsahuje akciu a súčasne ani neponúka strhujúce rozuzlovanie detektívnej zápletky - tá je viac neprehľadná než zaujímavá. Danny Huston a Ray Winstone dobre vybraní, ale Winstonova postava pohriechu nedopovedaná (pričom je evidentné že tu mala zohrať druhú najvýznamnejšiu rolu). Gibson dobrý, ale v Paybacku to bolo iné kafe. Ostatne ako i film samotný. ()

• Natáčení začalo 18. srpna 2008. (Chatterer)
  • Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)
  • Točilo se také v Bostonu a Merrimacu v Massachusetts. (Chatterer)