Reklama

Reklama

V dějinách Spojených států se objevila spousta persón, na něž by Amerika nejraději zapomenula. A u některých se to skutečně podařilo. Například o muži jménem Albert Fish, jemuž přezdívali The Gray Man nebo také Brooklynský upír, se dlouhá léta nemluvilo. Tedy až do momentu, kdy přišlo na scénu Mlčení jehňátek a jeho hlavní „hrdina“ Hannibal Lecter. Právě Albert Fish byl totiž jeho částečnou předlohou. Režisér Scott L. Flynn se rozhodl o Fishovi v roce 2007 natočit samostatný film. Toto komorní, a přesto ve výpovědi intenzivní a děsivé drama je příběhem jednoho z nejhorších vrahů, s nimiž měl nový kontinent kdy co dočinění. Fish trpěl bludy, kompulzivním lhářstvím, ale stejně tak i touhou prolévat krev. Byl to člověk, který vlastně ani nebyl člověk. Psychopatický a sadistický zabiják dětí byl nakonec usvědčen z únosu a vraždy desetileté Grace Buddové a sám se přiznal ke třem vraždám. Je však možné, že měl na svědomí až stovku malých školáků, které nejen že zabíjel, ale následně i pojídal. V úloze zrůdy, jejíž řádění v roce 1936 zastavil proud procházející elektrickým křeslem, se českému publiku představí původem belgický Patrick Bauchau. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (54)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Americký režisér Scott L. Flynn si zřejmě oblíbil legendární koprodukční seriál Antonína Moskalyka, neboť tomu se jeho Gray Man (přezdívka Alberta Fishe) nejvíce podobá. Biografická filmová rekonstrukce činů jednoho z nejhorších sériových vrahů v historii, Alberta Fishe, pedofila s kanibalistickými sklony, který žil právě v době, kdy se Amerikou šířil nový objev daktyloskopie, se totiž nese v sofistikovaném Moskalykovském retro duchu. Jako epizodu výtečného Dobrodružství kriminalistiky bych tenhle film bezpochyby bral, ale to by musel mít klasickou stopáž 60 minut, jako svébytný celovečerní film je to poněkud mdlé a chudokrevné dílko a hlavně coby snímek o jednom z největších lidských monster v historii je to promarněná šance... Jak by tenhle film asi natočil takový David Fincher? ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

O Albertovi Fishovi som sa prvý krát dozvedel prostrednítvom skladby americkej murder metalovej kapely Macabre. Na svojom debutom albume v roku 1989 vydali pieseň o tomto sériovom vrahovi, psychopatickom pedofilnom kanibalovi. Nesie názov "Mr. Albert Fish (Was Children Your Favorite Dish?)". Je to brutal grindcore metalový masaker. Teraz po dlhých rokoch mi voľaký neznámy Scott L. Flynn naservíroval film o pánovi Albertovi Fishovi. Jeho "Šedovlasý pán" je dosť nudná záležitosť bez krvi a násilia. Song od Macabre na mňa urobil väčší dojem. https://www.youtube.com/watch?v=m12WetP_pEA ** ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Píše sa rok 1928. V New Yorku vyčíňa sériový vrah, ktorý neustále uteká pred spravodlivosťou. Jedného dňa sa prípadu ujíma svojský, ale zato ctižiadostivý vyšetrovateľ Will King. Lov na vraha môže začať. Po mojich dvoch posledných vzhliadnutých snímkoch ( podľa skutočnosti ) o sériových vrahoch sa tento film hodnotí veľmi ťažko. Popravde. V ich konkurencii je úplne bez šance. Takmer hodinu nezáživným, monotónnym spôsobom predstavuje charakter vraha, či kroky inšpektora. Následne síce príbeh mierne naberie na obrátkach, ale "zaspatý" úvod či jadro celkový dojem už vynahradiť nedokáže. Záver hodný Tv inscenácie len potvrdil, že tento snímok je podpriemerným dielom, ktorých je vo vašich prijímačoch na tucet. Slabučké. ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

[pro někoho možná spoilery] The Gray man je až na pár drobností věrným přepisem nejznámějšího zločinu Alberta Fishe. Ač jsou zde naznačeny i některé další, případ Grace Budd dostal největší prostor, už jen z důvodu, že to byl ten, který Fishe nakonec prozradil a dostal na elektrické křeslo (doufám, že tohle nepovažujete za spoiler). Ač je to, jak jsem řekl, docela věrný přepis, film trochu dojíždí na téměř naprostou absenci krvavých scén, možná i na přiliš velkém množství času, které je věnováno druhé straně, tedy detektivovi, který po Fishovi šel. Pokud chtěli tvůrci dostatečně dokreslit obě strany případu, měli zvolit mnohem delší stopáž, protože hodina a půl je je prostorem akorát tak pro jednu. Ve výsledku tak působí film trochu nedomrle. Velký problém je také samotná postava Fishe, který byl v reeálu malé, drobné postavy a nevinného vzhedu, což herec představující "šedého muže" rozhodně nebyl. The Gray man nakonec tedy trochu ztratil ze svého potenciálu, ale i tak zajmavá podívaná, která však trošku více spoléhá na fantasii diváka, k čemuž mu jistě pomůže alespoň základní povědomí o reálném životě A. Fishe (rozohodně před projekcí doporučuji například článek na anglické wikipedii). ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Prediktory činov Alberta Fisha boli ústavný syndróm, skúsenosť so smrťou, enuréza, dromománia, algolagnia, kanibalizmus, koprofágia a cca 15 ďalších zistených aberácií. (Carol Pifková)
  • Pracovní název - Wisteria: The Story of Albert Fish. (Chatterer)
  • Film se natáčel v Oklahomě ve městech Oklahoma City, Guthrie, Pawhuska a Perry. (Chatterer)

Reklama

Reklama