Šedovlasý pán

Muž s šedivými vlasy

The Gray Man

Krimi / Thriller

USA, 2007, 98 min

První komentář 11.4.2009: Velice zdařilý thriller natočený fungujícím, leč zcela neoriginálním schématem-masový vrah (v tomto případě biograficky zpracovaný skutečný masový vrah a kanibal Albert Fish) a detektiv, který po něm řadu let jde. Film střídavě vypráví příběh masového vraha, jeho rodiny a obětí a střídavě detektivní pátrání „drsňáckého“ policajta v podání Jacka Conleye. Přičemž hlavní fokus je zaměřen na vraždu a pátrání pouze po jedné z Fishových obětí, dívenky Grace. Dílo sice nedosahuje kvalit takových počinů jak Sedm, či Mlčení jehňátek, ale přesto je více než koukatelné. Vyznačuje se jednoduchostí, přímočarostí, poměrně rychlím spadem a napětím, naopak brutálních scén je divák ušetřen. Herecké výkony, režie a scénář jsou na úrovni vyšší střední třídy. Nedostatky spatřuji v tom, že kratší stopáž filmu neumožnila větší představení psychologie postav (což vzhledem k hlavnímu hrdinovy-masovému vrahovi vnímám jako fail) a někdy film působí útržkovitě. Navíc některé vyšetřovací postupy se mi taky úplně nezdály. Každopádně snímek doporučuju a jdu n 4*. Přidávám odkaz k předloze snímku: http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_fish(11.4.2009)

• *CARNIFEX*

Píše sa rok 1928. V New Yorku vyčíňa sériový vrah, ktorý neustále uteká pred spravodlivosťou. Jedného dňa sa prípadu ujíma svojský, ale zato ctižiadostivý vyšetrovateľ Will King. Lov na vraha môže začať. Po mojich dvoch posledných vzhliadnutých snímkoch ( podľa skutočnosti ) o sériových vrahoch sa tento film hodnotí veľmi ťažko. Popravde. V ich konkurencii je úplne bez šance. Takmer hodinu nezáživným, monotónnym spôsobom predstavuje charakter vraha, či kroky inšpektora. Následne síce príbeh mierne naberie na obrátkach, ale "zaspatý" úvod či jadro celkový dojem už vynahradiť nedokáže. Záver hodný Tv inscenácie len potvrdil, že tento snímok je podpriemerným dielom, ktorých je vo vašich prijímačoch na tucet. Slabučké.(3.12.2013)

[pro někoho možná spoilery] The Gray man je až na pár drobností věrným přepisem nejznámějšího zločinu Alberta Fishe. Ač jsou zde naznačeny i některé další, případ Grace Budd dostal největší prostor, už jen z důvodu, že to byl ten, který Fishe nakonec prozradil a dostal na elektrické křeslo (doufám, že tohle nepovažujete za spoiler). Ač je to, jak jsem řekl, docela věrný přepis, film trochu dojíždí na téměř naprostou absenci krvavých scén, možná i na přiliš velkém množství času, které je věnováno druhé straně, tedy detektivovi, který po Fishovi šel. Pokud chtěli tvůrci dostatečně dokreslit obě strany případu, měli zvolit mnohem delší stopáž, protože hodina a půl je je prostorem akorát tak pro jednu. Ve výsledku tak působí film trochu nedomrle. Velký problém je také samotná postava Fishe, který byl v reeálu malé, drobné postavy a nevinného vzhedu, což herec představující "šedého muže" rozhodně nebyl. The Gray man nakonec tedy trochu ztratil ze svého potenciálu, ale i tak zajmavá podívaná, která však trošku více spoléhá na fantasii diváka, k čemuž mu jistě pomůže alespoň základní povědomí o reálném životě A. Fishe (rozohodně před projekcí doporučuji například článek na anglické wikipedii).(28.8.2010)

• stuntmanMIKE

velmi nevyuzity pribeh magora, ktory unasal deti. Cele to bolo ponate nejak divne. Daleko viac by sa mi pacil ten film keby bol Fish vykresleny brutalnejsie. Takto vyzeral len ako mily ujcek s uchylkou. Nakolko som mal moznost citat o nom viacere clanky a vytvorit si nazor na toto monstrum, nemozem s hodnotenim filmu inak. Je to velmi vakuovite a ta atmosfera...co ja viem.... tak absolutne ziadna. 40 % s privretymi ocami(14.3.2013)

• Rocky62

Skutečný Albert Fish byl nepochybně tajemnější, děsivější a mnohem úchylnější, než film samotný. Hlavní postava sice ztvárněním nezklame, ovšem omáčka okolo je značně nedochucená. Tahle biografie za mě připomíná lacinou tv produkci, která ničím neobohatí, ale naštěstí ani nezpůsobí duševní poruchy.50%(19.5.2017)

• - Prezývky Alberta Hamiltona Fisha: "The Moon Maniac", "Werewolf of Wisteria", "Vampire of Wisteria Cottage", "Gray man" a "Brooklyn Vampire". (Momo_desu)

• - Prediktory činov Alberta Fisha boli ústavný syndróm, skúsenosť so smrťou, enuréza, dromománia, algolagnia, kanibalizmus, koprofágia a cca 15 ďalších zistených aberácií. (Momo_desu)

• - Film se natáčel v Oklahomě ve městech Oklahoma City, Guthrie, Pawhuska a Perry. (Chatterer)