Šedovlasý pán

Muž s šedivými vlasy

The Gray Man

Krimi / Thriller

USA, 2007, 98 min

Patrick Bauchau je jako milý dědeček Alby Fish velmi přesvědčivý (tedy až na onen Fishův charakteristický slzavý pohled), dobová atmosféra je pak vykreslena přímo výborně. Škoda že se děj filmu soustředí téměř výhradně na případ Grace Buddové a chybí širší kontext Fishových zločinů. Ale vzhledem k rozpočtu jde určitě o slušný snímek.(18.6.2011)

První komentář 11.4.2009: Velice zdařilý thriller natočený fungujícím, leč zcela neoriginálním schématem-masový vrah (v tomto případě biograficky zpracovaný skutečný masový vrah a kanibal Albert Fish) a detektiv, který po něm řadu let jde. Film střídavě vypráví příběh masového vraha, jeho rodiny a obětí a střídavě detektivní pátrání „drsňáckého“ policajta v podání Jacka Conleye. Přičemž hlavní fokus je zaměřen na vraždu a pátrání pouze po jedné z Fishových obětí, dívenky Grace. Dílo sice nedosahuje kvalit takových počinů jak Sedm, či Mlčení jehňátek, ale přesto je více než koukatelné. Vyznačuje se jednoduchostí, přímočarostí, poměrně rychlím spadem a napětím, naopak brutálních scén je divák ušetřen. Herecké výkony, režie a scénář jsou na úrovni vyšší střední třídy. Nedostatky spatřuji v tom, že kratší stopáž filmu neumožnila větší představení psychologie postav (což vzhledem k hlavnímu hrdinovy-masovému vrahovi vnímám jako fail) a někdy film působí útržkovitě. Navíc některé vyšetřovací postupy se mi taky úplně nezdály. Každopádně snímek doporučuju a jdu n 4*. Přidávám odkaz k předloze snímku: http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_fish(11.4.2009)

Jednak je v "The Gray Man" příliš cítit obhajoba A_FISHe, že to byl jeden z těch lidí, co vlastně vraždí proti své vůli, kvůli tomu, co sami prožili a kvůli svým vnitřním hlasům ... ale na tohle já seru, udělal, co udělal a dostal křeslo, tak to má být, bez pardónu. Ani si nemyslím, že by režisér Flynn chtěl, aby jeho snímek takhle vyzněl, ale to je právě to, co se mu nepovedlo ... příliš se zabýval vysvětlováním proč a ukazováním některých "dobrých" stránek Fishovy osobnosti, až zapomněl na druhou stranu pořádně ukázat, co to bylo za bestii. Herecký výkony bohužel neslaný, nemastný, ale víc jim ani nedovoloval scénář. A druhak jsem dosedl k obědu zrovna ve chvíli, kdy Fish v dopise popisoval, co provedl Grace, takže lahoda :)(20.4.2009)

• stuntmanMIKE

velmi nevyuzity pribeh magora, ktory unasal deti. Cele to bolo ponate nejak divne. Daleko viac by sa mi pacil ten film keby bol Fish vykresleny brutalnejsie. Takto vyzeral len ako mily ujcek s uchylkou. Nakolko som mal moznost citat o nom viacere clanky a vytvorit si nazor na toto monstrum, nemozem s hodnotenim filmu inak. Je to velmi vakuovite a ta atmosfera...co ja viem.... tak absolutne ziadna. 40 % s privretymi ocami(14.3.2013)

• Rocky62

Skutečný Albert Fish byl nepochybně tajemnější, děsivější a mnohem úchylnější, než film samotný. Hlavní postava sice ztvárněním nezklame, ovšem omáčka okolo je značně nedochucená. Tahle biografie za mě připomíná lacinou tv produkci, která ničím neobohatí, ale naštěstí ani nezpůsobí duševní poruchy.50%(19.5.2017)

• - Modus operandi Fisha: znásilnenie, obesenie, kastrácia, algolagnia, orgánový fetišizmus antropofágia. (Carol Pifková)

• - Film se natáčel v Oklahomě ve městech Oklahoma City, Guthrie, Pawhuska a Perry. (Chatterer)

• - Prediktory činov Alberta Fisha boli ústavný syndróm, skúsenosť so smrťou, enuréza, dromománia, algolagnia, kanibalizmus, koprofágia a cca 15 ďalších zistených aberácií. (Carol Pifková)