Šedovlasý pán

Muž s šedivými vlasy

The Gray Man

Krimi / Thriller

USA, 2007, 98 min

První komentář 11.4.2009: Velice zdařilý thriller natočený fungujícím, leč zcela neoriginálním schématem-masový vrah (v tomto případě biograficky zpracovaný skutečný masový vrah a kanibal Albert Fish) a detektiv, který po něm řadu let jde. Film střídavě vypráví příběh masového vraha, jeho rodiny a obětí a střídavě detektivní pátrání „drsňáckého“ policajta v podání Jacka Conleye. Přičemž hlavní fokus je zaměřen na vraždu a pátrání pouze po jedné z Fishových obětí, dívenky Grace. Dílo sice nedosahuje kvalit takových počinů jak Sedm, či Mlčení jehňátek, ale přesto je více než koukatelné. Vyznačuje se jednoduchostí, přímočarostí, poměrně rychlím spadem a napětím, naopak brutálních scén je divák ušetřen. Herecké výkony, režie a scénář jsou na úrovni vyšší střední třídy. Nedostatky spatřuji v tom, že kratší stopáž filmu neumožnila větší představení psychologie postav (což vzhledem k hlavnímu hrdinovy-masovému vrahovi vnímám jako fail) a někdy film působí útržkovitě. Navíc některé vyšetřovací postupy se mi taky úplně nezdály. Každopádně snímek doporučuju a jdu n 4*. Přidávám odkaz k předloze snímku: http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_fish(11.4.2009)

• Rocky62

Skutečný Albert Fish byl nepochybně tajemnější, děsivější a mnohem úchylnější, než film samotný. Hlavní postava sice ztvárněním nezklame, ovšem omáčka okolo je značně nedochucená. Tahle biografie za mě připomíná lacinou tv produkci, která ničím neobohatí, ale naštěstí ani nezpůsobí duševní poruchy.50%(19.5.2017)

Velmi komorne, ale zaroven velmi desive. O to viac, ze Albert Fish skutocne zil a naozaj spachal vsetky tie ohavne ciny, o ktorych sa vo filme dozviete. Kto chce vediet este viac, pozrite si tento vyborny dokument, nielen o Albertovi Fishovi. http://www.csfd.cz/film/233783-serial-killers-the-real-life-hannibal-lecters/(13.4.2009)

Prirovnani k Dobrodruzstvi kriminalistiky je usmevny,ale vlastne docela na miste. Stejne tak je ale na miste dodat, ze narozdil od perfektniho serialu, tomuhle snimku chybi napeti a poradnej spad. Atmosfera je temna a dusiva, klobouk dolu, ale chtelo by to lepsi fazovani pribehu, Ani nemluve o tom, ze co jsem tak o Fishovi cetl, slo z jeho pripadu vyrvat mnohem vic., Chorobna lhavost, priznani az k nekolika desitkam cinu, mno, proste to chtelo vic pritlacit na pilu. Jinak ale zajimavy.(20.6.2010)

Americký režisér Scott L. Flynn si zřejmě oblíbil legendární koprodukční seriál Antonína Moskalyka, neboť tomu se jeho Gray Man (přezdívka Alberta Fishe) nejvíce podobá. Biografická filmová rekonstrukce činů jednoho z nejhorších sériových vrahů v historii, Alberta Fishe, pedofila s kanibalistickými sklony, který žil právě v době, kdy se Amerikou šířil nový objev daktyloskopie, se totiž nese v sofistikovaném Moskalykovském retro duchu. Jako epizodu výtečného Dobrodružství kriminalistiky bych tenhle film bezpochyby bral, ale to by musel mít klasickou stopáž 60 minut, jako svébytný celovečerní film je to poněkud mdlé a chudokrevné dílko a hlavně coby snímek o jednom z největších lidských monster v historii je to promarněná šance... Jak by tenhle film asi natočil takový David Fincher?(20.7.2009)

• - Film se natáčel v Oklahomě ve městech Oklahoma City, Guthrie, Pawhuska a Perry. (Chatterer)

• - Svoju prvú vraždu Gray man spáchal vo veku 40 rokov. (Momo_desu)

• - Prediktory činov Alberta Fisha boli ústavný syndróm, skúsenosť so smrťou, enuréza, dromománia, algolagnia, kanibalizmus, koprofágia a cca 15 ďalších zistených aberácií. (Momo_desu)