No, tak vám tedy opravdu nevím! Štíty nestálo zato vůbec vztyčovat, ani na chvíli mi u toho necuklo ve warpovém pohonu, na můstku bylo sucho a dřelo to, a všechny ty dokonalé vizuální duperele nevykompenzovaly scénář suchý jako výraz Leonarda Nimoye při sledování Battlestar Galactiky. Nepatřím sice k těm, co si doma lepí špičaté boltce a zachraňují na conech s ostatními otylými nerdy hvězdnou flotilu od klingonské invaze, nicméně u prvního filmu jsem si nadšeně leštil phaser. Po filmu druhém jsem vyloudil akorát tak hlasitý, hrdinný kapitánský Grk a s radostí zanechal posádku lodi Entršajs v šedivém průměru nehostinné galaxie pubertálních masturbantů.(22.8.2013)

So, shall we begin...? Když stejnou větu pronášel Pinhead v Hellraiser 3: Hell on Earth před masakrem v rockovém klubu, jen těžko mohl tušit, že o pár desítek let později se objeví černovlasý Brit s uhrančivým pohledem a geniálním hlasem, v jehož podání bude znít o poznání děsivěji. Kino navštěvuji zcela výjimečně, a když jsem konečně zhlédla Abramsův úvodní Star Trek, začala jsem cítit něco silného a spolu s trailery na jeho pokračování jsem se nakonec dostala do statusu "MUST SEE!" Říkám, že Star Trek: Into Darkness byl pro mě ten vůbec nejsilnější zážitek, jaký jsem kdy v kině zažila. Jakkoli příliš neholduju technologii 3D a tomu, že se s ní promítá už téměř každý blockbuster, musím říct, že v případě tohoto filmu se mi právě tato technologie postarala o nezapomenutelný zážitek. Jak už zde někdo psal, už od úvodních hvězdiček Paramountu, které se s elegancí jemně otřely o vodní hladinu, až po závěrečné titulky jsem byla "completely stunned." Při spoustě momentech mi srdce divoce bušilo a polévalo mě horko i zima zároveň. Už od scény, kdy se Kirk snaží znovu nahodit jádro, jsem začínala cítit slzy a vše to vygradovalo scénou "I'm scared, Spock", kdy jsem normálně začala brečet jak malá holka. Nepamatuju si, že by mě kdy nějaké sci-fi, nebo snad vůbec nějaký blockbuster dokázal takto "rozhodit." K obsazení. Zachary Quinta jsem začala milovat. Chris Pine mě zde dokázal přesvědčit, že i když je to typický hezoun, umí také hrát. A to hodně dobře. Zoe Saldana, ani Karl Urban zde sice nemají tolik prostoru, jako v úvodním filmu, ale zato je fenomenálně "nahrazuje" Simon Pegg, který mě s tím svým přízvukem dostal a především také "the ultimate galactic motherfucker himself." Mistr Cumberbatch to na nás rozehrává mistrovsky, a už od úvodní scény, kdy slyšíme pouze hlas "I can save her" je jasné, že toto bude v jistém směru "jeho" film. Jeho Khan je dokonalý a děsivý a scény s ním naprosto hypnotické. Jeho hlas v 3D až téměř duní a já z něj nedokázala spustit oči. Snad všechny proslovy a dialogy, které ve filmu vede, si zasluhují status "epické" a jen za svůj výkon ve scéně "My Name is KHAN" by si zasloužil Oscara. Fanynky SPIRKA si také přijdou na své a "bromance" momentů je zde požehnaně:) Zejména Spock si od Kirka "vyslouží" pár nemístných posměšků:) Vtipných situací, narážek, ani hlášek zde rozhodně neubylo, alespoň já jsem se slušně nasmála. A nějaké ty dvojsmysly se také objeví:) Celkově mi Do temnoty připomíná 2. sérii Sherlocka. Mnohem temnější, nebezpečnější, osudovější, už ne tak bezstarostné a uvolněné, nabývající na důležitosti, jdoucí více do hloubky, více zaměřené na psychologii hlavních postav a rozvíjení jejich vztahů. Díky roli Bena jsem měla dojem, že tento film mi způsobil něco jako "Reichenbach Feelings." A skupiny jako "SpockLock" či "Sherlock Into Darkness" patří mezi jeden z nejvěrnějších Fandomů na internetu:) I já sama jsem tam nějakou podobnost se Sherlockem viděla. Závěrečná scéna, kdy Spock bojuje s Khanem ve výšce, mi připomněla souboj mezi Obi-Wanem a Anakinem. J.J. Abrams je pro mě sakra borec, a já jen doufám, že takto výborně bude fungovat i nadále. Star Trek Into Darkness mi přinesl ultimátní zážitek, jaký jsem snad ani v nejmenším nečekala a dostal mě tak, jako zatím jen velmi málo filmů. "I will walk over your cold corpses.", "You, you can't even break a rule, how can you be expected to break bone?", "You think you world is safe? It is an illusion. A comforting lie told to protect you. Enjoy these final moments of peace. For I have returned to have... my... vengeance."(12.6.2013)

Nemůžu se ubránit dojmu, že mladší verze kdysi charismatických hrdinů jsou vytvořeny podobně jako v parodickém 200. díle Hvězdné brány, kde to však tvůrci mysleli s humorem. I zde jsou takoví dynamičtí, svěží a cool, ale chybí jim kapka onoho charismatu a důvěryhodnosti. Jsou to zkrátka jen takové ploché postavičky. Navíc některé, které byly k popukání v minulosti, jako například McCoy, dostávají směšně prostoru a vlastně zcela odpadá přítomnost základní trojice Kirk, Spock a McCoy. Je tu jen Kirk a Spock a pak ti další. Dost mi vadí fakt, že přežití hrdinů nezávisí až tak na jejich umu a tom, že jsou prostě dobří, jako spíš na neuvěřitelném a neustálém štěstí. Nemám to rád. Vím, že se hrdinům určitě nic vážného nestane, ale díky tomu, že se jim ze všech na 99% smrtelných akcí podaří, díky neskutečné klice, vyváznout, nemám ani iluzi obavy, že zemřou, spíš jen čekám, jakým zázrakem se z toho zase vyvlíknou. Podobně jako předchozí film, i tento nemá se stylem vyprávění klasického Star Treku nic společného. Je to prostě akční jízda moderního střihu. Dnes se už bohužel "vyklidněné" sci-fi moc nenosí. Začátek filmu jsem úplně nezkousl, neboť jsem už unaven z těchto akčních introdukcí, které jsou tam jenom proto, aby to prostě mělo akční introdukci. Jinak akce samotná v celém filmu není nijak zvlášť invenční a je poslepovaná ze starých osvědčených a omletých scén (průlet úzkou průrvou, držení za ruku nad propastí či bitka na malém vznášedle). Z akce mě zaujal především průlet vesmírem mezi dvěma loděmi, což je sice scéna omletá zrovna tak jako ty předchozí, měla však vcelku podařenou dynamiku. Pochválit musím hlavního hrdinu Khana, který byl velmi působivý a jeho zdánlivá rozkolísanost mezi dobrem a zlem byla nejsilnějším tématem celého filmu. Uvedení této postavy však bylo poněkud nešťastné díky ostentativním zlým pohledům do kamery, které podpořila zcela náhlá změna hudby. To působilo strašně béčkově, jakoby film říkal: "pozor diváku! Tohle je záporňák!". Jinak hudba samotná se vcelku povedla. Nebojí se vybočit ze zajetí filmu a rozehrát něco výrazného. Navíc Giacchino nezanevřel v závěru na hlavní témata ze seriálu od Alexandera Courage a v závěrečných titulkách je krásně spojil s hlavním tématem svým. Narozdíl od předchozího filmu mě příliš nepotěšilo zjevení legendárního Leonarda Nimoye, které mi přišlo značně naroubované a působilo na mě scenáristickou křečí, jakoby nevěděli, jak jinak ho do filmu dostat. Celkově je to solidní film, bohužel však bez sebemenšího přesahu a bez poutavější sci-fi linky. Jde tu hlavně o akci. Jednohubka ke snězení a velmi rychlému vyměšení.(4.6.2013)

85% - Díky Abramsovi se ze mě stal Trekkie a jeho druhý Star Trek to jen potvrdil. Obsazení Cumberbatche do role Khana slibovalo dilema, budu-li s to ho přijmout jako záporáka, nebo se připojím na stranu bojující proti klukům v přiléhavých tričkách s dlouhým rukávem. Nejistota, mám-li fandit Pineovi, nebo Cumberbatchovi se s návratem Leonarda Nimoye v roli Spocka z minulosti (teda budoucnosti) proměnila v jistotu, že vyhrát musí Khan, jinak se z toho fakt už zblázním. Jak to všechno dopadlo už je fuk, ale moc bych si přál, aby Abrams ve Star Treku pokračoval, protože mu to i přes některé drobné přehmaty fakt žeru. Plně se ztotožňuju s komentářem Tsunami_X.(1.11.2013)

„Jeden J.J. vládne všem, sci-fi mainstream káže, trekkies do kin přivede, Do temnoty sváže...“ Úžasné vesmírné dobrodružství, co operou namydleným warpem letí rychlostí světla vpřed. Kdyby se však jádro porouchalo a Abramsova Enterprise musela zpomalit, plně by se projevilo, že štíty příběhu fungují stěží na 50%. Stejně tak je smutné, že ačkoliv se filmem táhne ústřední motiv „obtížného krocení emocí“, u vypjatějších scén dělá z diváka striktně racionálního Vulkánce. Přesto, od té čtyři roky staré space-limčy rázný krok do dospělejší temnoty. Khanberbatchův hněv budí hrůzu..(7.6.2013)

• - Klingoni tak, jak vypadají ve filmu, měli být použiti již v předchozím filmu Star Trek (2009). (Charpy)

• - Enterprise je dlouhá 725 metrů a vysoká 190 metrů. Trup lodi zvaný talíř má průměr 340 metrů. Ukrývá můstek, ubikace pro 1100 lidí, nemocnici, IT oddělení a laboratoře. (Janzic999)

• - John Harrison (Benedict Cumberbatch) dal kapitánu Kirkovi (Chris Pine) vesmírné souřadnice 23-17-46-11, které byly zaznamenány jako poloha na oběžné dráze jednoho z měsícu Jupiteru. (Weasley)