Bohužel, zase takový stařec či cizozemec, abych býval v šedesátých rudolící pubescent, který si někde v Jersey, narvaný ve šprckovitém tričku, mamčiných lodičkách a paruce z mopu hrál na Spocka, nejsem. A přesto, že příznivec vědeckého fiktivování, celý stár drek (s výjimkou sedmé z devíti) nezaútočil na mé libido ani v nejmenším. Snad proto oba moderní - až modernistické - filmy nadhodnocuji, neboť se jedná o solidní a výborně zpracovanou skyfárnu s dějem natolik jednoduchým, že si v průběhu sledovačky zvládnete dotáhnout rodinné účetnictví, vytřídit červy z mouky dvounulky či depilovat jazyk, a stále budete v obraze. Citově plochý Vulkánec vypadá očekávatelně jako postižený kretenismem, Kambrbitch potěšil, Pajn děsí - což se vykrátí a tak si obsazení nemusím nijak sáhodlouze všímat.(30.9.2013)

Libec po všech stránkach! Technicky dokonale, skvěle zahrané a hlavne po celou dobu zábavné. Porad se něco děje, film se žene kupředu a nejsilnější strankou je skvělý scénář plny zvratu, ktere na rozdíl od vetsiny blogbusterů působí uvěřitelně a motivovaně. Ano, ukázky byly dost zavádějící a i kdybyste si je pustili milionkrát, nic moc se z nich o deji nedozvite. V porovnani s Oblicionem si film udrží nastavenou látku celou dobu a nejsou tu scény jak z blbych beckovych filmu a telenovel. Oproti prvnímu dílu je to více o Spockovi, ale s výtkami na citovou prázdnotu nemohu souhlasit. Prave ten kontrast mezi emocemi ovladanym Kirkem a emoce ovladajicim Spockem je nejlepší stránkou filmu. A kdyz i Spock se rozhodne trochu se odvazat, působí to nesmírně silně. Ma-li platit tvrzeni, ze film je tak dobry, jaky je jeho zaporak, tak tady to nemohlo dopadnout lepe. Sledovat Sherlocka, ktery je porad o krok pred ostatnimi, je uzasne a drzi to divaka v neustalem napeti. Z trojice velkých nedávno vedených filmu (Oblivion, Iron man 3, Star trek) vítězi Star trek na cele čáře a je jediným, který mám chuť vidět vícekrát.(11.5.2013)

Až na přemrštěnou stopáž tak typickou pro filmy poslední doby stejně dynamická jízda jako minule. Jen zmizel ten pocit příjemného překvapení a svěžesti, už je to jen naplnění očekávání. Ta se bohužel nedaří překonat v žádném ohledu i proto, že byla zkrátka příliš vysoko. Abrams už si je navíc moc jistý sám sebou a jako by ztratil potřebu hledat něco nového - udělal tedy prostě přesně to, co se dalo čekat, zopakoval naleštěnou, ale vyprázdněnou bromanci, kde se leda ptáme, kdy už si kluci přestanou něco nalhávat a dají si tu pusu. Nic proti tomu. Většinu filmu jsem si užil jako málokterý blockbuster poslední doby, ale ve svojí spokojenosti jsem vlastně zklamaný. Nerad bych, kdyby se stal Abrams druhým Spielbergem a své filmy dělal podle parametrů dokonale, ale v podstatě nezajímavě dřív, než je nezbytně nutné. (3D filmu nesvědčí - zvlášť v detailech obličejů - a občas rozšířený formát je zbytečný, protože přidané okraje většinou vyplňuje tmavý vesmír, přesto jde nepochybně o IMAX záležitost.) 70 %(24.5.2013)

• Morien

"Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy..." Kecy prdy marmeláda, jak praví staré rčení. V poslední době mě velmi silně dráždí, když o sobě věci prohlašují, že jsou chytré, a potom nejsou. Za hlavní nedostatek považuji obsazení hlavního blonďáka, neboť prostě eh, takhle nevypadají praví muži.(29.1.2014)

Nemůžu se ubránit dojmu, že mladší verze kdysi charismatických hrdinů jsou vytvořeny podobně jako v parodickém 200. díle Hvězdné brány, kde to však tvůrci mysleli s humorem. I zde jsou takoví dynamičtí, svěží a cool, ale chybí jim kapka onoho charismatu a důvěryhodnosti. Jsou to zkrátka jen takové ploché postavičky. Navíc některé, které byly k popukání v minulosti, jako například McCoy, dostávají směšně prostoru a vlastně zcela odpadá přítomnost základní trojice Kirk, Spock a McCoy. Je tu jen Kirk a Spock a pak ti další. Dost mi vadí fakt, že přežití hrdinů nezávisí až tak na jejich umu a tom, že jsou prostě dobří, jako spíš na neuvěřitelném a neustálém štěstí. Nemám to rád. Vím, že se hrdinům určitě nic vážného nestane, ale díky tomu, že se jim ze všech na 99% smrtelných akcí podaří, díky neskutečné klice, vyváznout, nemám ani iluzi obavy, že zemřou, spíš jen čekám, jakým zázrakem se z toho zase vyvlíknou. Podobně jako předchozí film, i tento nemá se stylem vyprávění klasického Star Treku nic společného. Je to prostě akční jízda moderního střihu. Dnes se už bohužel "vyklidněné" sci-fi moc nenosí. Začátek filmu jsem úplně nezkousl, neboť jsem už unaven z těchto akčních introdukcí, které jsou tam jenom proto, aby to prostě mělo akční introdukci. Jinak akce samotná v celém filmu není nijak zvlášť invenční a je poslepovaná ze starých osvědčených a omletých scén (průlet úzkou průrvou, držení za ruku nad propastí či bitka na malém vznášedle). Z akce mě zaujal především průlet vesmírem mezi dvěma loděmi, což je sice scéna omletá zrovna tak jako ty předchozí, měla však vcelku podařenou dynamiku. Pochválit musím hlavního hrdinu Khana, který byl velmi působivý a jeho zdánlivá rozkolísanost mezi dobrem a zlem byla nejsilnějším tématem celého filmu. Uvedení této postavy však bylo poněkud nešťastné díky ostentativním zlým pohledům do kamery, které podpořila zcela náhlá změna hudby. To působilo strašně béčkově, jakoby film říkal: "pozor diváku! Tohle je záporňák!". Jinak hudba samotná se vcelku povedla. Nebojí se vybočit ze zajetí filmu a rozehrát něco výrazného. Navíc Giacchino nezanevřel v závěru na hlavní témata ze seriálu od Alexandera Courage a v závěrečných titulkách je krásně spojil s hlavním tématem svým. Narozdíl od předchozího filmu mě příliš nepotěšilo zjevení legendárního Leonarda Nimoye, které mi přišlo značně naroubované a působilo na mě scenáristickou křečí, jakoby nevěděli, jak jinak ho do filmu dostat. Celkově je to solidní film, bohužel však bez sebemenšího přesahu a bez poutavější sci-fi linky. Jde tu hlavně o akci. Jednohubka ke snězení a velmi rychlému vyměšení.(4.6.2013)

• - Natáčení začalo 12. ledna 2012 a skončilo 8. května téhož roku. V květnu 2012 ještě probíhalo natáčení záběrů druhým štábem na Islandu. Postprodukce filmu byla dokončena 17. dubna 2013. Název Star Trek Into Darkness byl poprvé zveřejněn 7. září 2012. (endoskop)

• - Spoiler: Vo filme Star Trek II: Khanov hnev (1982) zachráni Spock (Leonard Nimoy) posádku, ale je ožiarený, zomiera a cez sklo sa lúči s Kirkom (William Shatner). Tu zachráni posádku Kirk (Chris Pine) a umierajúci sa lúči so Spockom (Zachary Quinto). (J.O´Neill)

• - Spoiler: Cesta k obživení kapitána Kirka (Chris Pine) v závěru filmu, kterou najde doktor McCoy pomocí Tribblů, je odkazem na epizodu 15  "The Trouble with Tribbles" z 2. série původního seriálu Star Trek. Tento živočišný druh hraje též hlavní roli v epizodě 5: "More Tribbles, More Troubles" v 1. sérii animovaného seriálu Star Trek (od r. 1973). (Honzíno)