REC 3: Počátek

REC 3: Genesis

Drama / Horor / Thriller

Španělsko, 2012, 80 min

• flanker.27

Tolik promarněnýho potenciálu a nápadů. Přitom scéna "přestaň to kurva točit" mě vyloženě potěšila, protože se někdo konečně odvážil jít za hranice first person camera (známější pod názvem found footage, ale to první se mi zdá lepší). Jenže tím končí skoro všechna pozitiva. Máme tu docela sympatický pár ženich-nevěsta, ale většinu filmu se pohybujou odděleně. Máme tu brnění, jehož výhody nemáme šanci docenit. Máme tu mnohokrát v záběru meč na rozkrojení dortu, jehož ostrost však nakonec okusí jen děda s rozbitým naslouchátkem. Nemáme tu atmosféru ani intenzitu prvních dvou dílů. Tam se daly logický kiksy postav chápat díky stresovým situacím, tady se všichni chovají nelogicky i ve chvílích, kdy žádný nebezpečí nehrozí a zásadně se zbavujou zbraní a všeho, co by jim mohlo přinést výhodu. Škoda toho.(20.8.2012)

Kdo čekal pokračování ve stylu prvních dvou dílů bude, jako já, asi dost zklamán. Absence té atmosféry a napětí, které jsme milovali je ta tam. K tomuto snímku chce přistupovat jako k dalšímu Úsvitu mrtvých z roku 2004. Nicméně můžete překočit prvních 15 minut, protože jsou naprosto k ničemu. O ději se mluvit extra nedá. To že jeden z hostů na svatbě bude nakažený, nákazu roznese a nastanou jatka, muselo dát asi zabrat. Prostě u [REC]³ Génesis zapomeňte na předchozí díly, přepněte do módu "jdem se zasmát se zombíkama" a snímek si aspoň trochu užijete. Ono to například u zombie co uklouznou na listí, zombie Ježíšovi, Sponge Johnovi a nebo pracovníkovi OSA, co přišel na svatbu hlídat, zda se nehrají autorsky chráněné písně, skoro ani jinak nejde. Je to jen takové horší dvojče Úsvitu mrtvých, ale černý humor naštěstí také nepostrádá. A nejednomu divákovi Leticia Dolera s motorovkou musí připomenout Resident Evil. Jako hororová komediální oddychovka působí [REC]³ Génesis dobře, ale jako pokračování skvělé série se jedná o hořké zklamání. Plusové body si ale zaslouží konec.(11.4.2013)

• AppleCore

Paco Plaza to nepokazil! Během prvních patnácti minut jsem tak nějak očekával takovej ten "recovskej" standard, když se ale dění prolnulo do normálního filmu a začal tam běhat Spongebob, neschopnej rytíř a jeho drahá polovička s motorovkou, veškerá atmosféra a brutální stránka jakoby společně s původním pojetím ustoupila. Už to neni ten dechberoucí nářez, už vám nebude naskakovat husí kůže a už nebudete mít nutkání řvát společně s postavami. Stala se z toho naprosto rutinní a věru neoriginální záležitost, která doplácí na neschopnost režiséra budovat jakoukoli atmosféru či emoce. Vlastně mi po celou dobu sledování bylo úplně jedno, jak rytíř s nevěstou skončí, nutno ale dodat, že právě konec nakonec zachránil film od odpadu. Doufám, že Jaume Balagueró taky nevytvoří něco takovýho (na filmu je vidět, že předchozí dva fláky má na svědomí z 90% právě on), přeci by nechtěl tak skvělou sérii takhle zazdít. Paco Plaza to posral!(21.7.2012)

• Morien

Paradoxně po jedničce a dvojce, které jsou pečlivě filmařsky provedené filmy, vypadá trojka jako amatérský spin-off, který se rozhodla natočit parta sice nadšených, ale nepříliš zručných fanoušků. Velké, velké zklamání, byla jsem natěšená na nadpřirozenou hrůzu a dostala jsem jenom červený podvazek. Tedy, kdo čeká šílený horor, dostane vlastně romantický film. Ale jak romantický.(19.8.2012)

Keby sa ten film volal akokoľvek ináč, povedzme "Krvavá svatba", tak by sa mu určite dostalo spokojnejších ohlasov. Nemyslím si, že to Plaza zbabral, skôr sa vydal úplne inou cestou a nakrútil klasické, ľahko komediálne zombíkovské béčko bez ručnej kamery, a čo je asi najhoršie, bez strachu. Nakrútené je to podľa mňa v pohode, masky sú na veľmi vysokej úrovni, krvi a gore je dostatok, záver potešil. Lenže problém je v tom, že sa to volá REC 3, a tým pádom je divák pripravený na niečo úplne iné. Pretože zatiaľ čo prvé dve časti sú o atmosfére a napätí, toto je čisto len o krvi a zábave. Sklamaný ale nie som, podľa niektorých komentárov som čakal, že to bude ešte omnoho horšie. Vymeniť hlavnú hrdinku, ktorej vypúlený pohľad mi pripadal, akoby bez preháňadla zhebla každú chvíľu, a dal by som s čistým svedomím 4.(19.7.2012)

• - Na rozdíl od prvních dvou dílů, které se točily pouze ruční kamerou, ve třetím díle byly při natáčení použity i klasické kamery. (S.U.E.S.)

• - Ačkoli to název naznačuje, nejedná se o prequel, neboť děj se odehrává ve stejné době či dokonce později než první a druhý díl. Lze to vysledovat ve scéně, kdy se Koldo (Diego Martín) nachází v řídící místnosti a v televizi za ním jsou ve zprávách zobrazovány právě události prvních dvou dílů. (Teabag)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl si ale rozdělili s tím, že Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)