Vlk z Wall Street

• USA The Wolf of Wall Street (více)
USA, 2013, 180 min (Alternativní 173 min)

Režie:

Terence Winter

Kamera:

Rodrigo Prieto

maseer2

naprostá bomba.. Scorsese opět dokazuje (a doufejme, že ještě spoustu let dokazovat bude), že zdaleka nepatří do starého železa, a servíruje tuhle ďábelskou tříhodinovou one-man show mistra Leonarda, která je originální a zábavná v každé své sekundě a z níž na všechny strany cákají tuny peněz, drog, sexu, krásných bab (Margot Robbie!) a vytříbených dialogů.. herecké výkony jsou kapitola sama pro sebe: DiCaprio je prostě a jednoduše boží a neskutečným způsobem táhne od začátku do konce celý film (nenapadá mě jiný herec, který by to byl takhle schopen zahrát - dejte mu už sakra toho Oscara!).. vykoksovaný McConaughey, jehož je trestuhodně málo, zde opět potvrzuje, že zraje jako víno, a myslím, že v následujících letech od něj můžeme čekat hodně velké věci.. Hillovi role sedla náramně a jen zde potvrzuje, že jeho nominace za Moneyball vůbec nebyla náhoda.. no zkrátka po dlouhé době zas film, u kterého i přes šílenou délku nechcete, aby skončil.. jasných 5* a potlesk k tomu.. ()

rawen

Scorsese + DiCaprio fungují skvěle, film má koule a bezpečně k sobě diváka připoutá. Jedinou výtku mám vůči některým slabším pasážím - 3 hodiny jsou přece jen 3 hodiny a ta laťka se tak vysoko udržet nedá. 8.5/10 PS: letošní Oskary za hl.roli bych prosil pro Cate Blanchett a DiCapria ()

Tommassi3

"Jak říká můj otec Šílený Max: Kdo seje vítr, sklízí bouři !! Ať už ta hromada blábolů znamená cokoliv !!" ;) Když jsem zjistil, že se Martin Scorsese rozhodl natočit film podle fantastické autobiografické knihy Jordana Belforta, která mě přes svůj nestoudně nemorální obsah neskutečně bavila, nemohl jsem se dočkat premiéry v kině, ačkoliv bylo dopředu jasné, že dík oscarovým ambicím se bude datum uvedení snímku do českých kin několikrát měnit, nicméně na ty nejlepší věci se často opravdu vyplatí čekat, nejinak tomu bylo i tentokrát, a tak bych chtěl Martinu Scorsesemu poděkovat, že mě znovu nezklamal !! Martin Scorsese se již popáté spojil s další hollywoodskou ikonou současnosti a mým oblíbencem z největších Leonardem DiCapriem, což pro mě předem znamenalo minimálně jistotu mimořádného filmového zážitku, byť jsem se poněkud obával, jak se s tak nechutně silným a poutavým Belfortovým příběhem popere především scénárista a bývalý advokát Terence Winter, přiznávám, že jsem ho dost podcenil, nakonec se totiž od geniálního knižního předobrazu příliš neodchyluje a především ty jiskřivé dialogy nesnesou výhrad, on totiž Belfort možná překvapivě platí za skvělého vypravěče, který čtenáře nenechá ani na chvíli vydechnout, když na něj podobně zábavně a lehce jako třeba Henri Charrière v Motýlkovi, který mi stylem i obsahem Vlka z Wall Street dost silně asociuje, sype jednu historku za druhou, přičemž vlastně vůbec nejde o to, kolik z toho všeho je pravda a kolik si Belfort vymyslel, či v kolika věcech se snaží Belfort obhájit, protože se to prostě především skvěle čte, což prostě musím ocenit, a ačkoliv se asi třetina knihy zabývá pro většinu čtenářů nezajímavými popisy kšeftů a podfu(c)ků, doslova se všemi rád vyjebával, které Belfort uskutečnil, stále nabízí neuvěřitelnou porci zábavy a rádoby životních mouder, což svědčí o jediném, že se Scorsese dokázal vyhnout mainstreamově nezajímavým a těžko srozumitelným aspektům svého literárního předobrazu, a snímek tak lze vlastně označit za jednu monstrózně velkou jízdu plnou chlastu, drog, děvek a nestoudností !! Děj sleduje Belforta od osmdesátých let minulého století, kdy přišel na Wall Street, aby následně po prvním nezaviněném krachu vystoupal díky svým machinacím na vrchol finančního světa podobně jako jeho filmový vzor Gordon Gekko v podání Michaela Douglase ze Stoneova filmu Wall Street, přičemž geniální schopnost prodat přivedla k až pohádkovému bohatství nejen samotného Belforta, ale i jeho spolupracovníky, které udělal z ničeho dle pravidla "Nezavěsíš telefon, dokud zákazník nekoupí, nebo nechcípne !!“, ačkoliv většina z nich neměla o světě financí vůbec ponětí, a motivoval k nepoctivému obchodování a obohacování se na pracujícím lidu třeba i všemožnými orgiemi na pracovišti !! Film prochází přesně načasovanými komickými zvraty paradoxně u potenciálně velmi dramatických scén, přičemž u té bezesporu nejlepší s autem Leo dokazuje svoji fantastickou fyzickou připravenost, jejichž pravý význam spočívá nikoliv v jejich nesporném vtipu, ani precizním timingu, naopak spíše v jejich okázalé zbytečnosti v rámci vývoje příběhu jako celku, svojí okázalou komičností totiž vlastně atakují divákovu pozornost před nejdůležitějšími scénami, které by se daly snadno přestat dostatečně vnímat, kdyby tvůrci lpěli na onom jednostejném řazení gigantických extravagancí spojených s příběhem jako celkem, přičemž právě ty zásadní pasáže pak naopak systematicky přemisťují těžiště zájmu postav, kdy Belfort usiluje vždy o něco nového, byť s logickou návazností jednotlivých kroků !! Ačkoliv se na první pohled snímek navíc tváří jako jednotně subjektivizované vyprávění Belfortovou optikou, jeho vyprávění je na druhý pohled z širšího hlediska mnohem křehčí a rozmanitější, často totiž střídá jednostranný náhled s objektivnějším při zobrazování událostí, když při některých událostech ani Belfort logicky nemohl být, mění úlohu mimoobrazového hlasu, který nejen rekapituluje, či komentuje právě viděné, ale i objasňuje myšlenky různých postav, přičemž je třeba říci, že jen výjimečně hlas vypravěče jako takový ve filmu pro svoji prvoplánovitost a podpůrnost nepostrádá smysl jako zde, když chvástavý tón s nezřídka sebeironickou pachutí, s níž DiCapriův Belfort komentuje život svého hrdiny, ani v nejmenším neruší, nenahrazuje dění na plátně, ale především charakterizaci ústřední postavy i celého snímku umě dotváří, dokonce mění platnost viděného, některé scény se totiž zpětně ukazují coby dokonale deformované verze událostí, které má však divák později možnost vidět v jejich skutečné podobě, což dokládá již zmiňovaná pasáž s autem !! Všechny tyto postupy přitom nijak neslouží významové organizaci, ani (ne)rozpoznání satirické roviny filmu, spíše slouží jako velmi důmyslný aktivátor divákovy pozornosti napříč tříhodinovým narativním monstrem !! Martin Scorsese, který naprosto nepochopitelně v posledních letech začíná upadat v nemilost, dokazuje, že i po sedmdesátce zcela neoddiskutovatelně platí za geniálního a výjimečného moderního filmaře, ukazuje strhující tempo, přesný střih, gejzíry obrazových nápadů, byť se tedy ve střední části zejména pasáže orgií sexu a drog přece jen občas až příliš zbytečně opakují, což méně otrlého diváka může unavit, ostatně nůžky by filmu rozhodně neuškodily, možná se režisér prostě nedokázal některých scén vzdát, když však zřejmě zcela opojen tím, co točí, ani na okamžik přes tu hrozivou stopáž nenudí !! Svět peněz a zhůvěřilosti v jeho podání láká i odpuzuje, především tedy odpuzuje, zároveň, stejně jako i počínání DiCapriova hrdiny, který byť českému divákovi jistě připomene minimálně takového Viktora Koženého, ve své zhovadilosti nevyzrálého egoisty vyžívající se ve své božskosti trumfne většinu záporných filmových postav, Scorsese ani v nejmenším nemoralizuje, jeho postoj k tomu, co divákům předkládá, je však zcela zřejmý, a ačkoliv Vlk z Wall Street působí jako otevřenější než kupříkladu takové Casino, když zároveň může být moralisticky vykládán pokrytecky nezúčastněný a vlastně adorující, ve výsledku nakonec působí srozumitelněji a esteticky i významově příjemněji pro diváka, kterému nesedí právě systematický odklon od atraktivních obrazů a zobrazení zdánlivého štěstí k bolestné vizi hnusu a rozkladu vztahů, přičemž toto samotný filmový text ve své podstatě nemusí bezpodmínečně obsahovat, jde totiž vlastně až o samotný produkt jeho výkladu, přičemž právě zde použité narativní postupy nepočítají, či naopak ve své provokativnosti počítají, s jednoduchým divákem, navíc s dostatečnou snahou lze takto napadnout vlastně jakýkoli film !! Leonardo DiCaprio znovu dokazuje, že z hubeného mladíčka, kterého proslavil Titanic, který ho však na druhou stranu mohl dokonale na jeho herecké cestě utopit, vyzrál v jednoho z největších herců své generace, působí jako kovaný sólista ve výborně sehraném orchestru, při scéně, kdy mluví ke svým podřízeným, jeden by si hrozně přál v jeho firmě aspoň čistit hajzlíky, naopak úplně zfetovaný se tomu stejnému divákovi neskonale hnusí, navíc tu zmiňovanou scénu, v níž zpráškovaný téměř úplně ochrne a plazí se k autu, zcela jasně řadím k těm nejpamátnějším filmovým scénám v nejširším kontextu vůbec, DiCaprio zde dokázal současně působivě vyjádřit i momentální psychický stav své postavy, věříte mu každičký výraz, gesto, každé slovo !! Ani jeho další herečtí partneři rozhodně nezklamali, především Jonah Hill jako Belfortův nejbližší spolupracovník a přítel Donnie Azoff se svým výkonem neskutečně vytáhl, Matthew McConaughey jako Mark Hanna, v jehož postavu se vlastně Belfort postupně transformuje a jehož skvělá herecká etuda v úvodu filmu diváka skvěle naladí, jen potvrzuje, že není malých rolí, nádherná Margot Robbie jako Naomi Lapaglia a Belfortova žena, jíž říká vévodkyně, která zvládá jak polohu hýčkané sexy blonďaté bohyně, tak i jedné z mála morálně silných postav příběhu, mě posadila na prdel, určitě o ní ještě uslyšíme, nakonec také Kyle Chandler se v roli vyšetřovatele agenta Patricka Denhama zaskvěl, ačkoliv to jako jeden jediný neotřesitelně charakterní muž to neměl ani herecky mezi ostatními vůbec jednoduché, a přitom dokázal být DiCapriovi v životní roli výborným protivníkem i spoluhráčem !! Film se nevyhýbá řadě explicitních záběrů, kterými šokuje a znovu provokuje, pasáže z večírků občas připomínají spíš videa z webů pro dospělé, přes všechnu tu vulgárnost na hraně nic z toho nepůsobí přímo nevhodně, nemluvě o jakékoliv samoúčelnosti, a tak ve výsledku Vlk z Wall Street platí za jednoznačně nejživější, nejdivočejší a nejdravější film poslední doby, který po řemeslné stránce zkrátka nemá chybu, s famózní kamerou Rodriga Prieta, střihem oscarové Thelmy Schoonmaker, nadpozemským soundtrackem Howarda Shorea, parádními hereckými výkony a režisérem Martinem Scorsesem, který i ve svých dvaasedmdesáti letech přesvědčuje, že prostě umí, je k nezastavení, energický a naprosto brilantní, zřejmě letos posbírá hodně sošek zlatého naháče !! () (méně) (více)

BoPo

Málokedy sa (veľké) očakávania zhodnú s následným reálnym dojmom, no Vlk z Wall Street sa trafil takmer dokonale. Dostalo sa mi presne tej veľkej kvality spracovania (od Scorseseho iné ani nemožno čakať), tých výborných hereckých výkonov (Jonah Hill naozaj príjemne potešil) a správneho množstva výrazných momentov (všetky chvíle s drogami vyčnievajú ako maják v mlhe). Nemám moc čo vytknúť, ale dať 5* mi nesedí. Dej ako taký nie je strhujúci. Ano, je plný orgií, vtipu a chytrých kecov vychcánkov, neustále šlape dopredu, ale sám o sebe nemá žiadnu zásadnú pointu. Jedná sa o trojhodinovú skvelú exhibíciu DiCapria (škoda, že chytol tarantinovský oscarový virus). Pútavá a zábavná prezentácia hereckého talentu, ale nič viac. Strhujúci veľký príbeh o vzostupe a páde už Scorsese natočil, a to Casino. ()

GeusX

Velká párty rychlozbohatlíků, která je zřejmě náborovou kampaní do burzovního sektoru :) (viděno 2x) ()

bouncer

Goodfellas of Wall Street. Martin Scorsese má velké kou...zlo a odvahu, když po sedmdesátce (a po infantilním Hugovi) přijde s takto přísným filmem, vedle kterého mluví postavy ze South Parku jako andílci a Ozzy vypadá jako drogový zelenáč. Má to odvadu, má to švih, slušně zahrané, skvělá hudba... ale taky to má zbytečné scény, hluchá místa a nicneříkající postavy (do děje prakticky nevstupují, místo zabírají, ale nedostanou dostatek prostoru aby je divák pochopil - např. otec), což při stopáži 180 minut je hrubá chyba. Nesedl mi také vývoj a samotný přístup postav - v principu je skoro stejný jako u Mafiánů, ale tenhle makléř je ještě horší mafián, ale nějak tam chybí ten vývoj, kdy se z roztomilého kriminálníčka stal záporák. Jasně, je to podle autobiografie, ale tím je to ještě horší. 3-4 hvězdy, ale slabý konec mě přiklonil k nižšímu hodnocení. ()

MoiJe

Technicky vyborne - herci, scenar, kamera, hudba, vsetko super. Dalsi osud hrdinov mi nebol jedno, super. Ale znovu to vidiet asi nechcem, pozerat tri hodiny na chlastacky a preslovy budem radsej na kamosov. ()

Johny_fork

Neskutečná jízda! Amorální, bezohledná oslava kapitalismu v té nejbrutálnéjší podobě. Zároveň komplexní drama s jedinečným Leonadem DiCapriem. A hlavně. Celé je to neskutečně zábavné, chtěl jsem v kině vyskočit z křesla a začít pařit taky. Učebnicová ukázka precizního zvládnutí filmařského řemesla. Upřímně nevím, co oslavovat dřív a nechápu jakým způsobem se Martinu Scorsesemu podařilo udržet při tříhodinové stopáži takové tempo. ()

adamo_znk

Marty S. je fakt bourák ! V takovyhle věku natočit takovouhle jízdu. Srovnání s Casinem je sice částečně na místě ... film obsahuje hromadu podobných motivů, celá koncepce up and down, důraz na hlavní postavu apod, ale WoWS je daleko víc komedie, než u všech předchozích Scorseseho filmů. Je to komedie ... plná hlášek, režijních vychytávek, hereckých NADvýkonů, kund, drog a akcií ... PECKA ! ()

Hwaelos

Natolik stylově eklektické, vypravěčsky nespolehlivé a s tolika zcizujícími prvky, že by s se z toho Brechtovi protočily panenky. ()

jh666

Tenhle film má určitě něco do sebe. Například herecké výkony jsou skutečně špičkové (Leonardo si u mě vysloužil místo v topce), ale něco mi tam chybělo. Pardon, naopak přebývalo. Ta stopáž je skutečně přepálená. U epické fantsy jako LotR nebo Hobit jsou tři hodiny fajn, ale tady je to moc. Přesto ale hodně dobrý snímek. 73 % (Pokud nesouhlasíte, prodejte mi moje pero, a ještě se nad tím zamyslím.) ()

Pink.Panther

Příběh obchodníka insider tradingu má odrážet americkou posedlost zbohatnout za každou cenu, ale mám obavy, že i spousta středoevropanů má doma cenné papíry v hodnotě, při které by mohly být prakticky vytištěny na velmi jemném papíře svinutém v roli._____Producenti filmu Scorsese a DiCaprio poukazují na to, že Vlka chytili při něčem, při čem se spousta jiných chytit nedala. To jeho podíl na budování kapitalismu na Wall Street dosti relativizuje, nicméně jeho zásluhy nijak neomlouvá._____Belfort byl průkopníkem v zavádění toho, čemu se dnes říká team-building. Pravda, vzal to po svém - nebylo mnoho společností, které by měly lehké holky v přízemí, drogové dealery na parkovišti, exotická zvířata v šatnách a každý pátek soutěže ve vrhání trpaslíků._____Celé je to zfilmováno parádně, umělecký dojem trochu kazí fakt, že se v závěru filmu objeví i skutečný Belfort (ten skřet v poslední sekvenci) a jeho vyobrazení jako borce co se snažil svého partˇáka varovat – ve skutečnosti ho prachsprostě naprášil a vysloužil si tak mnohem kratší oplocenou státní dovolenou než jeho kolega. V Česku tomu říkáme kontroverzní podnikatel. Vlk z Wall Street aneb vše co jste chtěli vědět o kapitalismu ale báli jste se zeptat. ()

evilmind

Jako, dobry to bylo, ale patou hvezdu proste nedam, protoze si nemyslim, ze by nebylo mozne trochu sestrihat ty nekrestansky 3 hodiny... ()

cjmafia

Nemám moc v lásce filmy na toto téma a je to tím, že věci okolo burzy mi prostě nic moc neříkaj. Naštěstí tento snímek se nezabývá jen burzou, ale Scorsese nám naservíroval skvělý tříhodinový snímek, který uz teď má status kultu. Leo ve své roli naprosto vládne a plešouna by si zasloužil, ale myslím si, že to opět nevýjde. Leonardo není určitě jediný kdo tento snímek táhne. Jonah Hill ukazuje, že je vynikajícím hecem a překvapí Margot Robbie, která je nejen krásná, ale i nesmírně talentovaná a tento snímek jí určitě zajistlil budounost v dalších projektech. Snímek, který má za mě skvělé zapamatovatelné scény o kterých si budete vyprávět z kamarády u piva ( schody, loď, zábava v práci ). 9/10. ()

Lyli

Co to sakra?? Tři hodiny života sledovat vysolárkovaného a proslovy milujícího šmejda? Jako fakt? No, fakt! Naletěla jsem se spoustou dalších, a čekala něco vyjímečného. Jenže tohle bylo jen parafrází na spoustu věcí, které už tady byly. Velkohubé nic. A stopáž?? Prosím vás, to přece nešlo brát vážně. Pak ať se někdo diví, že za tohle DiKapr nedostal Oscara... ()

CiTrus007

Připadá mi, že Scorsese z Vlka nevytěžil vše, co mohl. Film jako takový je dle očekávání řemeslně nepřekonatelný – Leo předvedl dokonalý herecký výkon, kamera ani hudební podklad už nejdou vylepšit. Tak v čem se ukrývá zakopaný pes? Myslím, že jej objevíme v samotném scénáři. Vlk má totiž dlouhé tři hodiny, z nichž zruba polovina je dle mého názoru zcela šablonovitá a nadbytečná. Hlavní postava je na začátku vykreslena jako makléřské ucho, které se po nějaké době na Wall Streetu zkazí. Proměna osobnosti je ovšem naznačena jen na okraji a drtivá většina filmu pojednává o tom, jak si Jordan Belfort svými rozmary přivádí různorodé problémy, které potom musí řešit tvorbou úplně jiných, zpravidla mnohem závažnějších problémů, a tak stále dokola. Tato linie rozhodně není neatraktivní, zvláště pokud přihlédnu ke všem těm opulentním večírkům a vtipným situacím. Mně osobně by ale přišlo mnohem zajímavější, pokud by Scorsese na začátku ponechal více času miniaturnímu psychologickému dramatu, které bohužel velmi rychle zametl pod koberec. I bez ní je ale Vlk z Wall Street kvalitním a hlavně zábavným prožitkem. 9/10 ()

JohnCZ

The Wolf of Wall Street je krásnou ukázkou toho, že kapitalismus nemusí být vždycky zrovna to nejlepší. Hlavní postavy jsou parta nenasytnejch zmrdů a chvíli jsem se obával, že mi kvůli tomu k srdci nepřirostou a budu se nudit. Opak je ale pravdou. Celé tři hodiny jsem se skvěle bavil - lví podíl na tom měl samozřejmě Leonardo DiCaprio, jehož herecký talent mě nepřestává udivovat. Hodně zábavné bylo i cameo Matthewa McConaugheyho. Satirické pojetí filmu mi vyloženě sedlo, film skvěle přebíhá mezi černou komedii a drsným dramatem. Sell me this pen. ()

joehot

Burzovní variace na Casino, která říká: kapitalismus je děvka (ale být miliardářem je kurevsky super). A víte, jak se pozná výjimečnost Leonarda DiCapria? Obsadíte do filmu bandu skvělých herců - a stejně mezi nimi bude vyčnívat. ()

Pegas1632

Scorsese je bůh a DiCaprio s ním vládne na filmovém Olympu. Vynikající podívaná, která s přehledem ustála 3 hodinovou stopáž. Bavíte se od začátku do konce. Prostě jen samé pozitiva a sociální jistoty. Po dlouhé předlouhé době film, který si zaslouží každou z 5 hvězdiček co mu dávám. Je to prostě mistrovské dílo, které si žádný fanoušek filmu nemůže nechat ujít. ()

villon17

Já teda nevim, ale kromě vážně povedený komedie jsem v tom hlubší smysl nenašla. Vlka, co si rád užívá, Leo zvládnul dokonale, ale občas to bylo až ubohý a Leo má prostě navíc. Vždyť nepředved v podstatě nic jinýho než Gatsbyho a Djanga dohromady. Na to, jak to bylo dlouhý, to uteklo rychle a bavila jsem se, srdečně jsem se zasmála atd. atd., ale že bych z toho byla uchvácená na dnešních 93% a že bych si myslela, kolik to sesbírá Oscarů? To ani ne. Pardon. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení