Reklama

Reklama

Star Wars: Síla se probouzí

  • Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
Trailer 2
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Hrají:

Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels (více)
(další profese)

Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí. (Falcon)

Diskuze

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Darth_AK

Za to, co teď řeknu, se na mě vůbec nezlob a neber si to osobně, není to urážka ani nijak nesnižuji váhu tvých argumentů nebo obecně tvojí účasti v diskuzi, ale nemohu si to odpustit a v návaznosti na to, cos napsal, to prostě platí stoprocentně - je vidět, že je ti 16 :)

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

jenom na zamyšlení jak jsi napsal toto: ( a neber to teď zle )

Tvoje ironie mě opravdu baví, dáváš jejím prostřednictvím krásně psychologicky najevo svojí dominanci a pasivně-agresivně tím umocňuješ v očích čtenářů svojí pravdu. Bohužel jsi to ale ty, kdo přehání... ale dohadovat se nehodlám, už na to nemám po těch týdnech sílu, takže fajn večer a neber to, jako že utíkám od debaty, protože vím, že bych jí prohrál, což by byla přesně nějaká poznámka, kterou bych od tebe čekal... ne, už jsem svoje vysvětloval mnohokrát, nebudu se opakovat.

Byla to tvá reakce na mé konstatování co se týče mého zamyšlení, že 7 díl nepůsobí celistvým dojmem a neodpustil jsem si narážku, že se hned spustí lavina, jak je to v pořádku atd. Bohužel jsem měl pravdu, ta lavina se už spustila :)

na příspěvěk reagoval jerry12

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Rozumím ti, na druhou stranu zůstává nezodpovězenou (a nezodpověditelnou) otázkou také to, kolik prostoru reálně Abrams měl (to, že tvrdí, že ho měl hodně, neznamená, že ho hodně měl) co se týče vystavění nějakého základního rámce budoucí generace Star Wars. I vzhledem k tomu, že další epizody bude kompletně připravovat jiný tým, je dost dobře možné, že některé z těch položených otázek, které otevírají obří prostor pro budoucí vývoj vyprávění, byly vynuceny přímo od Disneyho, aby daly dostatečný prostor příštímu týmu pro budování narace a aby si to Abrams takříkajíc nemohl uzavřít po svém. Já jsem si skoro jist, že relativní otevřenost v určitých dějových liniích byla jednou z podmínek. A zase když se na to podíváme z pohledu Disneyho, tedy z pohledu tržeb, tak je nutno dodat i - logicky.

na příspěvěk reagoval Rypicong

Darth_AK

Darth_AK (hodnocení, recenze)

Dodatek: A Hoth taky žádná sláva, hodně lidí se nad tím rozplývá, ale mě pár tanků Impéria a proti nim hrstka Rebelů jako skvělý boj nepřijdou. Ale je faktem, že jsem už asi zaslepen novou generací Star Wars a efekty, prostě boje ve staré trilogii na mě velký dojem nedělají :). Mám ji rád spíše z psychologického hlediska, nebo v akčních scénách, kde je málo předmětů a postav :).

Darth_AK

Darth_AK (hodnocení, recenze)

jerry12

Hele já nechci být hnusnej, ale zrovna epizoda I je pro Star Wars i celkové filmařství super díl :). Nejenže jsou tam ty věci co jsi zmiňoval (mimochodem nebožáka Dartha Maula ještě přece vzkřísí v Clone Wars a nakonec ho ?zabije? Sidious) ale pokud člověk není zbytečně upjatý a odignoruje to, že je občas Jar-Jar dementní, tak je to skvělé. Já osobně zastávám názor, že Jar Jar není nic špatného a hlavně-nefiguruje v žádné podstatné scéně (když pominu II)což Ewoci ano, takže jeho demence není na překážku a kdo chce, tak to bez jakéhokoliv mrmlání přejde :). Navíc je tu malý Anakin, skvělé kluzáky a hlavně bitva o naboo, na kterou se u mě zatím nic nedotáhlo, Geonosis je moc chaotické, Utapau také a snad jen Coruscant (vzdušný) se tomu vyrovná, o staré trilogii ani nemluvě, protože to že pár rebelských stíhaček zničí 2x za sebou Hvězdu smrti nepovažuji za kvalitně zfilmovaný boj :).

na příspěvěk reagoval jerry12

CCCPrincess

CCCPrincess (hodnocení, recenze)

Tak vyčítat tomu že první díl z trilogie není uzavřený mi přijde trochu zvláštní a přeci jen to není chyba :)

Například mě otevřený konce vůbec nevadí a naopak podobně jaku u Jerryho u mě vyvolávají touhu nad tím přemýšlet a oto víc se těšit na další díl.  

na příspěvěk reagoval Rypicong

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

no, ale jak to napsat jednoduše, ono to možná bude znít i primitivně, ale jdu s kůží na trh. Já na takový styl vyprávění nejsem zvědavej a ani u SW zvyklej. Na tu natěšenou čekačku a spekulačku tu jsou jiné filmy a seriály a je jich čím dál více. To mi krapet vadí, aby za chvíli nebyl takový každý film. Přiznám se, že i za tím vidím trošku i lenost a vychcanost scénáristů - udělají děj hodně spekulativní a závěr otevřený, nechají to na divákově fantazii, než riskovat jim připravit něco hotového. V dalším díle pak mají obrovský prostor na úpravu děje a jak to mělo do sebe zapadat. Čest vyjímkám který to mají dopředu všechno promyšlené a vymyšlené, ale bojím se, že takových moc není. Ono tohle ponechání na divákově fantazii pak zavání velkým průserem, viz Ztraceni a Prometheus a není zrovna překvapení, že v tom má prsty Damon Lindelof. Jenže přišlo Ztraceni a každej se toho chytil...

na příspěvěk reagoval jerry12

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

v pohodě, těší mě, že aspoň máme společných pár věcí: Qui-Gon jako nejoblíbenější a nejcharismatičtější Jedi a herecký výkon malého Anakina. Dart Maul samozřejmě super, ale je logické, že nemohl Vadera překonat. Je to záporák na jedno použití, jeho jediným cílem ( scénáristickým ), bylo zabít Qui Gona a to byl druhý krůček k pěstování povahy Anakina. První byl smutek a strach vyplívající z odloučení od matky...

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Rypicong

A to je zrovna ta subjektivita, tohle já totiž přímo zbožňuji. Cliffhangery, řada nezodpovězených otázek, nekonečné spekukace a teorie a pak je všechno úplně jinak, to čekání... no geniální. Jasně, je tam pak to velké riziko zklamání, ale já to mám prostě rád. Diskuze v průběhu True Detective nebo mezi 2. a 3.sérií Sherlocka, kdy jsme strávili dva roky hodiny a hodiny diskuzemi nad tím, jak SPOILER Sherlock unikl smrti, a pak nám to stejně nikdo nevysvětlil... KONEC SPOILERU... prostě perfektní.

na příspěvěk reagoval Rypicong

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Protože i když subjektivně bych jí dal 2*, musel jsem jako kritik uznat i ty objektivní kvality jako naoř. efekty, dále vysokému hodnocení napomohl můj nejoblíbenější Jedi vůbec Qui Gon Jinn, líbil se mi i Darth Maul jako záporák (ačkoli Vaderovi nesahá ani po kolena) a nadchl mě výkon malého Anakina. To jsou všechno plusy, které v rámci filmu, bez ohledu na mojí zaujatost vůči Star Wars, zastínily to mrazení z nepochopenéhi pokračování geniální původní trilogie. Ale kdybych měl na Skrytou hrozbu koukat čistě v kontextu Star Wars, ubral bych buď jednu, ale spíš dvěnhvězdičky. Ale já se snažím o relativní objektivity nebo spíše věcnost, a ty kvality jsem prostě musel uznat. A to je právě to, proti čemu bojuji - proti těm, kdo tohohle nejsou schopní. Podle mě to je správný způsob hodnocení, zohlednit všechny prvky, trochu od osobních individuálních pocitů, trochu od kontextu série, ale trochu taky od objektivních kvalit, které Skrytá hrozba bezpochyby má. Neříkám, že je to názor správný, ale je můj a logicky věřím, že správný je.

na příspěvěk reagoval Rypicong, Darth_AK

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

tak o lidech co dají odpad se ani nemusíme bavit... Rozhodně ale díly z prvních trilogií můžou fungovat dá se říct samostatně a každý díl měl svojí zápletku, která byla na konci filmu vyřešena - to hlavní. U 7 dílu ten pocit nemám ani náhodou, tam toho bylo vyřešeno pramálo. A u předchozích SW nebylo ani zvykem, že si divák odnesl domu list popsaný otázkama, jako je tomu u 7 dílu ( trošku přiznám, že to nemusí být špatně, je to trend filmů posledních let - pro mě spíše mor, kvůli tomu jsem jeden čas nesnášel Promethea...

na příspěvěk reagoval jerry12

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Ještě mě napadl dokonalý příklad toho, jak se chovají ti antifanoušci TFA (ti zarytí a dogmatičtí). Jsou trochu jako komunista, který právě dokoukal působivý film o komunistickém režimu a vlivech komunismu v západním světě. Tento film může být brilantní, stylisticky téměř dokonalý, se špikčovým inteligentním scénářem. Tento komunista ale dá odpad a přijde diskutovat o kvalitách filmu. A všichni víme, jak by to dopadlo. Zaslepenec ideolog nedokáže pod vlivem vlastní subjektivity ocenit to, co na fimu bylo skutečně dobré, "objektivně" dobré. A toto je podobné - řada fanoušků nesouhlasila s prodejem Star Wars, nesouhlasila s Abramsem na pozici režiséra a zařekli se podvědom předem, že TFA v návaznosti na to, jak nevhodné (dle nich) kroky k produkci filmu vedly, bude žumpa. Posléze film viděli a už ho hodnotili - stejně jako onen komunista - pod vlivem svých téměř ortodoxních přesvědčení, jež ale s formálními kvalitami filmu nijak nesouvisí. Takže kdyby se tu objevil komunista a chtěl tvrdit, že režim před devětaosmdesátým byl vlastně pozitivní, našel by si řadu argumentů, ale všechny by byly naprosto alibistické a iracionlání, protože (a na tom se snad shodneme) neexistuje racionální argument pro to, aby se tady dělo to, co tenkrát, bez ohledu na to zda je někdo komunista nebo není. Tak tohoto komunistu nikdy respektovat nebudu a vždycky s mým mesiášským komplexem udělám všechno pro to, abych mu změnil názor, ať je to nereálné jakkoliv. A to je stejné. Já nejsem fanatický zastánce kvalit TFA, jak to možná vypadá z mého vášnivého projevu a z mého entuziazmu vůči TFA, ale i když jsem byl striktně proti další trilogii, otevřel jsem se tomu a nakonec jsem rád, že to takhle dopadlo. Ale tito lidé jsou uzavření. A to mi vadí. Uzavřenost vůči všem podnětům, které nejsou v souladu se světonázorem diskutujícího.

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Merengues9

to právě nejvíc nechápu, já byl tak zoufalej ( krom toho že jsem si zajel pro Playstationa ), že jsem začal googlit jestli má někdo stejný problém, ale všude jsem spíš četl jak je nudně lehká :)

na příspěvěk reagoval Merengues9

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

dialogy byly slabé i v původní trilogii... Ale nejsem expert na dialogy. Zlepšení u 7 dílu je patrné, také jsem to vypíchl jako plus. Jar Jar mě nevadí, ale zcela chápu, že někomu může vadit, mě zase příšerně iritují Ewokové - přiznám se, bitvu o Endor přetáčím. O předělání původní trilogie jsem už psal, jenom dodám, že pochybuju, že někdo z té nové generace pozná nějaké zkonění jak píšeš, tady bych si dovolil polemizovat. Je to pak na debatu jestli se někdy dostanou k původní verzi, když už, jestli jim ta změna vůbec bude vadit apod. Pokud ti tak vadí nová trilogie ( krom třetího dílu ), tak proč jsi dal skryté hrozbě 4* ?

na příspěvěk reagoval jerry12

Merengues9

Merengues9 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Jako ono je to docela zajímavý jelikož tohle je typická casual hra a přitom takový Battlefield ti jde lépe :-D to já zase v Battlefieldu nemám šanci a proto jsem vděčný za hru kde se mi jakž takž daří a ještě to je ze světa SW.

na příspěvěk reagoval Rypicong

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Merengues9

v pohodě :) úplně normální průměrný hráč, který pokud nějakou hru hraje chvíli intenzivně, drží se stabilně v první pětině. S Crysis jsem neměl problém, s žádným battlefieldem, ani CS, s žádným Medal of Honor, ale nový Battlefront mi prostě nesedl... Ale nic se neděje, kamarád má ten samý problém s posledním Battlefieldem PS: u Battlefront mám hlavně problém s minimapou, je pro mě zcela neintuitivní. Možná to bude znít směšně, ale stejný problém mám s produkty od Googelu, jako je gmail apod. Opravdu nevím kdo to UI vytvářel, ale je pro mě zcela neuchopitelné a pokaždé když do toho emailu vlezu, čmuchám co která ikonka znamená...

na příspěvěk reagoval Merengues9

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Ano, ta podobnost tam je, ale kdybys četl některé ty argumenty... já ti je snad zítra dohledám a nascreenuji nebo okopíruji. Uvidíš, že naprosto pochopíš moje slova. Co jsou lidé schopní vypustit z prstů, to bys nevěřil. Jinak souhlasím s Lukusem, žádná epizoda není úplně celistvá, na druhou stranu souhlasím i s tím, že TFA je patrně nejvíc "seriálová", zvlášť s tím cliffhangerem na konci :)

na příspěvěk reagoval Rypicong

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Udělal z původní trilogie nesmyslný brajgl, zkonil jí pro další generace, zaprodal se Disneymu, a i když to nakonec dopadlo (v mých očích) dobře, nedělá to z Lucase o nic menšího zbabělce (víš-li něco o důvodech, proč to prodal). A to, co provedl s prequelovou trilogií, je vrchol počínající Jar Jar Binksem a konče nudnými patetickými ubrečenými dialogy. Jediné, pro co prequelovou trilogii respektuji, je práce s postavami, jinak je to vesměs zlo (s výjimkou třetí epizody). Tak pro tohle všechno jsem na Lucase tolik naštvaný, ale je to opět JEN můj názor.

na příspěvěk reagoval Rypicong

Lukus

Lukus (hodnocení, recenze)

Rypicong

Já nevím , ale mě nepřipadá, že by třeba 1. , 2. nebo 5. epizoda působila celistvým dojmem bez toho abych viděl nebo znal  další epizody.  Kdyby ses podival poprve na epizodu 5  a nic dalšiho nevědel , tak ti taky nebude připadat celistvá

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

jerry12

přímo tebe jsem nejmenoval, myslel jsem to paušálně, ten spolek velkých fanoušků, který se tu udělal. Moje chyba byla, že jsem tu větu formuloval tak, že to pak vypadalo jako výtka vůči tobě. Je jasný, že jsem nečetl všechny příspěvky, ale opravdu si nějak nepamatuji, že by tady někdo z tvrdýho jádra fanoušků na filmu něco kritizoval. Vše je super a Daisy dostane Oscara, nebo minimálně nominaci - to už bylo na mě moc :) Čeho jsem si ale nemohl nevšimnout, že když přišel člověk a nedal filmu odpad, dal mu 3* a měl nějaké negativum - většinou děj, zacházení s ním ( už radši nebudu jmenovat ani paušálně ), bylo jako kdyby ten odpad dal. To mi celkem vadilo. Mě možná vadí jenom ta reakce na ten děj, není prostě lepší se smířit s tím, že části diváků ta přílišná podobnost prostě vadí ? a ta tam prostě je, né že né a není to jenom nepodstatná dějová linka na pozadí. Prostě to někteří vidí jako remake. Proč se s tím nesmířit, že jedna skupina diváků je nespokojená a zcela oprávněně a nejsou to nějací hateři... Beru argumenty na souboje měčů apod. ale s tím dějem mám krapet problém, to uznávám...

na příspěvěk reagoval jerry12

Darth_AK

Darth_AK (hodnocení, recenze)

Rypicong , Gladiator15

Hodně pronášená kritika je dle mě úplně nesmyslně na scénu: Han shot first..Ale třeba uznávám, že Jabba v IV u Falcona je opravdu přidaný naprosto k ničemu, přijde mi že divák by se zorientoval i bez něho. A navíc nevím, proč měl Lucas takovou úchylku na přidávání CGI zvířat :D.

Gladiator15

Gladiator15 (hodnocení, recenze)

Rypicong

Zremasterovanie je v poriadku. Mne tie zmeny ani veľmi nevadia. Pôvodnú verziu som snáď ani nikdy nevidel. Ale v niektorých scénach je to fakt päsť na oko.

na příspěvěk reagoval Darth_AK

Související novinky

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

29.01.2023

Byl to poměrně zajímavý souboj - přitáhne více pozornosti diváků velký návrat Star Wars po deseti letech, nebo návrat Avataru po třinácti letech? Teď už známe odpověď. Pokračování sci-fi blockbusteru… (více)

John Williams oznámil svůj poslední film

John Williams oznámil svůj poslední film

24.06.2022

Legendární hudební skladatel John Williams (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Mnichov, Zachraňte vojína Ryana) prozradil, že se pomalu ale jistě hodlá odebrat do skladatelského důchodu. Po více… (více)

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

17.12.2021

Jak se očekávalo, tak se děje - a vlastně v ještě větší míře, než mělo. Spider-Man: Bez domova podle odhadů v předpremiéře vydělal 50 milionů dolarů, což je třetí nejvyšší číslo v historii nezávisle… (více)

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Režisér J. J. Abrams a jeho produkční společnost Bad Robot momentálně dohlížejí nad kupou připravovaných komiksových projektů studia Warner Bros. a DC. Logicky se tak čas od času vyrojí spekulace, že… (více)

Reklama

Reklama