Od dob založení Spojené Federace Planet byla základní směrnice zcela jasná - žádná expedice hvězdné flotily se nesmí vměšovat do přirozeného vývoje jiných civilizací, dokud nebudou připraveny na první kontakt - čili dokud neobjeví technologii hypermotoru. Nyní ale Picard dostává rozkazy, které jsou v přímém rozporu s tímto pravidlem. Pokud uposlechne nadřízené, 600 mírumilovných obyvatel planety Ba´ku bude násilně vysídleno ze svých domovů pro údajné dobro miliónů ostatních lidí, kteří pak budou moci využívat účinku Pramene mládí planety Ba´ku. Pokud neuposlechne, riskuje svou loď, svou kariéru i svůj život. Pro Picarda je však volba jasná, postavit se proti celé hvězdné flotile... a vést vzpouru za záchranu Ráje. (oficiální text distributora)

StarFsh

Vzbura je dosť nepochopený film. Je to návrat k tomu, čo vytvoril Roddenberry. Vzbura proti ST - Deep Space Nine a "špinavej" vojne s Dominionom, ale aj proti násiliu, ako takému. Veď hlavnou myšlienkou filmu je biblický príbeh o Abelovi a Kainovi a podstate vzniku násilia a nenávisti. "Keď nemôžme mať planétu my, tak ju nebude mať nikto!" Toto sa aj napriek pomalšiemu tempu filmu nedá ohodnotiť menej, ako piatimi hviezdami. ()

Sadova302b50

Jak měl předchozí První kontakt našlápnuto na rozjezd kvalitní filmové série, devátý snímek je krokem zpět. Příběh nic zásadního nepřináší, některé pasáže jsou až naivní, jiné zbytečné. Jedím z mála vytržení tak je ona hologramová hříčka. Pár zdařilých efektů k dobru. 67% ()

Dalajlada

Insurgence možná není tak dobrá jako First Contact, ale stále je to Star Trek s posádkou z The Next Generation a ta byla ze všech nejlepší :) ()