Star Trek IX: Vzpoura

Star Trek IX: Insurrection

Star Trek IX: Vzbura

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1998, 103 min

Federace se rozhodla kecat do života obyvatel jednotlivých planet asi tak, jako Evropská komise zlepšuje život obyvatel Evropy svými směrnicemi. Tady sice nejde o nic tak důležitého, jako o velikost nádržek na splachování WC, omezení příkonu vysavačů či zákaz standardních žárovek, ale někoho by zkrátka mohlo rozčílit, když by mu někdo jiný chtěl ukrást jeho planetu pod nohama. Ale Picard již nakopává svou USS Enterprise, aby tradičně zabránil nespravedlnosti, což tentokrát činí způsobem dostatečně napínavým i zábavným. Moc se přitom sice newarpuje, ale své kouzlo to rozhodně má.(12.4.2014)

Akčné scifko, ktoré má síce dostatok akcie, ale necháva ma pomerne chladným. Nevedel som si nájsť vzťah k tomuto príbehu, len som sledoval čas koľko ešte ostáva do konca. Vmiešavanie sa Federácie do občianskej vojny asi nie je to pravé orechové pre 100-minútový film. A záporák tiež nič moc. Jediné čo zaujalo, bol anglický spev Picarda a Datu hneď z úvodu snímku.(18.5.2013)

[Druhé zhlédnutí] Vzpoura dělá z Abramsova zářezu úplného Shakespeara, plného intelektuálních otázek a témat. Frakesova režie je zde až příliš unylá (cloumají s ním hormony nejenom ve filmu) a neposkytuje snad jediný originální nápad (pohledem o deset let srarším; díky Abramsovi víme, že to jde i jinak, více "letně"). Ale přestože všechno mimo hudby bylo špatně, tak tento Star Trek patří k těm zábavnějším a vydrželo mu to s přehledem po celou stopáž. 60 %(12.7.2010)

Další námět pro pětačtyřiceti minutovou epizodu seriálu rozplizle natažený na celovečení stopáž, která se snaží spoléhat na starou známou posádku nové generace (která docela překvapivě boduje zábavnými scénami, jako je zpěv při leteckém souboji) a pár podivně se tvářících osob disponujících vyměnitelnými tvářemi, jejichž vůdce je příkladným archetypem klasického padoucha a tak je zajímavý jen tím, že vypadá jako zmuchlaný kus látky. Tenhle star trek dojíždí na tom že titulní vzpourání nemá se vzpourou společného nic (kdyby tu byla opravdu přítomna rebelie enterprise proti federaci, bylo by to MNOHEM zajímavější) a je tu zbytečně moc zcela nudné a sterilní akce, která dost pomáhá tomu, že finále je zajímavé asi jako prasklá žárovka.(21.10.2014)

Navzdory nižšímu hodnocení musím říct, že mi se tenhle díl líbil. Příběh byl dobře vystavěný, stopáž tak akorát, že nedošlo ke zbytečnému natahování. Dokonce se mi to líbilo hodně. Je fakt, že vesmírných soubojů tady je poskrovnu, ale na druhou stranu docela vydařený. Jde spíš o filozofičtější díl, ale i přesto je zde akce dost. Možná že zarytému fanouškovi bude vadit že zde nelítají fotonové torpéda od úvodních po závěrečné titulky. Já na tom neshledávám nic špatného a nemám ani moc co vytknout. Já jsem spokojen.(19.1.2011)

• - Ve filmu se měli objevit i herci z Star Trek: Hluboký vesmír devět (od r. 1993), a to Max Grodénchik jako trillský podporučík na Enterprise a Armin Shimerman přímo jako Quark, který měl být na Ba'ku právě na dovolené. Jejich scény byly nakonec vystřiženy. (mirliflore)

• - Jediný film ze série Star Trek, který se neodehrává na Zemi (nebo alespoň v její blízkosti). Zároveň také první díl série Star Trek, ve kterém jsou všechny záběry z vesmíru generovány počítačem. (Martin00x)

• - Jedná se o jediný Star Trek film, který nemá uvedené hvězdné datum. (mirliflore)