Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

DarkViper odpad!

Pozor komentář není vhodný pro děti a mladistvé a obsahuje spoilery !!! Od prvních 10 minut filmu jsem přemýšlel co sem napíšu za recenzi. Tak aby mě neovládla nenávist a abych zhodnotil objektivně film jako celek. Přemýšlel jsem jestli dám aspoň hvězdičku za těch pár vtipných scén, či pěkných mimozemšťanů, ale rozhodl jsem se že nedám, protože jsem jako dívák a jako skalní fanoušek Hvězdných Válek, který na nich vyrůstal totálně zklamán... jako mladý jsem si hrál ve škole na škrcení silou, měl klacek z větve jako světelný meč a hvězdné války si dával jednou týdně jako večerníček a přál si k vánocům jako LEGO. Zamyslel jsem se co vlastně mi v tomto filmu chybí... a co je ta příčina proč jsem z tohoto filmu zklamaný ? co jsem od něj očekával ? Co se nestalo ? Shrnu to v bodech: 0)Největší problém je, že filmu chybí inovace a pouze vykrádá různé filmy nejenom hvězdné války jako celek, ale bože jak vyléčila toho červa nebo co to bylo, to byla jasná vykrádačka harryho pottera když ho léčil fénix :D akorát naopak :D 1) u záporáka musíte mít aspoň chvilku pocit, že vyhraje a že se dokáže měřit s hlavním hrdinou, to se nestalo 2) vlastně vůbec žádný pořádný záporák ve filmu nebyl 3) ve filmu hvězdné války vzestup trapné ren, nebyl za všechny 3 díly kvalitní souboj se světelnými meči, bože proč ? Vždyť i fanoušci co nemají budget tlustoprdskýho mega dysney studia to zvládli například v darth maul: apprentice zde link: https://www.youtube.com/watch?v=Djo_91jN3Pk&t=935s (věnujte se pohádkám a neserte se do sci-fi nejde vám to) 4)snažit se postavit film okolo jednoho efektu prostě nefunguje 5) takhle odfláknutý monology už jsem dlouho neviděl scénárista regulérní fušer 6) se sílou šlo vytvořit takový efektový potenciál, přitom jediné na co se tu ren za celý film zmůže: je uřezat lodi křídlo a do druhé poslat blesk... so fucking boring... 7) Proč proboha z děvkaře a gamblera Landa děláte strýčka šmoulu co radí puberťákům ? 8) Byli jsme jednou takhle s ostatníma stormtruperama na párty, kde jsem měli zase zabíjet nevinné ale najednou jsme to všichni cítili silně u ocasu a tak jsme se vzbouřili a jezdíme na koních kterým jsme přidělali zuby ! Fakt hustej nápad ??? Nemyslím si... nekuřte ten crack ! Potrženo sečteno, Abrams je ubožák a celý to zkurvil, zkurvil ducha hvědných válek, přitom by stačilo najmout 5 skalních fanoušků a nechat si poradit... ani by to nebyla drahá investice, protože pokud by byli skalní udělali by to beztak zadarmo. Jo jak tu ,,verbal´´ vtipně použil jedinej záporák v tomhle filmu je Darth Dysney PS: Film mě nedojal ani nezaujal taky proto, protože ta šlechta co tohle točí... tenhle brak, nemá ani páru o tom jak se lidi seznamují a jak spolu vedou normální konverzaci a už vůbec neví jak by to mělo vypadat když jim má na sobě jakože záležet.... bože jsem rád že to mám za sebou a přitom Mandalorian mě příjemně překvapil i když z něj ten holywood občas taky smrdí, ale tohle... tohle je ubohost stejně jako to že v každém filmu musí být, černoch, asiat, běloch a silná žena... aby jsme byli politicky korektní, říkám nasrat ! Daisy Ridley (ren) teď už můžu s klidem v srdci říct, nemáš na to být jedi, zkurvila si to... nikdo ti to nevěřil, znova to nedělej. () (méně) (více)

Krnac

6,5/10 Tento film mal fakt problémy, proste Disney nekontrolovalo dej predchádzajúcich filmov, odišiel režisér, novému dali šialený death line. Ešte to dopadlo pomerne dobre, je to niečo ako Infinity war ale bez dobrého príbehu ktorý vás núti hlboko rozmýšľať nad dejom ale úprimne toto je ozajstné Star Wars ktoré vás drží v tom že ste v tej ďalekej galaxii, len keby to šlo pomalšie bolo by to super. ()

shaggy16

Je to definitívne - Abrams dokáže zničiť akúkoľvek sériu, akú mám rád. Kvôli jeho dvom (pod)priemerným Star Trek filmom som takmer nevidel ten posledný (zatiaľ) a pritom išlo o jeden z najlepších Star Trek filmov poslednej doby. Po minulých Star Wars som išiel na film plný očakávaní a dostal som opäť štandardného, (pod)priemerného Abramsa. Jediné šťastie je, že IMAX bol tesne po premiére vypredaný a ja som tak platil iba bežné vstupné. Platiť viac za túto hlúposť, to by som asi aj nadával. Komu film odporúčam? Ľudom, ktorí žiadne Star Wars nevideli a majú chuť na oddychový, blikajúci film bez hlbokej myšlienky a náročného deja. Pri tomto nepotrebujete vedieť, ako sa postavy správali v minulosti (nemá to na ne vplyv, správajú sa inak), kto je s kým prepojený (opäť nepodstatné) a kto je kto (každú postavu vám predstavia). ()

keeinka

Už druhý den přemýšlím, jaké sofistikované hodnocení napsat. Prozatím jsem ve stavu transu a napadá mě jenom: That's not how the force works! ()

Bednaa

Zlatá epizoda I. The Rise of Skywalker je největší bordel, který jsme v Hvězdných Válkách viděli. Sice dostaneme odpovědi na většinu otázek, jsou ale odfláklé a úplně vycucané z prstu. Na plátně se dějí věci, které asi mají vypadat cool, nemají ale žádný základ v předešlých filmech. Je na tom strašně vidět, jaké škody Johnson v nové trilogii napáchal. The Last Jedi je sice sám o sobě paradoxně lepší film než tohle, Johnsonův přístup je ale naprosto nekompatibilní s příběhem, který chtěl vyprávět Abrams. Kdyby všechny tři filmy točil buď J.J. nebo Johnson, mohlo to dopadnout velmi dobře. Kombinace těch dvou je ale něco, co se nikdy nemělo stát. ()

Suchic

Pro jednodušší obecenstvo, kteří Star Wars konzumují jako popcorn u reklam před začátkem filmu a svůj mozek nechávají u vstupu do sálu, může být tento megafilm jistě uspokojivou záležitostí. Pro obecenstvo, co se ve světě Star Wars trochu vyzná, rozumí stanoveným zákonům a vidí souvislosti, je tento megafilm prachpustou, bezemoční sračkou. Finále nemá žádné poslaní pro mladší generace, snad jen "Stydíš se za to čím jsi? Předstírej, že jsi někdo jiný!!!". Některé scény jsou tak stupidní, že si snímek pod "komickou" pokrývkou dělá prdel i sám ze sebe. Většina výmyslů (skoky hajprspejsem, dyá-co?...) zde nedávají smysl a v mnoha pasážích si díly z celé trilogie odporují. Vývoj postav je asi tak stejně konzistentní, jako ranní návštěva veřejných toalet po 12 pivech a čivabčičí. V čem Last Jedi začal (vytřeme si prdel s Lukem), Rise of Skywalker pokračuje (vytřeme si prdel s Anakinem). To kvůli čemu Anakin propadl temné straně síly, hlavní důvod proč se stal Vaderem (vyléčit smrtelná zranění, zachránit jednoho před smrtí) je zde samozřejmostí pro hned pro VÍCE postav. Rey je ukázkový Sith, avšak na konci glorifikovaný superJEDI. Kdo byl tedy ten vyvolený?! Takto uzívaná, předvídatelná a jinak vizuálně orgasmická klišé Disneyovka si nezaslouží víc jak jednu STAR. ()

Oldass_

Perfektní zakončení celé ságy! 5 hvězd zaslouženě! Nenechte si kazit radost, kritizují jen ti, co ztratili fantazii. Přitom fantazie celou ságu stvořila!!! J.J. je hrdina, škoda, že nedržel otěže i u osmičky. ()

MovieCup

!POZOR SPOILER! Viem, že sa mi páčia diely SW, ktoré nemajú na csfd veľa percent. Niektoré diely mi naozaj zasiahli srdce a práve kvôli týmto dielom je sága SW moja obľúbená. Tie diely sú: Pomsta Sithov, Návrat Jediho a práve tento diel Vzostup Skywalkera. Na tomto diely sa mi najviac páčili návraty postáv (Palpatine, Lando Carlisian). Inak sa mi páčili aj filmové efekty a dej, s ktorým sa J.J Abrams zahral. ()

Sefko

Je tu toľko deja, že by to stačilo na celu trilógiu. Ale nie oni to musia napchať do jednej časti. A preto ideme ako z rýchlika. Navyše by v úvode stačila drobná zmena v titulkoch a vlastne by toto mohla byť epizoda 7. A návrat Palpatina? K smiechu. ()

clark456

Tvůrci při opravování přdchozího fuckupu od DžejÁra naštěstí nemuseli moc přemýšlet, neboť celé jeho veledílo se může absolutně vypustit a když si člověk pustí po sedmičce devítku a bude dělat, že je to osmička a nic víc mezi tím nebylo, tak bude mít až překvapivě jednotný zážitek. Jedná se o vizuální podívanou, která funguje, a ačkoliv nepřekvapí, tak ani neurazí. Jen mě bohužel mrzí, že tvůrci zase nebyli schopni se odpoutat od klišé a pokusit se trochu inovovat (ve správném směru). JJ si musel při všem tom pokyvování k předchozím dílům uhnat nějaký zánět obratle, neboť scéna za scénou je jedna nostalgická homáž za druhou. Toto z filmu učiňuje doslova ten nejprůměrnější Star Wars film vůbec a proto musí dostat 3 hvězdičky. ()

LeemaCZ

Palpatine a Lando - oba super. Akce - slušná. Efekty - všichni víme jaké jsou. Celkově to je asi nejzajímavější, nejdiverznější a nejrozmanitější díl sequelové trilogie. Verdikt? Pořád zklamání. Jako popcornový film, u kterého nepotřebujete přemýšlet je to poměrně dobré film. Film, který by sedl do Marvel Cinematic Universe. Ale jakožto Star Wars film? Asi nejmíň starwarsovatější Star Wars věc co kdy vyšla. Disney se snažilo po kritice nekonzistentnosti The Last Jedi (osmičky) napravit vše tak, že tím ironicky způsobili ještě větší nekonzistečnost. Celý scénář působí strašně náhodně, snaží se do toho narvat strašně hodně věcí a stejně nám toho tolik krom Rey nevysvětlili. Celé to působí jako, že ten film psali na poslední chvíli a že na to měli deadline týden. Film strašně skáče a hlavně na začátku jde vidět, jak je tempem příliš rychlý a rychle prostříhaný. Hudba je sice stále Williams, ale neslyšel jsem vůbec žádné nové zapamatovatelné znělky. Vím, že Rian Johnson a jeho osmička neměli nejlepší ohlasy, ale tak když už ten film vyšel tak s ním nějak pracuju a nezametu ho pod koberec ne? Disney nám přinesli skvělé Rogue One, Rebels, Mandaloriana a i Sola, ale ani jeden skvělý hlavní film. Jde poznat, že vůbec neumí plánovat ani neví co dělat s publikem. Udělejte Davea Filoniho prezidentem už a budete mít vyhráno. Jako ukončení série je to zajímavý film, ale strašně odfláklý, až příliš snaživý a se strašně hodně promarněného potenciálu. I The Last Jedi působil víc, že má nějaký plán a myšlenku. Radši se jdu dívat na další díly Mandaloriana. Ten je aspoň v kompetentních rukou co rozumí fanouškům. This is the way. A také věřím, že finální série The Clone Wars bude skvělá a že nebudu mít také smíšené zmatené pocity. Snad finální verdikt epizody IX: 66%. ()

kosacOne

Bože, mám to za sebou. Doufám, že dlouho neuslyším jméno JJ Abrams... Těším se na trilogii od Riana Johnsna. První hodina ok.. potom slepenec nelogických blbostí gradující naprostou lobotomizací diváka, že i 10.letý dítě trpí čím nás to krmí. Jestli vás štvala idiotská zápletka s mapou a vypnutým R2D v Episodě7 tak se připravte na nálož, kterou Abrams nakládá zde.. Všechnu logiku můžete nechat zaparkovanou před kinem, protože toto již není scifi, ale čistá céčková fantasy. ()

mary.s

Not great, not terrible. Nijako ma to nepotešilo, ale ani vyslovene nesklamalo. Keby nešlo o SW, tak si poviem, ok, dobré fantasy, ale na SW mám nároky vyššie....neľutujem toho času v kine, ale viackrát to už vidieť nemusím. ()

Lares4

Tak sem konečně viděl finále mé oblíbené ságy. Dost jsem se bál, že po té zkažené Johnsonově 8, která pro mě byla zklamáním se to snad ani nepovede kulantně uzavřít. Myslím však, že v rámci možností se s tím J. J. ABRAMS vypořádal velice dobře. Nebyla to nuda (neusínal jsem jako u 8 dílu), byly zodpovězeny důležité otázky a hlavně narozdil od Posledního z Jediů se na to dalo koukat aniž bych se musel každou chvíli podívat na hodinky. Tudíž v rámci možností a obav jsem byl spokojený. ()

Methew

Úplne parádne zavŕšenie ságy, krásne okorenené o nové triky. V podstate tu vysvetlili to, prečo predošlé dva diely boli také "iné" ako prvých šesť. V podstate vzdali hold celej ságe, tým, že potvrdili, že hlavným záporákom celej ságy je Palpatin, ktorý sa akurát uchýlil na hlavné temné miesto sithov, z kadiaľ ovládal The First Order cez Snoka. Dokonca z hľadiska inteligentného humoru a spirituálnych vsuviek je toto jeden z najlepších Star Wars, ale to asi by sa človek musel na Star Wars pozerať so slobodomyseľnosťou. Ja som dokonca na Star Wars vyrastal, táto sága má v mojom živote veľmi vzácne miesto, a v tejto časti som dostal všetko čo som chcel. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)